سئو

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو (SEO) چیست؟

کلمه سئو seo مخفف Search Engine Optimization (بهینه سازی سایت برای موتورهای جست وجو) می باشد. سئو شامل تمامی اقداماتی است که باعث بهینه شدن وب سایت ها برای موتورهای جست وجوگر می شود و افرادی که به دنبال محصول یا خدمات شما از طریق موتورهای جستجو مانند بینگ و یاهو و گوگل هستند سریع تر شما را پیدا کنند.

تکنینک های سئو در موارد زیر کاربرد دارند:

  • طراحی و توسعه یک وبسایت به منظور افزایش رنک آن در نتایج موتورهای جست و جو گر
  • افزایش حجم و کیفیت ترافیک حاصل از موتورهای جست و جو
  • بازاریابی بوسیله شناخت چگونگی عملکرد الگوریتم های جست وجو و درک اینکه بازدیدکنندگان چه موضوعاتی را جست و جو می کنند.

سئو یک قسمت کلیدی از مبحث بازاریابی اینترنتی است. سئو به عنوان سئو کپی رایت (seo copyrighting) نیز معرفی می گردد زیرا اکثر تکنیک هایی که برای بهبود یک وبسایت در موتورهای جست و جو انجام می شود با متن ها و نوشته ها سر و کار دارد.

از دید بازاریابی اینترتی، «سئو» به چگونگی کارکردن موتورهای جستجو و اینکه چه چیزی جستجو می‌شود، و اینکه کاربران چه چیزی سرچ می‌کنند و همین‌طور کلمات کلیدی تایپ شده و اینکه کدام یک از موتورهای جستجو توسط مخاطبان مورد توجه قرار می‌گیرد را مورد بررسی قرار می‌دهد. بهینه‌سازی وب سایت شامل توسعه و ویرایش مطالب موجود در خود سایت و اچ‌تی‌ام‌ال و برنامه‌نویسی و همچنین ارتباط بین کلمات کلیدی و حذف موانع مربوط به فعالیتهای نمایه سازی در موتور جستجو و ترویج یک سایت برای افزایش تعداد لینک دهنده یا لینک‌های ورودی، و دیگر تاکتیک‌های جستجوگرها است. به‌طور کل «سئو» به معنی بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است.

اگر تصمیم به انجام سئو برروی وبسایت خود دارید اولین و مهمترین قدم شناخت نحوه عملکرد موتورهای جست و جو است.

یک موتور جست و جو چگونه کار می کند؟

موتورهای جست و جو جهت نمایش نتایج، فعالیت های مختلفی را انجام می دهند.

  • پایش (Crawling): پایش، فرآیند جذب تمام صفحات لینک شده در یک وبسایت است. این کار توسط نرم افزاری به نام پایشگر (crawler) یا اسپایدر (spider) انجام می شود.(برای مثال googlebott پایشگر گوگل می باشد)
  • فهرست بندی (Indexing): این فرآیند شامل فهرست بندی تمام صفحات جذب شده در مرحله پایش و نگه داری آنها در یک دیتابیس بزرگ جهت بازبینی های بعدی است.

در واقع فرآیند فهرست بندی به معنای پیدا کردن کلمات و اصطلاحاتی است که به بهترین نحو میتوانند آن صفحه از وب را توضیح دهند و کلمات کلیدی آن را مشخص نمایند.

  • پردازش (Processing): هنگامی که یک درخواست جست و جو دریافت می شود، موتور جست و جو آن را پردازش می کند. به عنوان مثال، موتور جست و جو رشته جست و جو شده را با فهرست های موجود در دیتابیس خود مقایسه می کند.
  • محاسبه ارتباط (Calculating Relevancy): در هنگام پردازش، بیش از یک صفحه شامل رشته جست و جو شده وجود دارد. در این حالت موتور جست وجوگر شروع به محاسبه میزان ارتباط بین رشته جست و جو و صفحه فهرست بندی شده موجود در دیتابیس خود می کند.
  • بازبینی نتایج (Retrieving Results): قدم آخر در عملکرد موتورهای جست و جوگر بازبینی نتایج مرتبط است که در واقع این همان فرآیند نمایش نتایج در مرورگر است.

موتورهای جست و جو مثل گوگل و بینگ الگوریتم های ارتباطی (relevancy)خود را بارها در طول یک ماه به روز رسانی می کنند.

زمانی که شما در رنک سایت خود تغییراتی مشاهده می کنید، درواقع این تغییرات به علت عوض شدن الگوریتم های جست و جو و مسائلی خارج از کنترل شما اتفاق افتاده است.

اگرچه اساس عملکرد تمام موتورهای جست وجو یکسان است اما تفاوت های جزئی در الگوریتم های ارتباطی منجر به تفاوت های عظیم در نمایش نتایج مرتبط می شود.

On-page و  off-page در سئو به چه معناست؟

به طور کلی دو راه برای بهینه سازی وب سایت وجود دارد.

  • On-page SEO: که شامل فراهم کردن یک محتوای خوب، انتخاب کلمات کلیدی خوب و قراردادن آن در مکان مناسب ، انتخاب عنوان مناسب برای هر صفحه و … می شود
  • Off-page SEO: که شامل ساخت لینک، افزایش محبوبیت لینک با اضافه کردن آن به دایرکتوری ها و موتورهای جست و جوگر و تبادل لینک ها میشود.

Seo copywriting چیست؟

Seo copywriting تکنیکی است برای نوشتن مطالب در صفحات وب به طوری که آن مطالب هم برای بازدیدکننده به راحتی قابل درک باشد و هم کلمات کلیدی جست و جو را دربرگرفته باشد.

هدف از این تکنیک افزایش رنک وبسایت در کلمات جست و جوی کلیدی است.

علاوه بر خوب دیده شدن متن، سئو کپی رایتینگ سایر المان های on-page را نیز برای کلمات جست و جوی کلیدی بهینه میکند.این المان ها شامل عنوان، توضیحات برچسب کلمات کلیدی ، سرفصل ها و سایر قسمت های متن می شود.

ایده ای که در پس سئو کپی رایتینگ قرار دارد برگرفته از این اصل است که موتور جست و جوگر به دنبال برگه هایی با محتوای اصل می گردد نه برگه هایی با محتوای کاذب یا بعضا بدون محتوا که به دنبال افزایش رنک به هر قیمتی هستند.

رنک موتور جست وجوگر (search engine rank) چیست؟

زمانی که شما یک کلمه کلیدی را در موتور جست وجوگر جست و جو میکنید موتور جست و جو هزاران نتیجه پیدا شده از دیتابیس خود مطابق با جست و جوی شما را نمایش می دهد. میزان رنک یک صفحه به واسطه جایگاه آن در نتایج نمایش داده شده توسط موتور جست وجوگر تعیین می شود برای مثال اگر در نمایش نتایج ، موتور جست وجو ، سایت شما را در مکان اول قرار دهد به این معناست که رنک سایت شما شماره یک خواهد بود و بالاترین رنک به سایت شما تعلق گرفته است.

در واقع سئو فرآیند طراحی و توسعه یک وبسایت به منظور افزایش رنک آن در نمایش نتایج موتورهای جست و جو است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =