زمان ماندگاری در سایت Dwell Time

افزایش زمان ماندن در سایت Dwell Time و تاثیر آن بر سئو

زمان ماندگاری کاربر در سایت به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه دهی است. بدون شک به مرور زمان بر اهمیت آن افزوده خواهد شد. گوگل در تلاش است که وب سایت هایی با محتوای ارزشمند را به صدر نتایج برساند و یکی از معیارهای تشخیص محتوای ارزشمند قطعا زمان ماندن در سایت خواهد بود.

نه فقط از دید گوگل بلکه به لحاظ برند سازی، ماندن کاربر در سایت شما تاثیرات مهم و مفیدی در پی خواهد داشت که شاید از هیچ طریق دیگری رخ ندهد.

شما در سایت خود باید شرایطی ایجاد کنید که باعث شود کاربر پس از ورود زمان بیشتری را در آن سپری کند.همانطور که می دانید الکسا به سایت ها رتبه ای می دهد به نام “Daily Time on Site” که نشان دهنده میزان حدودی حضور کاربران در سایت شما برای یک روز است.

بیشتر بخوانید: آموزش افزایش و بهبود رتبه الکسا

این قضیه به قدری در سئو مهم است که بسیاری از سایت ها توسط همین یک فاکتور توانسته اند رتبه خوبی را در نتایج جست و جو از آن خود کنند.

اینطور نیست که زمان ماندگاری کاربران در یک سایت خبری با یک سایت نمایش فیلم و یک سایت دانلود یکی باشد .قطعا این طور نیست!! اما من در ذیل به شما نکاتی را گوشزد می کنم که هم برای سئو سایت مفید باشد و هم برای بحث برندسازی …

سرفصل محتوا

زمان ماندگاری در سایت Dwell Time چیست؟

معنای لغوی Dwell Time، «زمان ماندگاری» است اما در سئو دارای معنای دقیق‌تری است:

به مدت زمانی که کاربر پس از جستجوی کلمه کلیدی مشخصی وارد وب سایت شده و پس از آن، دوباره برای جستجوی همان کلمه کلیدی به موتور جستجو باز می‌گردد Dwell Time گفته می‌شود.

اجازه دهید با یک مثال، موضوع را کمی واضح‌تر بیان کنم. تصور کنید شما با جستجوی کلمه کلیدی «سئو» وارد وب سایت سئو پارسیان شده‌اید.

در صورتی که چند ثانیه پس از ورود به سئو پارسیان ، دوباره به گوگل برگشته و وارد وب سایت دیگری شوید، این سیگنال را به گوگل ارسال می‌کنید که «این وب سایت از کیفیت لازم برخوردار نبوده است و ترجیح می‌دهم برای رسیدن به پاسخ، به وب سایت دیگری مراجعه کنم».

قطعا این اتفاق، یک امتیاز منفی برای ما خواهد بود زیرا کاربر با ورود به وب سایتمان به نتیجه‌ی مطلوبی نرسیده و پس از بازگشت به گوگل از وب سایت دیگری دیدن کرده است.

هرچه Dwell Time کمتر باشد، نشان دهنده‌ی عدم استقبال کاربر از وب سایت مورد نظر است و طبیعتا گوگل ترجیح می‌دهد وب سایت‌هایی را در رتبه‌های اول نمایش دهد که برای کاربران مفیدتر هستند.

البته لازم به ذکر است که گوگل هیچگاه تاثیر Dwell Time بر سئو را تایید یا رد نکرده است. از آنجایی که فاکتور Dwell Time توسط وب سایت Moz.com ارائه شده است، عده‌ای از متخصصان سئو معتقدند که این فاکتور در رتبه بندی بی‌تاثیر است و در مقابل عده‌ای نیز معتقدند که Dwell Time تاثیر بسیار زیادی در سئو دارد.

تاریخچه زمان ماندگاری

زمان ماندگاری در سایت Dwell Time

زمان ماندگاری در سایت برای اولین بار توسط Duane Forrester مطرح شد. او در این باره چنین گفته بود:

زمان ماندگاری، زمانی است که در آن کاربر بر روی نتایج ما در صفحه جستجو کلیک می کند و سپس برای دریافت نتیجه دیگر، به صفحه نتایج جستجو باز می گردد. یک یا دو دقیقه زمان سپری شده در سایت می تواند نشانه خوبی برایتان باشد زیرا بیان می کند که بازدیدکننده از محتوای شما استفاده کرده است. کمتر از یک ثانیه ، نتیجه بسیار ضعیفی است.

حالا زمان آن است که به این سوال پاسخ دهیم:  چرا زمان ماندگاری باید برای فرایند سئو مهم باشد؟ Duane در این باره چنین می گوید:

هدف شما باید این باشد که به هنگام ورود بازدیدکننده به صفحه سایت، محتوای موجود به تمامی نیازهایش پاسخ دهد و او را به انجام یک عمل دیگر، تشویق نماید.

اگر محتوا نتواند افراد را به ماندن در سایت ترغیب نماید، او سایت را ترک می کند و به سراغ سایت دیگری می رود. موتورهای جستجو می توانند از این موضوع برای سنجش رضایت کاربر از سایت استفاده کنند.

هر چقدر مدت زمان ماندگاری افراد در سایت بیشتر باشد، او به احتمال زیاد ارتباط قوی تری با شما برقرار کرده است. در ادامه برخی از نمونه های مرتبط با زمان ماندگاری و نحوه تفسیر آن ها را مشاهده می کنید:

زمان ماندگاری دو ثانیه ای: من چیزی که واقعا به دنبالش بودم را پیدا نکردم به همین خاطر بلافاصله به نتایج جستجو بازگشتم تا نتیجه بهتری دریافت نمایم.

زمان ماندگاری دو دقیقه ای: به نظر من محتوا مفید بود و به همین خاطر چند دقیقه ای را به خواندن آن اختصاص دادم.

زمان ماندگاری ۱۵ دقیقه ای: محتوای شما برای من بسیار مفید بود و قصد دارم زمان بیشتری برای مطالعه چنین محتواهایی در سایت، اختصاص دهم.

به نظر می رسد استفاده از زمان ماندگاری در سایت به عنوان یک فاکتور رتبه بندی زیاد هم عجیب و غریب نباشد. موتور جستجو از این گزینه برای قضاوت در مورد کیفیت و مرتبط بودن محتوا و نتیجه نشان داده شده استفاده می کند.

تفاوت های زمان ماندگاری در برابر بونس ریت (Bounce Rate) و Time on page

اگر تنها یک کلمه وجود داشته باشد که این سه معیار را به طور کلی بیان کند آن گزینه چیزی جز سردرگمی نیست. بیشتر سئوکاران از این سه معیار به جای هم استفاده می کنند.

این سه معیار قابل تعویض نیستند و هر کدام معیار جداگانه ای محسوب می شوند. معنای هر کدام از این معیارها را در ادامه مشاهده می کنید:

زمان ماندگاری در سایت(Dwell time): به مدت زمانی گفته می شود که بین کلیک کاربر بر روی نتایج و بازگشت مجدد به صفحه نتایج جستجو اتفاق می افتد.

نرخ پرش یا Bounce Rate : درصد session یک صفحه واحد. به عنوان مثال بازدیدکننده تنها از یک صفحه در سایت بازدید می کند.

بیشتر بخوانید: نرخ پرش bounce rate چیست و چرا اهمیت دارد؟

Time on page: مقدار زمانی است که کاربر قبلا از رفتن به جای دیگر، بر روی صفحه شما سپری می کند. این مکان ممکن است به معنای بازگشت به صفحه نتایج جستجو یا صفحه دیگری از سایت باشد.

زمان ماندگاری می تواند بر روی نرخ پرش Bounce Rate نیز تاثیرگذار باشد

افراد به دلایل مختلفی سایت شما را ترک می کنند. این دلایل عبارتند از:

نیازی به بازدید صفحات دیگر ندارند: هر چیزی که نیاز داشتند را در همان صفحه اول به دست آورده اند

برای بیش از ۳۰ دقیقه بیکار بوده اند: این گزینه باعث آغاز یک Session جدید در گوگل آنالیتیکس می شود.

با محتوای ضعیفی در سایت شما روبرو شده اند: آن ها از محتوای شما خوششان نیامده و تصمیم گرفته اند به نتایج گوگل باز گردند.

استفاده از بونس ریت در چنین شرایطی تصمیم گیری در مورد تجربه بد یا خوب را دشوار می سازد. برای برطرف کردن این مشکل می توان از زمان ماندگاری سایت استفاده کرد.

خوب حالا سوال اینجاست که گوگل چگونه متوجه می شود کاربر به صفحه نتایج جستجو بازگشته است:

از طریق داده های موجود در مرورگر کروم: بر اساس آخرین آمار بیان شده از طرف W3Schools، حدود ۷۲٫۴ درصد از افراد در حال حاضر از مرورگر کروم استفاده می کنند. این مرورگر متعلق به شرکت گوگل است و به همین خاطر زمانی که افراد بر روی دکمه بازگشت کلیک می کنند و به صفحه نتایج جستجو باز می گردند گوگل این موضوع را ثبت می کند.

تجزیه و تحلیل کلیک بعدی: اگر به صفحه نتایج جستجو باز گردید، به احتمال زیاد چند ثانیه ای بین کلیک بر روی نتیجه بعدی زمان خواهید داشت. گوگل می توانید این مدت زمان را اندازه گیری کند.

گوگل با کمی داده کاوی می تواند اطلاعات ارزشمندی از زمان ماندگاری در سایت به دست آورد. این معیار جزو معیارهایی است که گوگل در حال حاضر به پیگیری آن می پردازد. به مثال زیر توجه کنید.

مرورگر سفری را بر روی گوشی آیفون خود باز کنید و عبارت استراتژی های لینک بیلدینگ را به زبان انگلیسی وارد نمایید. وارد یکی از نتایج مدنظر خود شوید.

منتظر بمانید تا صفحه به طور کامل بارگذاری شود و دوباره دکمه بازگشت را بزنید. متوجه چیزی نشدید؟ حالا گوگل یک فهرست قابل اسکرول کردن از جستجوهای مرتبط را زیر نتیجه ای که شما بر روی آن کلیک کردید، اضافه کرده است.

خوب حتما از خودتان می پرسید این موضوع به چه معناست؟ زمانی که شما به صفحه نتایج گوگل باز می گردید به این موتور جستجو اعلام می کنید که چیزی که به دنبالش بودید را در سایت مدنظر، پیدا نکردید.

بنابراین گوگل تلاش می کند برای کمک به شما، نتایج مرتبط دیگری را ارائه کند. این موضوع نشان می دهد گوگل pogo-sticking را پیگیری می کند. اگر این کار توسط گوگل انجام می شود پس زمان ماندگاری هم باید مورد پیگیری گوگل قرار گیرد.

هر چند این موضوع باز هم تایید نمی کند که زمان ماندگاری در سایت جزو فاکتورهای رتبه بندی است. این گزینه تنها تایید می کند که گوگل این معیار را برای بهبود تجربه کاربرانش پیگیری می کند.

چگونه زمان ماندگاری کاربران در سایت را افزایش دهیم؟

۱٫ بروز رسانی مداوم سایت

آپدیت کردن مطالب سایت و بروز رسانی محتوا ،همواره یکی از مواردی است که کاربر را بیشتر جذب سایت شما می کند و در واقع به این صورت کاربر با هر بار ورود به سایت ، مطالب جدید و متنوعی را مشاهده کرده و زمان بیشتری را در سایت صرف خواهد کرد.

از آن طرف هرچه سایت شما کمتر بروز رسانی شود، کاربر با مشاهده مطالب تکراری ، اشتیاق بررسی مطالب سایت شما را از دست می دهد و ممکن است سریعا سایت شما را ترک کند و بدین صورت زمان ماندگاری او در سایت شما روز به روز کمتر خواهد شد …

بیشت بخوانید: محتوای تکراری چیست؟

۲٫  محتوای جذاب تولید کنید که بتواند تعامل کاربران را افزایش دهد

هرچه مطالبی که در سایت شما قرار میگیرد از جذابیت بیشتری برخوردار باشد ، پس از ورود کاربر به سایت شما در ماندگاری او تاثیر بسزایی خواهد داشت.البته این بدان معنا نیست که هر محتوایی پیدا کردید در سایتتان قرار دهید !!!

البته به خاطر داشته باشید که تولید محتوای تعاملی همیشه به معنای تولید محتوای طولانی نیست. در برخی از موارد یک محتوای کوتاه می تواند رتبه اول گوگل را از آنِ خود کند.

