آشنایی با آپدیت گوگل فرد google fred

الگوریتم‌های گوگل تمامی ندارند و یکی از یکی جالب ترند. خود من از زاویه دید یک کاربر معمولی که روزانه چندین جستجو با گوگل انجام می‌دهم خیلی خوشحال می‌شوم که می‌بینم این موتور جستجو تا این حد به فکر کاربران است و مدام در تلاش است که جستجو را برای آن‌ها راحت‌تر کرده و نتایج خوبی در اختیار آن‌ها بگذارد.

خب، اگر یادتان باشد قبلاً در مورد الگوریتم‌های پاندا، پنگوئن، مرغ مگس‌خوار و کبوتر صحبت کرده بودیم. در این مطلب نیز می‌خواهیم یکی دیگر از این الگوریتم‌ها، یا بهتر بگویم آپدیت‌ها را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: الگوریتم های گوگل

آپدیت نسبتاً جدیدی که Fred نام دارد و یک شبه با تغییراتی که در رتبه‌بندی سایت‌ها ایجاد کرد دلهره را به جان خیلی از کارشناسان سئو و وبمستران انداخت.

داستان فرد گوگل از کجا شروع شد؟

داستان از این قرار بود که در ۱۷ اسفند سال ۹۵ (۷ مارچ ۲۰۱۷) همهمه‌ای بین وبمستران به راه افتاد و برخی وحشت‌زده به نتایج صفحۀ جستجو چشم دوختند.

در آن زمان روایت‌های پراکنده‌ای از تغییرات ایجاد شده در نتایج موتور جستجوی گوگل به گوش می‌رسید؛ اما گوگل طبق معمول در مورد تغییرات ایجاد شده سکوت کرد و اطلاعات خاصی در اختیار وبمستران نگذاشت.

وبمستران این تغییرات را نتیجه آپدیت جدید الگوریتم می‌دانستند و به رمزگشایی آن پرداخته و اطلاعاتی را در اختیار دیگران گذاشتند. د

داستان نه چندان جالب نامگذاری Fred

درست دو روز بعد از شروع تغییرات موتور جستجوی گوگل، طی یک شوخی بی‌مزه نام Fred برای این آپدیت انتخاب شد.

داستان این شوخی از آن‌جا شروع شد که رایان جونز (مدیر سئوی Sapient Razorfish) در یک توئیت اظهار کرد: “کسانی که با گری ایلایس (متخصص توسعه موتور جستجوی گوگل) رفیق نیستند، حتماً بی‌خبرند که او تمام چیزهایی که اسم ندارند را fred صدا می‌زند. ماهی‌ها، آدم‌ها یا هرچیزی که فکرش را بکنید.”

نام-گذاری-الگوریتم-فرد-گوگل

چند ساعت بعد از این توئیت، باری شوارتز (از متخصصان موتورهای جستجو) از گری ایلایس پرسید که آیا می‌خواهد اسمی برای آپدیت جدید انتخاب کند؟

گری هم با کنایه به شوخی رایان در جواب گفت: “از این به بعد هر آپدیت غیر رسمی را با اسم Fred خواهیم شناخت.”

نام-گذاری-الگوریتم-فرد-گوگل

و… اینگونه بود که فرد متولد شد.

گوگل فرد (google fred) چیست؟

دقت کنید که فرد یک الگوریتم نیست. Fred آپدیتی است که به هستۀ اصلی موتور جستجو اضافه شد و باعث شد تغییراتی در رتبه‌بندی سایت‌ها ایجاد شود.

با آخرین بروز رسانی الگوریتم گوگل فرد Fred دیگر نمی توان به آسانی تشخیص داد که هدف اصلی این الگوریتم کدامیک از بخش های سئو سایت سایت است.

بخش هایی از سئو که توسط این آپدیت مورد بررسی قرار میگیرند عبارتند از لینکها، تبلیغات، تعداد تبلیغات، نحوه درج تبلیغات در وبلاگ های خصوصی و… اما به جرات میتوان گفت که تشخیص میزان اهمیت هر کدام از این بخش ها در الگوریتم گوگل فرد Fred بسیار دشوار و حتی ناممکن است.

افرادی که سایت آنها تحت تاثیر گوگل فرد  Fred بوده است. اغلب این آپدیت را به عنوان الگوریتمی که به حجم تبلیغات و لینک های خارجی حساس است میشناسند. اما در حقیقت آپدیت گوگل فرد برای تشخیص کیفیت محتوای سایت و صفحات است.

اگر سایتی به مخاطب واقعی اهمیت ندهد و صرفا محتوا را بر اساس اصول سئو گوگل ایجاد کند تا بتواند با رتبه بالا در گوگل تبلیغات بیشتری دریافت کند. این رفتار توسط آپدیت گوگل فرد Fred شناسایی خواهد شد.

هدف گوگل از آپدیت فرد چه بود؟

گوگل حتی بعد از تایید رسمی این الگوریتم هم اطلاعاتی راجع به آن منتشر نکرده است. در ابندا فقط اینگونه به نظر می‌رسید که سایت‌هایی با محتوای کوتاه و بی‌کیفیت جریمه شده‌اند؛ اما فقط همین نبود، کارشناسان سئو با نبش قبر سایت‌های جریمه شده به اطلاعات دیگری دست یافتند.

بیشتر بخوانید: گوگل پنالتی Google Penalty چیست؟

آن‌ها دریافتند که Fred سایت‌هایی را که از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه استفاده می‌کنند و با محتوای بی‌کیفیت و حجم زیادی از تبلیغات اسپم در حال پول درآوردن هستند هدف قرار داده است. در این سایت‌ها تجربه کاربری (UX) عملاً هیچ اهمیتی نداشته و آنچه کم مهم است کسب سود بیشتر است.

بیشتر بخوانید: UX و UI (تجربه کاربری و رابط کاربری) چیست؟ و تفاوت آنها

بسیاری از این سایت‌ها تجربه کاربر را فدای کسب درآمد خود کرده و تبلیغات زیادی را به او تحمیل می‌کردند. البته برخی از این سایت‌ها بعد از اینکه از این موضوع مطلع شدند با کاهش تبلیغات جایگاه نسبتاً بهتری در گوگل گرفتند. مانند سایت زیر که با بهبود تجربه کاربری، انتشار محتوای با کیفیت و سئوی تکنیکال، به مرور جایگاه قبلی خود را به دست آورده است:

تاثیر-الگوریتم-فرد

چه سایت‌هایی سخت‌ترین ضربه را از الگوریتم فرد خوردند؟

طی اقدامی مفید سایت seroundtable.com لیستی از ۱۰۰ سایت مختلف که بعد از آپدیت فرد جایگاه خود را در نتایج جستجو ازدست داده بودند منتشر کرد؛ سپس بری شوارتز به بررسی این ۱۰۰ سایت پرداخت و نتایج جالبی از آن‌ها به دست آورد.

او فهمید که اکثر این ۱۰۰ سایت خصوصیات مشابهی دارند؛ از جمله اینکه محتوای قرار گرفته در آن‌ها به شدت ضعیف و به درد نخور است و تبلیغات به شکلی کاملاً آزاردهنده در آن‌ها قرار یا ظاهر می‌شود، کاربر مجبور است برای خواندن محتوایی که ارزش چندانی هم ندارد مدام روی لینک‌های مختلف کلیک کند، صفحات تبلیغاتی پی در پی به شکل Pop-Up باز می‌شوند و در کل درصد تبلیغ در سایت بیشتر از محتوای آن بود.

آپدیت فرد یک روی دیگر هم دارد. این آپدیت سایت‌هایی را که از سایت‌های درب و داغون و پر از تبلیغات، بک‌لینک گرفته بودند را نیز جریمه کرد. آیا می‌دانید چرا؟

برای جواب دادن به این سوال بیایید خودمان را جای گوگل بگذاریم. آیا به سایت‌هایی که در آن‌ها محتوای مفیدی وجود ندارد و تجربه کاربری خوبی برایتان رقم نمی‌زنند اعتماد می‌کنید؟ مسلماً جوابتان منفی است.

خب گوگل هم مانند شماست. گوگل هم به چنین سایت‌هایی اعتماد ندارد و می‌داند که آن‌ها به دلیل کیفیت مطالب یک سایت به آن لینک نمی‌دهند، بلکه برای آن‌ها صرفاً پول اهمیت دارد، نه کاربری که قرار است به سایت مقصد مراجعه کند.

به دو اسکرین شاتی که از صفحه آنالیتیکس یکی از کاربران گرفته شده است نگاه کنید:

آپدیت-فرد-گوگل

الگوریتم-فرد-گوگل

این سایت بر خلاف سایت‌هایی که ویژگی‌هایشان را بیان کردیم یک شبه پیشرفت کرده و از همان شب هفتم مارچ ترافیک آن ۱۲۵% افزایش داشته است.

اگر دوست داشتید یک نمونه از سایت‌هایی را که توسط فرد جریمه شده‌اند ببینید اینجا را کلیک کنید. همانطور که می‌بینید این سایت تجربه کاربری جالبی ندارد و وارد هر مطلب که بشوید محتوایی ناقص و بی‌کیفیت قرار داده شده است.

گوگل فرد را با دید باز بررسی کنیم

به نظر میرسد که سئو کاران باید با دید باز به سایت هایی که توسط گوگل فرد Fred مورد تنبیه قرار گرفته اند نگاه کنند. به این ترتیب یک نقطه مشترک بین همه آنها خواهند دید.

سایت هایی که توسط گوگل فرد Fred تحت تاثیر قرار میگیرند با هدف کسب درآمد از رتبه گوگل ایجاد شده اند. آنها محتوایی ایجاد می کنند که صرفاً از نظر گوگل کاملا بهینه شده است.

به زبان ساده تر میتوان گفت محتوای این سایت ها تنها برای گوگل و صاحبان سایت مفید است و نه برای مخاطبانی که این سایت ها را در صفحه نتایج جستجو مشاهده می کنند و به آنها مراجعه می نمایند.

بیشتر بخوانید: سه رویکرد داده محور برای یافتن مؤثرترین ایده‌های محتوا

وجود الگوریتم هایی که محتوا سایت ها را هدف بررسی های خود قرار دهند چیز تازه ای نیست. الگوریتم گوگل پاندا نیز بر محتوای سایت ها تمرکز داشت. اما گوگل فرد Fred صرفا بر روی محتوای بی کیفیت تمرکز ندارد.

در سایت هایی که تحت تاثیر این الگوریتم بوده اند. شاهد آن هستیم که سایت های زیادی بخاطر فروش لینک و بهینه سازی هایی که فقط با هدف رتبه بالاتر در گوگل بوده است. مورد مواخذه این آپدیت قرار گرفته اند.

اگر راهنمایی های گوگل برای تولید محتوای با کیفیت را مد نظر قرار دهیم (تولید محتوای جذاب و کاربردی برای مخاطب نهایی ) سایت هایی که کمترین امتیاز را برای تولید محتوای با کیفیت از نظر گوگل را دریافت می کنند. همگی تحت تاثیر گوگل فرد Fred بوده اند.

الگوریتم گوگل فرد و سئو

الگوریتم گوگل فرد و سئو

با توجه به داده هایی که تا کنون از سایت هایی که تحت تاثیر گوگل Fred بوده اند.بدست آمده است. نمی توان با قطعیت گفت که بهینه سازی بیش از حد هدف قطعی این آپدیت است یا خیر. اما نشانه های تائید نشده ای از نقش بهینه سازی های بیش از حد در تنبیه سایتها توسط این الگوریتم را هم نمی توان کتمان کرد.

بیشتر بخوانید: استراتژی های پایه SEO که ممکن است فراموش کرده باشید!

بسیاری از سایت های بی کیفیت اصول سئو را کاملا رعایت می کنند. مخصوصا در قسمت گرفتن بک لینک از وبلاگ های شخصی میتوان این مسئله را به وضوح دید.

انکر تکست anchor text های که با احتیاط تمام از کلمات کلیدی در آنها استفاده شده و تعداد انکر تکست anchor text با کلماتی مشابه کلمات کلیدی به نحوی به تنظیم شده است که کاملا لینک ها را طبیعی نمایش میدهد.

رعایت نسبت تعداد کلمه کلیدی، کلمه مشابه کلمه کلیدی و کلمات عمومی انکر تکست anchor text در سئو امری کاملا جدی است و باید با تحلیل دقیق رقبای برتر صورت گیرد.

