آشنایی با افزونه Akismet ؛ مبارزه با کامنت اسپم در وردپرس

آشنایی با افزونه Akismet ؛ مبارزه با کامنت اسپم در وردپرس

در هر نصب وردپرس، دو پلاگین از پیش نصب شده‌اند یکی از این دو افزونه Akismet است که مسلما در لیست پلاگین‌های ضروری وردپرس نیز قرار دارد.

اگرچه Akismet از پیش نصب شده، اما به صورت پیش‌فرض فعال نیست وشما مجبورید چندین مرحله را برای فعال کردن آن طی کنید.

ما در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد که Akismet چیست و چرا از همین حالا باید شروع به استفاده از آن کنید. ما همچنین به شما نشان خواهیم داد که چگونه پلاگین Akismet را بر روی سایتتان راه‌اندازی کنید.

Akismet چیست؟

Akismet یک سرویس فیلترینگ کامنت اسپم است. نام Akismet از واژه‌های Automattic و سرنوشت (Kismet) نشات گرفته است.

Automattic نام شرکت سازنده Akismet است که توسط یکی از موسسان وردپرس به نام مت مالنوگ، تاسیس شده است. Akismet با استفاده از الگوریتم‌های خودشان، کامنت و اسپم pingback بلاگ را می‌گیرد.

این الگوریتم‌ها، از اشتباهات و اعمال انجام شده توسط وب‌سایت‌های شرکت کننده یاد گرفته می‌شوند.

برای مثال، وقتی تعدادی از وب‌سایت‌ها شروع به گزارش مشاهده محتواهای مشابه به عنوان اسپم می‌کنند، آنگاه Akismet یاد می‌گیرد که آن نوع محتوا را در آینده به عنوان اسپم شناسایی کند. از ۱۴ ژوئن سال ۲۰۱۳، Akismet بیش از ۸۳ میلیارد کامنت اسپم گرفته است.

بیشتر بخوانید: روش های مبارزه با کامنت اسپم در وردپرس

چرا باید از Akismet استفاده کنید؟

در وب‌سایت‌های محبوب، مقدار کامنت‌های اسپم می‌تواند به ۸۵ درصد برسد. این یعنی از هر ۱۰۰ کامنت فقط ۱۵ کامنت درست است. بازبینی کامنت، کاری زمانبر است و Akismet می‌تواند ساعت‌ها صرفه جویی در زمان را برایتان به ارمغان بیاورد.

Akismet کامنت‌های اسپم را قبل از اینکه به صورت معوق در لیست بازبینی شما راه پیدا کرده و جا خوش کنند، می‌گیرد. این به شما اجازه می‌‌دهد تا انرژی خود را روی کامنت‌های کاربران واقعی متمرکز کنید.

انتقاد توسط کاربران

کاربران در گذشته، از Akismet برای دادن مثبت‌های اشتباه(false positive) انتقاد می‌کردند. مثبت‌های اشتباه، کامنت‌های درستی هستند که توسط Akismet به عنوان اسپم در نظر گرفته می‌شوند.

این امر ممکن است به دلایل بسیاری اتفاق بیفتد. یکی از معمول‌ترین دلایل این است که اگر کامنت یک کاربر توسط تعدادی از بلاگ‌ها به عنوان اسپم علامت گذاری شده باشد، آنگاه Akismet یاد می‌گیرد که همه کامنت‌های آن کاربر را به عنوان اسپم بداند.

Akismet مانند هر پلتفرم اتوماتیک دیگری کامل نیست، اما بهترین مورد موجود است.

چگونه متوجه شویم که کامنت ما به عنوان اسپم شناسایی شده است؟

اگر کامنت شما توسط Akismet به عنوان اسپم علامت خورده باشد، پیغام Awaiting Moderation که به صورت معمول باید مشاهده کنید را دریافت نخواهید کرد.

اگر شما یک کامنت بر روی یک سایت می‌گذارید و متن کامنت خود را به همراه پیغام “در انتظار تایید” مشاهده نمی‌کنید. باید فورا با مدیر سایت تماس بگیرید.

آنها می‌توانند کامنت شما را از صندوق اسپم خارج کنند و با گذشت زمان Akismet یاد می‌گیرد که دیگر کامنت شما را به عنوان اسپم در نظر نگیرد.

چگونگی راه‌اندازی Akismet در وردپرس

اولین کاری که باید انجام دهید، رفتن به بخش Plugins و فعال کردن Akismet است.

پلاگین Akismet

برای فعالسازی، Akismet یک آیتم را در منوی جدید در Plugins » Akismet Configuration اضافه می‌کند. با کلیک کردن بر روی Akismet Configuration به صفحه پیکربندی Akismet می‌روید.

در این صفحه از شما خواسته می‌شود کلید APIی Akismet خود را وارد کنید. این صفحه را باز بگذارید و یک صفحه مرورگر جدید باز کنید. ما پس از ایجاد یک کلید API برای Akismet دوباره به این صفحه باز خواهیم گشت.

چگونگی دریافت کلید API برای Akismet

برای تنظیم و راه‌اندازی این افزونه روی وب‌سایت خود، به یک کلید API نیاز دارید. به وب‌سایت Akismet رفته و بر روی Get a WordPress Key کلیک کنید.

ریافت کلید API برای Akismet

این دکمه شما را به صفحه قیمت گذاری و برنامه‌های Akismet می‌برد. Akismet برای سایت‌های شخصی و غیرتجاری رایگان است. برای وب‌سایت‌های کسب‌وکاری، برنامه‌های و پکیج‌های مختلفی وجود دارد. گزینه‌ای که برای سایت شما مناسب‌تر است را انتخاب کنید.

قیمت‌گذاری بر روی سیستم امتیاز(honor system) راه‌اندازی می‌شود، بنابراین از نظر تئوری می‌توانید با استفاده از یک برنامه شخصی روی یک سایت دارای ترافیک پایین از ان خارج شوید.

اینکه چه برنامه‌ای را انتخاب می‌کنید مهم نیست و در هر صورت مراحلی که باقی‌مانده برای همه آنها مشابه است. برای پیش رفتن بر روی دکمه Sign Up کلیک کنید.

صفحه قیمت گذاری و برنامه‌های Akismet

با کلیک بر روی Sign Up به صفحه بعدی می‌روید، جایی که از شما خواسته می‌شود در WordPress.com، عضو شوید. WordPress.com یک سرویس میزبانی بلاگ از شرکت Automattic است، همان شرکتی که سازنده Akismet نیز هست.

با این حال، WordPress.com همان وب‌سایت خود میزبان WordPress.org شما نیست. برای اطلاعات بیشتر، به مقایسه WordPress.org خود میزبان و WordPress.com[Infograph] رایگان، و ارتباط بین WordPress.com و WordPress.org مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۹ قابلیت مخفی وردپرس

شما می‌توانید بدون ایجاد یک بلاگ، یک حساب WordPress.com ایجاد کنید. برای ادامه در WordPress.com بر روی دکمه Sign Up کلیک کنید. یک پنجره پاپ‌آپ با یک فرم ساده sign up باز خواهد شد.

پلاگین Akismet در WordPress.com

اگر هم‌اکنون یک حساب WordPress.com دارید، می‌توانید بر روی لینکی که من هم‌اکنون بر روی حساب WordPress.com خود دارم کلیک کنید. اگر حساب WordPress.com ندارید، خیلی ساده جزئیات را وارد کرده و یک حساب ایجاد کنید.

وقتی تصدیق با WordPress.com کامل شد، به وب‌سایت Akismet باز گردانده خواهید شد. در اینجا از شما خواسته می‌شود برخی جزئیات کاربری را به همراه اطلاعات پرداخت فراهم بیاورید. اگر برنامه رایگان را انتخاب کرده باشید، خیلی ساده مبلغ قیمت ۰ دلار را درگ کنید.

پلاگین Akismet

روی کلید Continue کلیک کنید، شما به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که کلید API شما را نمایش می‌دهد. شما همچنین یک ایمیل از Akismet دریافت خواهید کرد که حاوی کلید API شما است.

