استراتژی اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی؛ جایگزینی برای اقیانوس قرمز خون آلود

پارادایم رقابت در فضای کسب و کار، بر ذهن بسیاری از مدیران امروز جهان سیطره دارد، مدیران تنها راه پیروزی و موفقیت سازمان خود را در پیشی گرفتن از رقبا و گرفتن سهم بیشتر از بازار تقاضای موجود می‌دانند. آزاد شدن ذهن مدیران از این پارادایم نیازمند دیگر گونه نگریستن به مفهوم استراتژی است. شاید استراتژی اقیانوس آبی به این مدیران کمک کند.

در سال ۲۰۰۵ کتابی تحت عنوان استراتژی اقیانوس آبی که حاصل کار بیست ساله پروفسور چان کیم و پروفسور رنه مابورنیا بود، منتشر شد و در کمتر از یک سال میلیون‌ها نسخه از آن به چهل و یک زبان دنیا ترجمه و فروخته شد.

استراتژی اقیانوس آبی نتیجه دو دهه تحقیق و مطالعه بر روی بیش از ۱۵۰ حرکت استراتژیک دنیا در بیش از ۳۰ صنعت متفاوت در طی ۱۰۰ سال گذشته‌است، این رویکرد بکارگیری پیروی هم‌زمان از دو نوع استراتژی تمایز و استراتژی کاهش هزینه می‌باشد. در عین حال مجموعه‌ای از متدولوژِها و ابزارهای مدیریتی برای ایجاد یک فضای بازار جدید و بی رقیب را در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد.

نویسندگان کتاب راهبرد اقیانوس آبی معتقد هستند که تنها راه پیروزی در رقابت توقف تلاش برای پیروزی در رقابت است و به جای ورود به رقابت خونین در اقیانوس سرخ باید وارد فضای بازار نامحدود اقیانوس‌های آبی شد و دست به خلق تقاضا زد.

بازاری که در آن هنوز قواعد بازی مشخص نشده است و فرصتی برای رشد بسیار سودآور وجود دارد. در یک کلام به جای گرفتن سهم بیشتر از کیک باید به دنبال بزرگتر کردن کیک بود.

استراتژی اقیانوس آبی چیست؟

بازار از دو دسته اقیانوس تشکیل شده است: اقیانوس های آبی و اقیانوس های قرمز

 اقیانوس های آبی، صنایعی هستند که در حال حاضر وجود ندارند. اینها فضاهای شناخته نشده در بازار می باشند.

در اقیانوس های قرمز، محدودیت ها و حد و مرزهای صنایع تعریف شده و مورد پذیرش واقع گردیده اند و همچنین قوانین بازی و رقابت مشخص هستند.

در اقیانوس های قرمز، شرکت ها سعی می کنند تا به عملکرد بهتری نسبت به رقبا دسته یافته، سهم بیشتری از تقاضای بازار را از آن خود کنند.

از آنجایی که اقیانوس های قرمز پر جمعیت اند، (صنایعی که در آن رقبای زیادی وجود دارند) احتمال سود آوری و رشد در آنها کم می باشد. در اقیانوس قرمز، رقابت کشنده میان شرکت ها آب اقیانوس را قرمز و آلوده کرده است.

بیشتر بخوانید: داشبورد مدیریتی چیست و چه مزایایی دارد؟

درعوض از اقیانوس های آبی هیچ بهره برداری صورت نگرفته است و هیچ رقیبی در آنها وجود ندارد، بنابراین در اقیانوس های آبی پتانسیل بالایی برای رشد و سود آوری وجود داشته و تقاضای بالقوه بالایی برای محصولات و خدمات این اقیانوس ها وجود دارد.

اقیانوس آبی خود می تواند قوانین و حد و مرز های صنعت را مشخص کند. اگر چه تعدادی از اقیانوس های آبی وجود دارند که فراسوی حد و مرزهای صنایع فعلی آفریده شده اند، اما اغلب آنها در داخل همین اقیانوس های قرمز و از طریق توسعه حد و مرزهای صنایع فعلی خلق گردیده اند.

در اقیانوس های آبی رقابت بی معناست، زیرا قوانین بازی هنوز تنظیم و تدوین نشده اند.

هدف استراتژی اقیانوس آبی، ایجاد کسب‌وکار در عرصه‌ای است که قبلاً وجود نداشته و از این طریق پهنه‌ای آرام و بی‌تلاطم را پیش‌روی ایجاد کنندگان کسب‌وکار نو می‌گذارد.

برای تشخیص چنین عرصه‌هایی، دیدبانی کلان، امری ضروری است و از این‌رو است که یک سازمان هرگز نباید دیدبانی خود را برون‌سپاری کند. صنایع فعال در اقیانوس آبی نسبت به صنایعی که در آن‌ها رقبا با یکدیگر مواجه مستقیم دارند، سودآورتر هستند.

گام‌های ششگانه پیاده‌سازی استراتژی اقیانوس آبی

با استفاده از استراتژی اقیانوس آبی، به مشتریان خود «ارزش نوآورانه» ارائه کنید. این ارزش نوآورانه چیزی جز محصول پیشرفته همراه با صرفهٔ اقتصادی برای مشتری نیست.

همیشه جلیقه نجات داشته باشد. گام‌های ششگانه پیاده‌سازی استراتژی اقیانوس آبی که در زیر برشمرده می‌شوند، پرمخاطره هستند.

گام اول: گام اول بازسازی مرزهای بازار است. در این گام باید چارچوب‌ها و مفروضات حوزه کسب‌وکار خود را به چالش گرفته و آن‌ها را دوباره تعریف کنید.

گام دوم: در گام دوم باید بر تصویر بزرگ تمرکز کنید. این به آن معناست که نباید خود را آنقدر درگیر آمار و ارقام کنید که از مسائل کلی، جهت گیری‌های کلان و موقعیت بازار خود غافل شوید.

گام سوم: گام سوم، فراتر رفتن از تقاضای فعلی است. برای این‌کار باید به جای آن که صرفاً بر برآورده کردن نیازهای فعلی مشتریان تمرکز کنید، به آینده نظر داشته باشید و مشتریان بالقوه و نیازهای آتی آن‌ها را مورد تحلیل قرار دهید.

گام چهارم: گام چهارم، رعایت توالی استراتژیک است. در این گام ضروری است در خصوص آنچه قصد ارائه‌اش را دارید، به سوالاتی همچون “چرا کسی باید این محصول را خریداری کند؟”، “آیا قیمت آن مناسب است؟”، ” آیا مانعی در راه موفقیت محصول در بازار وجود دارد؟” پاسخ دهید.

گام پنجم: گام پنجم، چیرگی بر موانع سازمانی است و این موانع عمدتاً ناشی از ترس و محافظه‌کاری مدیران نسبت به ورود به حوزهٔ جدیدی از کسب‌وکار است که با ادبیاتی متفاوت اداره می‌شود.

گام ششم: گام نهایی، اجرایی کردن استراتژی است. برای این منظور بهتر است اجرای استراتژی را در چهارچوب یکی از فرایندهای شرکت خود درآورید. همچنین ضروری است با توجه به ماهیت مخاطره‌آمیز ورود به این عرصه، فضایی از اعتماد را در درون سازمان ایجاد نموده و آن را تحکیم بخشد.

آفرینش مستمر و بدون وقفه اقیانوس های آبی

اگرچه واژه اقیانوس های آبی عبارتی جدید است، اما موجودیت آنها به قدمت عمر تمامی کسب و کارها می باشد.

زمان را به سی سال قبل بازگردانید. خواهید دید که تعداد بسیار زیادی از صنایع چند میلیارد دلاری تنها در سه دهه گذشته به شکل معناداری وجود نداشته اند. صنعت تلفن های همراه، کارخانجات الکتریکی بیو تکنولوژی، ویدئوهای خانگی، اسنوبوردها، تحویل های سریع السیر و ….

بیشتر بخوانید: نکات مدیریتی ابرقهرمانان مارول

اکنون زمان را بیست سال یا حتی پنجاه سال به جلو ببرید و از خود بپرسید که چه تعداد از صنایعی که در حال حاضر ناشناخته هستند، احتمالا در آن دوران وجود خواهند داشت؟
اگر قبول داشته باشید که تاریخ سند معتبری جهت پیش بینی آینده است، مجددا پاسخ شما تعداد بسیار زیادی از صنایع خواهد بود.

با این حال، هنوز تفکرات استراتژیک بر روی استراتژی های مبتنی بر رقابت اقیانوس های قرمز متمرکز است.

بخش عمده ای از دلیل تمرکز بر روی مسئله رقابت، به این خاطر است که استراتژی سازمانی به شدت تحت تاثیر ریشه خود یعنی استراتژی نظامی می باشد.

در علوم نظامی، استراتژی عبارت است از مواجه شدن با یک رقیب و نزاع با آن بر سر قطعه زمینی معین که حد و مرز آن مشخص و ثابت می باشد.

الگوهای امروزی مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک نیز چنین دیدگاهی نسبت به ساختار بازار دارند. در این الگوها فضا و پتانسیل بازار، ثابت و محدود فرض شده و شرکت ها تشویق می شوند که سهم خود را در این بازار ثابت، بالا برده و بدین ترتیب یک جایگاه تدافعی برای رقابت خود اتخاذ کنند.

تمرکز اکید بر روی اقیانوس قرمز، پذیرش قاعده محدود کننده جنگ یعنی قطعه زمین محدود و غلبه بر دشمن برای کسب موفقیت و انکار قدرت متمایز جهان کسب و کار است. یعنی این واقعیت که: همواره ظرفیت فزاینده ای برای آفرینش بازار جدید در اقیانوس آبی بی رقیب وجود دارد.

رویکردهای مدیریتی و استراتژی های رقابتی در محیط های کسب و کار قرن بیستم، به صورتی فزاینده در حال ناپدید شدن می باشد.

از آنجایی که اقیانوس های قرمز به شدت خون آلود شده اند، مدیران باید بیش از پیش به فکر آفرینش اقیانوس های آبی باشند.

بیشتر بخوانید: کلمات سحرآمیز در بازاریابی و فروش

مشخصه های و ویژگی های کلیدی استراتژی اقیانوس آبی و قرمز

 استراتژی اقیانوس آبی:
– ایجاد فضای بازار بی رقیب
– بی معنا ساختن رقابت
– خلق و تصرف منابع تقاضای جدید
– شکستن رابطه جایگزینی ارزش- هزینه
– پیروی از هر دو استراتژی تمایز و کاهش هزینه

 استراتژی اقیانوس قرمز:
– رقابت کردن در فضای بازار فعلی
– غلبه کردن بر رقبا
– بهره برداری از تقاضای موجود
– ایجاد رابطه جایگزینی ارزش- هزینه
– انتخاب یکی از دو استراتژی تمایز یا کاهش هزینه

منبع: wikipedia.org – elmebazar.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =