بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۹

بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۹

روند بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۹ به کدام سمت می‌رود و چه تغییراتی را ایجاد می‌کند.

دنیای بازایابی هر روز در حال تغییر و تحول است. ابزار و فناوری‌های جدید ظهور می‌کنند و صاحبان ایده‌های جدید، تکنیک‌های تازه‌ای را به چرخه این صنعت وارد می کنند و کیفیت به‌کارگیری از ابزارهای بازاریابی نیز همواره رو به افزایش است.

همه‌این‌ها به این دلیل است که مخاطبان روزانه در معرض محتوای بیشتری قرار دارند تا آن‌ها را پردازش کنند. بررسی روند بازاریابی محتوا نشان می‌دهد در بین همه این تغییراتی که طی سال‌ها رخ داده، یک چیز قطعی است؛ بازاریابی محتوا برای ماندن آمده است.

در واقع، در سال گذشته، برآورد شده که صنعت بازاریابی محتوا تا سال ۲۰۲۱، ارزشی بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار داشته باشد.

همچنین، همانطور که این روند بازاریابی محتوا روز به روز در حال پیشرفت است و رویکرد‌های ما بالغ‌تر می‌شوند، روندهای زیر که در ادامه مقاله به معرفی آن‌ها می‌پردازیم، به نحوی شکل می‌گیرند که شرکت‌ها (و البته مخاطبان‌ آن‌‌ها) در سال ۲۰۱۹ محتوا تولید و از آن استفاده می‌کنند.

۱- بازاریابی محتوا، قلب بازاریابی خواهد بود

بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۹

بطور کلی با بررسی روند بازاریابی محتوا در چند سال اخیر متوجه می‌شویم، بازاریابان، از بازار‌یابی محتوا به عنوان یک ابزار جانبی در کنار پروژه‌های خود استفاده می‌کردند. ب

یشتر از این‌که نقشی اساسی در بازاریابی داشته باشد، امتیازی بود که بازاریابان در کنار پروژه‌های خود و مسئولیت‌های روتین و سنتی خود و در صورت داشتن زمان اضافی از آن بهره می‌بردند.

اما این روند تغییر کرد. در زمانی که بازاریابی سنتی از ابزار‌های یک طرفه برای تحریک مصرف‌کننده استفاده می‌کنند، برند‌های موفق می‌دانند که بازاریابی محتوا، پنجره‌ای برای ازتباط دو طرفه میان آن‌ها و مخاطبان است به گونه‌ای که هیچ روش دیگری تا پیش از آن به این‌ اندازه مؤثر نبوده است.

محتوا یکی از بهترین ابزار‌های مورد استفاده برای کسب اعتماد، ایجاد یک نام تجاری، افزایش ترافیک سایت، هدایت مخاطب به سایت است و از آنجایی که امروزه بسیاری از کسب‌وکارها استراتژی بازاریابی خود را بر اساس همین معیارها نظیر ایجاد نام تجاری، ترافیک و… بنا می‌نهند می‌توان نتیجه گرفت که بازاریابی محتوا به مانند قلب خون را به اجزای بازاریابی آن‌ها تزریق می‌کند.

برند‌هایی که درک کرده‌باشند که محتوا، قلب بازاریابی مؤثر آنهاست، در نهایت، از آن برای رسیدن به موفقیت و رونق بخشیدن به کسب و کارشان بهره می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: محتوای همیشه سبز چیست و چگونه آن را تولید کنیم؟

۲- استراتژی بازاریابی محتوا ضروری است

استراتژی بازاریابی محتوا ضروری است

شاید تا امروز تولید محتوای صرف برای کسب‌وکارمان کافی بود، شاید نیازی به داشتن برنامه دقیق برای تولید محتوا نداشتیم و داشتن استراتژی بازارایابی محتوا تنها به مسیر ما سرعت می‌بخشید اما امروز از آنجایی که بسیاری از کسب‌وکارها در این حوزه وارد شده‌اند دیگر بدون داشتن استراتژی برای مقابله با رقبا و کنار زدن آن‌ها به موفقیت نخواهید رسید..

باید توجه داشت که شرکت‌های مختلف، اهداف متفاوتی دارند، بنابراین هیچ دو استراتژی تولید محتوایی کاملا یکسان کار نمی‌کند.

با این حال، اهداف کلی مانند هدایت مخاطب، سئو و افزایش بازدید در همه استراتژی‌ها مشترک است و تفاوت از آنجایی آغاز می‌شود که شرکت‌ها می‌توانند استراتژی‌هایی را طراحی کنند تا به طور خاص بر روی هدفی که بیشتر از همه برای آن‌ها اهمیت دارد، تمرکز کند.

با تغییر همیشگی روند فروش، محتوا نقش مهمی در جذب مشتریان جدید ایفا می‌کند که نباید با اتخاذ استراتژی‌های خاص از آن غاقل شد.

بر اساس اطلاعات مؤسسه بازاریابی محتوای، ۶۵ درصد از موفق‌ترین بازاریابان محتوا، یک استراتژی مستند دارند. یک ارزیابی محتوای ساده به همه شرکت‌ها کمک‌ می‌کند تا اهداف اصلی خود را شناسایی کنند و بتوانند با کمک متخصصان، یک استراتژی محتوایی برای رسیدن به آن‌ها طراحی کنند.

هر چه که استراتژی مهم‌تر می‌شود، شرکت‌ها بیشتر به ابزار‌های درست برای تنظیم اولویت‌ها و برنامه‌های خود نیاز پیدا می‌کنند و برنامه‌های خود را برای رسیدن به اهداف مستند می‌کنند.

بیشتر بخوانید: استراتژی محتوای بلند مدت

۳- موفقیت مشتری به عنوان یک دستاورد در بازاریابی محتوا ظاهر می‌شود

موفقیت مشتری به عنوان یک دستاورد در بازاریابی محتوا ظاهر می‌شود

بازاریابی محتوا و روندهای آن در سال ۲۰۱۹بازاریابی محتوا در حال حاضر به طیف متنوعی از نیاز‌ها و اهداف برای بخش‌های مختلف پاسخ می‌دهد. تیم‌های فروش از محتوا برای تقویت و بهبود ارتباط با مشتریان استفاده می‌کنند.

صاحبان برند و کارفرما‌ها بهترین استعداد‌ها و مخاطبان بالقوه را با انتشار درست و به جای محتوا، در جایی که بهترین و بیشترین مخاطبان آنلاین هستند، جذب می‌کنند. امکانات بازاریابی محتوا بی پایان است و حالا، معیار موفقیت مشتری را نیز باید به آن‌ها اضافه کرد.

موفقیت مشتری، شیوه‌ای است که در آن شرکت‌ها به مشتریان کمک می‌کنند بیشترین ارزش را از محصولات و خدمات آن‌ها دریافت کنند.

در این مرحله شخصی سازی محتوا، دیگر صرفاً تمرکز بر روی فروش نیست، بلکه شرکت‌ها طی این استراتژی، با ایجاد ارتباطی قوی‌تر و ارائه ارزش‌هایی به مشتری، آن‌ها را تشویق و ترغیب به مراجعه مجدد به شما و تکرار خرید می‌کنند.

جنس محتوایی که برای ایجاد رضایت و موفقیت در مشتری پس از خرید به کار گرفته می‌شود از جنس محتوای کاربردی و دستورالعملی است.

دستورالعملی مشتری را برای استفاده بهینه از محصول شما راهنمایی می‌کند. به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که اگر تا به امروز برای مخاطبانتان محتوا تولید می‌کردید، وقتش است که از این پس برای مشتریانتان هم محتوا تولید کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه با تولید محتوا مشتری جدید پیدا کنیم؟

۴- پژوهش، پژوهش، پژوهش

پژوهش، پژوهش، پژوهش در محتوا

نمی‌توانید کورکورانه وارد بحث تولید محتوا شوید. ممکن است در حوزهٔ کاری خود متخصص باشید و هر چیزی را در مورد حوزهٔ فعالیت خود بدانید، اما این بدان معنا نیست که می‌توانید همهٔ این تخصص و مهارت را در یک متن بیان کنید.

