الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

الگوریتم پنگوئن مانند یک بازرس عمل می کند و وظیفه آن شناسایی وب سایت هایی است که از قوانین و راهنماهای گوگل برای بهینه سازی صفحات خود استفاده نمی کنند و به جای تولید کردن محتوای مناسب و تازه و با کیفیت برای جذب بازدید کننده از روش های غیرقانونی برای گرفتن بازدید استفاده می کنند. به این نوع تکنیک جعلی برای جذب ترافیک در اصطلاح Black Hat SEO گفته می شود.
الگوریتم پنگوئن وظیفه دارد وب سایت هایی راشناسایی کند که از تکنیکهای Black Hat SEO برای جذب کاربران استفاده می کنند ، اینگونه وب سایت ها با روش های نامتعارف قصد دارند گوگل و نتایج جستجوی آن را فریب بدهند ، برای مثال در بهینه سازی صفحات وب برای موتورهای جستجو ، یکی از پارامترهای مهم برای موتورهای جستجو تعداد وب سایت هایی است که به وب سایت مورد نظر لینک داده اند که در اصطلاح فنی به آنها Backlink گفته می شود. برخی اوقات پیش می آید که به یکباره وب سایت های زیادی به وب سایت شخص مورد نظر لینک می دهند در صورتیکه وب سایت مورد نظر هیچ محتوایی برای ارائه ندارد و فقط Backlink به آن وارد شده است ، اینگونه Backlink ها کاملا جعلی هستند و از وب سایت های نامرتبط فقط برای فریب دادن موتورهای جستجو ایجاد می شوند. بعضا برخی از افرادی که در زمینه SEO کار می کنند در ازای ایجاد کردن این Backlink ها از شما پول دریافت می کنند و این لینک های جعلی بی ارزش را برای وب سایت شما ایجاد می کنند. گوگل برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مواردی الگوریتم پنگوئن خود که در حال حاضر نسخه سوم آن ارائه شده است را به دنیا معرفی کرد تا به مبارزه با این فرآیند تقلب بپردازد . در واقع پنگوئن آمد تا با لینک های مصنوعی مبارزه کند.پنگوئن آمد که بگوید، کیفیت بک لینک ها بسیار مهم تر از تعداد بک لینک هاست .پنگوئن مانند پاندا، دارای خاصیت تشویقی و تنبیهی می باشد.به این معنی که سایت هایی که بک لینک های بی کیفیت و غیر طبیعی دارند را از نتایج حذف یا Penalize می کند و سایت هایی که بک لینک های خوب و طبیعی دارند را، به صدر نتایج می رساند یا افزایش رتبه و رنک می دهد.

گوگل در الگوریتم پنگوئن خود موارد زیر را بررسی می کند :
۱) لینک هایی که از وب سایت ها یا وبلاگ های ضعیف و بی کیفیت به شما لینک شده اند.
۲) لینک هایی که از وب سایت ها یا وبلاگ های بی ارتباط به موضوع وب سایت شما به شما لینک شده اند.
۳) لینک هایی که بصورت پولی و با پرداخت پول به یک سری وب سایت های مشخص ایجاد شده اند و به شما لینک داده اند.
۴) لینک هایی که مبدا فرستنده آنها پر از کلمات کلیدی بی محتوا است و به شما لینک داده اند ( Spam Website ).
۵) لینک هایی که در وب سایت شما به شدت به همدیگر و صفحات وب سایت خودتان لینک شده اند ( Anchor Link های زیاد ).

بعد از نسخه ۱٫۰ پنگوئن ، گوگل در نسخه بعدی یعنی در پنگوئن ۲٫۰ برای اینکه دقیقتر بتواند وب سایت های اسپمر را شناسایی کند. علاوه بر اینکه صفحه Home Page وب سایت را مورد تجزیه و تحلیل قرار می داد ، صفحات دیگر و داخلی وب سایت را نیز برای پیدا کردن فرآیند ها و تکنیک های اسپم تجزیه و تحلیل می کرد. این موضوع باعث شد بسیاری از وب سایت های دیگر که گوگل را دور می زدند شناسایی شوند ، همانطور که می دانید وب سایت هایی هستند که در انها Black Hat SEO بصورت رسمی آموزش داده می شوند و در این وب سایت ها مطالبی مشاهده می شد که در آنها گفته شده بود که الگوریتم پنگوئن ۱٫۰ فقط صفحات Home Page وب سایت ها را برای لینک های ورودی تجزیه و تحلیل می کند و این وب مسترهای متقلب برای صفحه اول خود Backlink های با کیفیت قرار می دادند و در عوض در تمامی صفحات داخلی وب سایت خود از Backlink های بی کیفیت و بی ارزش استفاده می کردند تا گوگل را فریب بدهند که پنگوئن ۲٫۰ این موضوع را شناسایی و از گسترش آن جلوگیری کرد.
طبق امار ارائه شده, بعد از استفاده از الگوریتم پنگوئن ۲٫۰ بیش از ۲٫۱ درصد از جستجوهایی که در اینترنت به زبان انگلیسی انجام می شد تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفت و باعث شد کیفیت جستجوها بصورت قابل توجهی افزایش پیدا کند. بیشتر وب سایت هایی که از چندین لینک برای اشاره کردن به یک Domain در صفحه اصلی خود استفاده می کردند تحت تاثیر منفی الگوریتم پنگوئن قرار گرفتند. سایر تاثیراتی که الگوریتم پنگوئن بر روی نتایج پرس و جوهای انجام شده اعمال کرد مربوط به وب سایت هایی مثل بازی های آنلاین ، وب سایت های مستهجن و برخی از وب سایت هایی که در انها بصورت فنی SEO انجام نشده بود ، اعمال شد و اینگونه وب سایت ها با ارائه شدن الگوریتم پنگودن ۲٫۰ به شدت در رتبه بندی نتایج گوگل دچار افت شدند.
به طور کلی کار پنگوئن گوگل رسیدگی به اوضاع سئو خارجی یک وب سایت است که مهمترین آن می توان به بک لینک ها اشاره کرد، اما علاوه بر آن گزینه های دیگری هستند که پنگوئن انها را هم در نظر می گیرد.

منبع: سئوشیال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =