آموزش بهینه سازی anchor text

آموزش بهینه سازی Anchor Text

اهمیت انکرتکست ها (Anchor Text) در مباحث آموزش سئو بسیار زیاد است چرا که سئو سایت ارتباط تنگاتنگی با، استفاده ی حداکثری از هر لینک دارد. پس به آموزش بهینه سازی Anchor Text می پردازیم.

anchor text عنصر مهمی است که می تواند پتانسیل لینک را آزاد کند، تا جایی که گوگل مجبور شد اولین آپدیت الگوریم پنگوئن را در سال ۲۰۱۲ ارائه کند و برای بهینه سازی anchor text ها روشی ارائه دهد.

اما چرا بهینه سازی؟ برای اینکه انکر تکست یکی از معیارهای گوگل برای مشخص کردن موضوع و کلمات کلیدی یک صفحه است. پس وقتی شما با یک متن خوب به یک صفحه از وب‌سایت خود لینک می‌دهید، این متن می‌تواند به گوگل در تشخیص موضوع صفحه کمک کند.

در گذشته، نوشتن انکر تکست برای لینک ها چندان کار سختی نبود. یعنی همین که لینک های متعددی با کلمه کلیدی اصلی خود می‌ساختید، برای کسب رتبه خوب در یک کلمه کلیدی کافی بود.

اما امروزه به علت هوشمند شدن الگوریتم گوگل، بهینه سازی انکر تکست برای لینک ها کمی دشوار شده است و لازم است نکاتی در آن رعایت شود. توجه داشته باشید که در غیر این صورت احتمال جریمه شدن صفحه شما بسیار بالاست.

بیشتر بخوانید: انکر تکست Anchor Text چیست؟

anchor text و الگوریتم پنگوئن گوگل

سال ۲۰۱۲ بود که الگوریتم پنگوئن گوگل برای اولین بار معرفی شد. همانطور که در مقدمه این مطلب گفتم، پیش از معرفی این الگوریتم، شما به راحتی می‌توانستید در گوگل یک رتبه عالی بدست بیاورید. فقط کافی بود انکر تکست تمام بک لینک های خود را مطابق با کلمه کلیدی‌تان انتخاب کنید.

درست مثل این که بخواهید آب نبات یک بچه را از دستش بدزدید. بنابراین روزانه بر تعداد سایت‌های اسپم و لینک های فیک افزوده می‌شد و این موضوع کم کم داشت تبدیل به یک معضل بزرگ برای نمایش نتایج سالم می‌شد.

پس لازم بود گوگل دست به کار شود و جلوی این موضوع را یکبار برای همیشه بگیرد. و همینطور هم شد. گوگل الگوریتم پنگوئن را معرفی نمود. و با این آپدیت بود که قواعد بازی لینک سازی به کل تغییر کرد.

انتشار الگوریتم پنگوئن ۱٫۰ در آوریل ۲۰۱۲، SERPs را با تاثیرگذاری ۳% بر روی تمامی عبارت های جستجو شده به زبان های انگلیسی، آلمانی، چینی، عربی و دیگر زبان های معروف، تغییر داد. از آن زمان تا به حال این الگوریتم حداقل پنج آپدیت اصلی داشته است.

از آنجا که گوگل آپدیت های پنگوئن را به طور دوره ای ارائه می کند، برخی متخصصان سئو و بازاریابی اینترنتی از این خلاء استفاده می کنند و صفحات خود را با تکنیک anchor text کلاه خاکستری ارائه می دهند (برای مثال anchor textهای هدف دار، لینک های بی کیفیت) و البته بعد هم به خاطر انجام چنین کاری جریمه می شوند.

برای ارتباط بین anchor text و آپدیت های پنگوئن، قانون سرانگشتی ذکر می کند؛ دستورهای گوگل را دنبال کنید و سعی نکنید سیستم را با استفاده از روش های نامعقول anchor text هک کنید. چرا که دیر یا زود، گوگل آپدیت جدیدی ارائه خواهد داد و تاثیر منفی بر SERP خواهد گذاشت.

