بازاریابی ویدئویی و ایده هایی برای شروع

بازاریابی ویدئویی و ایده هایی برای شروع

بازاریابی ویدئویی (video marketing) سریع ترین راه برای توضیح ویژگی های خاص محصولات شما می باشد و به شما این امکان را می دهد تا به لطف محبوبیت پلتفرم های قدرتمند بازاریابی ویدئویی، از مخاطبین بیشتر و گسترده تری استفاده کرده و فروش و تبدیل های خود را افزایش دهید.

اگر از شما بخواهند بزرگ‌ترین موتور جستجوی جهان را نام ببرید در جواب چه پاسخی می‌دهید؟ مطمئنا بدون ذره‌ای تأمل می‌گویید: «گوگل».

اما اگر از شما بخواهند دومین موتور جستجوی بزرگ دنیا را نام ببرید چه می‌گویید؟ شاید نام بردن از سایت تخصصی محتوای ویدئویی دور از ذهن باشد؛ اما پاسخ صحیح «یوتیوب» است. یوتیوب ماهانه ۱.۵ میلیارد کاربر آنلاین دارد و تنها محلی برای تماشای ویدئوهای طنز نیست؛ بلکه منبعی برای پاسخ به سؤالات کاربران است.

روزانه یک میلیارد ساعت از ویدئوهای یوتیوب در سراسر جهان دیده می‌شود و تحقیقات Cisco نشان داده است تا سال ۲۰۲۱ حدود ۸۲ درصد حجم اینترنت ویدئو خواهد بود. تمام بازاریابان معتقدند ویدئو نقش مهمی در آینده‌ی بازاریابی ایفا خواهد کرد.

سؤال این است که کسب‌وکار شما چگونه از مزایای ویدئو مارکتینگ بهره‌مند خواهد شد؟ یوتیوب فرصت مناسبی برای بازاریابی ویدئویی برندها فراهم کرده است اما چگونه باید از آن استفاده کرد؟

این روزها، همه شرکت ها بالاخره با روشهای گوناگون، تکنیک های بازاریابی ویدئویی را اجرایی می کنند. آنها این کار را با پخش ویدئوهایی در رابطه با رضایت و نظرات مشتریان، یا ساخت ویدئوهای آموزشی انجام می دهند (در قالب وبینارها و دوره ها). به هر حال امروزه شاهد محتوای ویدئویی بسیاری هستیم که برندهای گوناگون آنها را می سازند.

اما چقدر از این شرکت ها نتایج ملموس و واقعی از تولید این ویدئوها به دست آورده اند؟ در بازاریابی ویدئویی، ROI واقعی چیست؟ آیا بازگشت سرمایه تنها منوط به سرمایه گذاری های کلان در تولید ویدئو و تبلیغات ویدئویی است؟

بیشتر بخوانید: نرخ بازگشت سرمایه ROI چیست؟

با تشخیص هدف های خود شروع کنید

جالب است که بسیاری از تولیدکنندگان ویدئو، دقیقا نمی دانند چرا بازاریابی ویدئویی انجام می دهند. دلایل معمول آنها این است که “رقبای من این کار را انجام می دهند” و “به نظر می رسد کار خوبی باشد”.

به خاطر داشته باشید که نه تنها در بازاریابی، بلکه در بقیه زمینه ها هم خوب نیست که کاری را انجام دهید، فقط برای آنکه یک کاری کرده باشید. بلکه اول باید از خودتان سوال کنید که “با این کار به دنبال به دست آوردن چه چیزی هستم”.

برای اهداف بازاریابی و کسب و کار خود، می توانید موارد زیر را جزو اهداف بلند مدت خود قرار دهید:

اعتبار خود را مدیریت کنید

ویدئوها می توانند به شما کمک کنند به اهداف خود نزدیک شوید. می توانید از ویدئوها استفاده کنید تا بیشتر درباره شرکت خودتان توضیح دهید، داستان های آن را بگویید، تیم خود را معرفی کنید و گوشه ای از موفقیت های خود را بازگو کنید.

با ارائه اطلاعات کافی درباره کمپانی خود، اعتمادسازی کنید

ویدئوها می توانند کمک شایانی به اعتمادسازی برند شما کنند. چرا که تولید ویدئو، ساده ترین راه برای توضیح موارد پیچیده و نشان دادن حوزه تخصصی شماست.

بیشتر بخوانید: برند سازی یا برندینگ Branding چیست؟

موقعیت های جدیدی برای کسب درآمد به وجود آورید

بیایید به سراغ این سوال برویم: “بازگشت سرمایه واقعی یا ROI در بازاریابی ویدئویی چیست؟”

همانطور که از دو نکته قبلی ذکر شده بر می آید، بازاریابی ویدئویی همیشه قابل اندازه گیری نیست. قیمت گذاری بر روی چیزهایی مثل محبوبیت، اعتبار و اعتماد سخت و مشکل است.

البته این بدین معنا نیست که بازاریابی ویدئویی نمی تواند به یک منبع درآمد اضافی تبدیل شود و تاثیر سریعی بر روی کسب و کار شما بگذارد. ویدئوها می توانند به چند روش منجر به کسب درآمد شوند:

از طریق تبلیغات، اسپانسر شدن و حمایت مالی، ارائه سرویس های تولید ویدئو و تولید محتوای پولی، مانند دوره های ویدئویی و کانال های ویدئویی پولی.

این را هم بدانید که افراد اهداف متفاوتی دارند. ایرادی ندارد که پشت استراتژی بازاریابی ویدئویی خود، چندین هدف داشته باشید (کوتاه مدت و بلند مدت) و بخواهید همه آنها را با هم به دست آورید. در واقع، این روش، هوشمندانه ترین روش ممکن است.

برای استراتژی بازاریابی خود و روش هایی که استفاده می کنید، به خوبی برنامه ریزی کنید

بسته به اهدافی که در نظر دارید، اینجا چند روش برای برنامه ریزی بازاریابی ویدئویی به شما معرفی کرده ایم:

اعتبار و شهرت خود را مدیریت کنید

مدیریت اعتبار آنلاین، مسئله مهمی است. اگر بخواهم ساده تر بگویم، هیچ قناعتی در این زمینه وجود ندارد: مهم نیست همین حالا چقدر اعتبار و شهرت نصیبتان شده است، شما همیشه به دنبال کسب اعتبار بیشتر هستید.

مسئله مهم این است که، هرچه برند شما محبوب تر باشد، افراد بیشتری هم به وجود می آیند که می خواهند با تخریب اعتبار شما، خودشان را مطرح کنند.

داشتن یک برند قوی، مزایای بسیاری دارد: اعتمادسازی، بازگشت بازدیدکنندگان و خریداران، تبلیغات دهانی یا تبلیغات دهان به دهان (word-of-mouth) و غیره.

بیشتر بخوانید: بازاریابی ویروسی Viral Marketing چیست؟

اما خطری که محبوبیت آنلاین به دنبال دارد و شما همیشه باید مراقب آن باشید این است که همیشه افراد و کسب و کارهایی وجود دارند که می خواهند با حمله به برند شما، خودشان را مطرح کنند.

تولید ویدئو راهی عالی برای افزایش محبوبیت آنلاین برند شما است، چرا که محتوای ویدئویی به راحتی برای تمامی عبارت های جستجو شده رنک می گیرند و به لطف ریچ اسنیپت های ویدئویی، می توانند در نتایج جستجو توجه زیادی را به خود جلب کنند.

“حتی اگر دیدگاه ها و نظرات منفی هم در ده نتیجه گوگل نمایش داده شوند، باز هم می توانید اطمینان داشته باشید که توجه بیشتری به لیست ویدئوهای برند شما می شود، چرا که گوگل معمولا به این ویدئوها اسنیپت می دهد”

برای استفاده از ویدئوها برای مدیریت محبوبیت، یک مقاله درباره محصولات خود، کنفرانس ها، ملاقات های تیمی و تعاملات با مشتریان ترتیب دهید. برای مثال:

از Animoto یا Animatron استفاده کنید و لیست ویدئوهای محصولات خود را گرد هم آورید (برای مثال، لیست محصولات کادوئی)، از نظرات کاربران خود برای ساخت ویدئو استفاده کنید و برای پس زمینه آن هم موسیقی در نظر بگیرید. یا اینکه ویدئوهای خنده دار برای تعطیلات بسازید و آنها را به دفعات منتشر کنید.

از ابزارهایی مانند Blue Jeans استفاده کنید و با استفاده از آن با اینفلوئنسرهای خود مصاحبه کرده و حتی این مصاحبه را در فیسبوک یا یوتیوب هم منتشر کنید.

با ابزارهای تولید ویدئوی دیگر نیز کار کنید، تا ایده های جدیدی برای تولید محتوای ویدئویی به دست آورید.