چطور از جریمۀ Fred در امان بمانیم؟

ببینید، همانطور که گفتم فرد آپدیتی برای هستۀ مرکزی موتور جستجو است و آن را بهتر کرده، نه بخشی جداگانه (مثل الگوریتم پاندا) که بعداً اضافه شده؛ پس نمی‌توان گفت که فرد وبسایت‌ها را جریمه می‌کند.

بیشتر بخوانید: الگوریتم پاندا گوگل چیست؟

این کل موتور جستجوی گوگل است که روی سایتتان نظارت می‌کند، آن را بررسی می‌کند و اگر خلاف قوانین حرکت کرده باشید شما را جریمه می‌کند؛ پس لازم است که یک سری دستورالعمل کلی را رعایت کنید تا گیر فرد و ربات‌های دیگر گوگل نیافتید.

نکتۀ اول: محتوا، محتوا و باز هم محتوا

high-quality-contentپر کردن محتوا با کلمات کلیدی یا حتی رعایت چگالی در کلمات کلیدی دیگر جواب نمی‌دهد. وقتی پای کیفیت محتوا وسط باشد در وهلۀ اول باید کاربران را در نظر بگیرید و محتوا را برای آن‌ها تولید کنید. اگر می‌خواهید محتوای با ارزش تولید کنید حتماً به نکات زیر کنید:

۱- تا جای امکان سعی کنید مقالاتتان مشابه مقالات دیگر با موضوعات مشابه نباشد.

۲- مقالاتی بنویسید که برای مخاطب هدفتان جذاب و دسته اول باشند و جواب سوالات آن‌ها را بدهند.

بیشتر بخوانید: ترفندهای تولید محتوای جذاب برای مخاطبان بی حوصله

۳- از ابزارهای آنالیز سایت کمک بگیرید تا ببینید کدام مطالب بیشترین ترافیک را برای سایتتان آورده‌اند.

۴- با استفاده از ابزارهای آنالیز سایت بانس ریت و مدت زمان ماندن در صفحه را بررسی کنید.

۵- پست‌های منظم، اینفوگرافیک و محتوای همیشه سبز (محتوایی که ارزش آن همیشگی است و با گذشت زمان از اعتبار آن کم نمی‌شود) مواردی هستند که دنبال‌کننده‌های شما را زیاد می‌کنند و باعث می‌شوند کاربران دوباره به سایت شما سر بزنند. بالا رفتن نرخ بازگشت به سایت باعث افزایش اعتبار دامنۀ شما می‌شود.

۶- از محتوای ویدئویی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای تکنیک های سئو ویدئو

۷- در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید. فعالیت در این شبکه‌ها و دریافت لایک و فالوور سریع‌ترین راه برای کسب اعتبار از دست رفته است.

ویژگی های یک صفحه بی کیفیت چیست؟

گوگل الگوریتم های پیچیده تری برای تشخیص محتوای بی کیفیت ایجاد کرده است. الگوریتم هایی که صرفا بدلیل کم حجم بودن محتوای یک صفحه و یا تعداد بک لینک خارجی آن، در باره کیفیت محتوای صفحه تصمیم گیری نمی کنند.

بلکه مجموعه ای از موارد را برای تشخیص محتوای بی کیفیت در نظر می گیرد. اما بدون شناخت عوامل تشخیص محتوای کم کیفیت چگونه میتوان نسبت به اصلاح محتوا اقدام کرد؟

وقتی که الگوریتم گوگل فرد Fred به سایت یا صفحه ای به عنوان یک سایت هرزنامه نگاه کند. تا زمانیکه سایت یک هرزنامه باقی بماند بی کیفیت است.

یعنی آنکه برای رها شدن از صدمات ناشی از گوگل فرد Fred تنها یک راه کار عملی وجود دارد. محتوا را برای مخاطب ایجاد کنید. و وقتی می گوییم محتوا را برای مخاطب ایجاد کنید یعنی آنکه تمام متن ها، لینک ها، تصاویر و ویدئو ها و حتی تبلیغات موجود در سایت برای کاربر مفید باشند.