هدف پنگوئن چه بود؟ شناسایی آن وب سایت هایی که از روش های کم کیفیت و اسپم برای لینک بیلدینگ خود استفاده می کردند تا بدین وسیله موتور جستجوی گوگل را گمراه کنند. نتیجه چه بود؟

با بروزرسانی پنگوئن، شاهد یک دگرگونی عظیم در رتبه بندی گوگل بودیم. بسیاری وب سایت ها از صفحه اول نتایج جستجو حذف شدند و جای خود را به سایت های با کیفیت تر دادند.

اما چگونه ربات گوگل می‌توانست این لینک‌های اسپم و فیک را پیدا کند؟ جواب ساده است: انکر تکست.

گوگل یک منطق ساده داشت: در حالت طبیعی، هیچوقت تمام بک‌لینک‌های یک وب‌سایت از کلمه کلیدی “طراحی سایت” استفاده نخواهند کرد. پس اگر تعداد این بک‌لینک‌های هدفگیری شده زیاد باشد، می‌بایست به صورت دستی و با هدف کسب رتبه گوگل ساخته شده باشند.

حالا فکر کنم بهتر بفهمید که چرا بهینه سازی انکر تکست برای یک سئو خوب، حیاتی است.

شناخت درست الگوریتم پنگوئن

خب، برای بهینه سازی انکر تکست ها، در ابتدا لازم است درک درستی از نحوه کار گوگل پنگوئن داشته باشید و بفهمید که این الگوریتم چگونه انکر تکست را تحلیل می‌کند و سایت‌های خاطی را می‌شناسد.

نگران نباشید، این موضوع خیلی پیچیده نیست. اما برای اینکه مطمئن بشوید که سایت شما هیچوقت جریمه نمی‌شود، لازم است.

گوگل پنگوئن اینگونه کار می‌کند:

 • شما یک بک‌لینک می‌سازید.
 • گوگل این بک‌لینک شما را ایندکس می‌کند.
 • گوگل این بک‌لینک جدید را در دیتابیس خود برای سایت شما قرار می‌دهد، که به آن پروفایل لینک ها (link profile) هم می‌گویند.
 • و این سه مرحله دوباره و دوباره تکرار می‌شود و نتیجه یک پروفایل از لینک های شماست که الگوریتم پنگوئن می‌تواند آن را بررسی کند.
 • و اسپم‌ها شناسایی می‌شوند!

الگوریتم گوگل این پروفایل را بررسی می‌کند و آن را با بهینه‌سازی داخلی سایت شما برای کلمه‌های کلیدی مورد نظرتان بررسی می‌کند.

اگر که محتوای داخلی شما برای کلمه کلیدی “طراحی سایت” بهینه شده باشد و تمام انکر تکست های شما هم مربوط به این کلمه باشند، پس قرار است جریمه شوید.

تطبیق اکثر انکر تکست های شما با یک کلمه کلیدی + محتوای بهینه شده برای همین کلمه کلیدی = جریمه گوگل پنگوئن

بیشتر بخوانید: الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

برای بهینه سازی انکر تکست ها استراتژی داشته باشید

نحوۀ استفاده از انکر تکست ها برای لینک دادن و توزیع کلمات کلیدی در آنها، می تواند عامل صعود یا سقوط رتبه سایت شما در نتایج جستجو باشد. بنابراین لازم است که شما برای نوشتن متن های درست انرژی بگذارید.

در همینجا باید ذکر کنیم که خبری از یک اصل یا قاعده کلی برای بهینه سازی انکر تکست و نحوۀ توزیع آن نیست، اما در یک سایت های معتبر انگلیسی، یک الگوی جالب (از سایت semrush) در این زمینه وجود داشت. طبق این الگو، نحوۀ توزیع انکر تکست برای لینک های شما باید به شکل زیر باشد:

 • انکر تکست نام تجاری: ۴۰%
 • انکر تکست اختصاصی/ انواع دیگر انکر تکست ها: ۲۵%
 • انکر تکست عریان: ۱۵%
 • انکر تکست کلمه کلیدی + نام تجاری: ۵%
 • انکر تکست Partial Match (تطبیق نسبی): ۵%
 • انکر تکست عمومی: ۱% تا ۵%
 • انکر تکست طولانی (دم دراز): ۲% تا ۴%
 • انکر تکست Exact Match (تطبیق دقیق): کم تر از ۱%

پس نمودار توزیع یک سایت معتبر شبیه به تصویر زیر خواهد بود:

بهینه سازی انکر تکست

همانطور که می‌بینید، استفاده دقیق از کلمه کلیدی برای بهینه سازی انکر تکست در جهان (بر خلاف وضعیت ایران) چندان مرسوم نیست و در مقابل، از نام برند، متن اختصاصی و همینطور لینک عریان، بسیار استفاده می‌شود.

این نتیجه یک لینک‌سازی سالم و طبیعی است. که یعنی وقتی اتفاق می‌افتد که سایت مورد نظر دارای اعتبار بالایی در اینترنت باشد و در نتیجه بتواند لینک‌های بسیاری را از طریق سایت‌های دیگر دریافت کند.

دقیق‌ترین نمونه از این نوع لینک سازی را می‌توان در سایتی همچون دیجی‌کالا مشاهده کرد که به عنوان یک برند معتبر در اینترنت شناخته می‌شود.

ما هم به هیچ وجه فکر نمی‌کنیم که این رویکرد برای بهینه سازی سایت های معمولی خیلی مناسب باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تمرکز خود را بیشتر بر روی تطبیق نسبی متن لینک، استفاده از کلمات کلیدی معادل (یا LSI Keywords) و همینطور تکست‌های طولانی بگذارید.

چند نکته مهم درباره الگوی توزیع مناسب و تنوع متن لینک‌ها!

به نظر من، شما حتماً باید یک استراتژی کلی توزیع برای فرآیند لینک‌سازی خود درست کنید و در آن مشخص کنید که چند درصد از لینک‌ها را به هر یک از انواع انکرتکست اختصاص خواهید داد. البته، برای اینکار باید به چند نکته توجه داشته باشید که آنها را در ادامه می‌آوریم:

استفاده از انکرتکست‌های عمومی، عریان و نام تجاری معمولاً باعث رقیق شدن آمار انکرتکست‌های کلیدی شما می‌شود و می‌تواند در جریمه نشدن موثر باشد.

احتمالاً نام برند شما فارسی است. ولی دامنه‌های وب انگلیسی هستند. پس گوگل چگونه باید نام برند شما را تشخیص دهد و بابت لینک شدن مداوم با این نام، شما را جریمه نکند؟

چندین راه مختلف برای اینکار وجود دارد. مثلاً بررسی عنوان‌های سئو سایت شما. با اینحال ما اطلاعاتی دقیقی در این مورد نداریم. در واقع، هیچ بعید نیست که گوگل نام تجاری شما را به عنوان یک کلمه کلیدی شناسایی کند. پس بهتر است در استفاده از آن نیز زیاده‌روی نکنید و علاوه بر نام فارسی از نام انگلیسی سایت خود نیز استفاده کنید.

حداقل مزیّت استفاده از نام برند این است که باعث رقیق شدن آمار کلمه‌های کلیدی در لینک‌های شما می‌شود. اما وقتی که کلمه کلیدی اصلی شما با نام برندتان یکسان باشد، دیگر این موضوع صادق نیست و باید با دقت بیشتری از این انکر تکست استفاده کنید.

بهتر است پیش از ایجاد یک الگو برای فرآیند لینک بیلدینگ خود، نحوه توزیع متن لینک‌ها در سایت های معتبرِ حوزۀ کاری خود را بررسی کنید. به این ترتیب شما درک بهتری از موضوع به دست خواهید آورد و می توانید بهترین روش را در وب‌سایت خود بکار بگیرید.

اهمیت اولین انکر تکست در صفحه

تجربه به ما نوینی‌ها نشان داده که وقتی دو انکر تکست متفاوت به یک URL یکسان لینک شده باشند، گوگل تنها به انکر تکست اول اعتبار می‌بخشد. پس وقت خود را با دادن چندین لینک با انکرتکست‌های مختلف به یک صفحه ثابت تلف نکنید.

به جای اینکار می‌توانید به مطالب و صفحات دیگر سایت خود لینک بدهید و به این ترتیب، آنها را بیشتر به گوگل بشناسانید.

اهمیت اولین انکر تکست در سایت

سایر نکات مهم در بهینه سازی انکر تکست

خب، اکنون که متوجه شدید چرا نوشتن یک متن خوب برای لینک و ایجاد تنوع در این متن‌ها همیّت دارد، بیایید ببینیم که برای بهینه سازی انکر تکست باید چه نکاتی را رعایت کنیم:

انکر تکست خوب باید با محتوای صفحه مرتبط باشد

برای آنکه متن یک لینک بتواند بیشترین تاثیر را بر روی سئو شما بگذارد، می‌بایست با محتوای هر دو صفحه (هم صفحه لینک دهنده و هم صفحه لینک گیرنده) مرتبط باشد.

اگر بخواهیم ساده بگوییم، هرچه محتوای این دو صفحه با کلمه کلیدی انتخابی شما برای متن لینک بیشتر مرتبط باشد، تاثیر آن بر روی رنک گوگل شما بیشتر خواهد بود.

پس اگر کلمه کلیدیِ هدف تان لینک بیلدینگ است، برای ایجاد یک لینک خوب لازم است دو کار انجام دهید. ابتدا باید یک راهنمای جامع درباره لینک بیلدینگ بنویسید تا یک صفحه غنی و مرتبط درباره این موضوع داشته باشید.

بعد هم با کلید واژه لینک بیلدینگ به این صفحه لینک بدهید. (یعنی دقیقاً همان کاری که ما در وبلاگ خود کردیم.) یا اگر کلمه کلیدی هدف تان لوله کشی در تهران است، نوشتن یک پست درباره پیدا کردن بهترین خدمات لوله کشی در تهران و لینک کردن به این صفحه با استفاده از کلمه کلیدی لوله کشی در تهران، روش مناسبی برای به دست آوردن رتبه خوب در گوگل خواهد بود.

بیشتر بخوانید: چگونه کمپین لینک بیلدینگ راه اندازی نماییم – قسمت اول

البته فراموش نکنید که این نوع لینک‌ها معمولاً از نظر گوگل یک تطبیق دقیق محسوب می‌شوند و زیاده‌روی در استفاده از آنها می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد.

به سایت‌های اسپم لینک ندهید

خب، همه ما می دانیم که داشتن لینک از یک سایت معتبر، تاثیر بسیار خوبی بر روی سئوی سایت دارد. در کنار این موضوع، سایت هایی که به آنها لینک می دهید نیز نقش مهمی بر روی رتبه‌بندی سایتتان در نتایج جستجو دارند.

پس وقتی که به یک سایت دیگر لینک می‌دهید، مطمئن شوید که این سایت مشغول اسپم کردن برای یک کلمه کلیدی دقیق نیست.

لزومی ندارد در اینگونه شرایط درگیر مسئلۀ تبادل لینک شوید. به جای اینکه وقت خود را صرف لینک گرفتن از سایت‌های اسپم کنید، بهتر است که با چند سایت معتبر و مرتبط در حوزه کاری خود ارتباط برقرار کنید.

anchor textهای مرتبط با محتوا بسازید

با گذر زمان، گوگل الگوریتم خود را به شکلی توسعه می دهد که محتوای صفحات وب را بهتر متوجه شود. از سال ۲۰۱۵، گوگل در حال آزمایش DeepMind، تکنولوژی پردازش زبان طبیعی است که به هوش مصنوعی این امکان را می دهد مانند انسان ها چیزی بیاموزد.

اگر anchor text یا لینک های مرتبط به محتوا در صفحه قرار داشته باشد، گوگل در درک آنها مشکلی نخواهد داشت.

اگر لینک داخلی با anchor text غیرمرتبط در وب سایت بگذارید، احتمال آنکه رنک وب سایت شما در نتایج جستجو تحت تاثیر منفی قرار بگیرد وجود دارد. این مسئله برای بک لینک های با anchor text غیرمرتبط نیز صدق می کند.

بیشتر بخوانید: بالا بردن رتبه وب سایت با بک لینک اصولی

گوگل تاکید زیادی بر روی تجربه کاربری دارد. برای همین هم تلاش زیادی برای تولید مرتبط ترین محتوا می کند. مسلما، anchor textهای غیرمرتبط با لینک های غیرمرتبط، کاربران را به محتوای نامربوطی هدایت میکنند که گوگل نمی پسندد.

 یک نکته روانشناسی

از آنجا که کاربران صفحات را به دقت نخوانده و سرسری آنها را نگاه می کنند، اولین پاراگراف های ابتدایی صفحه، سرتیترها (headings)، تیترهای داخلی (subheadings) و تصاویر آن از اهمیت بالایی برخوردارند و مردم به این نقاط بیشتر توجه می کنند. بنابراین، بهتر است anchor textهای خود را در این بخش های حساس صفحات قرار دهید تا نرخ کلیک این صفحات و ارتباط کاربر را با آنها افزایش دهید.

البته برای این کار زیاد هم وسواس به خرج ندهید. اگر کاربران anchor text مورد نظر خود را پیدا کنند، بر روی آن کلیک می کنند تا ببینند در لینک آن چه خبر است.

بهینه‌سازی انکر تکستِ لینک‌های داخلی را جدی بگیرید

درست است که بیشتر متخصصان سئو بر روی لینک سازی داخلی تاکید دارند، اما هیچ کدامشان استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در انکر تکست را به شما توصیه نمی‌کنند. فراموش نکنید که لینک‌سازی داخلی هم اهمیّت بسیاری در تشخیص موضوع سایت شما توسط گوگل دارد. استفاده بیش از حد از انکر تکست Exact Match یا تعداد زیادی از کلمات کلیدی در متنِ لینک، بر روی لینک بیلدینگ طبیعی شما تاثیر منفی خواهد داشت.

سعی کنید از انواع انکر‌تکست‌های مختلف استفاده کنید. یا اگر حتماً می‌خواهید در متن خود کلمات کلیدی داشته باشید، بروی کلمات کلیدی طولانی (Long Tail) تمرکز کنید.

برای مثال می توانید به جای عبارت لینک بیلدینگ از آیا با لینک بیلدینگ پیشرفته آشنا هستید؟، استفاده کنید. به این ترتیب شما هم از کلمه کلیدی خود استفاده کرده‌اید و هم به گوگل نشان دادید که تمام تمرکز شما فقط بروی کلمه کلیدی مورد هدفتان نیست.

از بهینه سازی بیش از حد دوری کنید

گوگل  anchor textهای بیش از حد غنی را دوست ندارد. anchor text اسپمی که فقط با کلمه کلیدی درست شده باشد، خط قرمز گوگل است. این anchor textها نشان دهنده بک لینک های دستکاری شده هستند که قطعا با جریمه مواجه خواهند شد.

