تمرین‌هایی برای پرورش قدرت مغز و حافظه‌

تمرین‌هایی برای پرورش قدرت مغز و حافظه‌

در این مقاله می‌خواهیم نمونه هایی از تمرین مغز به منظور پرورش آن را به شما معرفی کنیم. می‌توانید از این‌ تمرین‌ها برای پرورش قدرت مغز و حافظه‌ی خود استفاده کنید.

همه ی شما می دانید که بدن ما نیاز به ورزش کردن دارد ولی آیا این را هم می دانید که ورزش برای ذهن ما هم امری ضروری و مهم است؟ ضرب المثلی انگلیسی و قدیمی وجود دارد با این مضمون که اگر از چیزی استفاده نکنی از دستش خواهی داد. بسیاری از محققان بر این باورند که این ضرب المثل در رابطه با سلامت مغز نیز صدق می کند .

اگر مغز شما چیزهای جدیدی را تجربه کند که حس فیزیکی (بینایی، شنوایی، بویایی و لامسه) را با حس عاطفی ترکیب کند، سالم و قوی باقی خواهد ماند؛ چراکه در این صورت، بین نواحی مختلف مغز ارتباطاتی شکل می‌گیرد که باعث تولید سلول‌های عصبی طبیعی می‌شود.

این سلول‌ها بر قدرت حافظه، تأثیر شگفت‌انگیزی دارند و سلول‌های پیرامون را قوی‌تر می‌کنند تا در برابر اثرات افزایش سن مقاوم‌تر شوند.

حتما بخوانید: انواع هوش و کاربردهای آن

در حالی که محققان هنوز بر سر تاثیرگذار بودن یا نبودن تمرینات مغزی بر روی باهوش تر شدن اختلاف نظر دارند ، کارشناسان معتقد هستند که تمرینات چالش برانگیز ذهنی می تواند به محافظت و تقویت مغز انسان کمک کنند. این تمرینات به ویژه با بالا رفتن سن می توانند برای سالم نگه داشتن ذهن مفید باشند.

یک مطالعه ی گسترده بر روی بیش از ۲۸۰۰ شرکت کننده ی بالای ۶۵ سال انجام شد که هر یک از آنها در یکی از سه زمینه ی تمرینات ذهنی فعالیت می کردند. زمینه های فعالیت های ذهنی عبارت بودند از: تمرین سرعت پردازش اطلاعات، تمرین حافظه و تمرین استدلال.

محققان دریافتند که شرکت کنندگان گروه سرعت پردازش بیشترین مزیت را بهره مند شدند، احتمالا به این دلیل که آموزش در یک الگوی فعالیت مغزی وسیع تری تاثیرگذار بوده است. با این وجود ، هر سه گروه نتایج مثبتی نشان دادند، آنها در مقابل پیرشدن ذهن و از دست دادن حافظه و شناخت مرتبط با سن ۵ سال مقاومت بیشتری از خود نشان دادند.

واضح است فعالیت های ذهنی خاص می تواند مزایای مهمی برای مغز داشته باشد.

حالا اجازه دهید برخی تمرینات مغزی را که شما می توانید در خانه انجام دهید به شما آموزش دهیم . این بازی های مغز طراحی نشده است تا شما را باهوش تر کند اما اگر به طور منظم این تمرین ها را انجام دهید از لحاظ ذهنی احساس تازه تر بودن میکنید و از لحاظ شناختی حس قوی تر بودن خواهید کرد .در ادامه با سئو پارسیان همراه باشید.

عقل سالم در بدن سالم

اگر می خواهید به مراقبت از ذهن خود بپردازید باید ابتدا از مراقبت از بدن خود شروع کنید. محققان بارها و بارها نشان داده اند که افرادی که عادت های زندگی سالم تری مانند ورزش و تغذیه ی مناسب دارند استعداد کمتری در ابتلا به کاهش توان شناختی در پیری خواهند داشت.

مطالعات نشان می دهد که ورزش حتی می تواند شما را باهوش تر کند و از مغز شما در مقابل انقباض آن در پیری محافظت کند. تحقیقات حتی نشان می دهند که ورزش می تواند نوروجنسیس را افزایش دهد و یا به شکل گیری سلول های مغزی جدید در هیپوکامپ مغز کمک کند.

