بازاریابی جاذبه‌ای در مقابل بازاریابی سنتی

بازاریابی جاذبه‌ای در مقابل بازاریابی سنتی

بازاریابی جاذبه‌ای در مقابل بازاریابی سنتی

درحالیکه که دنیای بازاریابی دائماً در حال تغییر و تحول در سطح تاکتیکی است، تغییر پارادایم در شیوه بازاریابی به ندرت اتفاق می‌افتد.

جدیدترین این تغییرات همان تغییر از بازاریابی سنتی یا برونگرا به بازاریابی جاذبه‌ای یا درونگراست.

پذیرش روش‌های بازاریابی جاذبه‌ای در سال‌های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده و به واسطه داستان‌های موفقیت دیگر افراد که نشان دهنده نتایج قابل اندازه‌گیری و قابل استناد آنها بوده، به شدت تحریک شده و سرعت یافته است.

به منظور کسب درکی دقیق از زوایای مختلف بازاریابی جاذبه‌ای، اجازه دهید دوباره اساس این بازاریابی را بررسی نماییم و ببینیم چه تفاوتی با روش‌های بازاریابی سنتی که احیاناً پیش از این از آنها استفاده می‌کردید، دارد.

بازاریابی سنتی

سنتی یا برونگرا توصیف کننده هر شیوه بازاریابی است که در آن شما پیام خود را به سمت خریداران هدایت می‌کنید و به نوعی آن را به اجبار به مخاطب تحمیل می‌کنید و امید به دریافت واکنشی از سوی مخاطب دارید.

نام دیگر این رویکرد از بازاریابی، بازاریابی وقفه است؛ چرا که در واقع در تلاش برای جلب توجه خریدارِ شما، از فعالیت فعلی وی به سمت محصول یا خدمت شما می‎باشد.

نمونه‌های کلاسیک از شیوه‌های بازاریابی سنتی شامل ارسال نامه بصورت مستقیم به فرد، بازاریابی تلفنی، ارسال ایمیل انبوه و تبلیغات بنری است.

زمانی که یک کمپین بر اساس بازاریابی سنتی شکل می‌گیرد؛ به جای خریدار، این بازاریاب است که موضوع، زمان بندی و کانال ارتباط را انتخاب می‌کند.

علاوه بر این، در اغلب شیوه‌های سنتی دقیقاً زمانی که شما دست از هزینه کردن برای آنها برمی‌دارید، اثربخشی خودشان را هم از دست می‌دهند.

در حالیکه این روش‌ها همچنان ممکن است برای بازاریابان به نوعی ایجاد ارزش کنند، اما شیوه به کار بردن آنها از قدیم موجب شده که دیگر اثربخشی خودشان را از دست بدهند، چرا که بر خلاف علایق خریداران امروزی فعال در اینترنت عمل می‌کنند.

خریداران مدرن و امروزی همواره در جستجو داشتن کنترل بر فرایند خرید خود هستند. آنها از هیچ روشی مبتنی بر فروش کالایی به خودشان استقبال نمی‌کنند و همواره ترجیح می‌دهند خودشان دست به تحقیق و جستجو بزنند و تنها زمانی در تعامل و ارتباط با عرضه کنندگان قرار بگیرند که نزدیک به مرحله اتخاذ تصمیم خرید باشند.

بازاریابی جاذبهای

از طرف دیگر، بازاریابی جاذبه‌ای، توصیف کننده استفاده آن دسته از روش‌های بازاریابی هماهنگ با روش خریداران مدرن و امروزی برای اتخاذ تصمیم‌های خرید است که به آنها اجازه می‌دهد به جای پس زدن پیام تبلیغاتی شما، خودشان به سوی شما بیایند.

بازاریابی جاذبه‌ای به شما کمک می‌کند تا توسط خریدارانِ جستجو کننده، پیدا شوید.

به آنها از راه دور اطلاعات و مشاوره‌های با ارزش ارائه کنید و همزمان با حرکت آنها در طی مراحل مختلف فرایند خرید، پیام‌های خود را منطبق با میل و خواسته آنها تنظیم کنید.

نام دیگری که برای روش‌های مورد استفاده در این رویکرد از بازاریابی استفاده می‌شود، “بازاریابی اجازه‌ای” است.

با اجازه دادن به مشتریان بالقوه جهت پیدا کردن محتوای شما در فضای آنلاین و ایجاد تعامل، تنها در زمانی که آنها واضح و روشن علاقه خود به برقراری تعامل را نشان می‌دهند.

در واقع در حال انجام دادن تمام کارها و مراحل با اجازه خود آنها هستید. با اجازه دادن به آنها برای انتخاب زمان و مکان، اجازه داده‌اید تا همواره کنترل فرایند را در دست داشته باشند.

در این شیوه با عرضه و معرفی محصول به خریداران با رضایت و اجازه دادن به آنها برای در دست داشتن کنترل فرایند، شما به آنها احترام گذاشته‌اید، اعتماد آنها نسبت به خودتان را برانگیخته‌اید و همچنین سطح روابط خود را با آنها افزایش داده و تقویت کرده‌اید.

تمامی این مراحل در نهایت منجر به فرصت‌های بیشتر و البته مشتریان بیشتر برای شما می‌شود.

نمونه‌های مختلف از روش‌های بازاریابی جاذبه‌ای شامل وبلاگ‌نویسی، بازاریابی محتوایی، پرورش سرنخ و همچنین فعالیت در شبکه‌های اجتماعی است.

مطلب تفاوت بازاریابی محتوا و بازاریابی درون گرا را نیز بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + بیست =