خطای 404 چیست ؟ رفع و تاثیر آن بر سئو

خطای ۴۰۴ چیست ؟ رفع و تاثیر آن بر سئو

خطای ۴۰۴ چیست؟

این خطا بدین معناست که صفحه مورد نظر شما روی سرور وجود ندارد. خطای ۴۰۴ معمولا در سمت کلاینت اتفاق می افتد.

هر چقدر وب‌سایت شما بزرگ‌تر شود، ارور ۴۰۴ هم در آن عادی‌تر خواهد شد و بنابراین اگر فکری به حال آن نکنید، نتیجه گیجی (و حتی عصبانیت) کاربران و بستن سایت شما خواهد بود.

عجیب هم نیست، چون که یک صفحۀ ساده خطا که اصلاً معلوم نیست باید با آن چه کار کرد، قطعاً حس خوبی برای هیچ کس ندارد.

خطای ۴۰۴، کد اعتبار HTTP است و زمانی نشان داده می شود که صفحه مورد نظر شما توسط سرور پیدا نگردد. این خطای ۴۰۴ می تواند توسط خود سرور نشان داده شود یا خود طراح سایت یک صفحه اختصاصی با اخطار ۴۰۴ را طراحی نماید.

امروزه یکی از ملاک های گوگل برای سئو سایت، طراحی صفحه ۴۰۴ و معرفی آن می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید، کاربر در سایت شما اصلا نباید با خطای ۴۰۴ روبرو شود و صفحاتی را حذف می کنید، بهتر است که دیگران صفحات ریدایرکت کنید، در غیر اینصورت علاوه براینکه سایت شما مشمول جریمه گوگل خواهد شد، تاثیر منفی می تواند برروی سئو سایتتان داشته باشد.

بیشتر بخوانید: گوگل پنالتی Google Penalty چیست؟

انواع نمایش اخطار صفحه ۴۰۴ که ممکن است با هر کدام از آن ها مواجه شوید:

۴۰۴ Error
۴۰۴ Not Found
Error 404
The Requested URL[URL] was not found on this server
HTTP 404
Error 404 Not Found
۴۰۴ File or Directory Not Found
HTTP 404 Not Found
۴۰۴ Page Not Found
اخطار صفحه ۴۰۴، می تواند در هر مرورگر و هر سیستم عاملی نشان داده شود.

چه عاملی باعث بروز خطای ۴۰۴ می گردد؟

از نظر تکنیکی، خطای ۴۰۴، یک اخطار سمت کلاینت می باشد که کاربر عامل ایجاد آن است. این اخطار بیشتر زمانی روی می دهد که کاربری آدرس صفحه را نادرست وارد می کند یا اینکه آدرس صفحه ای که تایپ می کند، وجود ندارد و قبلا سعی نکرده است که در خصوص انواع اطلاعاتی بدست بیاورید.

یک عامل دیگر، حذف صفحه مورد نظر است و مالک سایت آدرس صفحات قدیم را به صفحات جدید، ریدایرکت نکرده است. وقتی کاربری روی لینکی کلیک می کند که صفحه آن حذف شده، با خطای ۴۰۴ مواجه می شود.

برای این منظور بهتر است که هر صفحه ای که حذف می شود، آدرس آن به یک صفحه مرتبط ریدایرکت گردد.

بیشتر بخوانید: ریدایرکت redirection در سئو چیست؟

رفع خطای ۴۰۴

۱٫بعضی از دلایل خطای ۴۰۴ واقعا نامعلوم است، حتی ممکن است که شما آدرس صفحه حذف شده را به صفحه دیگر ریدایرکت کرده باشید اما باز این اخطار نشان داده شود. بهتر است که چندبار دکمه Refresh یا F5 را چند بار بزنید تا از اگر در کش سیستم وجود داشته باشد، از بین برود.

۲٫آدرس صفحه یا URL را بررسی کنید. ممکن است به اشتباه تایپ یا نوشته شده باشد. حتی ممکن است در لینک هایی که در سایت قرار گرفته است، آدرس به اشتباهی نوشته شده باشد.

۳٫سطح صفحات را در آدرس کم کنید. برای مثال فرض کنید که آدرس www.test.com/a/b/c.html برای دسترسی به یک صفحه سایت خود تعریف کرده اید. این آدرس کاملا طولانی است و کاربران خیلی حوصله تایپ ندارند پس بهتر است تا جایی که می توانید آدرس صفحه خود را کوتاه کنید.

۴٫کاربران وقتی آدرس دقیقی را نمی دانند، آن را در موتورها، جستجو می کنند. پس سعی کنید حتما آدرس خود با کلمات ساده ای بنویسید که در سریعا در موتورهای جستجو نشان داده شود.

۵٫از کاربران بخواهید که کش مرورگر خود را پاک کنند. چون بعضی از آدرس ها در کش قرار می گیرند و صفحات قبلی را نشان می دهند.

۶٫کاربران اگر نتوانند به هر دلیلی سایت را پیدا کنند، با مسئولین سایت تماس می گیرند. پس حتما از قبل اطلاع رسانی نمایید یا راه تماس با سایت را در مکان مناسب و قابل دید قرار دهید.

رفع خطای ۴۰۴ در وردپرس

معمولا هنگامی که در وردپرس خطا ۴۰۴ مشاهده می کنیم مشکلی در باز کردن صفحه مدیریت وردپرس و صفحه اصلی وب سایت نیز وجود ندارد بنابراین مشکل تنها برای سایر صفحات سایت است.

این مشکل زمانی ایجاد می شود که شما از پیوند های یکتا سفارشی در وردپرس خود استفاده کرده باشید و فایل .htaccess شما ممکن است حذف شده باشد یا محتوای آن از بین رفته باشد که این فایل باید ترمیم شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با وردپرس و ویژگی های آن

یکی از ساده ترین روش ها برای رفع این مشکل استفاده از تنظیمات ساده وردپرس است ، برای این منظور ابتدا وارد پیشخوان وردپرس خود شوید و سپس از قسمت تنظیمات روی گزینه پیوند های یکتا کلیک کنید و سپس روی گزینه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

خطای 404 در وردپرس

 

با کلیک روی این گزینه وردپرس به طور خودکار قوانین های rewrite را بروز رسانی می کند و اقلب مشکل خطا ۴۰۴ وردپرس نیز رفع می شود اما اگر مشکل شما ادامه داشت شما باید فایل .htaccess به طور دستی به روز رسانی کنید.

برای بروز رسانی این فایل وارد فایل منیجر کنترل پنل سرویس هاست خود شوید ( اگر از سی پنل استفاده می کنید حتما پس از کلیک روی گزینه file manager گزینه show hidden and directory را علامت بزنید ) و سپس در پوشه public_html این فایل را پیدا کنید و آن را ویرایش کنید و کد های زیر را به آن اضافه نمایید.

اگر این فایل در پوشه public_html شما موجود نیست آن را ایجاد کنید ، و حتما نام آن باید .htaccess باشد.

 BEGIN WordPress #
RewriteEngine On
/ RewriteBase
- RewriteRule ^index.php$

[L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L] # END WordPress
سپس فایل را ذخیره کنید و بررسی کنید مشکل شما رفع شده است یا خیر ، شما می توانید فایل های .htaccess پوشه های /wp-content/ و /wp-includes/ را نیز در صورت تداوم مشکل تغییر دهید.

چگونه می‌توان با اندکی خلاقیّت، تجربه مواجهه با این صفحه را برای کاربر بهتر کرد؟

شما باید بتوانید در مواقعی که قادر به ارائه خدمات به کاربرانتان نیستید، موضوع را با لحن و بیان مناسب مطرح کنید و صفحه خطای ۴۰۴ هم از این قاعده مستثنی نیست. برای بهینه کردن صفحه خطای ۴۰۴ وب‌سایتتان به ۳ نکته زیر توجه کنید:

  • یک توضیح مختصر ارائه کنید: علت بروز این خطا را برای کاربرانی که با آن آشنا نیستند، توضیح بدهید (یا کاربر آدرس را اشتباه تایپ کرده‌ یا شما این صفحه را حذف کرده‌اید).
  • شوخ طبع و خلاّق باشید: اگر می‌توانید با بکارگیری خلاقیت و طنز، کمی از دلسردی (یا عصبانیت) کاربرتان کم کنید.
  • کاربر را به مسیر درست هدایت کنید: در نهایت، مسیرهای جایگزینی را برای کاربر مشخص کنید. برای مثال می‌توانید صفحات اصلی وب‌سایت را در این صفحه مشخص کنید یا حتی امکان جستجو را در آن قرار دهید.

برای مثال، به صفحه ۴۰۴ سایت دلینو نگاهی بیندازید. یک صفحه ساده که هم خطا را به کاربر توضیح می‌دهد، هم دسترسی خوبی به بخش‌های دیگر سایت ارائه می‌کند.

خطا 404

 

نتیجه‌گیری درباره ارور ۴۰۴ + یک درخواست کوچک

فراموش  نکنید که ۴۰۴ خطای متداولی است، پس بهتر است که آن را به نحوی طراحی بکنیم تا هم خلاقیت ما را نشان بدهد و هم کاربران ما را به مسیر درستی راهنمایی کند.

یک مشکل ساده می‌تواند مشخص کند که شما چه کسی نیستید؛ یا یادآوری کند که چرا شما رو دوست دارند.

منبع: seokar.com –  novin.com – netaram.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + هشت =