خطای ۵۰۳ چیست؟ و نحوه رفع آن

خطای ۵۰۳ Service Unavailable چیست؟

خطای ۵۰۳ Service Unavailable یکی از کدهای معروف http status است که معنی آن به شکل لغوی سرویس در دسترس نیست ۵۰۳ می‌شود.

یک کد وضعیت HTTP از نوع کدهای ۵xx است خطای ۵۰۳ به این معنی است که سرویس‌دهنده‌ی وبسایت در حال حاضر در دسترس نیست، خطای ۵۰۳ پیامدی بد برای سئو سایت اگر تعداد دفعات و زمان آن بالا رود. به همین دلیل باید این موارد خطاها را مانیتورینگ کرد و یکی از روش‌ها در search console گوگل است که قابلیتی برای نظارت وجود دارد.

بیشتر بخوانید: آموزش ثبت سایت در گوگل وب مستر – سرچ کنسول

خطای ۵۰۳ می‌تواند در هر سایتی که بروز کرده‌است و یا در هر سرویس‌دهنده‌ای که تولید شده است، سفارشی سازی شود (منظور ظاهر خطایی که در مرورگر نشان داده می‌شود)، بنابراین روش و یا شکلی که ممکن است شما این خطا را ملاحظه کنید ممکن است بسیار متفاوت باشد.

خطای ۵۰۳ به چه شکل (اشکالی) بروز می‌کند

معمول‌ترین روش‌ها یا شکل‌ بروز خطای “سرویس در دسترس نیست” عبارتند از:

۵۰۳ Error
HTTP 503
HTTP Error 503
HTTP Server Error 503
۵۰۳ Service Unavailable
Http/1.1 Service Unavailable
Error 503 Service Unavailable
Service Unavailable – DNS Failure
۵۰۳ Service Temporarily Unavailable

خطاهای ۵۰۳ Service Unavailable می‌تواند در هر مرورگر، سیستم عامل از جمله ویدوز ۱۰، ویندوز ایکس‌پی، سیستم عامل مک و غیره و حتی در تلفن همراه و دیگر رایانه‌های غیرمتداول نمایش داده شود. هر جا دسترسی به اینترنت است بنابراین شما ممکن با خطای ۵۰۳ در موقعیتی خاص مواجه شوید.

این خطا در پنجره‌ی مرورگرها به صورتی نمایش داده می‌شود که دیگر صفحات نمایش داده می‌شوند.

دلایل بروز خطای ۵۰۳ Service Unavailable

بیشتر مواقع خطای ۵۰۳ به این دلیل رخ می‌دهد که سرویس‌دهنده یا سرور بسیار مشغول است یا اینکه تعمیراتی در مورد آن در حال اجرا است.

نکته: سایت‌هایی که از مایکروسافت IIS استفاده می‌کنند ممکن است با اضافه کردن عددی به عدد ۵۰۳، اطلاعات بیشتری در رابطه با دلیل خطای سرویس در دسترس نیست (همان ارور ۵۰۳) ارائه دهند، مثلا HTTP Error 503.2 – Service Unavailable، که به این معنی است که محدودیت درخواست‌های همزمان افزایش یافته است. در این لینک می‌تواند مشاهده کنید.

چگونگی خطای ۵۰۳ Service Unavailable رفع کنیم

خطای سرویس در دسترس نیست (ارور ۵۰۳) یک خطا از جانب سرور است (خطای سرور محور)، به این معنی که مشکل به طور معمول به سرویس‌دهنده‌ی سایت مربوط می‌شود.

ممکن است که رایانه شما نیز مشکلاتی داشته باشد که در بروز خطای ۵۰۳ نقش داشته باشد ولی در کل این امر (بروز خطای ۵۰۳ به علت رایانه شما) غیرمحتمل است.

حل خطای ۵۰۳ در سمت کاربر

با کلیک بر روی دکمه‌ی بارگذاری مجدد یا همان تازه‌سازی یا فشردن دکمه‌ی F5، تلاش برای دسترسی به نشانی سایت مورد نظر را دوباره امتحان کنید.

گرچه خطای ۵۰۳ Service Unavailable به معنی وجود خطا در رایانه‌ای دیگر (منظور همان سرور) است، اما احتمالاَ این مسئله موقتی باشد. گاهی اوقات امتحان دوباره دسترسی به صفحه سبب رفع خطا می‌شود.

نکته‌ی مهم: اگر پیغام ارور ۵۰۳ Service Unavailable هنگام پرداخت در خرید آنلاین پدیدار می‌شود، بایستی بدانید که تلاش‌های چندباره برای بررسی، ممکن است سبب ایجاد حالت چند دستوری و به دنبال آن هزینه‌های مضاعف می‌شود!

بیشتر سیستم‌های پرداخت و برخی از شرکت‌های کارت اعتباری در این امور دارای سیستم پشتیبانی هستند با این حال موارد دیگری وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه باشید و بهتر است در سیستم های پرداخت یعنی در زمان وجود به درگاه پرداخت کلید F5 فشار ندهید و اگر مشکلی بخوردید صرفا اسکرین شات گرفته و با مستندات لازم با ادمین در تماس باشید.

روتر و مودم و سپس رایانه یا دستگاه خود را راه‌اندازی مجدد کنید، به خصوص اگر شما با این پیغام خطا “سرویس در دسترس نیست – خرابی DNS” مواجه هستید.

نکته: اگر راه‌اندازی مجدد تجهیزاتی که اشاره شد خطای خرابی DNS 503 را رفع نکرد، ممکن است مسائلی موقت که به خود سرورهای DNS برمی‌گردد رخ داده باشد.

گزینه‌ی بعدی برقراری تماس به طور مستقیم با وب‌سایت برای دریافت راهنمایی است. احتمال زیادی وجود دارد که مدیران سایت هنگام بروز خطا از این موضوع مطلع شوند اما بررسی وضعیت مشکل و اطلاع دادن از سوی شما به مدیران سایت نیز فکر بدی نیست.

نکته جالب: در توییتر معمولا زمانی یک سایت به طور کامل Down یا به اصطلاح خوابیده می‌شود، به ویژه اگر سایت Down شده جز وب‌سایت‌های محبوب و پرمخاطب باشد، مملو از بحث های در قالب تویت می‌شود و اگر مثلا شما چنین مشکلی خوردید در سایت های بزرگ، می‌توانید به این شبکه ها سر بزنید و با یک جستجو به اطلاعات لازم درباره خطاهای اخیر در آن سایت می‌رسید.

مثلا می‌توان از هشتگ های مثل #websitedown در توییتر استفاده کرد برای پیدا کردن یک سایت خاص. به عنوان مثال زمانی که سایت فیسبوک برای مدت کوتاهی Down شد هشتگ facebookdown در این شبکه اجتماعی مورد استفاده زیادی قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: هشتگ از توئیتر تا اینستاگرام

یا سایت آمازون هم در این شبکه اجتماعی مورد هدف کاربران گرفته و با هشتگ amazondown تویت های بسیاری را می‌بینیم. در واقع این روش، ترفندی عالی برای اطلاع از وضعیت دیگر سایت‌ها به جز توییتر است.

بعداَ دوباره مراجعه کنید. با توجه به آن که پیغام Service Unavailable یک پیغام خطای معمول، هنگام افزایش بسیار زیاد ترافیک بازدیدکنندگان (که شما هم یکی از آن‌ها هستید) است و سبب مغلوب ساختن سرورها در بسیاری از وب‌سایت‌های معروف است، شکیبایی یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود.

بسیاری از سایت های بزرگ ایران نظیر سایت آپارات ، دیجی کالا، بامیلو و … با این خطا ۵۰۳ روبه‌رو شده‌اند مخصوصا زمانی که مناسبی فرا می‌رسد و یا تخفیفی در این سایت‌ها داده می‌شود که با کمی صبر و تلاش‌های بعدی قابل رفع است.

حل خطای ۵۰۳ در سمت سرور

حتی با وجود گزینه‌های مختلف سرویس‌دهنده‌های وب و نیز دلایل کلی زیادی که برای در دسترس نبودن سرویس شما موجود است، اگر سایت شما به کاربران یا استفاده‌کنندگان، پیغام ۵۰۳ را نمایش می‌دهد، “چیزی که باید انجام دهید” به سادگی و سر راستی وجود ندارد.

همان طور که قبلاَ گفته شد قطعاَ مراحلی برای دنبال کردن رفع مشکل وجود دارد… که پس از انجام آن باید امیدوار به رفع مشکل بود. فرآیندهای در حال اجرا را راه‌اندازی دوباره کنید و امیدوار باشید که این کارها مفید و موثر خواهد بود.

افزون بر این، در صورت امکان مواردی چون محدودیت‌های اتصال، کنترل‌گر پهنای باند، منابع سیستم کلی، خرابی- ایمنی‌هایی که ممکن است شروع شده باشد و غیره را بررسی کنید.

و آن چه که ممکن است برای وب‌سایت شما به منزله‌ی یک شمشیر دو لبه باشد آن است که ممکن است وب‌سایت شما خیلی، خیلی اتفاقی محبوب شود. گرفتن ترافیک بیشتر از سایت، سبب می‌شود تقریباَ خطاهای ۵۰۳ رفع و یا کنترل شود.

به دلیل درگیر بودن سرور ممکن است با ارتقا ورژن PHP سایت خود باعث بهبود منابع سرور شوید. چرا که اخرین ورژن PHP دارای تغییرات بسیار زیادی در جهت بهینه سازی صورت گرفته است.

پیش پیشنهاد می‌شود جهت درمان این خطا و یا پیشگیری از خطای ۵۰۳ بر روی سرور خود از اخرین نسخه PHP استفاده نمایید.

به همین دلیل بالا باید برنامه های سایت خود و همینطور پلاگین‌های مربوط به آن را به اخرین نسخه آپدیت کنید، چرا که در هر بار آپدیت شاهد تغییراتی بهینه سازی شده نسبت به ورژن‌های قبلی می‌شویم و با این آپدیت می‌توان در جهت درمان این ارور و یا پیشگیری از بروز این ارور ۵۰۳ قدم برداشت.

یکی دیگر از قدم‌هایی که می‌تواند درگیری سرور را کمتر کند صفحه بندی نظرات یا کامنت ها است که پیشنهاد می‌شود اگر تعداد نظرات بسیاری از صفحات خود دارید آن‌ها را صفحه بندی کنید، در سایت های وردپرس به راحتی می‌توان این صفحه بندی را در تنظیمات نظرات پیکربندی نمود.

اگر از سیستم های وردپرس یا جوملا استفاده می‌کنید سعی کنید افزونه های غیر استفاده را غیرفعال کنید و از طرفی برخی افزونه ها هستند که فعال کردن آن‌ها چندان برای سرور مناسب نیست، مثل افزونه های آمارگیر که توسط افزونه ها صورت میگیرد.

پیشنهاد می‌شود از آمارگیرهایی که دیتابیس و هندل کردن آن‌ها خارج از سایت است استفاده شود، مثل گوگل آنالیتیکس

بیشتر بخوانید: گوگل آنالیتیکس Google Analytics چیست و چرا باید آن را نصب کنید؟

روش دیگر برای بررسی ارور ۵۰۳ در وردپرس و جوملا این است که از قالب های پیش فرض به شکل موقت استفاده نمایید، درواقع قالب فعلی را غیرفعال کرده و از قالب های ساده و پیش فرض این سی ام اس ها استفاده نمایید و اگر با رفع ارور ۵۰۳ روبه‌رو شدید به معنای آن است که قالب شما مشکلاتی دارد و یا بیش از اندازه سنگین است.

همیشه باید فشار از سرور را تا انجایی که می‌توانید کاهش دهید، کش کردن اطلاعات یکی از مواردی است که خیلی می‌تواند در راندمان کاری سرور تاثیری مثبت ایجاد کند.

اگر از CMS های رایگان همانند وردپرس استفاده می‌کنید نصب پلاگین سوپر کش می‌تواند مناسب باشد و یا اگر از جوملا استفاده میکنید کافی است در گوگل سرچ کنید کش کردن در جوملا.

اگر وب‌سایتی که خطای ۵۰۳ را گزارش می دهد از طریق وب سرور مایکروسافت IIS باشد جزئیات بیشتری را نشان می‌دهد و بعد از عدد ۵۰۰ مقادیر دیگری را هم اضافه می‌کند، مثلا:

۵۰۳٫۰ Application pool unavailable. منبع نرم‌افزار در دسترس نیست.

۵۰۳٫۲ Concurrent request limit exceeded. دو درخواست همزمان فراتر از حد است.

۵۰۳٫۳ ASP.NET queue full سه لیست یا ردیف کامل ASP.NET

اطلاعات بیشتر در رابطه با کدهای IIS را می‌توان در کد وضعیت صفحه‌ی اچ‌تی‌تی‌پی ISS 7.0، IIS 7.5 و IIS 8.0 یافت.

حل خطای ۵۰۳ در وردپرس

اولین نکته ای که باید در رابطه با خطای ۵۰۳ مد نظر داشته باشید این است که اگر هیچ نوع تغییری در سایت خود ایجاد نکرده اید و این خطا به صورت ناگهانی در سایت شما ایجاد شده، احتمال اینکه وبسایت شما به علت افزایش ترافیک، دچار کمبود منابع شده باشد زیاد است.

این را برای نگران کردن شما نمیگوییم ولی وبسایت ها در صورت زیر حمله قرار گرفتن نیز به علت کمبود منابع ممکن است با چنین مشکلی روبرو شوند. در هر یک از این حالات با کاهش بار روی سایت، عموما خطا به صورت خود به خود برطرف خواهد شد.

اگر مشکل شما به آنچه در بالا شرح داده شد شبیه است و بدون اعمال هر نوع تغییری در سایت برای شما پیش آمده، بهتر است که ابتدا با پشتیبان هاست خود مشورت کنید و سپس در صورت حصول اطمینان در مورد کمبود منابع در سایتتان، نسبت به ارتقا پلن میزبانی خود اقدام کنید و یا در صورتی که وبسایت شما تحت حمله قرار گرفته است، میتوانید از از خدمات سرویسی همچون CloudFlare در رفع مشکل خود بهره بگیرید.

اما بجز این حالت، حالات دیگری هم وجود دارد. خصوصا اگر اخیرا اقدام به نصب افزونه ای جدید یا بروزرسانی یکی از افزونه های سایتتان کرده اید و یا قالب سایتتان را تغییر داده باشید (یا هر نوع سفارشی سازی و تغییر دیگر)، احتمال اینکه مشکلی در کدنویسی یکی از افزونه ها یا قالب سایتتان وجود داشته باشد بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانید: بهبود سئو سایت وردپرس با پلاگین شبکه های اجتماعی

غیر فعال کردن افزونه ها

همانطور که اشاره کردیم، یکی از دلایل بروز خطای ۵۰۳ Service Unavailable میتواند استفاده از افزونه های معیوب و غیر بهینه باشد. اگر میدانید که دقیقا پس از نصب چه افزونه ای، این مشکل در سایت شما ایجاد شده است که بسیار عالی! میتوانید بلافاصله به سراغ همان افزونه رفته و آن را از سایت خود حذف کنید.

ولی در صورتی که تغییرات زیادی در سایت اعمال کرده اید و از اینکه کدام افزونه باعث بروز مشکل در سایت شما شده مطمئن نیستید، لازم است که ابتدا همه افزونه های نصب شده در سایت را غیر فعال کنید. (پیش از ادامه دادن مطالعه و انجام مراحل فوق، توصیه میکنیم که از وبسایت خود یک بکاپ کامل تهیه کنید) برای غیر فعال کردن همه افزونه ها کافی است به شکل زیر عمل کنید :

توجه داشته باشید که اگر افزونه ای برای حالت تعمیر (maintenance) در سایتتان نصب کرده باشید ممکن است نمایش خطای ۵۰۳ به علت فعال بودن این افزونه اتفاق افتاده باشد. (خصوصا اگر خطا فقط در سمت کاربری سایت اتفاق می افتد)

بنابراین پیش از هر کاری این مسئله را بررسی کرده و در صورتی که چنین افزونه ای در سایتتان موجود بود، آن را غیر فعال و حذف کنید. در غیر این صورت برای غیر فعال کردن همه افزونه ها مراحل بعدی را دنبال کنید.

 1. ابتدا با استفاده از FTP یا با مراجعه به فایل منیجر هاستتان به فولدر wp-content مراجعه کنید. فولدر plugins را یافته و نام آن را به نام جدیدی تغییر دهید. مثلا plugins-backup
 2. فولدر دیگری با نام plugins در همین محل ایجاد کنید.
 3. مجددا به بخشی که خطای ۵۰۳ در آن رخ داده مراجعه کنید و بررسی کنید که خطا برطرف شده است یا خیر.
 4. در این مرحله اگر خطا برطرف شده باشد، یعنی مشکل توسط یکی از افزونه ها ایجاد شده بوده. برای اینکه بتوانید افزونه ای که منجر به بروز خطا شده بوده را بیابید باید به شکل زیر عمل کنید.
 5. مجددا با استفاده از فایل منجر یا کلاینت FTP به فولدر wp-contents مراجعه کنید.
 6. فولدر plugins را که قبلا ایجاد کرده بودید، از هاست خود حذف کنید.
 7. فولدر اصلی پلاگین ها را که تغییر نام داده بودید به حالت اولیه خود بازگردانید. مثلا اگر نام آن را به plugins-backup تغییر داده اید، نام آن را ویرایش کرده و مجددا به plugins تغییر دهید.
 8. حالا به ناحیه مدیریت وردپرس مراجعه کرده و یک به یک شروع به فعال کردن افزونه ها کنید.
 9. در اینجا پس از فعال کردن هر افزونه باید یک بار سایت را بررسی کنید و از عدم وجود خطای ۵۰۳ اطمینان حاصل کنید. این عمل را تا جایی ادامه دهید که خطا مجددا در سایت ظاهر شود. در این حالت به آسانی میتوانید افزونه ای که منجر به بروز خطا در سایت شما شده را شناسایی کرده و آن را از سایت خود حذف کنید.

رفع خطای 503 در وردپرس

اگر این روش به شما در برطرف کردن خطای ۵۰۳ Service Unavailable کمکی نکرد، به سراغ روش بعد بروید.

استفاده از یکی از قالب های پیشفرض وردپرس

خوب، حالا که به این مرحله رسیده اید یعنی در روش قبلی متوجه شده اید که مشکل سایت از افزونه ها سرچشمه نمیگیرد. در این مرحله لازم است که قالب فعلی سایت خود را غیر فعال کنید. برای این کار میتوانید به شکل زیر عمل کنید :

 1. وارد فایل منیجر هاست خود شده و یا از طریق FTP به هاست متصل شوید.
 2. به فولدر wp-content/themes مراجعه کنید.
 3. قالب فعلی سایتتان را یافته و آن را روی کامپیوتر خود دانلود کنید. پس از دانلود کردن قالب میتوانید آن را از هاست حذف کنید. البته بجای انجام این کار میتوانید نام فولدر قالب را تغییر دهید و یا برای دقایقی آن را به حالت فشرده در بیاورید و سپس اقدام به حذف فولدر قالب کنید.
 4. در اینجا اتفاقی که می افتد این است که اگر یکی از قالب های پیشفرض وردپرس روی سایت موجود باشد، احتمالا سایت شما به قالب پیشفرض سوئیچ میکند و یا در غیر این صورت، سمت کاربری سایت صفحه ای را نشان خواهد داد که میگوید قلب x در دسترس نیست. اما به هر شکل در این حالت اگر مشکل شما از قالب سایت بوده باشد، میبایست مشکل برطرف شده باشد و دسترسی شما به ناحیه مدیریت دوباره برقرار شده باشد.

رفع خطای 503 در وردپرس 2

در صورتی که مشکل شما با انجام این عمل برطرف شده، حالا میتوانید وارد ناحیه مدیریت سایتتان شده و قالب جدیدی را برای سایت انتخاب کنید تا همه چیز به حالت طبیعی خود بازگردد.

راستی فراموش نکنید که اگر در این مرحله، قالب اصلی سایتتان را به صورت زیپ شده در آورده باشید، حالا هر شخص فرصت طلبی با دانستن نام قالب، میتواند، آن را از هاست شما دانلود کند. بنابراین بدون معطلی فایل اضافه را پس از دانلود کردن، از هاست خود حذف نمایید.

اگر هیچ کدام نتیجه ای در بر نداشت

اگر از روش های بالا نتیجه ای حاصل نشد، خونسرد باشید. ابتدا در صورت امکان لاگ های خطای php را با دقت بررسی کنید.

در ادامه در صورتی که از لاگ های خطا نیز اطلاعات مفیدی کسب نشد، مراحلی که طی کرده اید را با پشتیبان هاستینگ خود در میان بگذارید و با آنها مشورت کنید.

شاید آنها بتوانند در زمینه یافتن منشا این مشکل به شما کمک کنند. (و این را هم فراموش نکنید که اگر نیاز به کمک دارید، رفتار طلبکارانه به هیچ کس کمکی نخواهد کرد. بنابراین با روی خوش و با رفتاری حرفه ای مشکل خود را مطرح نمایید)

و در آخر، اگر از همه جا ناامید شدید و به نظر میرسید که دیگر هیچ راهی باقی نمانده است … از هاست خود یک بکاپ کامل تهیه کنید. کلیه اطلاعات موجود در وردپرس را برون ریزی کنید. فولدر wp-content خود را دانلود کنید.

وردپرس را مجددا بر روی هاست نصب کرده و سپس با استفاده از اطلاعات برون ریزی شده و فولدر wp-content که از پیش، از آن بکاپ گرفته بودید، سایتتان را مجددا سر پا کنید.

امیدواریم که کار شما به مرحله آخر نکشد و بتوانید با همان دو مرحله اصلی (یا شاید ۲٫۵ مرحله!) از دست این خطای آزار دهنده خلاص شوید.

بیشتر بخوانید: خطای ۴۰۴ چیست ؟ رفع و تاثیر آن بر سئو

منبع : mrcode.ir – mizfa.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =