تلگرام

حذف نسخه جدید تلگرام از مارکت‌های اندرویدی ایرانی

نسخه جدید تلگرام به تازگی منتشر شده است، اما مارکت‌های نرم‌افزاری ایرانی، پس از انتشار ورژن ۴.۸.۵، ملزم به حذف و جایگزینی آن با نسخه قبلی شدند.

پیام‌رسان تلگرام در ۲۴ ساعت گذشته نسخه جدید ۴.۸.۵ را منتشر کرده است که بر اساس شنید‌ه‌ها صرفاً برای کاربران روسی از ابزارهای مجهز به پراکسی برخوردار است.

با این حال، به دستور کمیته تعیین مصادیق مجرمانه، مارکت‌های اندرویدی ایرانی از جمله کافه‌بازار که آمار کاربرانش به ۳۷ میلیون نفر می‌رسد، ملزم به حذف نسخه جدید و جایگزینی آن با ورژن ۴.۸.۴ شده‌اند.

روابط عمومی کافه‌بازار، با تایید همین موضوع، به قانون ۷۵۱ مجازات اسلامی اشاره می‌کند و می‌گوید: «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به صورت مکتوب با استناد به بندهای قانونی از جمله فهرست مصادیق مجرمانه، از کافه‌بازار درخواست حذف برنامه‌ای را می‌کند. قانون ۷۵۱ مجازات اسلامی، میزبان‌ها را به حذف برنامه‌هایی که کارگروه دستور حذف آنها را می‌دهد موظف می‌کند.»

چنین دستوراتی مختص اپلیکیشن‌ها و سرویس‌ها خارجی نیست و به گفته کافه‌بازار، پیش از این برای برخی برنامه‌های ایرانی هم چنین موردی وجود داشته است.

به نظر می‌رسد که تغییرات نرم‌افزاری تلگرام برای دور زدن فیلترینگ صرفاً برای کاربران روسی ارائه شده است و با توجه به موارد جدیدی که در بخش تغییرات نسخه ۴.۸.۵ ذکر شده، کاربران سایر نقاط جهان چنین ابزاری را دریافت نمی‌کنند.

به دلیل اختلافات دولت روسیه با تلگرام که زادگاه این سرویس هم به حساب می‌آید، فرآیند مسدودسازی تلگرام از ۲۷ فروردین در این کشور آغاز شده و بنا بر گزارش‌ها همچنان ادامه دارد.

مطلب شرایط ادامه فعالیت پیام‌ رسان‌ های خارجی در ایران را نیز مطالعه نمایید.

منبع: دیجیاتو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 16 =