آموزش Disavow لینک های اسپم

آموزش Disavow لینک های اسپم

در این مقاله قصد آموزش Disavow لینک های اسپم که معمولا از طرف رقبای نامرد یا سایت های فید خوان به سایت داده می شود را خدمات شما عزیزان داریم.

Disavow Tool گوگل چیست ؟

یکی از روش‌های افراد خرابکار برای ضربه زدن به سایت‌های رقبا، ایجاد بک‌لینک‌های مخرب برای سئو منفی سایت‌های رقبا به شمار می‌رود. در برخی موارد ممکن است بتوانید با مکاتبه و پیگیری، این گونه لینک‌ها را که اثر منفی روی سئو سایت شما برجای گذاشته‌اند، حذف کنید. ولی در برخی موارد نیز ممکن است قادر به انجام این کار نباشید.

گوگل برای حل این مشکل، ابزاری به نام Disavow Tool را توسعه داده است که به شما کمک می‌کند، اثر این گونه لینک‌ها را از دامنه‌ی خود حذف نمایید.

حذف پیوندهای مخرب می‌تواند به صورت تک به تک یا به طور کلی برای یک دامنه مخرب به انجام برسد.

کدام لینک‌ها مخرب هستند ؟

تمامی پیوندهای اشاره کننده به سایت شما مخرب به حساب نمی‌آیند. گوگل بسیار در تلاش است تا این گونه پیوندها را بی اثر کند و تنها پیوندهایی می‌توانند برای سایت شما اثر منفی برجای بگذارند که در سایت‌هایی دارای اعتبار قرار گیرند.

از جمله‌ی مهم‌ترین علت‌های جریمه شدن سایت، خرید بک‌لینک در سایت‌های دارای اعتبار است. اگر سایتی که به شما لینک داده است، اعتباری ندارد، برای شما نه سود و نه ضرری نخواهد داشت.

بنابراین در بیشتر موارد، نیاز به انجام کاری نخواهید داشت.

برای آشنایی بیشتر با این لینک های اسپم می توانید مطلب مزرعه لینک Link Farm چیست؟ مطالعه نمایید.

علت ایجاد لینک‌های مخرب

در بسیاری موارد، استفاده از خدمات سئو افراد و شرکت‌های غیرمتخصص که تنها فعالیت آن‌ها خرید بک‌لینک از سایت‌های دیگر است، علت اصلی ایجاد شدن لینک‌های مخرب است.

این گونه افراد با پرداخت مبلغی اندک، تعداد زیادی بک‌لینک برای سایت شما خریداری می‌کنند. چنانچه لینک‌های خریداری شده، توسط گوگل شناسایی نشوند، ممکن است به صورت موقتی رتبه‌ی شما افزایش یابد.

ولی گوگل به صورت دائم در حال تلاش برای شناسایی این سایت‌ها است. ممکن است در هنگام انجام سئو یا پس از پایان یافتن آن سایت شما به عنوان یک سایت متقلب شناسایی شود و مورد جریمه واقع شوید.

علت دیگر ایجاد لینک‌های مخرب رقبایی هستند با خرید بک‌لینک‌های مخرب تلاش می‌کنند رتبه‌ی شما را کاهش دهند. برای این موارد نیز بهتر است ابتدا با سایت‌هایی که بک لینک شما در آن ثبت شده است تماس بگیرید و بخواهید که لینک سایت شما را حذف کنند. در صورتی که موفق به این کار نشدید،‌ از Disavow Tool استفاده نمایید.

هشدار

استفاده از ابزار Disavow Tool گوگل اگر با دانش کافی به انجام نرسد، ممکن است سبب کاهش رتبه‌ی سایت شما شود. بنابراین توصیه می‌شود اگر تجربه‌ی کافی در سئو ندارید، استفاده یا عدم استفاده از این ابزار و همچنین شناسایی سایت‌های مخرب را به یک کارشناس سئو خبره و باتجربه بسپارید تا برخلاف انتظار سبب آسیب دیدن رتبه‌ی سایت خود نشوید.

در ادامه به مراحل انجام Disavow می پردازیم.

مرحله ۱: شناسایی لینک های اسپم

قبل Disavow لینک های اسپم باید به فکر شناسایی آن ها بود. به طور کلی دید اکثر وبمستران و سئوکاران به لینک های اسپم سایت مرجع یا همان سایت لینک دهنده است اما موضوع در عمل بسیار متفاوت بوده و تنها سایت لینک دهنده معیار سنجش وضعیت لینک نیست!

به طور کلی چند دسته لینک (از نظر من) اسپم هستند که به ترتیب در لیست زیر قرار دارند:

لینک های Side-wide (لینک هایی که در تمامی صفحات تکرار می شوند مانند لینک هایی که در Header, Footer و یا در Sidebar سایت ها قرار میگیرند).
لینک هایی که همه با یک Anchor Text به یک صفحه داده می شوند .
لینک هایی که از دامنه های Link farm و Content Farm داده می شوند.
لینک هایی که صفحات بالای صد External Link داده شده اند (یعنی یک صفحه بیش از ۱۰۰ لینک خروجی داشته باشد).
لینک هایی که از دامنه های با Spam Score بالای ۵ داده می شوند.
لینک های پست مهمان (در بعضی مواقع!)
لینک های تبادلی
لینک هایی که توسط Link Blast (نرم افزار های ساخت بک لینک) ساخته می شوند.
دایرکتوری های بی کیفیت
پس حالا فهمیدید که سئو به همین راحتی نیست پس همین حالا به پنل وبمستر تولز یا اکانت Ahrefs و Majestic خودتون مراجعه کنید و همه ی لینک هایی که دارید رو Track کنید تا لینک های Spam رو شناسایی کنید.

مرحله ۲: آموزش Disavow لینک های اسپم

برای Disavow لینک های اسپم سایت ابتدا باید یک لیست از بک لینک های Spam تهیه کنید که در قسمت بالا کاملا شفاف توضیح دادیم.

پس از تهیه کردن این لیست یک فایل Text با نام Disavow.txt ایجاد کرده و این محتویات را داخلش قرار دهید:

 Page Disavow#

/spamdomain.com/spamlinks

Domain Disavow#

/domain:spamdomain.com

محتویات فایل Disavow.txt شما باید به دو قسمت تشکیل شود، قسمت اول Page Disavow و قسمت دوم Domain Disavow.

در قسمت اول لیست صفحاتی که میخواید لینکتان از آن توسط گوگل Crawl نشود را قرار می دهید و در قسمت دوم لیست دامنه هایی که میخواید تمامی لینک هایش در تمامی صفحات توسط گوگل Crawl نشود را قرار میدهید.

بیشتر بخوانید: اسپایدر یا Spider ، کراولر یا Crawler در موتورهای جستجو

اگر بخواهیم به صورت شفاف با یک مثال توضیح دهم اینگونه بیان می کنم که: اگر دامنه ای هست که شما از ۱۰ صفحه آن لینک با کیفیت گرفته اید یا خود مدیر سایت آن لینک ها را به شما داده است و از ۱۰ صفحه ۹ صفحه لینک با کیفیت دریافت کرده اید اما یکی از صفحات آن سایت Link farm است.

در اینجا دیگر لازم نیست تا تمامی لینک های آن دامنه به دامنه خود را Disavow کنید و اتوریتی لینک های با کیفیت را از دست دهید بنابراین فقط صفحه اسپم رو در لیست Page Disavow قرار می دهید اما اگر از دامنه ای لینک Side-Wide دریافت کردید یا رقیب ناباب که هر روز مثل علف هرز هم در حال رشد هستند به شما لینک داده است بهتر از تا آدرس دامنه را در بخش Domain Disavow قرار دهید تا کار را یکسره کنید.

مرحله ۳: آپلود فایل Disavow در سرچ کنسول

خوب حالا اگر فایل Disavow.txt شما آمادست به لینک https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main مراجعه کنید و وارد اکانت گوگل خودتون که در آن سایتتان را Verify کرده اید بشوید یا آن اکانت را از منو سمت را در بالا صفحه انتخاب کنید مانند تصویر زیر:

لینک های اسپم

سپس سایت خود را Select کرده و بر روی دکمه قرمز رنگ Disavow Links کلیک کنید تا به صفحه بعد هدایت شوید. در صفحه بعد دوباره بر روی دکمه خاکستری رنگ Disavow Links کلیک کنید تا پنجره ی آپلود فایل برایتان باز شود، در ایجا بر روی گزینه Choose File کلیک کرده و مسیر فایل Disavow ساخته شده را بدهید و در انتها گزینه Submit را بزنید.

اگر تمامی مراحل را به درستی رفته باشید چند ثانیه پس از آپلود گوگل تعداد لینک ها و دامنه های معرفی را به صورت جداگانه اعلام می کند.

مرحله ۴: پروسه تایید Disavow توسط گوگل

خوب اگر تمامی مراحل بالا را با موفقیت طی کردید حالا باید منتظر این باشید که تغییرات توسط در نتایج جستجو اعمال شود و سایت شما از پنالتی در بیاید یا رتبه بهتری دریافت کند البته این روند به این شرط صورت می پذیرد که سایت های اسپم و غیر اسپم را به درستی تفکیک کرده باشید.

این را به خاطر بسپارید که اگر بک لینک دامنه ای از نظر گوگل اسپم نباشد اما از نظر شما اسپم شناخته شود و در لیست Disavow شما قرار بگیرد نه تنها وضعیت سایت شما بهبود پیدا نمی کند بلکه به مراتب بدتر هم می شود.

بیشتر بخوانید: الگوریتم های گوگل

روند اعمال تغییرات در نتایج گوگل پس از آپلود و تایید فایل بین بازه زمان ۱ الی ۴ ماه صورت می گیرد.

اگر مشاهده تغییرات بزرگی در نتایج سایتتون در بازه زمانی کمتر از یک ماه پس از آپلود فایل Disavow کردید مطمئن باشید تا ارتباطی به Disavow نداشته و عوامل دیگری مانند: تغییرات الگوریتمی، از دست دادن بک لینک، قدرتمند تر شدن رقبا و … مصوب این تغییرات بوده اند.

نکته۱: لینک های Side-wide از آپدیت شهریور ۹۵ جزو دسته لینک های اسپم شناسایی می شود و گوگل قادر به شناسایی آن ها است.

نکته ۲: من به هیچ عنوان نرم افزار های تست کیفیت لینک رو تایید نمی کنم!

نکته ۳: در انتهای آدرس دامنه ها یا صفحات از / استفاده نکنید.

نکته ۴: نام فایل حتما نباید Disavow باشد اما فرمت حتما باید به صورت Txt باشد.

نکته ۵: در صورتی که دامنه فارسی مانند: طراحی-سایت.ir به شما لینک داده باشد با کد دامنه که با Xn شروع می شود را پیدا کرده و آدرس آن را در فایل قرار دهید.

نکته ۶: فایل Disavow به صورت دستی توسط کارشناسان گوگل بررسی نمی شود و تمامی فرآیند به صورت اتوماتیک صورت می گیرد.

منبع: seofox.ir – rokaweb.ir

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 13 =