چگونگی ترکیب سئو و تجربه کاربری (UX)

چگونگی ترکیب سئو و تجربه کاربری (UX)

هر کسب و کاری باید خود را با انتظارات مشتریان هماهنگ و منطبق سازد. به همین خاطر است که ترکیب تجربه کاربری (UX) و استراتژی های سئو (SEO) برای هر کسب و کاری ضروری است. در این مطلب به چگونگی ترکیب سئو و تجربه کاربری (UX) می پردازیم.

انتظارات مشتریان آنلاین، در طول سال ها به تدریج تغییر کرده است. زمانی که اینترنت برای اولین بار ظهور کرد، هیچ کس نمی دانست که چه می خواهد و چه انتظاری از این دنیای جدید دارد. با اینحال، مشتریان امروزی برای مدت زمان طولانی است که در دنیای آنلاین حضور دارند و می دانند از سایت های موجود چه انتظاری باید داشته باشند.

با هوشمندتر شدن مشتریان، موتورهای جستجو نیز نحوه تفسیر خود از سایت ها و نمایش اطلاعات را با اصلاح نیت کاربران، انطباق داده اند. این نتیجه ظهور و تکامل محیط آنلاینی است که نحوه تعامل مشتری با محتوا را شکل می‌بخشد.

مهم نیست یک نفر چگونه محتوای شما را پیدا می کند و آن را مورد استفاده قرار می دهد. مهم این است که آن ها به هنگام تعامل با برند شما، انتظارات خاصی دارند. این به شما کمک می کند نرخ تبدیل بیشتری داشته باشید و از مزایای رقابتی بودن به نفع خود استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: UX و UI (تجربه کاربری و رابط کاربری) چیست؟ و تفاوت آنها

تمرکز تنها بر روی یکی از این دو گزینه، باعث از دست دادن مشتری و کمتر کردن درآمد شرکت می شود. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم سئو و تجربه کاربری چگونه می توانند نرخ تبدیل بیشتری برای کسب وکار شما ایجاد نمایند.

اهداف مشترک سئو و تجربه کاربری:

هدف هر کسب و کاری ایجاد پول و درآمدزایی است .مهم نیست در چه صنعتی فعالیت می‌کنید، سایت شما برای ایجاد اعتماد، پاسخ به سوالات، فراهم آوردن خدمات و فروش محصولات ایجاد شده است.

شما به حضور آنلاین خود برای به دست آوردن ترافیک خوب و افزایش نرخ تبدیل در سایت نیاز دارید. این موضوع بدین معنی است که باید دیده شدن خود در موتورهای جستجو را به کمک بهینه سازی سایت افزایش دهید.

مشتریان شما مشکلات خاصی دارند. آن ها برای یافتن پاسخ سوالات خود به سراغ موتورهای جستجو می روند. بعد از اینکه سایتی پیدا کردند که نیازهایشان را برطرف می کند، آن ها به دنبال تجربه عالی می گردند. به همین خاطر است که سئو و تجربه کاربری باید با هم کار کنند.

تجربه کاربری به همراه سئو باعث ایجاد درآمدزایی می شود.

$ = UX + SEO 

سئو عمدتا بر روی عناصر خارجی و معماری سایت تمرکز دارد و به دنبال جذب ترافیک برای سایت است. تجربه کاربری نیز بیشتر بر روی تعامل مشتریانی که از سایت بازدید می کنند می گردد.

در تجربه کاربری طراحی به کار گرفته می شود که می تواند حواس پرتی کاربر را کمتر کند و به همین روش نرخ تبدیل را بیشتر نماید. اگر ترافیک به دست آمده خوب و تامین کننده اهداف شما نباشد، جذب ترافیک به سمت سایت بی ارزش خواهد بود.

این موضوع درباره طراحی سایت نیز صدق می کند. اگر طراحی خوبی داشته باشید اما نتوانید ترافیکی را برای تبدیل بازدیدکننده به مشتری به دست آورید موفق نخواهید بود. به همین خاطر سئو و تجربه کاربری باید بر روی نیت کاربران شما تمرکز کنند تا بتوانند بازدید کننده را به مشتری تبدیل نمایند.

سئو (SEO) و تجربه کاربری (UX) بهترین دوستان هم هستند

سئو (SEO) و تجربه کاربری (UX) بهترین دوستان هم هستند

طراحان تجربه کاربری و سئو قبلا با هم رقابت می کردند. هر کدام از این افراد بر این باور بودند که باید بهتر از دیگری باشند. به همین خاطر بودجه شرکت ها بین دپارتمان ها تقسیم می شد. در چنین شرایطی این دو برای به دست آوردن سرمایه گذاری و بودجه بیشتر با هم رقابت می کردند.

با اینحال، زمانی که بازاریابی آنلاین بیشتر از قبل بر روی کاربر تمرکز کرد، بیشتر شرکت ها به این نتیجه رسیدند که سئو و تجربه کاربری باید با هم کار کنند تا بتوانند فروش بیشتری ایجاد کنند. به جای رقابت، تیم سئو و تجربه کاربری باید بدانند که هردویشان بر روی به دست آوردن تجربه عالی در مراحل مختلف تمرکز کنند.

در حقیقت سئو و تجربه کاربری دو روی یک سکه است. از آنجایی که الگوریتم های موتورهای جستجو بر اساس تجربه کاربری تکامل پیدا کرده اند، بازاریابان نیز به خوبی یاد گرفته اند که باید از سئو و تجربه کاربری برای به دست آوردن مشتریان بالقوه و افزایش نرخ تبدیل سایت استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: الگوریتم های گوگل

چرا تجربه کاربری برای سئو مهم است؟

گوگل در طول سالها تغییرات قابل توجهی کرده است. غول موتورهای جستجو با آپدیت مداوم الگوریتم های خود اطمینان حاصل می کند تا به کاربران بهترین نتایج ارائه شود هر یک از آپدیت های گوگل تمرکز بر نتایج بهتر و کاربرپسندتر بودن آن دارد که باعث تغییرات در serp می شود.

الگوریتم RankBrain

در سال ۲۰۱۵ به عنوان سومین عامل مهم در تعیین ارزش سئو سایت مطرح شد. RankBrain بر اساس رفتار کاربران، گردش در صفحات سایت، نرخ پرش، زمان توقف در سایت و CTR عمل می کند این ها معیارهایی هستند که موتورهای جستجو به آن ها توجه می کنند که آیا کاربر از تجربه ی بودن در سایت شما لذت می برد.

با این حال اگر کاربر بارها و بارها به سایت شما سر بزند و مدت زمان زیادی را درون صفحات بگذراند و به قسمت ها و صفحات مختلف سایت سر بزند از لحاظ گوگل این سایت UX یا تجربه ی کاربری خوبی دارد و در نتیجه ی آن باعث افزایش رتبه ی سایت شما می شود از طرف دیگر اگر کاربری به محض ورود به سایت شما آن را ببندد و مجدد وارد نتایج جستجو شود این به این معناست که کاربر اطلاعات مربوطه را پیدا نکرده است و در نتیجه ی آن باعث کاهش رتبه ی سایت شما می شود.

برای آشنایی بیشتر با این الگوریتم مطلب الگوریتم رنک برین RankBrain گوگل چیست؟ را مشاهده نمایید.

تجربه کاربری و سئو چگونه بر روی هم تاثیر می گذارند؟

تعاملات آنلاین امروزی بین برند و مشتریان متنوع تر از گذشته است. در همین زمان، مشتریان آنلاین شما بیشتر از قبل آگاه تر هستند و انتخاب های بیشتری برای حل مشکلات خود پیش رو دارند.

سئو اطلاعات و داده هایی دارد که تیم تجربه کاربری برای ایجاد تجربه شخصی سازی شده برای مشتریان به آن نیاز خواهد داشت. در همین زمان، تیم تجربه کاربری نیز چارچوب سایت و بینش های مرتبط با بهینه سازی محتوا را در اختیار دارد که تیم سئو برای تصمیم گیری های خود در افزایش رتبه بندی سایت به آن نیاز دارد.

زمانی که تیم سئو و تجربه کاربری یافته های خود را با هم به اشتراک می گذارند، می توانند تجربه بهینه ای را برای کاربران ایجاد کنند. کسب وکار شما نیز باید بتواند از طریق سایت درآمدزایی کند. نمی توانید اینکار را تنها با تمرکز کردن بر روی جنبه فنی سئو یا نگاه کردن به تجربه کاربری انجام دهید.

سئو چگونه بر روی تجربه کاربری اثر می گذارد؟

موتورهای جستجو از الگوریتم ها برای شناسایی الگوهای جستجوی افراد و چیزی که در دنیای آنلاین به دنبال آن هستند استفاده می کند. به خاطر ماهیت صنعت، سئو کاران از موارد مختلفی همچون کلمات کلیدی و لینک ها برای رتبه بندی صفحات در نتایج جستجو استفاده می کنند. این موارد جزو اصول پایه ای سئو محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: ۱۱ ابزار پیدا کردن کلمات کلیدی سایت برای افزایش بازدید

سئو بر روی شناسایی، انتشار و بهینه سازی محتوا تمرکز دارد تا بتوانند خوانندگان واجد شرایط را وارد سایت کند.

درست همانطور که داده های مرتبط با کلمات کلیدی چیزی که بازدیدکنندگان به دنبالش هستند را نشان می دهد، این داده ها برای طراحان تجربه کاربری نیز ضروری و حیاتی است، زیرا به عنوان نمونه‌ای از مخاطبان سایت عمل می کند. این اطلاعات مهم تر از قبل شده است زیرا طراحان تجربه کاربری برای توسعه انتخاب های خود، سئو را به کار می برند.

زمانی که بدانید مشتریان شما در دنیای آنلاین به دنبال چه چیزی هستند و چگونه جستجوهای خود را انجام می دهند، می توانید به راحتی سایت خود را با این افراد هماهنگ کنید و چیزی که به دنبال آن می گردند را به راحتی در اختیارشان بگذارید.

سئوکاران می توانند با تیم تجربه کاربری برای تعیین صفحاتی که باید برای افزایش نرخ تبدیل بهینه سازی شوند، کار کنند.

چرا تجربه کاربری ستون اصلی آینده سئو است؟

چرا تجربه کاربری ستون اصلی آینده سئو است؟

در حالیکه داده های سئو برای برجسته کردن گرایش های کاربران عالی است، اما این اطلاعات نمی توانند مشکلات خاصی که بر روی تعامل کاربران اثر دارد را نشان دهند.

تجربه بهینه و بدون مشکل از سایت به این معنی است که کاربران زمان بیشتری را در تعامل با سایت سپری می‌کنند و می توانند دوباره به سایت بازگردند. طراحی عالی در زمینه تجربه کاربری برای داشتن یک تجربه شخصی خوب بر روی سایت ضروری است.

تجربه کاربری نه تنها بر روی درک افراد از سایت اثر دارد، بلکه می تواند تاثیر مثبتی بر روی نحوه درک موتورهای جستجو از اتوریتی، مرتبط بودن و قابل اعتماد بودن سایت داشته باشد.

ناوبری و منوی سایت یکی از بزرگترین مسیری است که تجربه کاربری بر روی عناصر سئو تاثیر می گذارد. به عنوان مثال اگر کاربر نتواند اطلاعات موردنیاز خود را به سرعت و به راحتی از طریق منوی ناوبری اصلی یا اطلاعات سازمان دهی شده در سایت پیدا کند، بدون اینکه کاری انجام دهد سایت را ترک می کند و تبدیلی وجود نخواهد داشت.

ناوبری عالی در سایت حتی مهم تر از قبل شده است، زیرا اکثریت قریب به اتفاق ترافیکی که وارد سایت می شود از طریق دستگاه های موبایلی است.

بیشتر بخوانید: آموزش سئو موبایل

سایر فاکتورهای تجربه کاربری که می تواند بر روی سئوی سایت اثر بگذارد شامل سرعت بارگذاری سایت و تعاملی بودن محتوای موجود در آن است.

گوگل و سایر موتورهای جستجو می دانند که کی، چگونه و چه زمانی مصرف محتوای افراد تغییر پیدا می کند. در نتیجه تیم تجربه کاربری باید با سئوکاران کار کنند تا اطمینان حاصل نمایند سایت موجود برای کاربران و نیز موتورهای جستجو بهینه سازی شده است.

چه عناصری از سئو تجربه کاربری را تحت تاثیر قرار می دهند

۱٫ متن جایگزین عکس ها (alt) و عناوین سربرگ ها : زمانی که عکس به درستی لود نشود متن جایگزین عکس نمایش داده می شود و بیانگر جزییات عکس است و عناوین (تگ های h) به بهبود ساختار صفحه، محتوا و خوانایی متون صفحه کمک می کند.

۲٫ در سئو ۲۰۱۸ متن مقاله شما باید بیشتر از ۲۵۰۰ کلمه باشد تا از لحاظ سئو ،مقاله، عمیق و پاسخگوی سوالات کاربران باشد.

۳٫ ریسپانسیو بودن سایت بسیار مهم است زیرا تلفن همراه سهم بسیار زیادی از  بازار را تشکیل می دهد در واقع از سال ۲۰۱۶ استفاده مردم از اینترنت با موبایل از کامپیوترها پیشی گرفته است.

۴٫ سرعت صفحه نقش حیاتی دارد هیچ کس نمی خوهد حتی دو ثانیه هم برای لود صفحه منتظر بماند آیا شما هم منتظر لود شدن کامل صفحات وبسایت بوده اید و یا حتی صفحه را چندین بار رفرش کرده اید؟

بیشتر بخوانبد: آموزش افزایش سرعت سایت

چگونه تجربه ی کاربری خوبی داشته باشیم

امیدوارم به درک درستی از اهمیت UX در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو رسیده باشید. حال چگونه باید UX وبسایت خود را در جهت افزایش رتبه بهبود ببخشیم ؟

۱٫ راهبردهای UX و SEO خود را هماهنگ کنید: اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید هر دو استراتژی یکپارچه شده است پس یکی از اهداف اصلی وبسایت افزایش نرخ تبدیل است.

۲٫ تمرکز بر طراحی سایت بر اساس اصول سئو: این مورد شامل نام و توضیحات مناسب برای محصولات، استفاده درست از تگ های H1 و H2 و … ، مسیرهای درست در منوها و ایجاد محتوایی که هم کاربر و هم موتورهای جستجو را جذب کند است.

۳٫ سرمایه گذاری بر ریسپانسیو بودن وبسایت: در سال ۲۰۱۸ وبسایت شما باید برای همه ی پلتفرم ها طراحی شده باشد پیش بینی شده است که در سال ۲۰۲۰ حدود ۲٫۸۷ میلیارد نفر گوشی هوشمند خواهند داشت حال اگر سایت شما برای گوشی های هوشمند طراحی نشده باشد نه تنها مشتری های زیادی را از دست می دهید بلکه رتبه ی سایت شما کاهش می یابد.

اگر کسی با تلفن همراه وارد وبسایت شما شود و سرعت بارگذاری، خوانایی متون و قالب سایت با مشکل مواجه شود بدون هیچ معطلی از سایت شما خارج می شوند و قطعا سایت شما به آن رتبه ی بالا در گوگل نمی رسد.

۴٫ ساده سازی منوها: منوی وبسایت راهی است تا کاربران به صفحات سایت دسترسی داشته باشند. منو باید ساده و راحت باشد و از ایجاد منوهای تودرتو بپرهیزید در واقع کاربر نباید فکر کند که قدم بعدی چیست. یک روش موثر برای کمک به گوگل تا سایت شما را درک و صفحات آن را ایندکس کند استفاده از sitemap است.

بیشتر بخوانید: روش ساخت نقشه سایت (sitemap) و ثبت آن در گوگل

۵٫ تمرکز بر کیفیت: ساده بودن منوی ها تنها عامل برای تشخیص بالا بودن کیفیت سایت نیست بلکه عوامل دیگری مانند ارتباط محتوا، اصالت محتوا، ساختار لینک های داخلی، طرح بندی صفحات، سرعت صفحات بر کیفیت وبسایت تاثیر گذارند.

استفاده از ابزارهای سئو و تجربه کاربری برای بهبود کسب و کارها

خوب حالا که می دانیم تجربه کاربری و سئو می توانند به افزایش بازدید سایت کمک کنند و نرخ تبدیل را برای کسب و کار موجود افزایش دهند، باید بتوانیم سایت خود را بر اساس سفر مشتریان (customer journey) بهینه سازی نماییم.

از آنجایی که موتورهای جستجو، مشتریان و سایر فناوری های موجود تکامل پیدا می‌کنند، کسب و کار شما نیز باید به فکر همتراز کردن داشته‌های خود با رفتار مشتری و تعامل او با محتوای موجود باشد. ترکیب تلاش های سئو و تجربه کاربری برای ایجاد استراتژی ارزشمند می تواند برای شما و مشتریانتان مفید باشد.

منبع: g-ads.org – stylenet.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 15 =