تاثیرات برگه Promotions سرویس جی‌میل بر روی بازاریابی ایمیلی

برگه Promotions سرویس جی‌میل

تاثیرات برگه Promotions سرویس جی‌میل بر روی بازاریابی ایمیلی

انواع و اقسام روش ها در ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی به کار برده می شود تا نرخ باز شدن ایمیل ها (Open Rate) و نرخ کلیک (Click Rate) افزایش پیدا کند.

از زمانی که گوگل، برگه Promotions (تبلیغات) رو به جی‌میل اضافه کرد، همواره این سوال برای بازاریابان اینترنتی که از ایمیل مارکتینگ برای بازاریابی و برندینگ استفاده می‌کردند پیش آمد که این مورد چقدر تاثیر منفی‌ای در باز شدن ایمیل‌های آنها می‌گذارد؟ اما آیا واقعا این مورد هیچ تاثیری در نرخ بازشدن ایمیل‌ها دارد؟

تاثیر ورود ایمیل‌ها به برگه تبلیغات سرویس جی‌میل در بازاریابی ایمیلی

برگه Promotions یا تبلیغات از سال ۲۰۱۳ به جی‌میل اضافه شد.

می‌خواهیم یک سوال ساده از شما بپرسم. آیا همه کاربران از ایمیل‌های سرویس جی‌میل استفاده می‌کنند!؟ پاسخ خیر هست. کاربران زیادی از سرویس‌های ایمیل یاهو، آوت‌لوک و سرویس‌های دیگر استفاده می‌کنند.

اگر بخواهیم این مورد رو کلا به بازاریابی ایمیلی تعمیم بدهیم، درست نیست چون Promotions فقط برای سرویس جی‌میل هست و فقط کاربرانی که از ایمیل‌های جی‌میل استفاده می‌کنند ممکن هست که ایمیل‌های شما رو به جای فولدر Inbox در برگه Promotions دریافت کنند.

در واقع مشکلی وجود ندارد که مخاطبین شما، ایمیل‌های شما رو در این برگه دریافت کنن و قانونا هم باید همینطور باشد. این برگه فقط برای نظم بخشیدن به ایمیل‌ها توسط گوگل برای سرویس جی‌میل ایجاد شده، مانند برگه Social یا اجتماعی که به روز رسانی‌ های شبکه‌های اجتماعی‌ای که در اون عضو هستن مانند اینستاگرام، فیسبوک، لیندکین، پینترست و … وارد اون می‌شود.

این برگه برای اینه که تفاوتی بین ایمیل‌هایی که به صورت شخصی و مستقیم دریافت می‌کنند با ایمیل‌های آپدیت‌های شبکه‌های اجتماعی و ایمیل‌های گروهی و خبرنامه‌ای که برای اونها ارسال شده وجود داشته باشد. این مشکل خاصی نیست که نگرانی‌ای برای بازاریابان ایمیلی ایجاد کند.

تب پروموشن جی‌میل

کاربران جی‌میل فقط ایمیل‌های خبرنامه شما را در این برگه دریافت نمی‌کنند، اکثر ایمیل‌های رقبا و ایمیل‌های خبرنامه‌های دیگری هم که در اون عضو هستند را در همین برگه دریافت می‌کنند.

اما ورود ایمیل‌ها به این برگه در سرویس جیمیل در نرخ باز شدن ایمیل‌ها بی تاثیر هم نیست و ورود ایمیل‌ها به این برگه که البته قانونا هم باید وارد این برگه بشن باعث می‌شود که نرخ باز شدن ایمیل‌ها (Open Rate) کمیکاهش پیدا کند. در اینجا مواردی مانند عنوان ایمیل‌ها و … مطرح نیست و فقط بحث ورود ایمیل‌ها به برگه پروموشن و یا به جای آن برگه پریماری مطرح هست.

هرچند که کاربران عضو در خبرنامه شما که از جی‌میل استفاده می‌کنند، اگر علاقه‌ای به ایمیل‌های شما داشته باشند، برای خواندن آنها لحظه‌ شماری می‌کنند و برای آنها فرقی ندارد که آنها رو در برگه پریماری دریافت کنند یا تبلیغات و در هر حالتی اونها رو باز می‌کنند و می‌خوانند.

برخی شرکت‌ها آمارهایی درباره تاثیر این برگه گوگل در نرخ باز شدن ایمیل‌ها ارائه کردند مانند میل چیمپ که یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین سرویس‌های ایمیل مارکتینگ تحت وب هست و در کل طبق آمارهای سایت‌های خارجی، اضافه شدن این برگه تاثیر قابل توجهی بر روی نرخ باز شدن ایمیل‌ها نذاشت و تاثیر خیلی کمی داشت.

راهکارهای جلوگیری از ورود ایمیل‌ها به برگه Promotions یا تبلیغات

شاید این سوال برایتان پیش بیاد که آیا راهکاری وجود دارد که ایمیل‌های انبوه ارسالی شما به برگه Promotions سرویس جی‌میل وارد نشود؟ بله وجود داره، هم راهکار قانونی هم غیرقانونی!

راهکار اول: (قانونی)

از کاربران‌‌ خودتان بخواهید که فقط یک‌بار یکی از ایمیل‌های شما رو به فولدر اینباکس منتقل کنند. اگر این کار رو انجام بدهند، یعنی یکی از ایمیل‌ها رو از برگه Promotions به فولدر Inbox یا برگه Primary منتقل کنند، پس از آن ایمیل‌های شما به برگه Promotions حساب جی‌میل اونها وارد نمی‌شود و وارد Inbox و Primary می‌شود.

راهکار دوم: (غیرقانونی)

دومین راهکار، انجام کارهایی هست که باعث فریب سرویس جی‌میل می‌شود و باعث می‌شود که جی‌میل نتواند تشخیص بدهد این ایمیلی که دریافت کرده، ایمیل تبلیغاتی هست یا ایمیل شخصی که مثلا توسط یک شخص به صورت مستقیم ارسال شده یا توسط سرویس‌های ایمیل مارکتینگ!

راهکارهایی برای فریب گوگل وجود داره که بتونین با اون راهکارها، ایمیل‌ها رو به برگه Primary و فولدر Inbox هدایت کنید ولی همه این راهکارها همونطور که گفته شد برای فریب جی‌میل هستند و جی‌میل اصلا علاقه‌ای به این ندارد که ایمیل‌های خبرنامه رو وارد برگه Primary بکند.

با توجه به سوالات زیادی که بازاریابان ایمیلی از کارمندان میل چیمپ پرسیده بودند، کارمندان میل چیمپ در پاسخ به آنها گفتند که ما انواع روشها رو تست کردیم و نتیجه خاصی حاصل نشد و در حال حاضر بهترین راهکار این است که از خود کاربران بخواهید که آدرس ایمیل شما رو در بخش Contacts ذخیره کنند یا یکی از ایمیل‌های دریافتی از شما که وارد Promotions شده رو به Primary منتقل کنند، این بهترین و مطمئن‌ترین راه هست. قانونا این ایمیل‌ها باید وارد همان قسمت Promotions بشوند مگر اینکه خود آن شخص گیرنده بخواهد ایمیل‌ها رو در Primary و Inbox دریافت کند.

برگه Promotions یک مشکل در بازاریابی ایمیلی نیست (نکات پایانی)

کاربران جی‌میل که ایمیل‌های ارسالی شما رو در برگه Promotions دریافت می‌کنند، با شما آشنا هستند و خودشان به اختیار خودشان این اجازه رو دادند که برایشان ایمیل ارسال کنیند و لینک لغو اشتراک در ایمیل‌های شما موجود هست. (اگر به شکل قانونی ایمیل مارکتینگ انجام بدهید)

همونطوری که گفتم Promotions فقط برای نظم بخشیدن و تفکیک ایمیل‌ها ایجاد شده است. این برگه فقط برای سرویس جی‌میل مطرح هست و باقی سرویس‌ها مانند لایو، یاهو و … چنین برگه‌ای ندارند و قطعا همه افرادی که در لیست خبرنامه سایت شما عضو هستند، از سرویس جی‌میل استفاده نمی‌کنند، هرچند که با توجه به توضیحات این مقاله اگر از سرویس جی‌میل هم استفاده کنند باز هم تاثیر منفی‌ای بر روی کار شما نخواهد گذاشت.

آن چیزی که بیشتر از همه در بازاریابی ایمیلی مشکل ایجاد می نماید اسپم مارکتینگ و ایمیل مارکتینگ غلط و غیرقانونی است، در واقع در بازاریابی ایمیلی قانونی و اصولی به هیچ وجه نباید ایمیل‌ها وارد پوشه اسپم بشوند، منظور از اسپم همان هرزنامه است، یعنی ارسال ایمیل‌ها برای اشخاصی که شما رو نمی‌شناسند، ارسال ایمیل‌ها برای اشخاصی که علاقه‌ای به خدمات شما ندارند.

منبع: شمسی

3 پاسخ
    • سئو پارسیان گفته:

      همان طور که در بالا گفته شد تنها راه حل قانونی اینست که که از خود کاربران بخواهید که آدرس ایمیل شما رو در بخش Contacts ذخیره کنند یا یکی از ایمیل‌های دریافتی از شما که وارد Promotions شده رو به Primary منتقل کنند.

      پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 6 =