بنابراین اگر می خواهید یک ذهن بهتر بسازید، باید با کار بر روی سلامت جسمی خود شروع کنید. پیاده روی کنید، بیشتر میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید و سعی کنید عادات بد مانند مصرف الکل بیش از حد یا مصرف دخانیات را ترک کنید. برخی از این ها ممکن است سخت تر از بقیه باشند ، اما مغز شما برای سال های پیش رو از شما تشکر خواهد کرد.

اجتماعی شدن

مطالعات نشان می دهد که افرادی که فعالیت اجتماعی بیشتری دارند در خطر ابتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر کمتری در مرور زمان قرار دارند. اجتماعی شدن نیازمند درگیر شدن بخش های زیادی از مغز است و همچنین فعالیت های اجتماعی شامل فعالیت های فیزیکی زیادی همچون ورزش کردن میشود که برای سلامت مغز بسیار مفید است.

حتی اگر شما یک درونگرای باسابقه هم هستید، دنبال تعاملات اجتماعی رفتن می تواند هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت برای ذهن شما مفید باشد. فعالیت اجتماعی مانند ثبت نام برای فعالیت های داوطلبانه، پیوستن به یک باشگاه، ثبت نام برای یک گروه پیاده روی محلی و ایجاد رابطه ای صمیمی با دوستان و خانواده.

حتما بخوانید: هوش هیجانی؛ شاخصی در سنجش موفقیت

یادگیری چیزی جدی

در یک مطالعه، محققین افراد مسنی را به یادگیری انواع مهارت های جدید وادار کردند، مهارت هایی مانند عکاسی دیجیتال، لحاف دوزی و … . سپس از آنها آزمون حافظه گرفته شد و با نتایج گروه ها کنترلی مقایسه شد. گروه های کنترلی کسانی بودند که به فعالیت های سرگرم کننده ولی غیر چالش برانگیز مانند تماشای فیلم و گوش دادن به رادیو مشغول شده بودند.

محققان دریافتند که تنها کسانی که یک مهارت جدید را آموخته بودند در آزمون حافظه بهبود پیدا کردند. آنها همچنین دریافتند که این پیشرفت حتی یک سال بعد که آزمایش دوباره انجام شد نیز پابرجا باقی مانده بود.

 

 هنگام صبح و بعد از بیدارشدن، از انجام کارهای تکراری پرهیز کنید

مطالعاتی که روی تصاویر مغز انجام شده، نشان داده است انجام کارهای جدید و متنوع باعث پرورش قسمت‌های بزرگی از قشر خارجی مغز می‌شود و این حاکی از این مطلب است که در چندین ناحیه‌ی ویژه فعالیت مغز افزایش می‌یابد. وقتی کارهای نو، تکراری و روزمره شوند، فعالیت آن نواحی از مغز هم کاهش می‌یابد.

 

تمرین برای مغز: اگر همیشه قبل از خوردن صبحانه، لباس‌هایتان را عوض می‌کنید، گاهی بعد از صبحانه این کار را انجام دهید. کانال تلویزیونی را که معمولاً هر روز صبح تماشا می‌کنید، تغییر دهید و کانال جدیدی ببینید. از کوچه یا خیابانی به محل مدنظرتان بروید که قبلاً از آن نرفته‌اید.

حتما بخوانید: بازدید از این ۸ سایت باعث افزایش هوش‌تان می شود

 با چشمان بسته دوش بگیرید

وقتی در حمام چشم‌های خود را می‌بندید و بدن خود را می‌شویید، قسمت‌ها و بافت‌هایی از بدن خود را لمس خواهید کرد که قبلاً متوجه آن‌ها نمی‌شدید و این باعث ارسال پیام به مغزتان می‌شود.

تمرین برای مغز: سعی کنید فقط از حس لامسه‌ی خود استفاده کنید؛ البته مراقب باشید لیز نخورید و آسیب نبینید. فقط با حس لامسه‌ی خود شیر دوش را پیدا کرده و دمای آب را کم یا زیاد کنید، بعد با چشمان باز به شست‌وشو و اصلاح بپردازید.

 با بینی خود ارتباط جدید برقرار کنید

برخی از ما احتمالاً یادمان نیست از چه زمانی عطر چای یا قهوه، شروع یک روز جدید را برایمان تداعی می‌کند؛ اما شما می‌توانید با مرتبط‌ ساختن یک عطر جدید، مثل مرکبات یا نعناع با یک فعالیت، مسیرهای عصبی جدید را هوشیار نگه دارید.

تمرین برای مغز: به مدت یک هفته، مقداری از عطر محبوبتان را کنار تخت خود نگه دارید. هنگامی که از خواب بلند می‌شوید، در شیشه‌ی عطر را باز کرده و مقداری از آن را استنشاق کنید. بعد از دوش‌گرفتن و هنگام لباس‌پوشیدن هم، این کار را تکرار کنید.

حتما بخوانید: هفت روش کاربردی برای تقویت هوش هیجانی

سعی کنید از دست غیرتخصصی خود استفاده کنید

نوروبیولوژیست لارنس کاتز استفاده از دست غیر غالب را برای تقویت ذهن توصیه می کند. از آنجا که استفاده از دست مخالف می تواند بسیار چالش برانگیز باشد، می توان آن را یک راه عالی برای افزایش فعالیت مغز به حساب آورد.

سعی کنید هنگامی که در حال خوردن شام هستید یا زمانی که در حال تلاش برای نوشتن چیزی هستید دست خود را عوض کنید. این کار دشوار خواهد بود، اما این دقیقا همان نقطه مهم است. موثرترین تمرین های مغز آنهایی هستند که لزوما آسان نیستند.

یا با دست غیرغالب مسواک بزنید تحقیقات دانشمندان نشان داده است اگر هنگام مسواک‌زدن از دست غیرغالب، مثل دست چپ برای راست‌دست‌ها، استفاده کنید، قسمت‌هایی از قشر خارجی مغز که اطلاعات لمسی را از دست دریافت می‌کنند، به‌سرعت و به میزان زیادی گسترش می‌یابند. استفاده از دست غیرغالب برای انجام کارها باعث فعال‌شدن قسمت مخالف مغز می‌شود.

تمرین برای مغز: هنگام مسواک‌زدن، با دستی خمیردندان و مسواک را بگیرید که معمولاً از آن استفاده نمی‌کنید.

طی روز، ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کنید

تحقیقات علمی، پیوسته ثابت کرده‌اند انزوای اجتماعی تأثیرات مخربی بر توانایی‌های شناختی فرد دارد.

تمرین برای مغز: وقتی به سوپرمارکت می‌روید، به‌جای اینکه سرتان را پایین بیندازید یا اطراف را نگاه کنید، با فروشنده خوش‌و‌بش کنید.

حتما بخوانید: ده مشخصه‌ی انسان هایی با هوش هیجانی بالا

 یک پروژه‌ی هنری را به‌صورت گروهی انجام دهید

هنر، قسمت‌های عاطفی و غیرزبانی قشر خارجی مخچه را به‌کار می‌اندازد. وقتی به کارهای هنری بپردازید، قسمت‌هایی از مغزتان را درگیر کرده‌اید که به فرم‌ها و رنگ‌ها و بافت‌ها علاقه‌مند است؛ همچنین با انجام کارهای هنری، مغز خود را وارد فرایندهای فکری‌ای می‌کنید که با تفکر خطی منطقی روزمره بسیار متفاوت است.

تمرین برای مغز: از هر نفر در گروه درخواست کنید شکلی را ترسیم کند که با موضوعی به‌خصوص، نظیر یک فصل، یک احساس یا یکی از رویدادهای جاری مرتبط است.

 با صدای بلند کتاب بخوانید

پدربزرگ برای نوه ها بلند کتاب می خواند. وقتی کتاب‌ها را بلند می‌خوانید یا به کتاب‌خوانی دیگران گوش می‌دهید، نسبت به زمانی که خاموش مطالعه می‌کنید، از مدارهای مغزی متفاوتی استفاده می‌کنید.

تمرین برای مغز: برای دوست یا همسر خود کتاب بخوانید و هرازچندگاهی نقش خواننده و شنونده را با هم عوض کنید. شاید سرعت مطالعه‌تان پایین بیاید؛ اما زمان خوبی را با هم سپری خواهید کرد.

غذاهای ناآشنا را امتحان کنید

سیستم بویایی شما، با فعال‌کردن ترکیبات منحصربه‌فردی از گیرنده‌های داخل بینی‌تان می‌تواند میلیون‌ها بو را تشخیص دهد. این گیرنده‌های داخل بینی با مرکز احساسی مغز شما ارتباط مستقیم دارند و ازاین‌رو بوهای جدید می‌توانند در شما احساسات و تداعی‌های غیرمنتظره‌ای را برانگیزانند.

تمرین برای مغز: یک دستور غذایی کاملاً ناآشنا انتخاب کنید. انواع سبزیجات، ادویه‌جات و موادغذایی بسته‌بندی‌شده را بررسی کنید. از فروشنده بخواهید چند کالای غذایی ناآشنا به شما معرفی کند.

حتما بخوانید: انواع هوش و کاربردهای آن

اشیای آشنا را وارونه کنید

وقتی به اشیایی که طبق معمول سر جای خودشان هستند نگاه کنید، قسمت زبانی سمت چپ مغزتان به‌سرعت آن‌ها را می‌شناسد و توجه شما به چیزهای دیگر معطوف می‌شود. وقتی شیئی به‌طور وارونه قرار بگیرد، شبکه‌ی مغز شما درگیر شده و سعی می‌کند شکل، رنگ و روابطی را که در این تصویر پازل‌مانند وجود دارد، تفسیر کند.

تمرین برای مغز: قاب‌عکس خانوادگی، ساعت و تقویم رومیزی را وارونه کنید.

نقشه شهر خود را از حفظ بکشید

سعی کنید مغز خود را با تلاش برای کشیدن نقشه ی شهر یا محله ی خود به چالش بکشید. تقلب نکنید، سعی کنید که خیابان های اصلی ، خیابان های فرعی و نشانه های محلی را نیز رسم کنید.

وقتی که این کار را انجام دادید سعی کنید نقشه ی خودتان را با نقشه ی واقعی مقایسه کنید. چطور است؟ از دیدن اشتباهات خود شگفت زده شده اید؟ یا اگر این کار برای شما بیش از حد آسان بود سعی کنید نقشه ی محله ای غریب تر را رسم کنید. یا نقشه ی کل کشور یا اروپا و یا غیره را رسم کنید و استان یا کشور ها را بر روی آن علامت گذاری کنید.

پیدا کردن مسیر خانه به سوپرمارکت وقتی پشت فرمان اتومبیل هستید کاری بسیار آسان است و نیاز به فکر ندارد. با این حال اگر مجبور باشید که این نقشه را از ذهن خود به روی کاغذ پیاده سازی کنید و محله های آن را علامت گذاری کنید این فعالیت به فعال شدن بخش های گوناگون مغز شما کمک خواهد کرد. مطالعات مرتبط با مغز بارها و بارها نشان داده اند که اینگونه فعالیت ها دقیقا فعالیت هایی هستند که بیشترین منفعت را برای مغز شما دارند.

کالاهای داخل قفسه‌های فروشگاه را به‌دقت وارسی کنید

فروشگاه‌ها معمولاً سودآورترین کالاها را در قفسه‌های مقابل چشم مردم قرار می‌دهند و وقتی داخل راهروی فروشگاه‌ها به‌دنبال اجناس مدنظر می‌گردید، تنها بخشی از کالاها را می‌بینید، نه همه‌ را.

تمرین برای مغز: در راهروی فروشگاه بایستید و به یک قفسه از بالا تا پایین نگاه کنید. اگر کالایی دیدید که تابه‌حال ندیده‌اید، آن را بردارید و مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن را بخوانید و درباره‌اش فکر کنید. لازم نیست آن را بخرید؛ بلکه با این‌کار از روزمرگی خود جدا می‌شوید و چیز جدیدی را تجربه می‌کنید.

حتما بخوانید: نشانه های افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند

جای خود را سر میز غذا عوض کنید

در اکثر خانواده‌ها هر نفر جای مخصوص خود را سر میز غذا دارد. اما می‌توان با عوض کردن جا مغز را تحریک کرده و ‍پرورش داد.

تمرین برای مغز: هرازگاهی جای خود بر سر میز غذا را با یکی از اعضای خانواده عوض کنید، تا هم به غذاهای مختلف از زوایای گوناگون دسترسی داشته باشید و هم زاویه دیدتان نسبت به اتاق عوض شود.

پنجره‌ی ماشین را باز کنید

هیپوکامپ مغز، یعنی آن ناحیه از مغز که خاطرات را پردازش می‌کند برای ساختن نقشه‌های ذهنی عطرها، بوها، صداها و تصاویر را با هم مرتبط می‌سازد.

تمرین برای مغز: همچنانکه در خودروی خود نشسته‌اید و طی مسیر می‌کنید سعی کنید با باز گذاشتن پنجره‌ی ماشین بوها و صداهای جدید را شناسایی کنید. باز گذاشتن پنجره مواد خام بیشتری را در اختیار مدارهای هیپوکامپ مغز شما قرار می‌دهد. البته تحقیقات نشان داده است که پیاده‌روی هم یکی از بهترین تمرینات برای مغز است.

بازی ده‌سؤالی را انجام دهید

برای پرورش مغز خود می‌توانید آن را وادار به تمرکز بر گزینه‌های مختلف کنید.

تمرین برای مغز: مثلا کسی به شما یک شیء می‌دهد و شما باید کارکرد ۱۰ چیز مختلف را با آن اجرا کنید. مثال: یک مگس‌کش ممکن است راکت تنیس، چوب بیس‌بال، بادبزن، چوب گلف، باتون، چوب درامز، آرشه‌ی ویولون، بیلچه، میکروفون یا پاروی قایق باشد.

حتما بخوانید: افراد دارای هوش هیجانی بالا در محیط‌ کار چگونه رفتار می‌کنند؟

با پول خردها بازی کنید

مغز ما برای تمایز قایل شدن بین اشیاء به نشانه‌های بصری متکی است. به همین خاطر استفاده از حس لامسه برای تشخیص اشیایی که با هم اندکی تفاوت دارند می‌تواند فعالیت در نواحی غشایی مغز که اطلاعات لمسی را پردازش می‌کنند را افزایش داده و منجر به سیناپس‌های قوی‌تری می‌شود. دقیقا به همین خاطر است که افرادی که در بزرگسالی بینایی خود را از دست می‌دهند می‌توانند خط بریل را بیاموزند چرا که مغز آن‌ها مسیرهای بیشتری را به پردازش خطوط ریز تخصیص می‌دهد.

تمرین برای مغز: یک لیوان را پر از پول خرد کنید و آن را در نگه‌دارنده‌ی لیوان داخل خودروی خود قرار دهید. پشت چراغ قرمز که توقف کرده‌اید، سعی کنید فقط با استفاده از حس لامسه‌ی خود مبلغ پول خردها را مشخص کنید. همچنین می‌توانید پول خردها را داخل جیب خود بریزید و وقتی گوشه‌ای ایستاده‌اید فقط با دست و حس لامسه مبلغ پول خردها را مشخص کنید.

 

 

 

 

 

 

مدیتیشین

یک ورزش مغز بسیار موثر که احتمالا شما آن را درنظر نگرفته اید مدیتیشن است.

مدیتیشن با تمرکز حواس کامل، مورد حمایت روانشناسان، رهبران کسب و کار و متخصصان بهداشت و سلامت است.

مطالعات نشان می دهد که مدیتیشن با تمرکز حواس می تواند به تشکیل مسیرهای عصبی جدید و در نتیجه افزایش مهارت های خودبهبودی و افزایش انعطاف پذیری ذهنی کمک کند. تحقیقات همچنین نشان داده است که مدیتیشن می تواند به بهبود توجه، تمرکز، همدلی و حتی ایمنی کمک کند. مطالعات همچنین نشان می دهد که مدیتیشن حتی ممکن است ظرفیت حافظه کاری را نیز افزایش دهد.

حتما بخوانید: هوش کسب و کار یا BI چیست؟

درباره ی بازی های تمرین ذهنی

احتمال بسیار زیاد شما حداقل اسم بازی ها، سایت ها و برنامه های آموزش مغز را شنیده اید و حتی آنها را تجربه کرده اید. بسیاری از این ابزار ها مدعی هستند که این تمرینات کامپیوتری می توانند انعطاف پذیری ذهنی شما را افزایش دهند و در سنین بالا ذهن شما را جوانتر نگه دارند و یا حتی شما را باهوش تر کنند.

در حالی که هنوز بحث زیادی در مورد اینکه آیا این ادعا درست است یا خیر وجود دارد اما اگر شما مدت زمان زیادی است که به صفحه ی کامپیوتر و یا تلفن همراه خود خیره شده اید، بیرون رفتن برای قدم زدن، انجام یک سرگرمی جدید و یا حتی دیدن یک دوست می تواند اثرات بلند مدت بهتری بر روی سلامت و نشاط مغز شما داشته باشد.

منبع : verywell.com – chetor.com

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 6 =