انواع بک لینک؛ خوب بد زشت!

انواع بک لینک؛ خوب بد زشت!

در مبحث لینک سازی، کیفیت بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است چرا که گوگل در حال جریمه وب‌سایت‌هایی است که بک‌لینک‌های اسپمی یا بی‌کیفیت ایجاد می‌کنند. بابراین در این مطلب به شرح انواع بک لینک می پردازیم.

بیشتر بخوانید: بالا بردن رتبه وب سایت با بک لینک اصولی

در گذشته متخصصان سئو قادر بودند از لینک‌های دارای ریسک هم سود ببرند. روش‌هایی چون لیست ارائه و دایرکتوری مقالات قبلا توسط کمپین‌های سئو توصیه می‌شد زیرا اگر به طور صحیح انجام می‌گرفت کارکرد خوب و ریسک کمی به همراه داشت.

به هر حال با ارائه بروزرسانی‌های الگوریتم پنگوئن از جانب گوگل همه چیز تغییر کرد، این بروزرسانی‌ها به سایت‌هایی که از روش‌های لینک‌سازی بی‌کیفیت استفاده می‌کردند به شدت خسارت وارد کرد.

بیشتر بخوانید: الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

انواع بک لینک

بک‌لینک‌ های مرتبط “طبیعی”

این نوع لینک برای سئو کاران مقدس است. بخصوص که حتی لازم نیست برای داشتن این لینک‌ها از کسی آن را تقاضا کنید زیرا توسط مالکان سایر وب‌سایت‌ها به دلیل مرتبط بودن به شما اعطاء می‌شود.

تاثیر آن بسیار بیشتر از این است که شما با کسی تماس گرفته و از او بخواهید به شما لینک بزند. با این وجود باید دلیل (محتوا) خوبی برای دیگران به وجود بیاورید تا به صفحه یا وب‌سایت شما لینک بزنند، پس از آن نیز باید این دلیل را در مقابل چشمان بسیاری از بلاگرها قرار دهید.

بیشتر بخوانید: رموز ایجاد محتوای جذاب؛ ترغیب دیگران برای به اشتراگ گذاشتن

برای مثال شاید شما یک محتوای خیلی خوب تولید کرده باشید که توسط چند بلاگر تاثیرگذار و کلیدی مورد توجه قرار گرفته است، در طی این فرایند بلاگرهای بیشتری هم از وجود این محتوا آگاه می‌شوند.

انجام چنین کاری دشوار و زمان‌بر است و این موضوع یکی از مشخصه‌هایی است که نشان می‌دهد چرا این نوع لینک از ارزش بالایی برخوردار است. این لینک‌ها از نظر گوگل به عنوان نمونه‌های عالی لینک شناخته می‌شوند، لینک‌هایی که با گذشت زمان چیزی از قدرتشان کم نمی‌شود.

انتشار دستی لینک

شاید این روش لینک‌سازی معمول‌ترین روشی باشد که شما به عنوان یک مبتدی از آن بهره خواهید برد بخصوص اگر کسب و کار نوپایی دارید که هنوز کوچک است و دیگران از آن شناختی ندارند.

در این روش شما به صورت دستی با صاحبان وب‌سایت‌ها یا وبلاگ‌ها تماس برقرار می‌کنید و از آنها می‌خواهید به شما لینک بزنند.

تاکید می‌کنیم که باید دلیل خوبی به آنها بدهید تا درخواست شما با موفقیت مورد پذیرش قرار بگیرد، باید با افرادی تماس بگیرید که به حوزه کاری شما مرتبط هستند. اگر با افرادی تماس بگیرید که هیچ ارتباطی با صنعت شما ندارند در هنگام درخواست برای لینک با سردرگمی آنها روبرو خواهید شد.

لینک‌های تولید شده توسط شما (non-editorial)

امروزه این نوع لینک را خنثی می‌کنند، زیرا اغلب در دسته روش‌های black-hat قرار می‌گیرد که هدف از آن فریب موتورهای جستجو است، در واقع در black-hat موتور جستجو را قانع می‌کنند که این محتوا مهم و مرتبط است در حالی که حقیقت ندارد. گوگل ارزش این لینک‌ها را از آنها باز پس گرفته و حتی برای استفاده از آن جریمه در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید: تکنیک های سئو کلاه سیاه که موجب جریمه سایت میشوند

از آنجا که این لینک‌ها به صورت طبیعی به شما داده نشده، نسبت به سایر انواع لینک ارزش کمتری دارند. در گذشته این لینک‌ها برای برخی از سئوکارانی که در وب‌سایت‌های خاص کار می‌کردند مفید واقع می‌شدند اما شما برای استفاده از آن باید احتیاط زیادی به خرج بدهید. نمونه‌هایی از این نوع لینک عبارتند از:

 • قسمت نظرات سایت یا وبلاگی که مدیریت نشده اند و بعد از ارسال نظر سریعا منتشر می شود.
 • مقالات منتشر شده در سایت های خبری که با انکر تکست برای کلمه کلیدی خاصی بهینه سازی شده باشد.
 • دایرکتوری مقالات
 • امضای پست مهمان
 • وب سایت های تبلیغاتی
 • ابزارک هایی که در سایت قابل استفاده هستند و امکان لینک بیلدینگ در آنها
 • لینک های موجود در اینفوگرافی ها و تصاویر
 • صفحه پروفایل کاربران
 • کتاب کاربران مهمان
 • امضای انجمن ها
 • دایرکتوری هایی که مدیریت نشده باشند.

لینک‌هایی که شما برای پیشبرد استراتژی خود دنبال می‌کنید باید با پروفایل موجود لینک مرتبط باشد، اما در کل از لینک‌هایی که به طور طبیعی ایجاد نشده اجتناب کنید. در عوض، باید روی تاکتیک‌های دریافت لینک‌های باارزش برای وب‌سایت و کسب و کار خود تمرکز کنید.

بیشتر بخوانبد : تکنیک ساخت بک لینک واقعی و موثر

بک‌لینک خوب یا بد؟

بک‌لینک خوب یا بد؟

بک‌لینک‌های بد به بک‌لینک‌هایی گفته می‌شود که از طریق وب‌سایت‌های بی‌کیفیت و با محتوای سطح پایین به سمت وب‌سایت شما روانه می‌شود. تفاوت اصلی لینک‌های خوب و بد در واقع بر سر وب‌سایت‌هایی هستند که از آن‌ها لینک می‌گیرید.

بک‌لینک‌های بی‌کیفیت در کوتاه مدت شاید به شما برای رشد وب‌سایت و جایگاه بهتر در نتایج موتورهای جستجو کمک کنند اما در بلند مدت با توجه به تغییر الگوریتم‌های گوگل، رفته رفته تاثیر منفی پیدا خواهد کرد و این لینک‌های غیر طبیعی و بی‌کیفیت، موقعیت و جایگاه وب‌سایت شما را در صفحات نتایج موتورهای جستجو متزلزل خواهند کرد.

اما از سوی دیگر، بک‌لینک خوب، بک‌لینکی است که به صورت طبیعی ساخته شده باشد. به این معنی که ترجیحا برای آن هزینه‌ای پرداخت نشده باشد. لینک‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند نیز یکی از بهترین انواع بک‌لینک برای وب‌سایت‌تان هستند.

همچنین حائز اهمیت است که دوران بک‌لینک‌ های درون سایدبار یا فوتر برای گوگل (حداقل در الگوریتم‌های جدید) به سر آمده است و استفاده از آن‌ها کمکی به شما نخواهد کرد و همچنین امکان این که توسط گوگل مورد جریمه قرار بگیرید نیز وجود خواهد داشت.

حال با این تفسیر که ما می‌دانیم بک‌لینک‌های خوب چگونه هستند، به ۲ راه برای جلوگیری از دریافت بک‌لینک‌های نامناسب می‌پردازیم:

۱. اگر شما این بک‌لینک‌ ها را از صاحبان وب‌سایت‌های دیگر خریداری کرده‌اید، بهترین راه این است که به صورت مستقیم با این وب‌سایت‌ها وارد مذاکره شده و این لینک‌ها را حذف کنید.

۲.اگر بک‌لینکی از یک وب‌سایت بی‌کیفیت دارید و همچنین امکان دسترسی به این وب‌سایت برای حذف لینک را ندارید، می‌توانید از ابزار Disavow Links که گوگل در اختیار شما قرار داده استفاده کنید. با این ابزار می‌توان به گوگل گفت که لینک‌های موردنظر شما به هر دلیلی برای شما اهمیتی ندارند؛ گوگل نیز با بررسی لینک‌ ها، آن‌ها را نادیده خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: آموزش Disavow لینک های اسپم

در تمامی این موارد شما می‌تونید از سرویس‌های آنلاین سئو و یا شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، راهنمایی بخواهید تا مشکل شما را برطرف کنند.

کلام آخر:

انواع بک لینک؛ خوب بد زشت!

به طور خلاصه می توان گفت:

بک لینک خوب: یک لینک به خوبی نوشته شده از یک وب سایت مربوط به کسب و کار شما با متن لنگر (انکر تکست) است که با فعالیت های وب سایت شما منطبق است

بک لینک بد: یک لینک از یک وبسایت مربوطه که متن لنگر را به عنوان نام شرکت شما یا «اینجا کلیک کنید» دارد.

بک لینک زشت: بک لینک از یک وب سایت در یک صنعت کاملا غیر مرتبط و یا حتی بدتر، هرزنامه یا سایت دایرکتوری 

منبع: publisheri.ir – tasnim.co – thedigitalmarketingfairy.co.uk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =