حذف لایک اینستاگرام

حذف لایک اینستاگرام ؛ تمرکز کاربران بر محتوا

داستان حذف لایک اینستاگرام

مارک زاکربرگ و همکارانش در جریان کنفرانس F8 امسال که برای توسعه‌دهندگان برگزار شد، اعلام کردند که اینستاگرام تست حذف گزینه لایک را آغاز خواهد کرد. اول از همه نیز کاربران کانادایی شاهد حذف لایک از تایم‌لاین خود خواهند بود.

با این تغییر دیگر نمی‌توانید تعداد لایک پست‌های تایم‌لاین و پست‌های پروفایل‌ها را مشاهده نمایید.

اینستاگرام هدف از اعمال این تغییر را «متمرکز کردن کاربران روی عکس‌ها و ویدیوهای به اشتراک‌گذاری شده» و نه روی «تعداد لایک‌های هر پست» اعلام کرده و می‌خواهد امکانی فراهم کند که فقط صاحب اکانت قادر به دیدن تعداد لایک‌های پست‌هایش باشد.

هم‌زمان با اعلام این تصمیم، عکس‌العمل‌های چندان مثبتی به اینستاگرام را شاهد نبودیم و عده‌ی زیادی از کاربران نمی‌توانستند درک کنند پنهان‌شدن لایک‌ها می‌تواند چه تأثیر مثبتی روی این شبکه‌ی اجتماعی بگذارد.

 

خوب و بد حذف لایک اینستاگرام

حذف لایک اینستاگرام

حال که چند ماه از آغاز آزمایشی این قابلیت می‌گذرد، به‌نظر می‌رسد مردم کم‌کم در حال علاقه نشان‌دادن به آن هستند.

یکی از کاربران اینستاگرام درباره‌ی تأثیر مثبت پنهان‌شدن لایک‌ها،‌ حرف‌های جالبی برای گفتن دارد:

به‌لطف ندیدن شمار لایک‌های پست‌ها در فید اصلی،‌ حال بهتر می‌توانم روی کیفیت واقعی محتوایی متمرکز باشم که در اینستاگرام پست می‌شوند.

افرادی که در این آزمایش حضور دارند، همچنان می‌توانند شمار لایک‌هایی را ببینند که پست‌های خودشان دریافت کرده‌ است. با‌این‌حال، هیچ‌کس به‌غیر از صاحب حساب کاربری، توانایی مشاهده‌ی شمار لایک‌ها را ندارد.

بیشتر بخوانید: اطمینان از مشاهده پست ها در اینستاگرام؛ ویژگی جدید آن

همان طور که قبل تر هم گفتیم اینستاگرام می‌گوید هدف از پنهان‌کردن لایک‌ها این است که کاربران را ترغیب کند به‌جای تمرکز روی شمار لایک‌های پست‌ها، روی محتوای اصلی آن‌ها تمرکز کنند.

گفتنی است کاربرانی که به‌‌صورت کاملا خودکار در این آزمایش شرکت داده‌ شده‌اند، درصورت تمایل می‌توانند از آن خارج شوند و شمار لایک پست‌ها را مجددا ببینند.

تاکنون، اینستاگرام جزئیاتی درباره‌ی تغییرات پنهان‌کردن لایک‌ها بر نحوه‌ی تعامل مردم با پست‌ها منتشر نکرده است؛ با‌این‌حال، هفته‌ی گذشته بود که این شرکت آزمایش پنهان‌کردن لایک‌ها را در ۶ کشور دیگر نیز آغاز کرد تا از این طریق، نظر کاربران بیشتری را جویا شود.

کاربر دیگری می‌گوید پیش از آغاز این آزمایش، برای مدتی اینستاگرام را کنار گذاشته است و اکنون که دوباره به آن برگشته، دیگر مثل قبل نگران شمار لایک‌هایی نیست که پست‌هایش دریافت می‌کند. او می‌افزاید:

فکر می‌کنم دلیل اینکه دیگر برای شمارش لایک‌ها نگرانی ندارم، این است که می‌دانم دنبال‌کنندگان پستم را براساس تعداد لایک‌هایش قضاوت نمی‌کنند.

هر دو کاربری که به آن‌ها اشاره کردیم، بیشتر نگران این هستند که کاربران اینستاگرام به‌جای توجه به محتوای خودِ پست‌ها، به تعداد لایک‌هایشان توجه کنند. آن‌ها می‌گویند پنهان‌شدن لایک‌ها باعث می‌شود کاربران بیشتر روی محتوای پست متمرکز شوند.

کاربری می‌گوید:

کم پیش می‌آید که بخواهم اول شمار لایک‌ها و سپس خودِ عکس را ببینم و بر‌این‌اساس در‌باره‌ی آن پست پیش‌داوری کنم.

تصمیم جدید اینستاگرام باعث می‌شود فشار کمتری روی کاربر برای پست‌کردن تصاویری بی‌نقص به‌منظور دریافت تعداد زیاد لایک باشد. این رویکرد جدید باعث می‌شود اینستاگرام برای من تازگی داشته باشد.

غالب کاربرانی که در این آزمایش شرکت داده شده‌اند، می‌گویند اکنون راحت‌تر و آزادانه‌تر می‌توانند آنچه می‌خواهند، در اینستاگرام پست کنند.

درواقع، آن‌ها به‌جای فکرکردن درباره‌ی پست‌هایی که ظرفیت زیادی برای دریافت لایک دارند، به پست‌هایی فکر می‌کنند که خودشان به آن‌ها علاقه دارند.

کاربر دیگری می‌گوید قبلا از پست‌کردن تصاویر خودش خجالت می‌کشیده است؛ چون نگران بوده لایک‌های کمی دریافت کند؛ اما حالا اعتمادبه‌نفس بیشتری دارد؛ چون می‌داند مردم دیگر براساس شمار لایک‌ها، پستش را قضاوت نمی‌کنند. او می‌گوید:

اکنون به‌جای تمرکز روی شمار لایک‌ها، روی خودِ مردم متمرکز هستم. همچنین، به‌جای تمرکز روی تعداد افرادی که پستم را لایک‌ کرده‌اند، روی این موضوع متمرکز هستم که چه کسی پستم را لایک کرده است.

بیشتر بخوانید: الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می‌کند؟

تا قبل از راه‌اندازی این قابلیت جدید، اینستاگرام همچون رقابت شدید و بزرگ برای دریافت لایک‌ بود؛ اما اکنون محیط آرامش‌بخش و آزادی دارد.

این تغییر مهم به‌نوبه‌ی خود روی کسب‌و‌کار‌ها و خالقان محتوا نیز اثرگذار است. البته، بررسی‌ها نشان می‌دهد تغییر چندانی برای این دسته از کاربران هم ایجاد نشده است.

حساب کاربری این کاربران همچنان جزئیات دقیق و ریز مربوط به شمار لایک‌ها و موارد مرتبط را دراختیارشان می‌گذارد.

این جزئیات حتی مواردی نظیر تعداد کاربرانی که در یک روز خاص حساب کاربری آن‌ها را آنفالو کرده‌اند شامل می‌شود. افزون‌براین‌، کاربران یادشده همچنان می‌توانند خودشان تعداد لایک‌های پستشان را ببینند.

کاربر دیگری به‌نام برندا کاردِناس که فیلترهای چهره‌ی مبتنی‌بر واقعیت افزوده را برای اینستاگرام طراحی می‌کند، می‌گوید آماری که حساب کاربری دراختیارش می‌گذارد، باعث می‌شود بیشتر روی محتوایی که پست می‌کند، متمرکز و و از نحوه‌ی تعامل مردم با آن‌ها آگاه باشد. کاردناس مدعی است اثرگذاری این آمار بیشتر از اثرگذاری تعداد لایک‌ها است.

او می‌گوید به‌مدت یک هفته در حساب کاربری‌اش بیشتر مطالب شخصی پست کرده و سریعا متوجه شده است تعداد کاربرانی که او را آنفالو کرده‌اند، در آن هفته بیشتر از حد معمول بوده است.

این اتفاق باعث شده با خود فکر کند که محتوای ارسالی‌اش محتوای بدی بوده است. جالب است بدانید همین پست‌ها توانسته بود تعداد بسیار زیادی هم لایک دریافت کند.

 

تاثیر حذف لایک بر اینفلوئنسرها

حذف لایک اینستاگرام

عداد لایک یک معیار مهم است که توسط آن، اینفلوئنسر می‌تواند تعامل و مشارکت فالوورهایش را تعیین کند تا بتواند با برندها به خوبی همکاری و کسب درآمد کند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی و برندینگ در استوری اینستاگرام

با این وجود تعداد لایک تنها معیار برندها برای همکاری با اینفلوئنسرها و تولیدکنندگان محتوا نیست.