نکتۀدوم: تجربه کاربری خوبی طراحی کنید

UXاستفاده از وبسایت شما باید برای مخاطبان هدفتان راحت و لذت‌بخش باشد؛ پس اگر می‌خواهید کاربران تجربه خوبی از کار کردن با وبسایت شما داشته باشند از دستورالعمل‌های زیر کمک بگیرید:

۱- برای مخاطبان هدفتان پرسونا تعریف کرده و تجربه کاربری متناسب با آن‌ها طراحی کنید.

بیشتر بخوانید: جایگاه پرسونا در سئو ؛ ارتباط سئو با جامعه هدف

۲- از تست A/B برای فهمیدن اینکه مخاطبانتان چه چیزی را ترجیح می‌دهند استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تست A/B چیست؟ افزایش فروش با طراحی متفاوت سایت

۳- از Heat Map برای پی بردن به این نکته که کاربران به کدام نقاط سایت بیشتر توجه کرده‌اند و با کدام بخش‌ها ارتباط برقرار نکرده‌اند استفاده کنید.

نکتۀ سوم: تناسب تبلیغات را در سایتتان رعایت کنید

الگوریتم-فرد-و-تبلیغات : تبلیغات یکی از حقایق دنیای اینترنت است و کسی نمی‌تواند منکر آن شود. احتمالاً تا حالا خودتان هم با صفحاتی که پر از تبلیغات هستند و محتوای آن‌ها به خوبی دیده نمی‌شود برخورد داشته‌اید.

مثلاً گاهی در اینترنت جستجو می‌کنیم “آموزش شطرنج” و وقتی صفحه‌ای را در موتور جستجو باز می‌کنیم، ابتدای آن تعداد زیادی تبلیغات بنری مختلف قرار گرفته، صفحه را رو به پایین اسکرول می‌کنیم؛ اما باز هم خبری از محتوا نیست و لینک‌هایی به صفحات یا سایت‌های دیگر وجود دارد. بله این سایت تا خرخره پر از لینک و بنرهای تبلیغاتی و Pop-Up است.

کاربران از اینگونه سایت‌ها متنفرند و فوراً آن را می‌بندند. این یعنی یک تجربه کاربری (UX) افتضاح و گوگل از چنین خطایی نمی‌گذرد. پس اگر می‌خواهید سایتتان از جریمه گوگل دور بماند تناسب تبلیغات را در سایتتان رعایت کرده و بیشتر از لینکهای نوفالو (Nofollow) به جای دوفالو (Dofollow) استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: لینک نوفالو (nofollow) چیست؟

توجه کنید که کاربر به هیچ وجه نباید برای خواندن محتوا مجبور به کلیک کردن و رفتن به صفحات متوالی شود. هدف شما باید این باشد که کاربر به راحتی به آن چیزی که می‌خواهد دسترسی پیدا کند.

این سایت نمونه‌ای از سایت‌های به‌دردنخوری است که گفتم. این شکلی نباشید!

نکتۀ چهارم: بک لینک‌ها را بازبینی کنید

بک-لینک-باکیفیت : قدیم‌ها یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی سایت‌ها توسط گوگل، تعداد بک‌لینک‌های هر سایت بود. به این شکل که هر سایتی بک لینک بیشتری داشت رتبۀ بهتری هم می‌گرفت.

البته گوگل خیلی زود فهمید که این مدل رتبه‌بندی موجب شده تا یک سری از صاحبان سایت‌ها از فروش لینک پولدار شوند (بدون آنکه سایت مقصد را خوانده باشند یا حتی از نظر موضوعی سنخیتی با آن داشته باشند) و همچنین سایت‌های بی‌کیفیتی هم در رده‌های بالا باشند. اما خب خوشبختانه طولی نکشید که گوگل این فاکتور را حذف و فاکتورهای بهتری را جایگزین آن کرد.

بیشتر بخوانید: بالا بردن رتبه وب سایت با بک لینک اصولی

البته بک‌لینک‌ها هنوز هم تاثیر فوق‌العادۀ خود را در سئو دارند منتها به شرط آنکه از جای معتبر و قابل اعتمادی گرفته شده باشند. سایت‌های معتبر هم درست مثل آدمهایی می‌مانند که معتمد یک محله یا خانواده هستند و حرفشان برای همه سند است. اگر آن‌ها شما را تایید کنند پس حتماً کارتان درست است!

آیا باید نگران الگوریتم جدید گوگل باشید؟

آیا باید نگران الگوریتم جدید گوگل باشید؟

اگر تا کنون از لینک‌های خریدنی استفاده کردید و جایگاهی در نتایج گوگل ندارید، وقت آن است که به پاک‌سازی بپردازید. برای پاک کردن بک‌لینک‌های اسپمتان ابتدا توبه کنید و سپس با استفاده از ابزار Google Search Console به گوگل اعلام کنید که کدام لینک‌ها را نادیده بگیرد و از آنالیزشان بگذرد (برای اینکار باید لینک‌ها را Disavow کنید) .

بیشتر بخوانید: آموزش Disavow لینک های اسپم

البته گوگل خودش پیشنهاد می‌دهد که اگر مقدور است با مدیران سایت‌ها صحبت کنی که لینک شما را پاک کنند، اما اگر هم نشد اشکالی ندارد آن‌ها را Disavow کنید.

نکته: گاهی اوقات خودتان از روش لینک‌های اسپم استفاده نمی‌کنند اما رقبا برای اینکه سایت شما را زمین بزنند از این روش استفاده می‌کنند.

در چنین مواقعی باید حواستان به بک‌لینک‌های دریافتی باشد، آن‌ها را با ابزارهایی مانند Semrush Backlinks رصد کنید، سپس از طریق سرچ کنسول گوگل برای Disavow کردن آن‌ها اقدام کنید.

کلام آخر

اگر نظر من را بخواهید می‌گویم خیلی متتظر نباشید که ببینید گوگل چه آپدیتی می‌دهد و چه الگوریتمی به آن اضافه می‌شود؛ خودتان همیشه سعی کنید که در تولید محتوا و حتی طراحی سایت کاربرانتان را مد نظر قرار دهید و ببینید که آن‌ها چه چیزی را بیشتر می‌پسندند.

بعد می‌توانید فکر کنید که حالا چطور سایت را برای گوگل قابل درک کنیم و به گوگل حسن نیتمان را نشان دهیم. گوگل روز به روز رفتار خود را به کاربران واقعی نزدیک‌تر می‌کند، پس اینکه همیشه کاربران را در اولویت قرار دهید چه الان و چه سال‌ها بعد ضرری که نخواهد داشت هیچ، بلکه به نفعتان هم خواهد بود!

وقتی در باره الگوریتم گوگل فرد Fred میگوییم که برای اجتناب از آن باید محتوای با کیفیت تولید کنید. صرفا منظورمان تولید لینک های مرتبط یا رعایت حجم مشخصی از لینک ها خروجی نیست.

الگوریتم گوگل فرد Fred در واقع نسل جدید از الگوریتمهای بررسی محتوا است. وظیفه این الگوریتم بطور خلاصه اطمینان از کاربردی بودن محتوای سایت برای مخاطبان سایت است که از طریق جستجوی گوگل لینک سایت را می یابند.

سایت هایی که با این الگوریتم دچار مشکل میشوند در ابزار وبمستر گوگل در قسمت manual action میتوانند راه های رهایی مختص به خود را بیابند.

اگر توسط الگوریتم گوگل فرد Fred تحت تاثیر قرار گرفته اید. به سرعت مشکلات سایت را برطرف کنید. زیرا در غیر اینصورت سایت بصورت کامل از نتایج جستجو حذف میشود. روشی که بتوان به همه سایت ها پیشنهاد داد. تولید محتوای با ارزش و کاربردی برای کاربران سایت است.

نکته ای که هیچ سئو کاری نباید فراموش کند این است که الگوریتم های گوگل همواره در حال ارتقاء هستند. اگر یک سئو کار بخاطر اشتباهاتش، تا کنون توسط گوگل جریمه نشده است.

ممکن است الگوریتم بعدی گوگل و یا بروز رسانی همین الگوریتم های گوگل اشتباه او را یافته و جریمه کنند. بنابراین قبل از گوگل خودتان مشکلات سایت را از دیدگاه یک مخاطب واقعی بررسی کنید.

منبع: novin.com – seo24.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =