سایت ها و ابزارهای بررسی وضعیت سئو

ابزارهای بررسی و ارزیابی سئو سایت

سایت ها و ابزارهای بررسی و ارزیابی سئو سایت

در این نوشته قصد داریم سایت ها و ابزارهایی که برای بررسی سئو وب سایت وجود دارد و با استفاده از آنها می توانید وضعیت وب سایت خود را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید به شما بازدیدکنندگان گرامی از سایت سئو پارسیان مشهد معرفی کنیم . البته استفاده از این ابزارها در کنار کارشناس سئو و بهینه سازی وب سایت توصیه می گردد.

  • Open site explorer

وقتی حرف از ارزیابی عملکرد سئو می شود، یکی از مهمترین بخش هایی که باید بررسی شود پروفایل بک لینک سایت شماست. باید ببینید همانطوری که وب سایت شما رو به رشد است، ترکیبی از انواع مختلف پیوند، انکر تکست (با اسم یا آدرس سایت و واژه های کلیدی غنی) و سایت های مختلف دیگری که به شما لینک داده باشند هم داشته باشد.
ابزار پیشنهادی ما Moz’s open site explorer است. چون کار کردن با آن آسون  و اطلاعات زیادی درباره اعتبار هر وبسایتی که به آن بدید ارائه می کند. به جز این، تعداد پیوندهای سایت و محلشان هم مشخص می کند. اگه بخواهید بیشتر وارد جزئیات بشوید،  محل دقیق تک تک پیوندها و دامنه های مختلفی که به سایت شما پیوند دادند، همه در یک فایل اکسل قابل دانلود هست. خیلی سخت می توانید ابزاری به این خوبی پیدا کنید که همچین اطلاعاتی درباره پیوندهای خارجی به یک وبسایت ارائه بدهد.

  • SEMRush

بیشتر سئوکاران از اینکه کارشان افزایش رتبه (رنکینگ) واژه های کلیدی خاصی عنوان شود ناراضی هستند (چون در واقع هم نباید این طور باشد و جزء گروه هایی نیستند که می خواهند حضور آنلاینشان را از راه درستش شکل بدهند)، اما اگه بخواهیم صادق باشیم، بیشتر شرکت ها می خواهند رتبه یکسری کلیدواژه های خاص را بالا ببرند تا به کسب و کارشون رونق بدهند، و برای همین هم به سئو رو می آورند.
پس، یکی از مهم ترین چیزهایی که برای یک وبسایت به ارزیابی دائمی نیاز دارد، رتبه کلیدواژه های خاص یک شرکت است. اگه ابزار درست آن را نداشته باشید کار خیلی سختی است  . با Google’s Pigeon local updates میشود تا حدودی این کار را انجام داد، در حد یک جستجوی سریع در گوگل به شما یک یادداشت کلی میدهد که کجا اشتباه کردید و وجهه سایتتان درکشورتان چگونه است. بهترین راه حل این مشکل SEMRush است که هم کلیدواژه هایی که رتبه دامنه تان را بالا برده است ردیابی می کند و هم تأثیر تک تک صفحات را در رتبه کلی سایتتان تعیین می کند. به خصوص اگه یک سایت سنگین دارید و متوجه شدید که بعضی از صفحاتش دارد ترافیک موتورهای جستجو را از دست میدهد، می توانید از SEMRush استفاده کنید و ببینید در آن صفحه کدام کلیدواژه ها گم شده اند. میتوانید همزمان با اصلاح مشکلات، دلایل این اتفاق را هم پیدا کنید.

  • GTMetrix

حتما می دونید که سرعت سایت نیز در سئو تأثیر دارد البته مهم ترین فاکتور نیست ولی در رتبه بندی موبایلی و دسکتاپ تغییر ایجاد می کند. شما هم سرعت سایت خود را بررسی کنید و اگر سرعت آن کم است زودتر آنرا اصلاح کنید وگرنه باید منتظر افت رتبه سایت خود باشید. برای بررسی سرعت سایت از گوگل آنالیتیک استفاده کنید. گوگل آنالیتیک به شما میگوید سرعت کدام صفحات کم است ولی مشکل آن را بیان نمی کند. معمولا علت یابی سرعت پایین یک صفحه کار سختی است، اما یکی از دلایل می تواند هاستینگ باشد.
مزیت GTMetrix این است که هم رایگان است و هم امتیاز سرعت سایت ها رو هم از نظر گوگل و هم از نظر YSlow مشخص می کند و باز هم از نظر هر دو سایت، مشکلاتی که تشخیص داده شده رو نشان میدهد تا به راحتی بتوانید اصلاحاتی که هر صفحه لازم دارد را انجام دهید. مثلا شاید اندازه عکس ها باید اصلاح بشوند یا شاید فراموش کردید ابعاد تصاویر را مشخص کنید. اما بهرحال مشکل در هر کجا که باشد با GTMetrix می تونید همه این اطلاعات را به دست بیاورید و اصلاحاتی که لازم هست را انجام دهید تا وبسایت شما  از وبسایت همه رقبا سریع تر شود و رتبه موتورهای جستجوی خود را بهتر کنید. جهت آشنایی بیشتر به صفحه آموزش بهینه سازی سایت با جی تی متریکس  GTmetrix مراجعه نمایید .

  • Moz’s on-page grader

بعد از آپدیت جدید پاندا ۴٫۲ شرکت های آنلاین باید عناصر برصفحه (on-page) سایت خود را به طور مرتب بررسی کنند تا اگر موردی نیاز به اصلاح داشت آن را تعمبر کنند.
On-page grader تک تک صفحات سایت رو طی یک الگوریتم بررسی می کند تا متوجه شود که یک کلیدواژه خاص چقدر به آنها می خورد. تعداد دفعاتی که آن کلیدواژه در صفحه به کار رفته باشد و اینکه آیا در تگ عنوان هست یا نه، توضیحات متا، تگ های h1 و h2 را بررسی می کند و یک آمتیاز به آن میدهد که البته عددی نیست. یکی دیگر از مزیت های آن اینست که به شما می گوید چرا هر کدام از این موارد مهمند و اگه بخواید هر کدام را تعمیر کنید چقدر مشکل است. البته خود شما هم می توانید این کارها را انجام دهید اما این ابزار به شما یک فهرست از کارهایی که لازم است انجام دهید را می دهد و دیگر لازم نیست هر صفحه را به صورت دستی بررسی کنید.

  • CrazyEgg

وقتی یک بازدید کننده وارد سایت شما  می شود، اینکه چطور برخورد می کند روی رتبه موتورجستجو  تأثیر میگذارد. پس باید با دقت کلیدواژه ها رو مرتبط با محتوا تعریف کنید زیرا اگر وقتی کاربران یک چیزی را در گوگل سرچ می کنند و وارد سایت شما میشند با مطالب بی ربطی مواجه بشوند، سریع صفحه رو می بندند. در نتیجه رتبه سایت شما پایین می آید.
پس باید رفتار کاربران را ارزیابی کنید تا ببینید کاربران با دیدن کدام مطالب سریع صفحه را ترک می کنند. CrazyEgg بهترین ابزار برای این کار است زیرا به شما نشان میدهد که کاربران اسکرول بار را تا کجای صفحه پایین کشیدند، کجا کلیک کردند، و چه چیزهایی بیشتر از بقیه کلیک شده است. از همه اینا مهم تر اینه که ترافیک سایت شما را تقسیم بندی می کند تا ببینید دقیقا چه چیزهایی رفتار کاربر رو تغییر میدهد. بدین شکل می توانید بفهمید دقیقا از چه چیزی خوششان نیامده است. اگه بانس ریت (یا نرخ دفع کاربر یا نرخ پرش) سایت شما  کم بشود یعنی کاربران زمان بیشتری در سایت ماندند  یا اصطلاحا تجربه کاربری سایت شما بالا می ورد و هر چه  تجربه کاربری بیشتر باشد، رتبه سایت در موتورهای جستجو بیشتر میشود.

  • ScreamingFrog

صد در صد باید بدانید در کجا اشتباه کردید و تا چه حدی لازم است که مشکلات سئوی سایت را حل کنید، حالا می خواد مشکل تگ عنوان باشه یا خطای ۴۰۴٫ .تا اینجا ابزاری که بتواند سرعت سایت را بسنجد، پروفایل بک لینک به شما بدهد و مشکلات صفحات سایت را بیان کند را  معرفی کردیم اما چگونه می توان موارد فنی سایت مثل کدهای پاسخ، محدودیت کارکترهای تگ عنوان و عکس های بدون متن را پیدا کرد؟
ScreamingFrog سایتی محبوب برای حل این طور مشکلات است. سایت شما را مورد بررسی قرار می دهد و هزاران گزارش درباره نحوه عملکرد سایت از نظر فنی می دهد. تگ های H1 ندارید؟ تگ های H2 دو تا شدند؟ بعضی از صفحه ها نوشته خیلی کمی دارند؟ برای رفع همه اینا راهنمایی هایی ارئه می دهد. اگه سئوی سایت برای شما  خیلی جدی است پس حتما باید از ScreamingFrog استفاده کنید. و حتما هم به طور مرتب از آن استفاده کنید تا مطمئن شوید که همه موارد فنی صفحات سایت شما  طبق استاندارهای سئو هستند.

  • Copyscape

بدترین چیز این است که مطالب یکسان با آدرس های مختلف داشته باشید البته بیشتر وقت ها روی سئو تأثیر قابل ملاحظه ای ندارد. اما عجیب است که بعضی افراد فکر می کنند اگه مطالب شما خوب است پس باید کلمه به کلمه توی سایت خودشان آن را کپی کنند. هرچند، همیشه هم دیگران نمی خواهند این مطالب را  با نام خود ثبت کنند. بعضی مواقع، سایتی مطالبی را که کپی می کند مبنع را هم اعلام می کند که مثلا از فلان سایت گرفته شده است، ولی به شما لینک نمیدهد. بدین شکل در پروفایل بک لینک شما هم مشخص نمیشود.
اینجور سایت هارو چطوری پیدا کنیم؟ Copescape برای همین کار است. تنها کاری که لازم است بکنید این است که آدرس مطلبی که فکر می کنید ممکنه کپی برداری شده باشد را به آن بدهید تا همه مطالب دیگه ای که مشابه مطلب شما هستند و درصد لغات مشابه را به شما نشان بدهد. بخصوص چون پیدا کردن مقاله هایی که ۵ تا ۱۰ درصد لغاتشون با مقاله شما مشابه اند خیلی وقت گیر است. یک مزیت دیگر Copescape این است که آن دامنه را مجبور می کند، وقتی شما را به عنوان منبع معرفی کرده، لینک هم بدهد. بدیش اینه که همه این پروسه از تشخیص سایت ها و دسترسی پیدا کردن به آنها خسته کننده است ولی به پیدا کردن و لینک گرفتن از سایت هایی که مطالب شما را بدون منبع دادن استفاده کردند ارزش دارد.

  • MajesticSEO

بد نیست بدانید که گوگل ارتباط موضوعات سایت شما رو چطور می بیند، هرچند ارتباط موضوعی (هنوز) مهم ترین عامل سئو در جهان نیست. مثلا اگر شما کار مربوط به باغبانی است، و پیوندهایی که دادید و مطالب سایت شما به گونه ای است که گوگل فکر می کند شما نرم افزارهای طراحی وب می فروشید! این یه مشکل است. پس باید سعی کنید همه نشانه های درست را به گوگل بدید تا درست تشخیص بدهد که شما چه خدماتی ارائه می دهید یا چه می فروشید.
MajesticSEO همین موضوع را بررسی می کند. البته کارهای دیگه ای هم در ارتباط با سئو انجام میدهد، اما این یخدمت آنها باعث شده از رقبای خود بالاتر باشند. هم به شما نشان میدهد وبسایت شما از نظر موضوعی بیشتر به چه ربط دارد و هم نشان میدهد پیوندهایی که دادید بیشتر درمورد چه موضوعی بوده است. وقتی نوع پیوندهایی که بیشتر در سایت استفاده کردید را تحلیل کنید می توانید تلاش خود را روی گرفتن لینک های مرتبط با موضوع کار خود بگذارید تا رتبه سایت و رتبه موثر کلیدواژه های مورد نظرتان بهتر شود.

  • Fresh web explorer

گوگل بارها گفته است که پروفایل بک لینک باید طبیعی باشد. تا حالا بسیاری افراد بحث کردند که حالا این حرف چه مفهومی دارد، چکیده اش این است که بیشتر یا تقریبا همه پیوند هایی که دامنه های دیگه به شما میدند و در پروفایل بک لینک شما  ظاهر میشود باید به این دلیل باشد که محتوای مطالب شما خیلی خوب بوده است، نه اینکه شما با رایزنی و خواهش و التماس از آنها گرفته باشید یا خریده باشید. مشکلش اینه که بیشتر کسب و کارهای آنلاین واقعا نمی دانند کی به طور طبیعی برند یا محصولات آنها در مطالب خودشان ، مثلا توی پست وبلاگ خود، آورده است.
Moz’s fresh web explorer یکی از بهترین هاست. این برنامه اینترنت را می گردد تا منشا عبارت ها رو پیدا کند و به شما نشان میدهد که کدام سایت ها به تازگی آن عبارت ها را استفاده کردند. بدبن شکل هر وقت کسی اسم برند شما را ببرد خبردار می شوید. البته خیلی از برنامه ها هستند که همین کار را انجام میدهند و با هم فرقی هم ندارند. مزیت این ابزار این است که به محض اینکه یکی اسم برند شما را ببرد باخبر می شوید و می توانید از او بخواهید به شما لینک بدهد.

وبسایتتان چقدر بزرگ است؟ چند سالش است؟ اگه دامنه تان قدیمی است و کلی صفحه متفاوت دارید، شاید بین این همه صفحه قدیمی که بهینه سازی لازم دارند سردرگم بشوید – به خصوص در مورد تگ عنوان و حساب عامل توصیف متا. با وجود محدودیت های این دو عامل، ساختن یک کپی مناسب فوق العاده سخت است و اگه ندانید که در هر کدام چند کاراکتر استفاده کرده اید باید آماده عواقبش باشید.
البته این دقیقا هم یه ابزار تجزیه و تحلیل نیست. در اصل یه وبسایت است که وقتی می خواهید تگ های عنوان جدید بسازید و توصیفهای متایی را که کاربران بیشتر می پسندند و غنای کلیدواژه هارا بررسی کنید ، نیاز شما را مرتفع می کند. این برنامه خودش به شما یاد میدهد چطوری حساب کاراکتر و کلمه بسازید و تراکم کلیدواژه و سطح خواندن را نشان میدهد تا بهترین تگ عنوان ها و توصیفات متا را برای محتوای قدیمی و جدید بسازید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − هفده =