تاثیر هاست بر سئو سایت؛ ویژگی های هاست با کیفیت

تاثیر هاست بر سئو؛ ویژگی های هاست با کیفیت

هاست با کیفیت تاثیر زیادی بر روی سئو سایت می گذارد. البته همانطور که می دانید کیفیت هاست شاید به صورت مستقیم روی سئو تاثیر نداشته باشد و به تنهایی فاکتوری نباشد که عامل افزایش رتبه سایت شما در نتایج جست و جو باشد ولی باید بدانید به صورت غیر مستقیم می تواند تاثیر بالایی در سئو سایت شما داشته باید. در این مطلب تاثیر هاست بر سئو را بررسی می نماییم.

داشتن هاست با کیفیت تاثیری مستقیمی بر روی رتبه در موتور های جستجوگر ندارد، اما داشتن هاست بی کیفیت باعث زدن آسیب های جدی بر سئو سایت می شود.

هاست با کیفیت تاثیری بر روی سئو ندارد اما بی تاثیر هم نیست! این یعنی سایتی که دارای هاستی با کیفیت و پر سرعت باشد شرایط بهتری را برای تجربه کاربری (UX) از سایت شما میسر می سازد.

بیشتر بخوانید: چگونگی ترکیب سئو و تجربه کاربری (UX)

سایتی که سرعت لود پایینی دارد و هیچ موقع آفلاین نمی شود اعتماد کاربران را به خود جلب می کند و باعث می شود تا کاربران تجربه بهتری را از سایت شما داشته داشته باشند و این عامل تاثیر مستقیم بر روی سئو سایت دارد.

هاست با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

هاست با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

قبل از اینکه به اهمیت هاست در سئو بپدازیم اجازه دهید ببینیم اصلا هاست با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟ به طور خیلی خلاصه هاستی قابل اطمینان و با کیفیت محسوب می شود که اولا همیشه آپ (دردسترس) باشد و ثانیا سرعت بالایی داشته باشد.

کیفیت و سرعت هاست هم به مواردی مثل تجهیزات سخت افزاری (هارد پر سرعت) ، بالا بودن سرعت اینترنت و همیشه وصل بودن اینترنت سرور و موارد نرم افزاری مثل کانفیگ وب سرور و … دارد.

در کل تمام این موارد باید قبل از خرید هاست بررسی شود. همیشه سعی کنید از شرکت هایی که اعتبار بالایی دارند و از همه مهمتر مشتریان راضی زیادی درباره خدمات و پشتیبانی خوبشان همیشه صحبت می کنند هاست سایت تان را تهیه کنید.

اصلا به گران بودن سرویس ها و قدیمی بودن شرکتی اعتماد نکنید. همیشه گران بودن چیزی، ملاک بر خوب بودن آن نیست. خیلی از شرکت های قدیمی هاستینگ هستند که مشتریان ناراضی زیادی دارند. پس سعی کنید همیشه قبل از خرید هاست حتما بررسی های لازم را به دقت انجام دهید.

آپتایم و یا مدت زمان پایداری سرور چیست؟

آپتایم و یا مدت زمان پایداری سرور چیست؟

آپ تایم اصطلاحی است که برای در دسترس بودن سرور ها از آن استفاده می شود. حتما شنیده اید که می گویند مثلا آپ تایم سروری ۹۹% است. هیچ تضمینی نیست که یک سرور همیشه در دسترس باشد. یعنی اگر کسی بگوید آپ تایم سرور ما ۱۰۰ درصد است قطعا دروغ گفته است.

آپتایم و یا زمان پایداری سرور به مقدار زمانی گفته می شود که سایت در دسترس عموم قرار دارد یا اصطلاحا سایت بالاست، میزان آپتایم یک سرور را معمولا به صورت درصدی و ماهیانه اندازه گیری می کنند به طوری که می گویند آپتایم این سرور ۹۹% است، این یعنی سرور مورد نظر در مدت زمان ۳۰ روز بمدت ۷ ساعت و ۱۰ دقیقه در دسترس نبوده.

