بازی اسنیپت ویژه: چگونه به جایگاه صفر در رتبه بندی برسیم؟

اسنیپت ویژه: چگونه به جایگاه صفر در رتبه بندی برسیم؟

اسنیپت ویژه گوگل به صورت شگفت انگیزی قدرتمند است. ما اسنیپت های بیشتری در بیشتر جستجو ها نسبت به گذشته می بینیم. پس شما نیاز دارید راجع به آنها و الگوریتم گوگل مرتبط با آن بیشتر بدانید. با سئو پارسیان همراه باشید.

ما از این موضوع به لطف برخی از مقالات و سخنرانی های افراد فوق العاده هوشمند در این صنعت، از جمله گلن گیب (به انگلیسی: Power of Google Specific Snippets in 2016 و Case Study Snippet Google) یا  پیتر میرز (نگاه کنید به: Ranking #0: SEO for Answers) و راب بوسی (نگاه کنید به: How to Earn More Featured Snippets) می توانیم مواردی را یاد بگیریم.

اما حتی پس از خواندن همه اینها یک سوال بزرگ بدون جواب باقی مانده است: چطور می توانید این چیزهای لعنتی (اسنیپت های ویژه) را بدست آورید؟

بیشتر بخوانید: Rich snippet (ریچ اسنپیت) چیست؟

 

بازی اسنیپت ویژه

 

همه اینها ما را به تجربه امروز هدایت می کند: چگونه الگوریتم گوگل دقیقا یک اسنیپت را به عنوان ویژه انتخاب می کند؟

بدیهی است، گوگل دستی آنها را انتخاب نکرده است. این یک الگوریتم است.

پس چه چیزی الگوریتم اسنیپت ویژه گوگل را تحریک می کند؟

به عنوان مثال، اگر دو دامنه رقیب هر دو دارای نتایج عالی و دقیق باشند، چگونه گوگل تصمیم می گیرد که یکی را انتخاب کنید؟ به عنوان مثال:

بازی اسنیپت ویژه

 

چرا WordStream (در موقعیت ۴) به جای Moz (موقعیت ها ۱ و ۲) و یا موتور جستجوی سازمان دیده بان (موقعیت ۳) در جستجو برای [ساختمان لینک]، اسنیپت ویژه را دریافت می کند؟

 

چه چیزهایی راجع به اسنیپت ویژه می دانیم؟

قبل از شیرجه در ناشناخته ها ، بیایید به طور خلاصه آنچه که می دانیم را مرور کنیم.

اسنیپت ویژه

 

ما می دانیم استیپت، مانند تک شاخ، در تمام اشکال و اندازه ها آمده است. محتوای شما باید پاسخ را در قالب “درست” ارائه دهد، که بسته به مشخصات الگوریتم گوگل متفاوت خواهد بود. اسنیپت می تواند موارد زیر باشد:

  • متن
  • لیست (مرتب یا نا مرتب)
  • تصاویر
  • نمودار
  • جداول
  • گراف دانش

ما همچنین می دانیم که هر وب سایت می تواند یک استیپت ویژه را بدست آورد. برند ها و سایت های بزرگ هیچ مزیتی نسبت به برند ها و سایت های کوچک ندارند.

در نهایت، ما همچنین می دانیم که برنده شدن یک قطعه ویژه، به شما امکان می دهد از برخی از غنایم جنگی لذت ببرید، از جمله:

شما بیشتر ترافیک وب سایت را دریافت می کنید.

در گواهی های گوگل (Google’s SERPs)، بیشتر دیده خواهید شد.

شما اعتماد / اعتبار به دست می آورید.

بنابراین این مواردی است که شما باید درباره اسنیپت های ویژه بدانید. حالا بیایید به درون ناشناخته ها شیرجه بزنیم.

 

مشکلات مهم اسنیپت ها

برخی از اسنیپت های ویژه، چندین مشکل را ایجاد می کنند که واقعا تجزیه و تحلیل را پیچیده می کند.

اولین مورد این است که، اسنیپت ها فریبنده هستند. اکنون می توانید یک جستجو انجام دهید و اسنیپت را ببینید. اما گاهی اوقات شما می توانید یک جستجوی دقیق را یک ساعت بعد انجام دهید و اسنیپتی وجود نخواهد داشت.

مورد دیگر این است که، همه ما با مجموعه داده های محدودی کار می کنیم. ما محدود به تجزیه و تحلیل اسنیپنی هستیم که داریم.

و مورد آخر این است که، قطعات بر روی CTR های ارگانیک شما اثر می گذارند. بعضی از اسنیپت ها، CTR (نرخ کلیک) سایت شما را افزایش می دهند – مثلا اگر شما در جایگاه چهارم رتبه بندی شده اید، اما اسنیپت ویژه را داشته باشید. اما بار دیگر یک اسنیپت می تواند CTR سایت خود را کاهش دهد، زیرا جستجوگر قبلا پاسخ خود را دریافت کرده است – بدون نیاز به کلیک کردن از طریق آن.

گوگل نیز به هیچ وجه کمک نمی کند. گیب از Gary Illyes سخنگوی Google SEO PR پرسید و پاسخی خنده دار دریافت کرد:

@glenngabe speculation: فضایی های باستانی؟ یا، ما به سیگنال های زیادی برای تعیین آنچه که باید برجسته نگاه کنیم @JohnMu
— Gary Illyes (@methode) October 23, 2015

 

نظریه شماره ۱: اسنیپت ها  تنها بر اساس فاکتورهای رتبه بندی جستجوی ارگانیک نیستند

این مورد برای اثبات نسبتا ساده است.

با توجه به اطلاعات Gabe، موقعیت رتبه بندی نقش خاصی را در مورد اینکه آیا اسنیپت های ویژه ای را دریافت می کنید یا خیر، بازی می کنند. هر اسنیپت از یک صفحه گرفته شده که به اندازه کافی خوب بوده تا در ۱۰ موقعیت برتر ارگانیک بوده است.

با این حال، اگر شما به اطلاعات Bucci نگاه کنید، او متوجه شد که گوگل اسنیپت هایی را نیز از محتویاتی که در صفحه ۲ گوگل قرار دارند، گرفته است.

وقتی که یک گزارش از اسنیپت ها را در مورد سایتی مطالعه کردیم،به موردی برخورد کردیم که کمی باور نکردنی است. نگاهی بیاندازید:

اسنیپت ویژه

 

حدود ۷۰ درصد از مواقع، گوگل اسنیپت ها را از بین صفحات ۱ تا ۳ بیرون می شکد.

حدود ۳۰ درصد از مواقع، “منبع” اسنیپت ها از موقعیت ۴ تا عمق ۷۱ می رسند.(wow!)

اگر الگوریتم گوگل فقط به عوامل رتبه بندی جستجوی سنتی (به عنوان مثال، کلمات کلیدی و لینک ها) متکی بود، پس گوگل به سادگی اولین اسنیپت محتوا  را در هر لحظه از محتوای بالاترین رتبه انتخاب می نمود.

گوگل هرگز نباید به صفحه ۲ یا بیشتر (صفحه ۸!) برای اسنیپت برود، در حالی که دیگر اسنیپت های کاملا فرمت شده ای وجود دارد که از آن، رتبه بالاتری دارند.

واضح است ، این اتفاق نمی افتد. چیز دیگری در حال بازی است اما آن چیست؟

 

نظریه شماره ۲: داشتن محتوایی که قابلیت و فرمت اسنیپت سدن را داشته باشد مهم است (اما کل تصویر نیست)

آیا همه اینها در مورد پاسخی واضح تر، مختصر و کامل است؟ ما می دانیم که گوگل در حال جستجو برای چیزی است که قادر باشد یک اسنیپت شود.

اسنیپت ویژه

 

با توجه به تجزیه و تحلیل SEMRush، بهترین اقدام برای گرفتن یک اسنیپت ویژه این است که محتوای شما باید بین ۴۰ تا ۵۰ کلمه باشد.

بدون شک، فرمت برای الگوریتم گوگل مهم  است. اگر قصد دارید واجد شرایط انتخاب اسنیپت باشید، محتوای شما باید فرمت مناسب را داشته باشد.

اما دوباره، ما به همان سوال برمی گردیم. چگونه گوگل از میان صفحات مختلف با موارد واجد شرایط اسنیپت انتخاب می کند؟

 

نظریه شماره ۳: معیارهای مشارکت به نظر می رسد در انتخاب اسنیپت نقش داشته باشد

برای فهمیدن آنچه اتفاق افتاده است، من از بیرون قضیه نگاه کردم. (معمولا بهترین روش برای شکستن یک الگوریتم این است که در موارد مرزهای غیر معمول نگاه کنید.)

بیایید به یک مثال نگاه کنیم: [این را جستجو می نماییم: how to get more Bing Rewards Points].

 

اسنیپت ویژه

 

این صفحه به عنوان یک اسنیپت برای تمام انواع پرسش ها مربوط به “getting bing rewards points ” نمایش داده می شود ، در حالیکه موقعیت آن ۱۰ است.

دیوانه کننده این است که این صفحه به جای سایت رسمی Bing و سایر انواع دیگر آموزش های ویدئویی و انجمن های اجتماعی که در این مورد موضوع بحث می کنند، قرار گرفته است.

چرا این اتفاق می افتد؟

خب، هنگامی که در Search Console  به این صفحه نگاهی میکنیم، متوجه میشویم که CTR به صورت غیر معمولی ۲۱٫۴۳ درصد افزایش مییابد، با وجود اینکه میانگین موقعیت مکانی کمتر از ۱۰ است.

بیشتر بخوانید: CTR چیست؟ راه های افزایش آن

 

اسنیپت ویژه

 

این CTR ده برابر بالاتر از آنچه شما انتظار دارید در این موقعیت مشاهده کنید، است.

چیز دیگری که متوجه شدیم این بود که صفحه دارای معیارهای جذابیت بسیار بالایی بود. زمان بر روی سایت (که متناسب با زمان ماندگاری در سایت dwell time است) ۱۴ دقیقه و ۳۰ ثانیه است که شگفت انگیز بود.

بیشتر بخوانید: افزایش زمان ماندن در سایت Dwell Time و تاثیر آن بر سئو

 

اسنیپت ویژه

 

این زمان در سایت به طور قابل توجهی بالاتر از میانگین سایت است – تقریبا ۳ برابر!

در واقع، آنچه فکر می کنیم که ممکن است اتفاق بیفتد، چیزی شبیه این است:

 

اسنیپت های ویژه

 

حقیقت مشخص # ۱: ماریسا میر: از این راه چواب می دهد!

علاوه بر این داده ها، چند دلیل دیگر وجود دارد که فکر می کنیم که معیارهای مشارکت ممکن است نقش کلیدی در الگوریتم اسنیپت های ویژه گوگل داشته باشند.

این نمونه ها نشان می دهد که گوگل اعتقادات طولانی نسبت به معیارهای مشارکت منعکس شده از محتوای با کیفیت دارد.

آیا گذشته برخی از اسرار مهم را در طرح فعلی ما نگه می دارد؟ بیایید ببینید.

 

اسنیپت ویژه

 

در ابتدا، ما به مصاحبه ماریسا میر در مورد OneBox  و اسنیپت ها در سال ۲۰۰۷ بر می گردیم و این که چگونه اسنیپت ها مانند اخبار، نقشه ها و محصولات می توانند از نتایج ارگانیک به OneBox بر اساس میزان کلیک بهبود پیدا کنند:

“ما از آنها انتظار نزخ کلیک بسیار بالایی داریم و اگر این میزان از نرخ کلیک برآورده نشوند، OneBox آن درخواست خاص خاموش می شود. ما یک سیستم خودکار داریم که به میزان کلیک بر روی OneBox  ارائه شده در هر پرس و جو نگاه می کند .بنابراین ممکن است که اخبار امروز واقعا خوب به نظر میرسد اما زمان دیگری آن به خوبی اجرا نشود، در نهایت به دلیل فقدان نرخ کلیک مناسب این ویژگی خاموش شود. ”

 

حقیقت مشخص# ۲: گوگل از همان الگوریتم جستجوهای پرداختی در چند سال پیش استفاده کرده است.

خوب، حالا بگذارید به سال ۲۰۰۸ بازگردیم – زمانی که گوگل هنوز تبلیغات AdWords را در سمت راست صفحه قرار می داد.

گوگل سه تبلیغ را که بالاتر از نتایج جستجوی ارگانیک است نمایش می داد.  اما گوگل چگونه تصمیم گرفت که تبلیغات پرداختی را در بالاتر از نتایج جستجوی ارگانیک قرار دهد؟

در زیر پستی از گوگل راجع به  AdWords و «ارتقاء به کیفیت تبلیغات» نشان داده می شود:

“برای نمایش در بالای نتایج جستجو، آگهی ها باید یک حدی از کیفیت خاصی را برآورده کنند. در گذشته، اگر آگهی با بالاترین رتبه تبلیغی آستانه کیفیت را برآورده نمی کرد، ممکن بود ما هیچ تبلیغی را در بالای نتایج جستجو نمی دیدم.

با این بروزرسانی ، ما اجازه می دهیم یک آگهی که آستانه کیفیت بالاتری از نتایج جستجو دارد، نمایش داده شود، حتی اگر برای انجام این کار آن مجبور به پریدن از روی تبلیغات دیگر باشد.

به عنوان مثال، فرض کنید آگهی در موقعیت ۱ در سمت راست صفحه دارای امتیاز کافی برای نمایش در بالای نتایج جستجو باشد، اما تبلیغ در موقعیت ۲ انجام می شود. در حال حاضر ممکن است آگهی شماره ۲ روی آگهی شماره ۱ پرش کند و در بالای نتایج جستجو ظاهر می شود.

این تغییر تضمین می کند که کیفیت در تعیین آگهی هایی که در موقعیت های برجسته نمایش داده می شود، نقش مهمی ایفا می کند. ”

مهم این است که در اینجا بدانید CTR فوق العاده مهم در فرمول نمره کیفیت است. تا حد زیادی، CTR دارای بیشترین تاثیر بر نمره کیفیت است.

بنابراین در اینجا ما هم از جستجوی آلی و سیستم تبلیغاتی گوگل صحبت هایی را بیان کردیم که به ما می گویند که CTR می تواند نقش مهمی در کمک به گوگل برای اطمینان از اینکه یک قطعه از محتوا یا آگهی مطابق با آستانه کیفیت، به اندازه کافی برای ظاهر شدن در فضای برجسته و بالاتر از نتایج جستجوی ارگانیک ارزشمند است.

به همین دلیل است که ما به شدت بر این باوریم که اسنیپت های ویژه، بسیار از طریق CTR و معیارهای مشارکت که عنصر کلیدی هستند، کارآمدند.

 

کلام آخر

اسنیپت های ویژه

 

یکی از چیزهایی که در مورد انجام تحقیق و تجزیه و تحلیل در مورد اسنیپت های ویژه سخت است این است که داده های ما در این مورد محدود است.

شما باید تعداد زیادی از اسنیپت ها را داشته باشید و به تمام داده های CTR دسترسی داشته باشید (فقط مدیران وبسایت این امکان را دارند). شما نمیتوانید همه ی سایت ها را ردیابی کنید تا معیارهای مشارکت را کشف کنید.

در انتها می توان پیشنهاد داد که برای داشتن یک اسنیپت ویژه باید فرمت مناسب برای اسنیپت شدن محتوای خود را پیاده نمایید و سپس سعی نمایید که نرخ مشارکت صفحه مورد نظر خود را افزایش دهید.

تجربیات خود در این مورد را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 

منبع: moz 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + دوازده =