اگر می‌خواهید در یک زمینهٔ تجاری کاملاً متفاوت اما مرتبط با حوزهٔ کاری خود بنویسید، باید قبل از تولید محتوا تحقیقات لازم را انجام دهید. این تحقیق باید شامل موارد زیر باشد:

درک

درک خوب از موضوع نکتهٔ کلیدی برای تولید محتوا خوب است. تحقیقات آنلاین، در نشریات و منابع قابل اطمینان باعث می‌شود که بتوانید شناخت خوبی از مطلبی که می‌خواهید بنویسید پیدا کنید.

همچنین می‌توانید با استفاده از این منابع برای ارجاعات و بک لینک‌های بعدی اطلاعات لازم را جمع آوری کنید.

هدف

هدفتان از تولید محتوا چیست؟ آیا می‌خواهید چیزی را بفروشید؟ آیا می‌خواهید به گروهی از مردم در مورد یک موضوع خاص اطلاع رسانی کنید؟ باید بدانید که چه چیزی را می‌خواهید بنویسید و برای چه می‌خواهید بنویسید و سپس شروع به کار کنید…

لحن

قبل از شروع به تولید محتوا کنید باید بدانید که از چه نوع لحنی باید استفاده کنید. تولید محتوا شما باید به گونه‌ای باشد که بتواند به افراد کمک کند که با خواندن محتوایتان به اهداف خود برسند. لحن محتوایتان باید متناسب با نوع محتوایی باشد که می‌نویسید.

مخاطبانتان مهم هستند

این فقط موضوع تولید محتوا نیست که اهمیت دارد، افرادی که می‌خواهند محتوای شما را بخوانند نیز اهمیت دارند. مردان و زنان سبک‌های خواندن و شخصیت‌های متفاوتی دارند بنابراین باید در هنگام تولید محتوا این موارد را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: سه رویکرد داده محور برای یافتن مؤثرترین ایده‌های محتوا

۵- قیف بازاریابی در بازاریابی محتوا تغییر شکل می‌دهد

قیف بازاریابی در بازاریابی محتوا تغییر شکل می‌دهد

در حال حاضر، همانطور که می‌دانیم، قیف بازاریابی تقریبا همه چیز و همه کس را می‌پذیرد، آن‌ها را از طریق فرایند‌هایی پردازش و تائید صلاحیت و در نهایت فیلتر می کند.

بسیاری از شرکت‌ها، طی مسیر سفر خرید مصرف‌کنندگان و مشتریان، آن‌ها را به طرز عجیبی شبیه کیف پول می‌بینند؛ در بهترین حالت، مشتریان نادیده گرفته می‌شوند و در بدترین حالت حتی محکوم هم می‌شوند و سفر خرید آن‌ها به پایان می‌رسد.

یک تغییر در ذهینت و یک آرشیو از محتوای با کیفیت بالا این قیف سنتی را با چیزی مؤثرتر و پایدار‌تر چایگزین می‌کند. این قیف سنتی در حال تغییر شکل دادن به یک چرخه‌ای است که اولویت آن تعامل مداوم در روابط میان مشتری و شرکت و معاملات است.

این افزایش تمرکز بر تغذیه روابط میان مشتری و شرکت، به ویژه پس از فروش، باعث می‌شود که مشتریان شما پایدار‌ باقی بمانند و دوباره به شما مراجعه کنند و حتی دوستان و آشنایان خود را به شما معرفی کنند.

با محتوا، شما می‌توانید نام تجاری خود را در ذهن مشتری، از یک فروشنده به یک شریک تغییر دهید. زمانی که شما به طور مداوم با مشتریان خود در ارتباط هستید و با آن‌‌ها مشارکت می‌کنید، در واقع اعتماد متقابل ایجاد می‌کنید و با این مشارکت واقعی، قدرت بیشتری برای مانور خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: قیف بازاریابی Marketing Funnel چیست؟

۶- تولید محتوا در هر موضوعی راه خاص خود را دارد

تولید محتوا در هر موضوعی راه خاص خود را دارد

شاید مهم‌ترین چیز در مورد تولید محتوا این باشد که لازم نیست که همهٔ متن‌های سایت، پر از کلمه باشند و در عین حال سرگرم کننده نباشند.

محتوا دارای اشکال مختلفی است که برخی از آنها در بالا بیان کردیم. البته راه‌های دیگر نیز وجود دارد که می‌توانید با استفاده از سایر انواع محتوا، تعداد کلمات متن خود را افزایش دهید. می‌توانید این ویدئو وبلاگ به سایت خود اضافه کنید و آن در کنار سایر نوشته‌های خود قرار دهید.

وبلاگ‌های ویدئویی، نوارهای اطلاعاتی و حتی پادکست‌ها می‌تواند ارزش افزودهٔ بیشتری به اطلاعات شما بدهند و بیشتر از آنچه که افراد می‌خواهند اطلاعات در اختیارشان قرار می‌دهد. می‌توانید برای بهتر کردن متن خود، به نوشته‌های خود تصاویر، عنوان و فضای خالی و هرآنچه که برای یک متن لازم است اضافه کنید.

“پس از آماده شدن متن، برای اطمینان از اینکه متن استاندارهای لازم را دارد، یکبار دیگر متن خود را بخوانید.”

آخرین چیزی که برای بهتر کردن محتوا نیاز دارید، ویرایش خوب است. قبل از اینکه محتوای خود را در سایت منتشر کنید متن را از نظر اشکالات گرامری و املائی بررسی کنید تا هیچ گونه اشکالی نداشته باشد.

پس از آماده شدن متن، برای اطمینان از اینکه متن استاندارهای لازم را دارد، یکبار دیگر متن خود را بخوانید. حتی می‌توانید از فرد دیگری بخواهید که کار شما را نقد کند و اشکالاتی که ممکن است به چشم شما نیاید را به شما بگوید.

به یاد داشته باشید که محتوا باید روان، آموزنده و دارای نکات لازم باشد. دقت داشته باشید که متن طولانی و پر اشکال، باعث می‌شود که مخاطب نتواند منظورتان را متوجه شود. حال وقت آن است که اولین قطعهٔ محتوایی خود را بنویسید زیرا اکنون با تمام ابزارهایی که می‌تواند محتوای باکیفیت برای مخاطبانتان تهیه کند، آشنا هستید.

بیشتر بخوانید: ۵ ترفند برای یک نویسنده محتوای موفق

۷- به یاد داشته باشید! تولید محتوا نامناسب می‌تواند شما را احمق جلوه دهد!

به یاد داشته باشید! تولید محتوا نامناسب می‌تواند شما را احمق جلوه دهد!

با این حال، متاسفانه اشتباهات انسانی اجتناب ناپذیر هنوز هم وجود دارد، و زمانی که با یکی از مشتریان خود صحبت می‌کند متوجه می‌شوید که بخاطر این اشتباهات، از نظر آنها، فردی بی دقت و غیر حرفه‌ای هستید.

ممکن است در روز ۵۰۰۰ کلمه بنویسید و ممکن است یک اشتباه املائی، گرامری و نقطه گذاری ساده در متنتان وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: چک‌ لیست نوشتن محتوا؛ بهبود خوانایی و سئو محتوا

۸- انتشار درست محتوا، کلید دستیابی به موفقیت است

انتشار درست محتوا، کلید دستیابی به موفقیت است

حتی بهترین محتوا‌، بی فایده است اگر مخاطب، آن‌ را نبیند. همانطور که رفته رفته دنیای آنلاین و آفلاین شلوغ‌تر می‌شود، توزیع و انتتشار محتوا هم بخش حیاتی از استراتژی بازاریابی محتوایی باقی خواهد ماند.

به روز بودن با روند‌های شبکه‌های اجتماعی عالی است، اما این شبکه‌ها تنها نوک کوه توزیع هستند. بازاریابی‌های قدیمی تر و ایمیلی هنوز کمک می‌کنند، اما برند‌ها باید به دنبال کانال‌های جدید و منحصر به فرد توزیع و انتشار محتوا برای مخاطب باشند.

این‌که آیا یک کسب و کار می‌تواند با ابزار‌هایی محتوای تولید شده را کپی و آن را به دست مخاطب برساند؟ شاید فروش و بازاریابی بتواند با هدف قرار دادن مخاطبانی خاص و با به کار گیری ابزاری به طور مستقیم با آن‌ها مرتبط شود؟ یا شاید مشارکت و گفتگو بهترین راه برای تعامل و تبادل پیام به مخاطبان شما باشد؟‌

شرکت‌ها به خلاقیت، شوق و شور برای انتقال محتوای خود و برای این‌که محتوایشان دیده شود، نیاز دارند. توزیع غیرفعال، یا بدتر از آن، توزیعی که در نتیجه آن متوجه شده باشید هیچ‌کس را درگیر نکرده است، تلف کردن انرژی و منابع است. اجازه ندهید سرمایه ‌گذاری شما در محتوا، با چشم پوشی از ارزیابی آن به هدر رود.

بیشتر بخوانید: رموز ایجاد محتوای جذاب؛ ترغیب دیگران برای به اشتراگ گذاشتن

۹- محتوای حود را سئو کنید

محتوای حود را سئو کنید

محتوایتان باید برای خوانندگان جذاب و در حین حال مختصر باشد و همچنین همهٔ مطالب باید منطقی باشند. وب سایتتان باید برای موتورهای جستجو بهینه باشد یا حداقل برخی از اصول اصلی محتوا را رعایت کند.

این بدان معناست که افراد ممکن است در گوگل اصطلاحات مبهمی را وارد کنند تا شما را پیدا کنند و سایت شما باید برای چنین مواردی بهینه باشد تا این افراد بتوانند سایت شما را پیدا کنند.

بهینه سازی کلمات کلیدی برای وب سایت بسیار اهمیت دارد، زیرا این کار می‌تواند ترافیک سایت را افزایش دهد. کلمه کلیدی چیزی است افراد در اینترنت جستجو می‌کند، مثلاً اگر بدنبال دستور غذا هستید، در اینترنت تایپ می‌کنید “ایده‌ای نزدیک به آنچه مورد نظر من است”.

دید شما بستگی به این دارد که چقدر در مورد این کلمات کلیدی تحقیق کرده‌اید، و این تحقیقات برای هر قطعه از محتوای شما ضروری است. نویسندگان محتوا باید مقاله‌ای با کلمات کلیدی که در ذهن دارند بنویسند. اینکار می‌تواند عملکرد کلی سایت خود را بهبود بخشد و رتبهٔ سایتتان در موتورهای جستجو بالاتر ببرد.

بنابراین اگر رستوران دارید کلمات کلیدی‌تان باید حول عباراتی همچون “رستوران در منچستر” باشد. سپس می‌توانید با انتخاب نوع غذا، قیمت و نوع رستوران، کمی حوزهٔ انتخاب افراد را کاهش دهید.

ممکن است وسوسه شوید که همهٔ کلمات کلیدی خود را در یک جمله قرار دهید، اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که اینکار را انجام ندهید! گوگل فناوری دارد که می‌تواند به شما بگوید که کلمات کلیدی‌تان بیش از حد اشباع شده‌اند یا خیر، و اگر اینگونه باشد شما را بخاطر اینکار جریمه خواهد کرد!

بیشتر بخوانید: تکنیک‌ها‎ی ارتقاء سئو محتوای سایت

کلام آخر

با توجه به موارد گفته شده بازاریابی محتوا سال آینده هم این صنعت به رشد خود ادامه خواهد داد.برند‌ها همین‌طور استراتژی‌های خود را پالایش می‌کنند و رویکرد‌های محتاطانه که دیگر کافی نیست را کنار می‌گذارند.

شرکت‌ها باید به قدرت انطباق بازاریابی محتوا پی ببرند و نحوه درست بازاریابی به این روش را فرابگیرند و به روند‌هایی از این دست پاسخ دهند تا سرنوشت کسب و کار خود را به خوبی رقم بزنند.

منبع: alocontent.com – faramohtava.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + ده =