برخی از اینفلوئنسرها به‌شدت علیه تصمیم جدید اینستاگرام موضع گرفته‌اند و فکر می‌کنند این کار می‌‌تواند باعث کم‌شدن حامیان مالی آنان شود.

باوجوداین، همان‌طور که کتیلین تیفانی در رسانه‌ی The Goods by Vox می‌نویسد،‌ پنهان‌کردن شمار لایک‌ها نمی‌تواند روی حامیان مالی اینفلوئنسرها تأثیر منفی بگذارد.

درواقع، داده‌های مربوط به لایک‌ها و نحوه‌ی تعامل مردم با پست‌ها، همچنان در اینستاگرام موجود خواهد بود، همان‌طورکه تاکنون وجود داشته است. تنها تفاوت این است که شمار لایک‌ها از‌این‌پس برای کاربران متفرقه، رؤیت‌کردنی نخواهد بود.

رایان دترت، مدیر عامل بازار Influencer Influential، می‌گوید: ” محتوا، لایک نیست، چیزی است که قطار را می‌راند. معیارهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند برای اندازه‌گیری اعتبار و اثربخشی کمپین برندها مورد استفاده قرار گیرند.

ما همچنین به تعامل استوری، رشد فالوور، و معیارهای توجه مثل تکمیل ویدیو و فعال بودن یا نبودن صوت در پست توجه می‌کنیم.

نرخ‌های کلیک یا همان CTR  که مشتری‌های احتمالی جدید و ترافیک وب سایت را اندازه گیری میکنند، هم چیزهایی هستند که ما بسیار دقیق به آن نگاه می‌کنیم.”

بیشتر بخوانید: CTR چیست؟ راه های افزایش آن

اینستاگرام اهمیت تعداد لایک را برای تولیدکنندگان محتوا را درک میکند و این که پنهان شدن تعداد لایک می‌تواند به طور بالقوه روابط اینفلوئنسر و برند را تحت‌تاثیر قرار دهد.

دو تن از اینفلوئنسرهایی که اغلب با برندها برای پست در اینستاگرام همکاری میکنند، هفته گذشته به این مسئله اشاره کرده اند که “تعیین چگونگی عملکرد پست‌های آن‌ها دشوار شده است”.

یک سخنگوی اینستاگرام گفته است:” ما درک می‌کنیم که تعداد لایک برای بسیاری از تولیدکنندگان محتوا مهم است، و این در حالی است که این تست در مراحل اکتشافی میباشد، ما از طریق راه‌هایی برای ایجاد ارزش به شرکای خود فکر می‌کنیم .

ما امیدواریم که با ایجاد تعداد لایک های خصوصی (که فقط خود کاربر قادر به دیدن آن است)، مردم قادر به تمرکز بیشتر بر روی عکس‌ها و ویدیوهایی منتشر شده در فید باشند، که این موضوع در نهایت منجر به تعامل عمیق‌تری خواهد شد .

همچنین با توسعه “خرید درون پلتفرمی” امکانی را فراهم کردیم که کاربران بتوانند مستقیماً از پست‌های برندها،بدون ترک پلتفرم اینستاگرام خرید کنند.” مسلماً اینستاگرام سعی دارد تولیدکنندگان محتوا و اینفلوئنسرها و از همه مهمتر کاربرانش را خوشحال نگه دارد.

در نهایت، دترت فکر نمیکند, حذف تعداد لایک تاثیر زیادی بر روی راه اینفلوئنسرها و تولیدکنندگان محتوا در همکاری با برندها داشته باشد: ” در حالی که برندها ممکن است در ابتدا سوال کنند که حذف لایک ها بر روی اهداف تبلیغاتی آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت اما قابلیت دوام بازاریابی در اینستاگرام به اثبات رسیده‌است.”

 

کلام آخر

پنهان‌کردن شمار لایک‌ها چیزی نبود که کاربران انتظارش را داشته باشند و به همین دلیل روی چندان خودشی به آن نشان ندادند؛ اما ظاهرا هرچه می‌گذرد، افراد بیشتری به آن رغبت پیدا می‌کنند.

پنهان‌شدن لایک‌ها به‌تنهایی می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی باشد که اینستاگرام از زمان آغاز به‌ کارش به‌ خود دیده است.

نظر شما چیست؟ مثبت یا منفی! نظرات خود را در بخش کامنت ها با در میان بگذارید.

 

منبع: digiato.com – .zoomit.ir – virgool.io

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 5 =