اگر بتوانید میانگین زمان ماندگاری را در میلیون ها سایت موجود در اینترنت، اندازه گیری کنید و موقعیت آن ها را در صفحه نتایج جستجو بسنجید، متوجه خواهید شد که ارتباط قدرتمندی بین زمان ماندگاری در سایت و رتبه بندی وجود دارد.

حالا این ارتباط به معنای این است که زمان ماندگاری جزو فاکتورهای رتبه بندی است؟ خیر. این موضوع تنها به این معنی است که هر چقدر زمان ماندن در سایت توسط کاربر بیشتر باشد، او از محتوای شما راضی تر است.

بیشتر بخوانید: ترفندهای تولید محتوای جذاب برای مخاطبان بی حوصله

۳٫ چند بخش کردن مطالب طولانی

اگر قصد ارائه مطلبی را دارید که نسبت تصویر به متن آن زیاد خواهد بود ، آن را به چند بخش تقسیم کنید و یا زمانی که محتوای مطلب شما خیلی زیاد است حتما آن را چند بخش کنید و در هر قسمت عنوان پست جدید را به صورت سری بندی نمایش دهید.

۴٫  نمایش مطالب سایت در چند صفحه

اگر تعداد مطالب سایت شما زیاد است حتما آنرا در چندین صفحه برای کاربر به نمایش بگذارید (دقت نمایید که این مورد با مورد قبلی فرق زیادی دارد). معمولا نمایش بین ۵ تا ۱۰ مطلب در هر صفحه کاربردی و معقول است. نمایش تعداد زیاد مطالب در یک صفحه کاربر را خسته و زمان ماندن کاربر در سایت را کاهش می دهد.

۵٫ استفاده از دیگر فرمت های محتوایی

محتوا فقط متن نیست! البته مقاله خیلی طرفدار دارد و هم اینکه تولید آن ساده تر است. ولی خب باید بدانید خیلی ها دوست دارند فایل های صوتی گوش دهند یا فایل های ویدئویی ببینند. البته با توجه به حوزه کاری خودتان سعی کنید از دیگر فرمت های محتوایی نیز استفاده کنید.

شک نکنید زمانی که کاربر با ویدئوی جذاب یا یک فایل صوتی با محتوای ارزشمند شما برخورد کند ترغیب می شود تا انتهای آن را دنبال کند. البته تولید ویدئو و فایل صوتی کار پر دردسری است ولی خب باید به این هم توجه کنید که به همین سادگی ها و فقط با نوشتن مقاله نمی توانید کاربران را در سایت خود بیشتر نگه دارید.

نکته مهم این است که از کاربر بخواهید تا به صورت آنلاین فایل صوتی یا ویدئوی شما را ببینند. البته با این درخواست باید سعی کنید از ویدئو یا فایل های صوتی کوتاه استفاده کنید تا کاربر خسته نشود.

همچنین برای اینکه کاربران نتوانند ویدئو یا صوت شما را دانلود کنند بهتر است از افزونه هایی که این امکان را از کاربر می گیرد استفاده کنید. به صورت پیش فرض هر کاربری که روی سیستم خود از IDM یا اینترنت دانلود منیجر استفاده می کند با پلی کردن ویدئو یا فایل صوتی در هر سایتی به صورت اتوماتیک لینک دانلود برای او ظاهر می شود.

سعی کنید از تصاویر و همچنین اینفوگرافیک هم در محتوای خود استفاده کنید. بارها برای خودم پیش آمده است که برای دیدن کامل یک اینفوگرافیک در سایتی زمان زیادی را صرف کرده ام تا آن را تا انتها ببینم و بخوانم. شما هم سعی کنید تصاویر زیبا و دلنشینی مرتبط با موضوع خود چاشنی محتوای خوبتان کنید.

بیشتر بخوانید: بازاریابی ویدئویی و ایده هایی برای شروع

۶٫ نمایش تبلیغات به صورت واقعا هدفمند و کاربردی

یکی از بزرگترین اشتباهات سالهای اخیر وب مسترهای ایرانی استفاده بی حد و اندازه از پاپ آپ بود.چیزی که به شدت کاربر را آزار می داد و خیلی زود گوگل برای آن مجازات بسیار سنگینی در نظر گرفت و صدها سایت ایرانی را به شدت جریمه کرد.

اما تبلیغات بد و آزار دهنده فقط پاپ آپ نیست بلکه تبلیغاتی مثل تبلیغات برخی از سایت های دانلود که باید بیش از ۵۰% صفحه را پایین بروید تا تازه به توضیحات نرم افزار برسید نیز برای کاربران حرفه ای بسیار زننده است …

۷٫ کلمات کلیدی مناسبی را هدف قرار دهید

فرض کنید می خواهیم یک مطلب در مورد راهنمای پیشرفته سئو بنویسیم.برای اینکه بتوانیم برای این مطلب رتبه خوبی در موتورهای جستجو کسب کنیم باید کارهای زیادی انجام دهیم .

اولین کار پژوهش بر روی کلمات کلیدی و یافتن کلیدواژه های مناسب برای سایت است. سپس باید این کلمات در عنوان و تگ متادیکسرپشن قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: ۱۱ ابزار پیدا کردن کلمات کلیدی سایت برای افزایش بازدید

۸٫ خوانایی در محتوا خیلی مهم است

منظور از خوانایی نحوه نگارش متون شما نیست! البته این هم نکته مهمی است. ولی منظور از خوانایی که گوگل هم توجه ویژه ای به آن دارد این است که محتوای شما نباید برای کاربرانتان خسته کننده باشد.

مثلا از پاراگراف های بلند و طولانی نباید استفاده کنید. سعی کنید هر پاراگراف ۲ الی ۳ خط باشد. یا اینکه در بین پاراگراف های خود یکی در میان از عکس استفاده کنید تا کاربرانتان بیشتر مشتاق شوند تا محتوای شما را مطالعه کنند. بهتر است با استفاده از نقطه، جملات خود را کوتاه تر نیز کنید.

افزودن دیگر فرمت های محتوایی نیز به خوانایی محتوای شما کمک می کند. مثلا می توانید نصف مقاله خود را به صورت صوتی در انتهای آن به کاربران خود ارائه دهید.

همچنین سعی کنید از فونتی مناسب در وب سایت خود استفاده کنید تا این قضیه باعث خستگی چشم کاربرانتان نشود. البته پیشنهاد می کنم از فونت زیبای ایران سنس استفاده کنید. رعایت تمامی این موارد به شما کمک می کند تا محتوایی خوانا برای کاربرانتان و مورد توجه گوگل تولید کنید.

۹٫ استفاده از دعوت به اقدام

استفاده از دعوت به اقدام

شاید استفاده از Call To Action یا CTA یا همان دعوت به اقدام را بیشتر در صفحه محصولات یا لندینگ پیج ها دیده باشید. البته منظور از دعوت به اقدام این است که از کاربر بخواهید تا کاری را انجام دهد که این دعوت به اقدام معمولا با استفاده از دکمه ها یا تصاویر جذابی باید انجام شود.

دقیقا با استفاده از این دکمه های جذاب می توانید مراحلی را طراحی کنید تا کاربر بیشتر در سایت شما بماند. مثلا اگر محصولات یا خدماتی مرتبط با مقالات خود ارائه می دهید خیلی بهتر است در مقالات خود با یک دعوت به اقدام جذاب از کاربران خود بخواهید وارد صفحه خدمات یا محصولات شما شوند.

بیشتر بخوانید: تکنیک CTA یا Call to Action چیست و چگونه از آن استفاده نماییم؟

۱۰٫ استفاده از لندینگ پیج های جذاب

سعی کنید در ساخت لندینگ پیج های خود کمی خلاقانه تر باشید. صفحات فرودی با دعوت به اقدام های رد نشدنی طراحی کنید. به عنوان مثال پاپ آپی طراحی کنید که در آن پیشنهاد ویژه ای به کاربر خود دهید.

مثلا ۳۰ درصد تخفیف! البته سعی کنید این پیشنهاد را در بدو ورود به او ندهید یا حداقل اگر می خواهید این کار را انجام دهید طوری باشد که مزاحم او نشود. مثلا پاپ آپی که گوشه سایت ظاهر شود.

پیشنهاد من این است که پاپ آپ های خود را هنگام خروج کاربران از سایتتان نمایش دهید. اینطوری شانس بیشتر ماندن کاربران در سایتتان را افزایش می دهید.