برای انجام کارهای خود برنامه ریزی و زمان بندی کنید و نقشه روشن و واضحی برای هرچیزی که می خواهید منتشر کنید داشته باشید. مثلا نقشه تولید محتوای ویدئویی به صورت یک ویدئو در ماه. توجه کنید ایده هر ویدئو با تعطیلات یا موفقیت های شرکت، یا حتی هر دو آنها میبایست متناسب باشد.

 راه حلی برای حل مشکلات ارائه دهید

ویدئوها پلت‌فرم مناسبی برای پاسخ دادن به سؤالات هستند. سؤال‌های مشترک مشتری‌های برند و همچنین سؤال‌هایی را که خجالت می‌کشند بپرسند در نظر بگیرید.

به‌عنوان مثال یک رستوران می‌تواند ویدئویی در مورد آداب انعام دادن به کارمندان رستوران تهیه و آپلود کند. یک طراح جواهر می‌تواند ویدئویی در مورد نحوه‌ی تعویض باتری ساعت در اختیار عموم قرار دهد.

یک پیمانکار می‌تواند نحوه‌ی اندازه‌گیری مساحت اتاق را در یک ویدئو آموزش دهد. این ویدئوهای نحوه‌ی انجام کار برای نمایش در جلسات مهم شرکت مناسب نیستند بلکه شرکت را به‌عنوان منبع خوبی از اطلاعات مفید به کاربر معرفی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ویدیوی ویروسی viral video ابزاری جدید برای برندها

 تفاوت‌ها را نشان دهید

نشان دادن تفاوت محصولات یکی دیگر از ایده‌های جالبی است که برای ساختن ویدئو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در یک ویدئو شرایط استفاده از هر محصول برند و جزئیات کار با آن را برای کاربر توضیح بدهید. این ویدئوها کمک می‌کنند مشتری راحت‌تر بین انتخاب محصولات تصمیم بگیرد و از خرید خود راضی باشد.

نحوه‌ی انتخاب محصول را توضیح دهید

گاهی اوقات محصولات تبلیغ‌شده در یوتیوب بسیار پیچیده هستند. ویدئوهایی درست کنید و در آن‌ها بگویید هنگام خرید چه معیارهایی باید مورد توجه قرار بگیرند. ویژگی‌های کلیدی محصول، حدود قیمت و سؤال‌هایی را که باید از فروشنده پرسیده شود، به‌طور کامل بیان کنید.

 نحوه‌ی کار با محصول خود را توضیح دهید

تبلیغ ویدئویی محصول باعث می‌شود مشتری نسبت به خرید محصول مصمم شود یا آن را برای همیشه کنار بگذارد. به‌عنوان مثال در یک ویدئو به مخاطبان نشان دهید نصب و استفاده از محصولی که تولید کرده‌اید تا چه اندازه آسان است.

در این ویدئوها روی نمایش ویژگی‌های اصلی تمرکز کنید؛ اما ویژگی‌های جانبی و فرعی را نیز به طور کامل توضیح دهید. نشان دادن میان‌برهای نرم‌افزار و جیب مخفی لباس نمونه‌هایی از ویژگی‌های فرعی محصول هستند.

بیشتر بخوانید: موفق‌ترین برندهای دنیا در شبکه های اجتماعی

آینده‌ی بازاریابی در تولید محتوای ویدئویی است

با اضافه کردن ویدئو به استراتژی بازاریابی، کسب‌وکار شما نیز بخشی از ترافیک حجیم یوتیوب یا دیگر سرویس‌دهنده‌ها را به خود اختصاص خواهد داد. مراحل حضور مشتری در هر مرحله از کسب‌وکار را در نظر بگیرید و برای هر مرحله محتوای ویدئویی تولید کنید.

بعد از آماده شدن چند ویدئو، آن‌ها را به اشتراک بگذارید و برای بالا بردن تعداد بیننده‌ها تلاش کنید. از ویدئوهای خلاقانه برای پاسخ به سؤال‌ها و معرفی آپدیت‌های محصول استفاده کنید.

برای هر ویدئو اقدام به عمل مناسبی در نظر بگیرید، توضیحات متنی مناسب تهیه کنید و تصویر بندانگشتی (Thumbnail) مناسبی برای نمایش محتوای ویدئو تهیه کنید.

در آخر تنها می توان گفت که استفاده از ویدئو به اندازه‌ای همه‌گیر شده است که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۱ حدود ۸۲ درصد حجم اینترنت به محتوای ویدئویی اختصاص پیدا کند.

منبع: zoomit.ir – newseo.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − یک =