شما هم باید سعی کنید هاستی بگیرید که پایداری سرورش ۹۹ درصد باشد و سعی کنید هرگز کمتر از آن را تهیه نکنید.

آپتایم مورد قبول و استانداردی که شرکت های میزبانی وب باید ارائه دهند ۹۹% است و اگر کمتر از آن باشد قابل قبول نیست. حال سوال اینجاست که اگر آپتایم هاست ما کمتر از ۹۹% باشد چه مشکلی برای سایت ما پیش می آید؟ تصویر زیر بیانگر پاسخ این سوال است.

تاثیر هاست بر سئو سایت

در تصویر فوق وضعیت سایتی در بخش Search Console گوگل را می بینید که صفحات آن به دلیل استفاده از هاست غیر مناسب در حال حذف شدن از نتایج می باشد.

این اتفاق زمانی خواهد افتاد که آپتایم سایت کمتر از ۹۹% درصد باشد، علت حذف شدن صفحات از نتایج گوگل در تصویر فوق ورود خزنده های گوگل به سایت در هنگامی است که سایت مورد نظر در دسترس نمی باشد.

بیشتر بخوانید: مانیتورینگ سایت و سرور یا آپتایم (uptime)

سرور های اشتراکی یا اختصاصی؟ کدام را انتخاب کنیم

قبل از اینکه بخواهیم به موضوع خرید سرور اختصاصی یا اشتراکی بپردازیم آن ها را تعریف می کنیم، سرور اشتراکی به سروری گفته می شود که بر روی آن بیش از ۱ وب سایت میزبانی می شود و سرور اختصاصی به سروری گفته می شود که در آن تنها یک سایت میزبانی می شود.

مشخص است که در سرور های اشتراکی به دلیل تراکم سایت ها استفاده از سخت افزار تقسیم بر تعداد سایت ها می شود اما در سرور های اختصاصی تمامی منابع تنها برای یک سایت در نظر گرفته می شود و این عامل باعث می شود تا هاست دارای کیفیت بیشتری باشد.

سایت های که به صورت اختصاصی میزبانی می شوند دارای سرعت بارگذاری پایین تری هستند.

چه نکاتی را باید در هنگام خرید هاست با کیفیت در نظر بگیریم؟

چه نکاتی را باید در هنگام خرید هاست با کیفیت در نظر بگیریم؟

در هنگام خرید هاست باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • فضای هاست باید برای سایت مورد نظر کافی باشد
 • پهنای باند هاست باید به اندازه ای باشد که تحت هیچ شرایطی به اتمام نرسد
 • سرور باید دارای سخت افزار قدرتمندی باشد (حتما میزان رم و CPU هاست را بررسی کنید)
 • آپتیام +۹۸% (کمی پایین تر آپتایم را توضیح داده ایم)
 • موقعیت فیزیکی هاست باید نزدیک به مخاطبان سایت باشد
 • یک هاست خوب دارای ابزار ساخت گواهینامه SSL به صورت رایگان است
 • بک آپ گیری منظم توسط مدیر سرور انجام شود
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته

چرا باید از هاست با کیفیت استفاده کنیم؟

قضیه خیلی مهمی که همیشه مطرح است و گوگل به آن بسیار اهمیت می دهد رضایت کاربران از سایت مورد نظر است. سایتی که همیشه در دسترس کاربرانش باشد و بدون هیچ مشکلی همیشه برای کاربرانش قابل مشاهده باشد در سئو بسیار اهمیت دارد.

می توان گفت کیفیت هاست بر روی سرعت سایت نیز تاثیر گذار است. و همانطور که کاملا مشخص است، سرعت سایت هم فاکتور مهمی در سئو سایت است که مستقیما روی سئو تاثیر گذار است.