نکته مهم این است که برای اهدای هدیه، کاربر خود را به صفحه دیگری از سایت خود روانه کنید تا از این طریق بانس ریت هم از بین برود.

بیشتر بخوانید: صفحه فرود Landing Page چیست؟

۱۱٫ سرعت بارگذاری سایت خود را بررسی کنید

به خاطر داشته باشید که اولین اولویت شما باید بهبود تجربه کاربری باشد. اگر وارد سایتی شوید که تبلیغات ازاردهنده دارد یا زمان زیادی برای بارگذاریش نیاز دارد، قطعا دکمه بازگشت را می زنید و به نتایج جستجو باز می گردید.

این موضوع نشان دهنده تجربه کاربری ضعیف است. به خاطر داشته باشید که ۴۷ درصد از افراد انتظار دارند صفحات وب در عرض ۲ ثانیه یا کمتر از آن بارگذاری شود. بنابراین اگر سایت شما سرعت بارگذاری کمتری داشته باشد افراد برای یافتن سایت بهتر، به نتایج جستجو باز خواهند گشت.

اگر چنین اتفاقی روی دهد آن ها هرگز فرصت تعامل و مشاهده محتوای تان را نخواهند داشت و زمان ماندگاری صفر خواهد شد. برخی از مشکلات رایجی که در مورد تجربه کاربری باید به خاطر بسپارید عبارتند از:

طرح صفحه: طرح سایت شما باید به محتوای موجود اولویت بالاتری بدهد و آن را قابل مطالعه نماید. اگر افراد متوجه شوند محتوای موجود با فونت یا رنگ مناسبی نوشته نشده است بلافاصله به نتایج گوگل باز می گردند.
طراحی: سایت هایی که طراحی زشتی دارند به ندرت می توانند توجه کاربران را به خود جلب کنند. به همین خاطر باید مطمئن شوید که سایت شما از لحاظ بصری هم جذاب است.

بهینه سازی برای موبایل: بیشتر سایت ها هنوز برای صفحه نمایش های کوچک بهینه سازی نشده اند. با این وجود بهینه سازی برای موبایل باید اولویت برتر شما باشد.

تبلیغات: هیچ کس تبلیغات ازاردهنده را دوست ندارد و گوگل نیز به خوبی به این موضوع واقف است. در فوریه سال ۲۰۱۸، گوگل کروم به طور پیش فرض چنین تبلیغاتی را مسدود خواهد کرد .

بیشتر بخوانید: آموزش افزایش سرعت سایت

۱۲٫ لینک های داخلی را در محتوای خود بگنجانید

لینک دهی داخلی یکی از گزینه های عالی برای نگه داشتن کاربر در سایت است. اینکار می تواند تجربه کاربری را بهبود ببخشد. اما کاری کنید که این لینک ها به متن مرتبط باشند.

بیشتر بخوانید: ساخت لینک طعمه link bait و تاثیر آن در سئو سایت

۱۳٫ مخاطب خود را گمراه نکنید

برای به دست آوردن اعتماد مخاطب از بزرگنمایی و اغراق خودداری کنید و با آنها صادق باشید. همیشه به وعده ای که به مخاطب می دهید عمل کنید. به عنوان مثال اگر تیتر می زنید:

“دانلود ۱۰۰ ویدئو رایگان آموزشی با تکمیل فرم اطلاعات”

باید به آن عمل کنید و از گذاشتن شرطی دیگر خودداری کنید. چون با این کار اعتماد مخاطب را از دست می دهید. و باعث می شود که سایت شما را ترک کند.

۱۴٫ خدمات پشتیبانی آنلاین

ابزار پشتیبانی آنلاین همچون سیستم چت آنلاین به صورت عجیبی به افزایش ماندگاری کاربر در سایت کمک می کند.اما نباید فراموش کنیم ما در این رخداد کاربر را وادار به ماندن کردیم و او به تمایل قطعی خود، در سایت ماندگار نشده است.

۱۵٫ راه اندازی بخش نظرات سایت

از این طریق نیز به صورت کاملا هدفمند ماندگاری کاربران در سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد که حتی با این نکته شما یک تیر و دو نشان خواهید زد ! بروزرسانی محتوای سایت + ماندگاری بیشتر کاربر

۱۶٫ یک آزمون یا نظرسنجی جذاب درست کنید

همیشه شرکت در نظرسنجی ها و آزمون های آنلاین برای کاربران جذاب بوده است. نظر سنجی ها و آزمون ها نوعی از گیمیفیکیشن است که با استفاده از آن ها می توانید میزان ماندگاری کاربران در سایت خود را به شدت افزایش دهید.

البته اگر توانایی برگذاری آزمون یا نظر سنجی جذابی را داشته باشد. اگر وردپرسی هستید هم می توانید با استفاده از افزونه WP Quiz استفاده کنید.

به عنوان مثال شما در زمینه بازاریابی اینترنتی فعالیت می کنید می توانید آزمونی با عنوان “کدام روش بازاریابی اینترنتی به درد کسب و کارهای کوچک می خورد؟” راه اندازی کنید. در این آزمون شما باید گزینه هایی را انتخاب کنید تا مطابق با روحیات هر کسی باشد و بتواند هر کسی را درگیر آزمون کند.

البته خیلی مهم است که در انتخاب گزینه ها و جواب ها بیشتر فکر کنید تا با این کار به جذابیت آزمون شما افزوده شود و همین باعث این شود که کاربرانتان تا انتها پیش بروند تا نتیجه را دریافت کنند.

چند باور نادرست در مورد مدت زمان حضور کاربر در سایت

بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که در حالت عادی اگر کاربری با تایپ آدرس وارد سایت شده و مدت زمان زیادی را در سایت سپری کند تاثیر مثبت و در غیر صورت تاثیر منفی بر سئو سایت خواهد داشت درحالی که این فرضیه کاملا نادرست است.

موتورهای جستجو هیچ ابزاری در اختیار ندارند تا بتوانند مدت زمان حضور تمامی کاربران وب سایتتان را محاسبه کنند. این امکان فقط در ابزارهای آمارگیر مانند گوگل آنالیتیکس، الکسا و… وجود دارد که هرکدام با ساز و کار مخصوص به خود می‌توانند مدت زمان حضور کاربر در سایت (Daily Time on Site)، میزان بازدید کاربر از صفحات مختلف سایت (Daily Pageviews per Visitor)، نرخ پرش یا خروج کاربر از سایت بدون مشاهده‌ی صفحات دیگر (Bounce Rate) و… را محاسبه کنند.

به عنوان مثال، گوگل آنالیتیکس از طریق کد جاوااسکریپتی که در قالب وب سایتتان قرار می‌دهید و الکسا از طریق تولباری که کاربران بر روی مرورگر خود نصب می‌کنند می‌تواند این پارامترها را محاسبه کند. از آنجایی که الکسا هیچ تاثیری بر سئو سایت ندارد، نیازی نیست نگران آمار و ارقام ارائه شده از سوی الکسا باشید.

زیرا آمار الکسا تنها از طریق تولبار کاربران بدست می‌آید و قابل استناد نیست. ضمن اینکه هیچکدام از موتورهای جستجو از آمار الکسا برای رتبه بندی نتایج استفاده نمی‌کنند.

بسیاری از کاربران تصور می‌کنند به دلیل اینکه گوگل مالک آنالیتیکس است، از آمار بدست آمده در آنالیتیکس، در رتبه بندی نتایج استفاده می‌کند اما گوگل به صراحت اعلام کرده است که از آمارهای آنالیتیکس هیچ استفاده‌ای در رتبه بندی نتایج نمی‌کند.

هنوز اختلاف نظرهای بسیاری در مورد مدت زمان حضور کاربر در سایت و تاثیر یا عدم تاثیر آن بر سئو وجود دارد.

کلام آخر

بالا بردن میزان ماندگاری کاربران در سایت کار آسانی نیست! ولی اگر بتوانید به خوبی از پس این کار برآیید مطمئن باشید در سئوی سایت شما بسیار تاثیر گذار است. همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد قبل از استفاده از هر ترفندی باید به محتوای وب سایت خود توجه ویژه ای کنید.

این روزها محتواست که حرف اول را می زند. بعد از اینکه در تولید محتوا ثابت کردید که توانمند هستید به فکر دیگر روش هایی که در این مقاله به آن ها اشاره شد بروید.

منبع: haftsetare.com – webide.ir – hamyareweb.co – newseo.ir – rastana.com

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 7 =