آموزش پیام رسان بله

آموزش پیام رسان بله

سرفصل محتوا

آشنایی و آموزش پیام رسان بله

درباره بله:

بله یک شبکه اجتماعی پیام رسان است که با توجه به امکاناتی که برای اشخاص و کسب و کارها فراهم کرده است، می‌تواند تبادلات مالی و غیرمالی آن‌ها را تسهیل نماید.
شما می‌توانید از بله برای انتقال پول، پرداخت قبوض، خرید شارژ، استعلام قبض موبایل، پرداخت عوارض خروج از کشور، گرفتن موجودی و نیکوکاری در کنار ارتباط با کسب و کارهای مختلف استفاده کنید.
اشخاص و کسب و کارها می توانند با توجه به خدمات پیام رسانی و مالی ارائه شده در بله، برای اهداف مختلفی مانند فروش کالا یا خدمات، جمع آوری پول با مقاصد خیریه و انتفاعی، ارتباط راحت و در لحظه با مشتریان، جمع آوری شارژ ساختمان، پرداخت های اجتماعی مانند پرداخت دانگ و موارد مشابه از پلتفرم بله استفاده کنند.
امکانات زیرساختی بله در حال توسعه است و به تدریج امکانات متنوع‌تری به آن افزوده خواهد شد.

امکانات اولیه

در این قسمت امکانات اولیه بات مطرح گردیده است :

ارسال پیام توسعه‌دهندگان بات به راحتی می‌توانند با کاربران خود که مایلند با بات شروع به صحبت کنند ارتباط برقرار کرده و برای آنها پیام‌های گوناگون ارسال کند.

پیام های ارسالی می‌توانند شامل انواع زیر باشند:

 • متن
 • عکس
 • فیلم
 • صدا
 • فایل
 • استیکر
 • پیام های چند گزینه ای
 • پیام درخواست پول
 • قابلیت اضافه‌شدن، دریافت و ارسال پیام به گروه‌ها و کانال‌ها

برای سهولت بیشتر در استفاده از api بات تیم بله کتابخانه‌ای را در محیط جاوا اسکریپت و پایتون آماده کرده است که به راحتی سرویس‌های مورد نیاز را در اختیار شما قرار می‌دهد.

در این کتابخانه موارد زیر مهیا شده است:

 • اتصال خودکار به سرور بله و بی‌نیاز کردن توسعه دهندگان بات از حل مشکلات شبکه
 • ارسال انواع پیام
 • ایجاد ماشین حالت که به توسعه دهندگان بات کمک می‌کند تا حالت‌های مختلف کاربران خود را در این ماشین ثبت کنند.
 • قابلیت شنود برای بات که بتواند نسبت به بعضی کلمات یا پیام‌های متنی یا تصویری یا … حساس باشد و هنگام دریافت این نوع پیام‌ها عکس العملی را انجام دهد.
 • ارسال درخواست پول و مطلع شدن از وضعیت پرداخت آن

کارهایی که به وسیله بات می‌توان انجام داد

ایجاد سرویس هایی از جمله سرویس‌های ایمیل، خبر و سایر چیزهایی که کاربران را ملزم می‌کند تا از سایتها و برنامه‌های مختلف استفاده کنند.

 • سرویس هشدار (البته با اجازه کاربران) می‌تواند یکی از زمینه‌هایی باشد که توسعه دهندگان بات توجه ویژه ای به آن دارند.
 • سرویس‌های تعاملی بین کاربران مثل بازی یا سرگرمی که ارتباط دهنده چند فرد است.بات می‌تواند بستر خوبی برای گسترش سرگرمی در قالب پیام رسان باشد.
 • ایجاد سرویس‌های ترکیبی و مرتبط که برای انجام یک کار از api مختلف استفاده می‌کنند . شما آزاد هستید در کنار گسترش بات از انواع سرویس سایر شرکت‌ها نیز استفاده کنید و یک سرویس ترکیبی ارائه کنید . مانند بات رزرو غذای دانشگاه یا خرید بلیط قطار
 • ایجاد سرویس‌های خاص منظوره مانند سرویس اتوماسیون اداری

نحوه عملکرد بات ها در بله

بات اصالتا یک کاربر معمولی است که نیازمند وجود فرد خارجی نیست.

کاربران می‌توانند برای بات همانند افراد دیگر پیام ارسال کنند و این پیام مستقیما به برنامه‌ای که برای بات اجرا شده منتقل می‌شود و طبق برنامه‌ای که گسترش دهنده بات نوشته است پاسخی برای کاربر ارسال می‌شود.

نحوه ساخت بات

ابتدا باید با بات پدر با شناسه bot_father صحبت کنیم و با استفاده از دستور newbot/ از آن بخواهیم که یک بات در اختیار ما بگذارد.

بات پدر بعد از پرسیدن نام و نام کاربری بات یک توکن در اختیار ما قرار می‌دهد که با استفاده از این توکن می‌توانیم به سرور بله متصل شده و بات خود را کنترل کنیم.

شما نیز با دستوراتی مانند setphoto/ می‌توانید برای بات خود عکس انتخاب کنید و یا با استفاده از setdescription/ می‌توانید توضیحاتی برای بات خود در نظر بگیرید.

قابلیت مانیتورینگ

شما با استفاده از دستور watch/ در بات پدر می‌توانید مانیتورینگ بات خود را فعال کرده و بات نگهبان هرزمان که بات شما غیر فعال شود و به کاربران پاسخ ندهد به شما پیغام غیر فعال بودن بات را می‌دهد.

تفاوت بات با کاربر معمولی

 • بات نمی‌تواند گفت و گویی را با یک کاربر شروع کند و باید منتظر شروع شدن مکالمه توسط افراد بماند.
 • بات ها نمی‌توانند به هر میزانی که بخواهند فایل آپلود و دانلود کنند.

نحوه ارتباط کاربران با بات

کافی است که پس از اضافه کردن بات به عنوان یک مخاطب عادی برروی دکمه شروع کلید کنید، در این صورت مکالمه بین شما و بات اغاز می‌شود.

شما میتوانید علاوه بر ارسال پیام متنی برای بات پیام‌های تصویری و یا فایل برای بات ارسال کنید .

 • *دکمه‌های ثابت* : هر بات می‌تواند چند کلید واژه برای خود انتخاب کند و این کلید واژه‌ها را به کاربران خود پیشنهاد دهد. این کلید واژه ها یا دکمه های ثابت از طریق دکمه “/” قابل مشاهده است.
 • *دکمه‌های متغیر* : در صورتی که توسعه دهنده بات پیامی از نوع template message برای کاربر ارسال نماید . میتواند به ازای هر پیام چند دکمه به عنوان گزینه به کاربر خود پیشنهاد دهد که کاربر نیز می‌تواند از این دکمه ها برای تعامل راحت‌تر استفاده کند .

قابلیت های Template Message

همانطور که در بالا اشاره شد توسعه دهنده بات می‌تواند از دکمه‌های template message برای پیشنهاد به کاربر خود استفاده کند.

در پیام های template message توسعه دهنده بات به ازای هر پیام مشخص می‌کند که توقع چه نوعی از جواب را از کاربر دارد. برای مثال توقع دارد که کاربر یک متن ارسال کند و یا یک عکس و یا تاریخ و … که در این صورت کاربر باید همان نوع پاسخی که بات می‌خواهد به او بدهد.

در این نوع پیام به ازای هر دکمه یک action مشخص می‌شود که تعیین می‌کند در صورت فشرده شدن دکمه چه عملی انجام شود.

مثلا پس از فشرده‌شدن دکمه پیامی ارسال شود یا به مرورگر وب و سایتی دیگر منتقل شود.

پیام درخواست پول

پیام درخواست پول نیز از پیام‌هایی است که باید به صورت خاص راجع به آن بحث شود.

در این نوع پیام بات می‌تواند برای کاربران عادی پیام درخواست پول ارسال کند و در صورتی که کاربران پیام درخواست پول را تایید کرده و پرداخت کنند بات از پرداخت آنها آگاه خواهد شد.

برای ارسال این نوع پیام کافیست که بات مقدار درخواستی پول و همچنین شماره کارت را مشخص کند و اقدام به ارسال پیام درخواست پول کند.

آموزش بله:

کد دعوت چیست؟

 

کد دعوت، کدی است ۶ رقمی و منحصر به فرد که به همراه سه حرف BLE به کاربر اختصاص داده می شود.

با ثبت‌نام هر کاربر این کد ایجاد شده و شخص می‌تواند از آن برای دعوت دوستان خود به بله استفاده نماید. در صورتی که شخصی کد دعوت شما را در حساب خود وارد نماید هر دو به میزان ۵۰ امتیاز دریافت خواهید کرد و می‌توانید در جشنواره‌های بله و قرعه کشی جوایز آن، شانس خود را امتحان نمایید.

کد دعوت را در چه قسمت وارد نماییم؟

 

شما می‌توانید از بخش ویترین و با ورود به قسمت دعوتنامه اقدام به درج کد دعوت نمایید.

چگونه امتیاز جمع‌آوری کنیم؟

 

برای افزایش امتیاز می‌بایست دوستان خود را به بله دعوت نمایید و از آن‌ها بخواهید که کد دعوت شما را در قسمت دعوت‌نامه خودشان وارد نمایند.

اینگونه هر دو ۵۰ امتیاز دریافت می کنید.

چگونه می‌‌توانم گفتگو‌های گوشی خود را به گوشی دیگر که شماره‌های من داخل دفترچه تلفن آن ذخیره نشده است، انتقال بدهم؟

در صورتی که اقدام به نصب بله در گوشی جدید نمایید و وارد حساب خود شوید، تمام مخاطبینی که درحساب بله و در تلفن همراه شما ذخیره شده اند به گوشی جدید انتقال پیدا می‌کنند.

همچنین مخاطبین موجود در دفترچه تلفن گوشی جدید، در قسمت مخاطبین حساب شما درج خواهند شد و شما می‌توانید در هر دو تلفن به گفتگو با آنها بپردازید.

چگونه می‌توان حساب کاربری بله را حذف نمود؟

 

برای حذف حساب کاربری، کافیست وارد بخش «تنظیمات» شده و در قسمت «حریم خصوصی و امنیت» گزینه «حذف حساب کاربری» را انتخاب نمایید.

توجه:

با حذف حساب کاربری کلیه اطلاعات شما در «بله» حذف خواهد شد و به هیچ عنوان قابل بازگشت نخواهد بود. در زیر مواردی که پس از حذف حساب کاربری رخ خواهد داد آورده شده است:

 • حذف اطلاعات حساب و نمایه کاربری
 • حذف کلیه پیام های متنی، عکس، فیلم، صوت
 • حذف کلیه پیام های بانکی و تاریخچه آن
 • حذف شماره کارت ها و اطلاعات حساب بانکی
 • حذف مخاطبین و اطلاعات تماس
 • حذف کانال هایی که تنها شما مالک آن هستید

آیا امکان ویرایش پیام در بله وجود دارد؟

 

بله، شما می‌توانید پیام هایی که در گروه، کانال و یا گفتگو های خصوصی خود ارسال می‌نمایید را تا ۲۴ ساعت از ارسال آن پیام ویرایش نمایید.

در صورت ویرایش، در زیر پیام های ویرایش شده، کلمه «ویرایش شده» افزوده خواهد شد.

در صورتی که در گفتگو خصوصی و یا گروه پیامی را حذف نماییم آیا برای مخاطبین دیگر نیز حذف خواهد شد؟

بله، شما می‌توانید با فعال کردن تیک گزینه «برای مخاطب هم پاک شود» درگفتگوی خصوصی و گزینه «برای همه پاک شود» در گروه، پیام مورد نظر را برای مخاطب و یا مخاطبان مورد نظر نیز حذف نمایید.

من یک شماره رو که قبلا تو گوشیم داشتم از گوشیم پاک کردم اما هنوز هم این شماره تو بله پاک نشده، برای حذف کامل شماره چه‌کار کنم؟

در صورت تمایل به حذف یک مخاطب از حساب خود، تنها باید از بخش مخاطبین بله این عمل انجام شود. در غیر این صورت مخاطب مورد نظر همیشه عضو مخاطبین شما باقی خواهد ماند.

آیا محدودیتی برای ارسال فایل وجود دارد؟

 

بله، شما می‌توانید فایل هایی تا سقف «یکصد مگابایت» را ارسال نمایید.

پیوند عمومی چیست؟

 

این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا برای فایل‌هایی که ارسال (آپلود) می‌کنید، پیوند ایجاد نمایید.

از این طریق می توانید فایل‌های ارسال شده خود را از هرجایی دانلود کرده و با دیگران به اشتراک بگذارید.

آیا در بله امکان ایجاد پیوند عمومی برای دانلود فایل‌ها وجود دارد؟

 

andriod: بله، می‌‌توان فایل‌‌ها‌‌یی که توسط شما بارگذاری می‌شود را با انتخاب گزینه«ایجاد پیوند عمومی» از طریق کلیک بر روی هر فایل انتخاب کرده و از پیوند عمومی این فایل رونوشت بگیرید.
ios: بله، می‌‌توان فایل‌‌هایی که توسط شما با‌‌ر‌‌‌گذ‌‌ا‌‌ر‌‌ی می‌‌شود را با انتخاب گزینه «کپی لینک» از طریق کلیک بر روی هر فایل انتخاب کرده و از پیوند عمومی این فایل رونوشت بگیرید.

چرا درصد دانلود روی صفر می‌ماند و کامل نمی‌شود؟

 

چنانچه در هنگام آپلود و یا دانلود فایل، درصد پیشرفت عملیات بر روی صفر ماند، اتصال اینترنت و بله خود را چک کنید.

آیا در بله می‌‌توان موقعیت خود را به اشتراک گذاشت؟

 

بله، شما می‌‌توانید در قسمت پیوست با استفاده از گزینه «موقعیت»، موقعیت مکانی خود را ارسال نمایید.

چرا کد ورود به بله برای ما ارسال نمی‌شود؟

 

در صورتی که در هر دستگاهی‌ کد ورود به بله را دریافت نمی‌کنید، لطفا قبل از هرکاری از اتصال اینترنت خود اطمینان حاصل نمایید.

سوالات کاربری، مشکلات پیام رسانی و مالی را از چه طریقی می توان پیگیری نمود؟

 

چنانچه با مشکلات پیام رسانی و مالی روبه‌رو شده یا سوالی داشتید با شماره تلفن ۸۳۳۸۶-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.
همچنین می توانید برای انتقال پیشنهادات، انتقادات و بازخوردهای خود، از طریق حساب پشتیبانی (واقع در بخش ویترین) اقدام نمایید.

 

مطلب بهترین پیام رسان های جایگزین تلگرام را نیز مطالعه نمایید.

 

منبع: bale.ai

 

10 پاسخ
 1. ددی گفته:

  سلام
  چطور لینک صفحه سایتی در تلگرام عنوان مطلب، تصویر thumbnail و خلاصه مطلب رو هم میاره… ولی در بله فقط لینک مطلب نمایش داده میشه؟ چه کد یا اسکریپتی لازمه که همین‌کار در بله هم اتفاق بیافته؟

  پاسخ
 2. مستعلی گفته:

  سلام. چه طور فیلم دانلود شده در اپ بله سیو میشود.? گوشیم اندروید است.

  پاسخ
 3. فلاح گفته:

  با سلام
  منظور از امضای دیجیتال برای کارت به کارت در نرم افزار بله

  پاسخ
 4. لا گفته:

  سلام
  وقتی پیامی ارسال میکنیم در بله
  ایا وقتی یه تیک میخورد و ان را برای خود پاک میکنم ان پیام برای گیرنده هم پاک میشود؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 4 =