بیشتر بخوانید: آموزش افزایش سرعت سایت

پس کاملا واضح است که اگر از هاست با کیفیت و پر سرعت استفاده کنید سایت تان همیشه بالاست و به سرعت برای کاربرانتان بارگذاری می شود. البته سرعت سایت فقط مربوط به پر سرعت بودن هاست نمی شود.

خب پس تا اینجا متوجه شدید دو فاکتور مهمی که باعث افزایش رضایت کاربران سایت می شود همیشه بالا بودن سایت و بارگذاری سایت با سرعت بالا است. پس همیشه خرید هاست با کیفیت باید در اولیت کارتان باشد.

هاست با کیفیت چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟

هاست با کیفیت چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟

همانطور که عرض کردم هاست با کیفیت تاثیر مستقیمی روی سئو ندارد! ولی اگر سایتی دارای هاست بی کیفیت باشد و اکثر اوقات “Down” باشد به تنهایی می تواند کل زحمات شما در سئو را به باد دهد.

یعنی شما هر چقدر بک لینک ساخته باشید و هر چقدر محتوای عالی تولید کرده باشید ولی سایتتان اکثر اوقات در دسترس نباشد (حتی برای یک ساعت) می تواند لطمه بزرگی به پروسه سئو سایت شما وارد کند.

اگر تعداد در دسترس نبودن سایت شما در ماه بالا باشد و گوگل این قضیه را بفهمد دیگر روی سایت شما حسابی باز نمی کند و رتبه سایت شما را به شدت کاهش می یابد.

همانطور که عرض کردم برای گوگل اول رضایت کاربران مهم است. و سایتی که اکثر اوقات باز نشود مشخص است که قابل اطمینان نیست! و باید جایش را در نتایج جست و جو به سایت های با کیفیت تر بدهد.

گوگل چگونه این قضیه را می فهمد؟ خیلی ساده است، ربات های گوگل روازنه به سایت ها سر می زنند و با خزش در صفحات سایت ها مطالب و در کل محتوای آن ها را بررسی می کنند.

حال فرض کنید زمانی که ربات های گوگل قصد دارند در سایتی عملیات خزش را انجام دهند و آن سایت در همان لحظه بالا نباشد چه اتفاقی می افتد؟ مسلما این قضیه را به گوگل گزارش می دهند.

جالب است بدانید اگر تعداد در دسترس نبودن صفحات بالا باشد گوگل آن صفحات را به عنوان صفحه ای که وجود ندارد شناسایی خواهد کرد و این قضیه را در گوگل وبسمتر تولز شما اعلام خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: آموزش گوگل وبمستر

اگر به قسمت Crawl و Crawl Errors در گوگل وب مستر خود مراجعه کنید قسمتی به نام Not Found وجود دارد که صفحاتی که وجود ندارند را نشان می هد. اگر تعداد صفحات پیدا نشده توسط ربات های گوگل در این قسمت زیاد بوده اند حتما مشکل را بررسی کنید.

چیزی که خیلی مهم است در داشبورد گوگل وب مستر خود همیشه قسمت های Server connectivity و DNS را ببینید که حتما باید دارای تیک سبز رنگ باشند. اگر غیر از این است ممکن است هاست شما آپ تایمش پایین است. بهتر است از آپ تایم بودن سرور سایت خود اطمینان حاصل کنید.

از سرور هایی که در بلک لیست گوگل قرار دارند هاست خریداری نکنید!

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار هاست بر وضعیت سئو سایت که موضوعی بسیار مهمی است وضعیت ip هاست در موتور های های جستجوگر می باشد.

هنگامی که یک چند سایت که بر روی یک سرور قرار دارند توسط گوگل اسپم شناسایی می شود (دلیل اسپم شدنشان می تواند فیشینگ و یا … باشد) ممکن است گوگل IP آن سرور را در بک لیست خود قرار دهد که این مورد موجب می شود تمامی سایت هایی که بر روی سرور مذکور میزبانی می شوند در بلک لیست گوگل قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: کلاهبرداری فیشینگ چیست؟

پس در نظر داشته باشید تا هاست سایت خود را از شرکت های معتبر و مورد اطمینان تهیه کنید و حتما قبل از خرید هاست ip سرور را از شرکت میزبانی وب بخواهید و با وارد کردن ip سرور در سایت mxtoolbox.com/blacklists.aspx وضعیت سرور را برسی کنید. اگر تمام تیک ها سبز بود آی پی مورد نظر هیچ مشکلی ندارد.

نکته: اگر ip سرور میزبانی شما توسط شرکت هایی که خدمات وب میل ارائه می دن مثل گوگل و یاهو شناسایی بشه علاوه بر تاثیر منفی بر روی سئو، تمامی ایمیل هایی که از سمت این ip ها ارسال می شوند یا به مقصد نمی رسند و یا در فولدر junk قرار خواهند گرفت.

باور های غلط در تاثیر هاست روی سئو سایت

باور های غلط در تاثیر هاست روی سئو سایت

یکی از باور های غلط خیلی از دوستان این است که فکر می کنند آی پی سرور هاست و در واقع موقعیت فعلی هاست می تواند روی نتایج جست و جو تاثیر گذار باشد. مثلا فکر می کنند اگر موقعیت سرور هاست در ایران باشد افرادی که در ایران سایت مورد نظر را جست و جو می کنند ممکن است در رتبه بالاتری سایت مورد نظر را ببینند.

که واقعا اینطور نیست! هاست ایران تاثیر چندانی روی سئو سایت ندارد. این باور قطعا غلط است ولی خب باید بدانید موقعیت سرور تاثیر بالایی روی سرعت بارگذاری سایت برای افرادی دارد که در همان کشور به سایت مورد نظر دسترسی دارند. مثلا اگر سرور سایت شما در آلمان باشد افرادی که در آلمان هستند، سایت شما با سرعت بالاتری برای آن ها بارگذاری می شود.

دیگر باور غلطی که خیلی از دوستان در ذهن خود دارند این است که موقعیت سرور هاست تاثیر زیادی روی ایندکس شدن سریع صفحات سایت می گذارد.

مثلا فکر می کنند اگر سرور سایت شان در کشور آمریکا باشد و چون بیشتر سرور های گوگل در آمریکا وجود دارند، زودتر به سایت شان سر می زنند و خزنده ها با سرعت بیشتری در این سایت ها می خزند. که این هم واقعا عقلانی نیست!

گوگل در خیلی از کشور ها مثل ایران هیچ سروری ندارد. اما این دلیل نمی شود به سایت هایی که روی سرورهای ایران قرار دارند دیرتر سر بزند و صفحاتشان را دیرتر ایندکس کند.

کلام آخر

اگر سئو سایت برایتان اهمیت دارد سعی کنید از همان ابتدای کار طبق اصول کار کنید. همانطور که متوجه شدید کیفیت هاست بسیار مهم است و تاثیر غیر مستقیم روی سئو می گذارد. به خاطر همین هم پیشنهاد می کنم در انتخاب و خرید هاست حتما دقت بیشتری کنید تا مشکلی بابت این مسئله در آینده برای شما پیش نیاید.

فراموش نکنید سایت هایی که چنین مشکلاتی دارند هیچ گاه نزد گوگل اعتبار خوبی کسب نمی کنند. پس بهتر است همیشه از هاست با کیفیت و پر سرعت استفاده کنید و همیشه سایت خود را آپ نگه دارید تا هیچ وقت گوگل تصور بدی از سایت شما نداشته باشد. امیدوار از این مقاله هم خوشتان آمده باشد.

منبع: hamyareweb.co – seocenter.org

1 پاسخ
 1. best seo services گفته:

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.

  I am quite sure I will learn lots of new stuff right here!

  Good luck for the next!

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 2 =