پلاگین Akismet

بخاطر داشته باشید که یک کلید API مانند یک پسورد است. آن را با هیچ کسی به اشتراک نگذارید. در صورت گم کردن یا از دست دادن کلید API همیشه می‌توانید به سایت Akismet.com رفته و با کلیک بر روی دکمه sign in به صفحه حساب خود دسترسی پیدا کنید.

بعد از وارد شدن به صفحه حسابتان، کلید API آکیسمت خود را به صورت پنهان خواهید دید. بر روی لینک Reveal کلیک کنید تا کلید API برایتان نمایش داده شود.

صفحه حساب پلاگین Akismet

استفاده از کلید API آکیسمت در وردپرس

کلید API آکیسمت خود را کپی کنید و به صفحه ادمین وب‌سایت وردپرس خود برگردید. به Plugins » Akismet Configuration رفته و کلید API را که کپی کرده بودید در اینجا قرار دهید.

بیشتر بخوانید: نکاتی برای جذب ترافیک به سایت وردپرس جدیدتان

بقیه گزینه‌های این صفحه اختیاری هستند. وقتی بر روی دکمه Update Options کلیک کنید، Akismet کلید شما را بازبینی کرده و یک پیغام موفقیت نمایش داده خواهد شد:

تکمیل نصب پلاگین Akismet

 

نمایش آمار Akismet در بخش مدیریت و جلوی سایت

بعد از وارد شدن به وب‌سایت وردپرس، مروری از Stats Akismet را خواهید دید. این وضعیت، تعداد کامنت‌های اسپم گرفته شده توسط Akismet و اینکه چه تعداد از آنها هم‌اکنون در صف اسپم قرار دارند را به شما نشان می‌دهد.

اکیدا توصیه می‌کنیم که هر از چند گاهی به صف اسپم خود نگاهی بیندازید تا کامنت‌های درستی که به اشتباه اسپم تشخیص داده شده‌اند را از دست ندهید.

پیشخوان پلاگین Akismet

 

یک نمای مفصل از وضعیت Akismet زیر آیتم منوی Dashboard » Akismat Stats وجود دارد. با کلیک بر روی آن آمارهای مفصل کامنت‌های اسپم و ham بر روی وب‌سایت خود را مشاهده خواهید کرد.

همچنین می‌توانید تعداد کامنت‌های اسپم گرفته شده توسط Akismet را از زمان فعال سازی آن مشاهده کنید.

پلاگین Akismet

اگر می‌خواهید تعداد کامنت‌های اسپم که توسط Akismet بر روی سایتتان گرفته‌شده، نمایش داده شود می‌توانید از Akismet Widget استفاده کنید. به صفحه Appearance » Widgets رفته و Akismet Widget را درگ کرده و روی سایدبار خود بیندازید.

پلاگین Akismet

امیدواریم این مقاله در تنظیم Akismet بر روی وب‌سایتتان، گرفتن یک کلید API برای Akismet و آگاهی از چرایی اهمیت آن برایتان مفید واقع شده باشد.

کامنت‌های اسپم مسئله بزرگی است که بسیاری از سایت‌های وردپرس با آن روبرو هستند. با رشد سایت، در خواهید یافت که برای کاهش میزان اسپم نیازمند کار با آپشن‌های دیگری در کنار Akismet خواهید بود.

بیشار بخوانید: بهبود سئو سایت وردپرس با پلاگین شبکه های اجتماعی

برای مثال، می‌توانید ربات‌های کامنت اسپم را در وردپرس با استفاده از honeypot بلاک کنید. از آنجا که اکثر اسپمرها می‌خواهند لینک‌های اسپم را بر روی وب‌سایت شما بگذارند، می‌توانید مانند ما، فیلد URL وب‌سایت را از فرم کامنت ورد پرس حذف کنید.

ما همچنین لیستی از نکته‌ها و ابزار را برای مقابله با کامنت اسپم در وردپرس تهیه کرده‌ایم. در صورت داشتن سوال یا بازخورد لطفا کامنت بگذارید.

منبع: wpstart.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − دو =