به جای آن، سعی کنید anchor text خود را طبیعی و در جای مناسبی قرار دهید. برای مثال، به جای قرار دادن anchor text “شرکت توسعه نرم افزار” در تمامی پست های مهمان، سعی کنید از anchor textهایی مانند “شرکت هایی که نرم افزار را توسعه می دهند” یا ” قابل اعتمادترین توسعه دهندگان نرم افزار” استفاده کنید.

انکر تکست‌هایتان را تحلیل و بررسی کنید

زمانی که در حال ساخت بک لینک هستید، تحلیل و بررسی انکر تکست ها ضروری است.

انکرتکست‌های شما نباید بیش از حد بهینه‌سازی شده باشند و همه چیز باید طبیعی به نظر برسد. شما می‌توانید با ایجاد یک فایل Excel، انکرتکست‌هایتان را دسته‌بندی کنید و به دقت وضعیت سایت خود را دنبال کنید.

به این ترتیب هر زمان که مشغول ساخت لینک بودید، با نگاه کردن به این فهرست می دانید که از کدام انکر تکست نباید استفاده کنید یا از کدام انکر تکست به اندازه کافی استفاده نکرده‌اید.

یک راه ساده‌تر این است که از ابزارهای Ahrefs و SEMrush استفاده کنید تا بتوانید فرآیند مدیریت و بهینه سازی انکر‌تکست‌ها را بهتر انجام دهید.

کلام آخر

روش های بهینه سازی anchor text در طی زمان تکامل پیدا می کنند. از آنجا که بسیاری از این روش ها با آپدیت های پنگوئن تغییر می کنند، به طبیعی و کارآمد نگه داشتن anchor textهای خود توجه زیادی داشته باشید. چرا که طبیعی بودن اولین چیزی است که برای گوگل اهمیت دارد.

همانطور که به شما گفتیم، در آخرین بروزرسانی گوگل، فعالیت پنگوئن به صورت لحظه‌ای شده است. این یعنی جریمه گوگل در هر بار بررسی سایت شما می‌تواند اتفاق بیافتد و بنابراین باید کاملاً دقت داشته باشید که تعداد انکرتکست‌های Exact Match سایت، از یک حد مشخص بیشتر نشود.

پس برای آنکه مطمئن شویم شما به درستی متن لینک‌های خود را می‌نویسید، بیایید یک بار دیگر و به صورت خلاصه نکات مهم این مطلب را با هم مرور کنیم: برای بهینه سازی درستِ انکر تکست ها بهتر است از محتوای صفحه و موضوع آن کمک بگیرید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم یک استراتژی کلی برای فرآیند لینک بیلدینگ خود داشته باشید تا بتوانید تنوع بالایی را در انکر تکست های خود ایجاد کنید. این را هم فراموش نکنید که کم‌خطرترین متن‌ها، سه نوع تکست عمومی ،عریان و نام تجاری اند و استفاده از آنها می‌تواند در رقیق شدن آمار کلمات کلیدی شما در متن لینک‌ها موثر باشد.

انکر تکست های  ارگانیکی که مرتبط با محتوای تخصصی شما هستند و وب سایت های رقیب از آنها استفاده میکنند، می توانند اهمیت بالایی داشته باشند.

از لینک های بی کیفیت غافل نشوید. اگر anchor textهای شما بیش از حد هستند، لینک های خود را بررسی کنید و آنهایی که از وب سایت های غیرمرتبط و نامعتبر می آیند را حذف کنید.

به عنوان جمع بندی باید بگویم، باید با گوگل روراست باشید. حواستان باشد تلاش نکنید سیستم را دور بزنید، این کار در طولانی مدت جواب نخواهد داد. به جای این کار، اطمینان حاصل کنید که anchor textهای طبیعی می سازید (از بهینه سازی بیش از حد دوری کنید، anchor textهای مرتبط استفاده کنید و لینک وب سایت های بی کیفیت را درج نکنید) و با این کار به رنک گرفتن صفحات خود کمک کنید

منبع: newseo.ir – novin.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =