درباره آپدیت جدید در هسته الگوریتم گوگل چه می دانید؟

درباره آپدیت جدید هسته الگوریتم گوگل چه می دانید؟

بروزرسانی هسته اصلی الگوریتم گوگل

در تاریخ ۱۰ مرداد ۹۷، گوگل اعلام کرد که یک به روزرسانی مهم در هسته اصلی الگوریتم رتبه بندی نتایج ایجاد کرده است. آپدیت جدید هسته الگوریتم گوگل موجب تغییر جایگاه بسیاری از سایت ها در عبارات گوناگون شده و سردرگمی بسیاری برای مدیران وب سایت ها و متخصصین سئو ایجاد کرده است.

گوگل هیچ اطلاعات دقیق تری در مورد تاثیر این آپدیت و فاکتورهایی که ارزش آنها بیشتر یا کمتر شده است اعلام نکرده و در یک جمله کلی این به روزرسانی را از طریق بلاگ و شبکه های اجتماعی خود به اطلاع عموم رسانده است:

این هفته یک آپدیت اساسی در هسته اصلی الگوریتم گوگل ایجاد کرده ایم. همانطور که بارها در طول سال این اتفاق رخ میدهد. این تغییرات در راستای آپدیت ماه مارس خواهد بود.

آپدیت هسته الگوریتم گوگل

این اطلاع رسانی کلی موجب ناراحتی بسیاری از فعالان این حوزه شده و از گوگل درخواست کرده اند اطلاعات بیشتری در مورد الگوریتم جدید و فاکتورهای موثر بر رتبه بندی نتایج اعلام کند.

آپدیت هسته الگوریتم دقیقا چیست؟

قبل از هرچیز یادمان باشد که گوگل در هر سال صدها بار الگوریتم خود را به روزرسانی میکند و به صورت مستمر تلاش میکند تا رتبه بندی نتایج را بهینه تر کند.

بسیاری از این به روزرسانی ها با نام هایی مانند پنگوئن، کبوتر، پاندا، مرغ مگس خوار و … شناخته میشوند که هرکدام بر حوزه ای خاص تمرکز دارند.

به عنوان مثال الگوریتم پنگوئن با هدف بررسی صحت لینک سازی سایت ها و شناسایی اسپمرها در این حوزه معرفی شده است و وظیفه پاندا شناسایی محتوای تکراری و جریمه سایت هایی است که در این حوزه فعالیت میکنند.

برای آشنایی با اکثر این الگوریتم ها می توانید مطلب  الگوریتم های گوگل را مطالعه نمایید. ولی آپدیت هسته اصلی با همه اینها متفاوت است!

میتوان گفت آپدیت هسته اصلی به معنی ایجاد تغییراتی اساسی در الگوریتم رتبه بندی گوگل و فاکتورهای موثر بر آن است. نزدیک به ۲۰۰ فاکتور مختلف برای تعیین جایگاه یک سایت بررسی میشوند که بسیاری از آنها را می توانید در مطلب فاکتورهای احتمالی رتبه بندی موتور جستجوی گوگل – ۱ مشاهده نمایید.

آپدیت هسته احتمالا به این معنی است که ارزش و اثرگذاری این فاکتورها دستخوش تغییراتی اساسی شده است.

تصور کنید که گوگل از بین این ۲۰۰ فاکتور اصلی، به ۲۰ تای آنها توجه بیشتری داشته باشد و شاید حتی ۱۰ تای آنها دیگر بر رتبه بندی نتایج تاثیرگذار نباشند. در چنین شرایطی احتمالات زیادی میتوان متصور شد که عملا کار آنالیز و تصمیم گیری را برای ما سخت میکند.

در شرایط ایده آل متخصصین سئو انتظار دارند گوگل اطلاعات دقیق تری در مورد تغییرات الگوریتم خود به آنها اعلام کند.

رفتار کاربران بیشتر از همیشه تاثیرگذار خواهد بود

تغییرات الگوریتم های گوگل در سال های اخیر همواره در یک مسیر مشخص بوده است؛ افزایش رضایت کاربران. از نظر گوگل افرادی که در حال جستجو هستند بهترین داور برای سنجش عملکرد یک الگوریتم جدید هستند.

گوگل الگوریتم های پیچیده ای برای سنجش رضایت کاربران از نتایج جستجو و رتبه بندی سایت ها دارد که به این موتور جستجو کمک میکند تا از بهبود عملکرد الگوریتم های خود مطمئن شود.

به احتمال زیاد طی چند ماه گذشته گوگل الگوریتم های متنوعی را تست کرده و تاثیر فاکتورهای گوناگون بر نتایج جستجو را بالا و پایین کرده است. این الگوریتم ها را برای تعداد مشخصی از جستجوها به کاربران نمایش داده و رفتار آنها در قبال تغییرات را آنالیز کرده است.

آپدیت جدید نتیجه تست و بررسی شرایط مختلف و رفتار کاربران در هر الگوریتم بوده است. حالا با نهایی شدن فرآیند تست و تعیین بهترین الگوریتم آن را برای همه کاربران و به صورت عمومی اجرایی کرده است.

توصیه های گوگل جهت بهبود رتبه در آپدیت جدید

توصیه های گوگل جهت بهبود رتبه در آپدیت جدید

گوگل در  این آپدیت اعلام کرد توصیه جدید در کار نیست و هیچ تغییری برای صفحاتی که محتوای قوی و بانس ریت خوبی دارند نیاز نیست و شما باید سعی کنید به روی محتوای صفحات عمیق تر و ضعیف تر کار کنید تا بتوانید در این الگوریتم رتبه مناسبی داشته باشید.

دنی سالیوان مدیر وب سایت Search Engine Land در توئیتی که در اول ماه آگوست منشتر کرد اعلام کرد اگر میخواهید عملکرد بهتری نسبت به سایر رقیبانتان داشته باشید ! پس روی محتوای عالی متمرکز باشید.

به نظر میرسه با توجه به این تغییرات گوگل هر روز بیشتر از دیروز به کیفیت محتوا ، طول محتوا ، ارزشمند بودن محتوا برای کاربران و درست کار کردن اهمیت میدهد و این هیچ چیز جدیدی نیست ، لیکن به دلیل هوشمند تر شدن گوگل در درک محتوای با کیفیت و رفتار کاربر  ، در هر آپدیت اهمیت آن را بیشتر خواهیم دید .

همچنین در برخی از سایت هایی که چگالی کلمات کلیدی دربرخی از صفحات آنها زیاد بوده دچار افت بیشتری نسبت به سایت هایی شده که از کلمات کلیدی LSI استفاده کرده اند .

به همین منظور سعی کنید به جای تکرار کلمات کلیدیتون در یک مقاله به صورت پی در پی از کلمات هم معنی و مترادف استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تکنیک‌ها‎ی ارتقاء سئو محتوای سایت

اگر جایگاه خود را از دست دادیم چه کار کنیم؟

برخلاف الگوریتم هایی شناخته شده مانند پنگوئن و پاندا، تحلیل دلیل از دست رفتن جایگاه شما، کاری بسیار دشوار خواهد بود. دلیل از دست رفتن جایگاه ممکن است با دلیل کسب جایگاه بهتر توسط رقبا کاملا متفاوت باشد!

بیشتر بخوانید: الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

مثلا شما به دلیل لینک سازی مشکوک جایگاه خود را از دست داده اید ولی سایت رقیب به دلیل استفاده از عنوان و توضیحات مناسب جایگاه بهتری کسب کرده است. در نتیجه تغییر رتبه را نمیتوان براساس یک فاکتور مشخص تحلیل نمود.

در این شرایط نمیتوان به یک راهکار کلی برای همه سایت ها رسید. هر سایتی ممکن است استراتژی و مسیر متفاوتی برای بازپس گرفتن جایگاه خود داشته باشد. در واقع این الگوریتم جدید؛ سایت شما را جریمه نکرده بلکه برای سایت رقبا ارزش و اعتبار بیشتری در نظر گرفته است.

زمانیکه الگوریتم جدید تا این اندازه مبهم و نا آشناست بهترین راه حل بازگشت به استانداردهای سئو و پرهیز از روش های سئو کلاه سیاه خواهد بود.

اگر شما استانداردهای گوگل برای سنجش رضایت کاربر را بشناسید و به خوبی در سایت و محتوای خود از آن استفاده کنید؛ هر الگوریتم و آپدیت جدیدی در جهت بهبود جایگاه شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کاملترین و بهترین چک لیست سئو

صبور باشید، تصمیم احساسی یا هیجانی نگیرید

شاید بتوان گفت اولین و مهمترین نکته برای موفقیت در سئو صبر و حوصله است. اگر با هر تغییر ناگهانی تصمیمات احساسی و هیجانی بگیرید ممکن است مشکلات جدی تری برای خود ایجاد کنید.

همین دو ماه پیش گوگل اعلام کرد که از این پس به جای ۱۷۰ کاراکتر ۳۲۰ کاراکتر برای فضای نمایش توضیحات متا در نظر خواهد گرفت. سایت های بسیاری با توجه به این تغییر نمایش محتوای توضیحات خود را به روزرسانی کردند. ولی در کمتر از یک ماه گوگل از این تصمیم خود پشیمان شد و نحوه نمایش نتایج را به حالت سابق بازگرداند.

اگر از CMS وردپرس استفاده می نمایید برای این تغییرات افزونه های سئو سایت مانند Yoast بسیار کمک می نمایند. برای آشنایی بیشتر با این افزونه مطلب آموزش افزونه Yoast و بهینه سازی سئو وردپرس را ببینید.

الگوریتم جدید نیز ممکن است برای همیشه بر نتایج گوگل تاثیرگذار باشد و یا اینکه دچار تغییرات اساسی در آینده ای نزدیک شود. با توجه به اینکه تنها چند روز از معرفی آن میگذرد تصمیم گیری عجولانه منطقی بنظر نمیرسد.

چگونه افت ترافیک سایت خود به دلیل آپدیت هسته گوگل را بهبود ببخشیم؟

گوگل به درخواستهای توییتر پاسخ داده است: “اگر سایت شما توسط گوگل جریمه شود و شما هیچ راهی برای حل آن ندارید، نباید هیچ کاری انجام دهید”.

اما اگر راه حل برای حل این مشکل دارید، باید مسائل را رفع کنید و با استفاده از استراتژی های مختلف SEO ، ترافیک را بازیابی کنید. برای دریافت یک ایده بهتر در مورد همین موارد، اشاره های زیر را بخوانید: 

رتبه بندی اولیه برای تلفن همراه

گوگل رسما اعلام کرد که فهرست بندی اولیه برای تلفن همراه تبدیل به عامل اصلی رتبه بندی شده است. رتبه بندی وب سایت ها اگر موبایل فرندلی نباشد، کاهش خواهد یافت.

بسیاری از وبسایت ها در جستجوی Google Mobile با نامهای تجاری خود رتبه بندی نمی شوند فقط به این دلیل که این وبسایت ها واکنش گرا نمی باشند. همه اینها نیاز به طراحی ساده وب سایت و وبسایت واکنش گرا برای رتبه بندی بهتر در نتایج جستجو گوگل است.

بیشتر بخوانید: آموزش سئو موبایل

کیفیت محتوا

در دنیای اینترنت "محتوا پادشاه است"

در دنیای اینترنت “محتوا پادشاه است” و گوگل فقط آن وب سایت هایی را که دارای محتوای با کیفیت بالا هستند رتبه بندی می کند. گوگل می خواهد اطلاعات درست را به تمام کاربران ارائه دهد.

به همین دلیل است که رتبه بندی برتر به آن وبسایت هایی که محتوای منحصر به فرد، واضح، کامل، مفید و اصلی را به اشتراک می گذارند، داده می شود.

محتوایی که در سایت خود به اشتراک میگذارید باید منحصر به فرد باشد و نباید اطلاعات ناقص یا نادرست داشته باشد. گام های اعلام شده شما باید روشن و آسان باشد.

اگر محتوای شما بهتر شود، کاربر برای مدت طولانی در وب سایت باقی خواهد ماند و در نهایت تاثیر مثبتی بر نرخ بازده وب سایت دارد. محتوا هدف اصلی به روز رسانی هسته گوگل بود.

به عنوان مثال، عنوان پست شما مربوط به سلامتی است و شما می خواهید با استفاده از کلمات کلیدی وبلاگ در این پست رتبه بندی کنید. در این صورت، گوگل رتبه پست را پایین می آورد.

لینک های سایت

علاوه بر این، برای داشتن محتوای با کیفیت در وب سایت، لینک داخلی و خارجی نیز لازم است.شما حتما قبلا از تکنیک های ساخت لینک استفاده کرده اید. شما باید کلیه لینک های بی ارزش خارجی سایت خود را حذف کنید و فقط آنهایی که ارزشمند هستند را حفظ کنید.

لینک های خارجی که اعتبار ندارند باید به عنوان “nofollow” مشخص شوند و همچنین می توانید از یک پلاگین یا روش دستی برای پیوند داخلی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بالا بردن رتبه وب سایت با بک لینک اصولی

سرعت وبسایت

سرعت وب سایت یا سرعت بارگذاری صفحه نیز عامل اصلی رتبه بندی شده است. به گفته گوگل، یک کاربر ۲-۳ ثانیه در یک وب سایت برای بارگیری گذراند.

اگر این اتفاق نیفتد، کاربر به یک وبسایت دیگر حرکت می کند، حتی اگر محتوایی خوب در سایت شما وجود داشته باشد. این به طور عمده در رتبه بندی وب سایت تاثیر می گذارد.

در حال حاضر گوگل نیز بر روی محتوای سایت و همچنین سرعت بارگذاری آن متمرکز شده و بر این اساس رتبه بندی سایت را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرعت سایت خود را  تست کنید و اگر بیش از ۳ ثانیه بود، سرعت بارگذاری صفحه را که باید در عرض ۲ ثانیه باشد، بهبود بخشید. به گفته گوگل، کاربر تنها سایت هایی را دوست دارد که حداکثر دو ثانیه طول بکشد تا بارگذاری شوند.

بیشتر بخوانید: آموزش افزایش سرعت سایت

کلام آخر

ممکن است شما جزو آن دسته سایت هایی باشید که با معرفی این آپدیت جدید جایگاه بهتری نسبت به گذشته کسب کرده اند. این اتفاق به این معنی است که شما در مسیر درستی قرار گرفته اید و باید همین مسیر را بهتر از گذشته ادامه دهید.

رسیدن به رتبه یک گوگل پایان کار سئو نیست و رقابت اصلی تازه از اینجا آغاز میشود. به محض اینکه رتبه یک را تصاحب میکنید رقبای شما فعالیت های خود را بهتر و بیشتر از گذشته دنبال میکنند و تلاش میکنند تا جایگاه از دست رفته را دوباره کسب کنند.

اگر برای رسیدن به رتبه ۱ گوگل روزی ۳ ساعت تلاش کرده اید برای حفظ آن باید روزانه ۶ ساعت زمان صرف کنید. و البته باید هدفمند کار کنید.

منبع: websima.com – www.7learn.com – technians.com

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =