10 دروغ بزرگ درباره موفقیت؛ چشم ها را باید شست!

۱۰ دروغ بزرگ درباره موفقیت؛ چشم ها را باید شست!

همه ی ما با توجه به اولویت ها و اهداف زندگی خود به دنبال موفقیت هستیم، اما آیا پیش فرض های ما در مورد راه های رسیدن به موفقیت و یا حتی خود اصل موفقیت صحیح است؟ آیا نیازی به تغییر زاویه دید خود نسبت به اصول موفقیت نداریم؟ در این مطلب ۱۰ دروغ بزرگ درباره موفقیت را بیان می نماییم .به قول سهراب سپهری فقید چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید. با سئو پارسیان همراه باشید.

دروغ بزرگ اول: موفقیت باعث می‌شود همه‌ی مشکلات‌تان از بین بروند

موفقیت باعث می‌شود همه‌ی مشکلات‌تان از بین بروند

کارآفرین و سخنران انگیزشی آمریکایی، «جیم ران» (Jim Rohn) گفته: «آرزو نکنید که ای‌ کاش فلان چیز راحت‌تر بود، آرزو کنید که خودتان بهتر باشید. آرزوی مشکلات کمتر نکنید، مهارت‌های بیشتری را آرزو کنید. آرزوی چالش‌های کمتر نداشته باشید، برای خود بیشتر آرزو کنید».

آدم‌های موفق مشکلات کمتری ندارند، آنها فقط استراتژی‌ها و منابع بهتری برای برخورد با مشکلات و مسائل دارند. مشکلات هم جزوی از مسیر رسیدن به موفقیت هستند.

برای کسانی هم که به اوج موفقیت شغلی رسیده‌اند، همین‌طور است. برای موفق‌ماندن، همچنان باید مسائل را حل کنند، حتی مسائلی بزرگتر از آدم‌های عادی. بله، هرقدر موفق‌تر باشید، مسائل بزرگتری خواهید داشت.

بنابراین تصور نکنید وقتی موفق شدید، زندگی راحت‌تر خواهد شد؛ نه، تنها تفاوت توانایی بیشتر شما در مقابله با مسائل خواهد بود.

بیشتر بخوانید: افکار منفی مانع موفقیت؛ هرگز با خود این عبارات را نگویید!

دروغ بزرگ دوم: فقط خواستن،سبب موفقیت می شود

بسیاری از مردم خواستن را با انگیزه اشتباه می گیرند،آنها تصور می کنند چون چیزی را به شدت میخواهند پس انرژی لازم برای دستیابی به آن را هم دارند ولی خود شما چند نفر را می شناسید که اشتیاق شدیدی برای داشتن چیز های بیشتری در زندگی خود داشته اند؟

و چند نفر از انها این خواستن را برای مدت طولانی در وجود خود حفظ کرده اند؟ و چند نفر از آنها در حال دستیابی به آرزو های خود هستند؟

در واقع همه ی انسان ها سلامتی،ثروت . شادی را می خواهند و تقریبا کمتر کشی پیدا می شود که به هر سه ی آنها برسد .چند نفر را می شناسید کهه حداقل دو مورد از این سه مورد را دارند؟

طبق تحقیقات و آمار های سازمان تامین اجتماعی آمریکا از هر ۱۰۰ نفری که کار کردن در سن ۲۵ را شروع کرده اند و تا سن ۶۵ سالگی کار کرده اند :

۶۳ نفر به کمک مالی تامین اجتماعی،خانواده،دوستان یا صدقه نیازمند هستند

۲۹ نفر مرده اند

۳ نفر هنوز کار می کنند

۴ نفر پول کافی برای بازنشستگی پس انداز کرده اند

۱ نفر ثروتمند شده است

چهل سال تلاش و برنامه ریزی برای آینده و فقط ۵ نفر،تنها پنج نفر از ۱۰۰ نفر بلاخره موفق می شوند

خواستن هیچ ربطی به انگیزه ندارد.خواستن باعث می شود چیزی را از ته دل بطلبیم ولی آن نیروی معجزه آسایی را که سبب می شود در مسیر دستیابی به خواسته ی خود حرکت کنیم را ایجاد نمی کند

دروغ بزرگ سوم :سخت کوشی سبب موفقیت می شود

دروغ: سخت کوشی سبب موفقیت می شود

به نظرم کسی به اندازه ی من به اهمیت سخت کوشی در موفقیت اعتقاد ندارد اما این سخت کوشی اگر آگاهانه نباشد منجر به شکست می شود.

“اگر می خواهید موفق باشی ،بیشتر تلاش کن”

ولی آیا تا به حال در زندگی خود سخت کوشی نکرده اید؟ چند نفر را می شناسید که در تمام عمر،کار های سخت انجام می دهند؟آیا تا به حال دو برابر سخت تر از امروز خود کار نکرده اید؟

آیا اگر ساعت کار خود را دوبرابر کنید،به موفقیت خواهید رسید؟ یا این که مجبور می شوید از همسرتان جدا شوید؟ یا حتی از کار زیاد بیمار شوید ؟

آیا سخت کوشی و کار سخت،ربطی به موفقیت دارد؟

به هیچ وجه توصیه نمی کنم که سخت کوشی نکنید بلکه می گویم سخت کوشی لزوما پیش نیاز موفقیت و دستیابی به آنچه میخواهید نیست سخت کوشی امتیاز بزرگی است ولی پاسخی که به دنبال آن هستیم محسوب نمی شود.

کریستیانو رونالدو نمونه ی بزرگی از سختکوشی است، اما پشتکار و سختکوشی او هدفمند است به طوری که او کماکان یکی از آماده ترین فوتبالیست های جهان است.

بیشتر بخوانید: ۴ عادت مدیر موفق با الهام از فوتبالیست موفق

دروغ بزرگ چهارم : باید همه چیز را بدانید

خواننده و ترانه‌سرای معروف آمریکایی، «جون بایز» (Joan Baez) گفته: «اگر همیشه در حال جست‌وجو باشی، پاسخ‌ها خود را نشان خواهند داد».

صدالبته که مولوی هم قرن‌ها قبل از نویسندگان امروزی، در مثنوی معنوی گفته «عاقبت جوینده، یابنده بُود». آدم‌های موفق آنهایی نیستند که از همان ابتدا همه چیز را می‌دانند. آنها فقط یاد گرفته‌اند آن چیزی را که نمی‌دانند، پیدا کنند.

امروزه به‌لطف جریان دسترسی به اطلاعات به‌صورت آنلاین در سرتاسر جهان، هیچ بهانه‌ای برای نیافتن پاسخ وجود ندارد. هرکدام از ما تنها با چند کلیک ساده‌ی موس، به منابع ارزشمندی از هر آنچه می‌خواهیم دست می‌یابیم.

بسیاری از کارآفرین‌ها با آزمون‌وخطا به موفقیت رسیده‌اند، آنها در این مسیر از اشتباهات خود درس گرفتند. آنها نه از ندانسته‌هایشان می‌ترسند و نه از دست به عمل‌زدن، حتی اگر در این مسیر اشتباه کنند.

مسلما نمی‌توانید پیش از اقدام، آنقدر صبر کنید که همه چیز را یاد بگیرید و بدانید.

دروغ بزرگ پنجم: داشتن تحصیلات عالی سبب موفقیت می شود

باز هم توصیه نمی کنم دست از تحصیل علم بردارید

ز گهواره تا گور دانش بجوی ولی از طرفی بدانید که دنیا پر است از انسان های تحصیل کرده ی بیکار، تحصیلات به تنهایی چیزی را تضمین نمی کند ، در جامعه هم پزشک بی کار داریم و داروساز بیکار و هم بی سواد بیکار.

مدرک تحصیلی نشان می دهد که ما چه درس هایی را خوانده ایم و در چه امتحان هایی نمره ی قبولی گرفته ایم .داشتن تحصیلات عالی نیز مانند انسان خوب بودن و سخت کوش بودن مفید و نیکو است ولی هیچ یک از انها به تنهایی پیش نیاز موفقیت نیستند.

اما داشتن دانش و علم در حوزه ی کاری خودمان بسیار موثر است اما این بدین مغنا نیست که حتما برای کسب آن نیاز به تحصیلات آکادمیک داریم. برای موفقیت روز افزون خود یابد هر روز دانش خود را افزایش دهیم، به عبارت دیگر در این زماته باید به روز باشیم.

دروغ بزرگ ششم: وقتی به موفقیت رسیدید، مردم بیشتر شما را دوست خواهند داشت

دروغ : وقتی به موفقیت رسیدید، مردم بیشتر شما را دوست خواهند داشت

هنرپیشه‌ی معروف آمریکایی، «مریلین مونرو» (Marilyn Monroe) گفته: «موفقیت باعث می‌شود خیلی‌ها از شما متنفر شوند. ای‌کاش این‌طور نبود. لذت از موفقیت بدون اینکه حسادت را در چشمان اطرافیان ببینید، فوق‌العاده می‌شد».

چندین بار شنیده‌اید مردم کسی را به‌خاطر موفقیت‌هایش سرزنش کرده‌اند؟ برای مثال بگویند: او از رانت استفاده کرده، وضعیت خوبی داشته، کمک فراوانی به او شده و الی آخر.

همه‌ی ما چنین جمله‌هایی را درباره‌ی آدم‌های موفقی مثل «کریستیانو رونالدو» (Cristiano Ronaldo) شنیده‌ایم! حداقل این است که آدم‌های موفق اغلب باعث ناراحتی کسانی می‌شوند که شکست‌ خورده‌اند.

هرقدر بیشتر جلوی چشم مردم باشید، احتمال اینکه برای دستاوردهایتان سرزنش شوید بیشتر خواهند بود.

واقعیت این است که پس از دستیابی به موفقیت احتمال بیشتری دارد دوستان خود را از دست بدهید. اما خبر خوب اینکه فرصت خواهید داشت دوستان جدید پیدا کنید که مثل شما موفق هستند.

بیشتر بخوانید: واکنش نابغه‌های دنیا در برابر شکست و انتقاد سازنده

دروغ بزرگ هفتم: لزومی ندارد تغییر ایجاد کنید

در کتاب پایه‌ی انجمن معتادان گمنام آمده: «جنون یعنی انجام دوباره و چندباره‌ی کاری یکسان و انتظار نتایج متفاوت». بیایید اینجا با خودمان صادق باشیم. بین پشتکار و جنون مرز باریکی وجود دارد.

باید بدانیم چه زمانی ادامه دهیم و چه وقت تغییر ایجاد کنیم. برای رسیدن به آن سطح از موفقیت که می‌خواهید، همیشه باید آماده‌ی ورود به صنعتی جدید یا تغییر پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد محصول خود باشید.

جایگاهی که امروز دارید، نتیجه‌ی آن چیزی است که تاکنون انجام داده‌اید، اما اگر می‌خواهید بالاتر بروید، باید راه متفاوتی را پیش بگیرید، باید ترفندهای جدیدی به‌کار ببرید. البته گاهی اوقات تنها تغییری که باید بکنید، فقط تغییر یک درجه‌ای است.

دروغ بزرگ هشتم: موفقیت یک شبه حقیقت دارد

دروغ: موفقیت یک‌شبه حقیقت دارد

خواننده‌ی معروف آمریکایی، «بیانسه» (Beyonce) گفته: «هرگز کسی را ندیده‌ام که در حیطه‌ی کاری من، از خودم بیشتر کار کند».

یکی از بزرگترین دروغ‌هایی که درباره‌ی موفقیت باور کرده‌ایم، یک‌شبه اتفاق‌افتادن آن است. این دروغ را رسانه‌هایی درست کرده‌اند که ما داستان‌هایشان درباره‌ی موفقیت‌های یک‌شبه را می‌خوانیم.

همه‌ی ما داستان‌های جذاب درباره‌ی آدم‌هایی که بدون پول و بدون موقعیتی خاص، یک شبه راه هزار ساله را رفتند، دوست داریم، چون باعث می‌شود تصور کنیم همین اتفاق می‌تواند برای ما هم بیفتد.

اما حقیقت این است که همه‌ی آن موفق‌های یک‌شبه، سال‌هاست در حیطه‌ی خود فعالیت می‌کنند و مهارت‌هایشان را تقویت می‌کنند. تنها چیزی که یک‌شبه اتفاق افتاده، شناخته‌شدن آنهاست.

اگر با آدم‌های موفق مصاحبه کنید، به شما خواهند گفت که برای رسیدن به جایگاه امروزشان، به‌شدت تلاش کرده‌اند.

«مارک زاکربرگ» (Mark Zuckerberg) معمولا نخستین سال‌های فیس‌بوک را با ساعت‌های طولانی کدنویسی‌های خسته‌کننده به یاد می‌آورد.

حتی کسی با استعدادهای ذاتی مانند «لیونل مسی» (Lionel Messi) هم بارها گفته به‌سختی تلاش کرده است.

دروغ بزرگ نهم: برای موفق‌بودن نیاز به هیچ فداکاری ندارید

«اپرا وینفری» (Oprah Winfrey) گفته: «می‌توانید همه چیز داشته باشید، فقط همه را یکجا و یک‌دفعه نمی‌توانید داشته باشید».

بله، می‌توانید همه چیز داشته باشید. می‌توانید درآمد بالایی داشته باشید. به کشورهای بسیاری در سراسر دنیا سفر کنید. با خانواده خوش بگذرانید و بهترین همسر، پدر یا مادر دنیا باشید. کاملا سالم باشید و در مسابقه‌ی دوی ماراتن هم اول بشوید. بنیاد خیریه‌ای برای خودتان راه بیندازید و مشکلی از مشکلات دنیا را رفع کنید.

همه‌ی اینها را می‌توانید داشته باشید، اما نه یک‌دفعه و یکجا.

واقعیت این است که باید انتخاب کنید واقعا اکنون چه می‌خواهید. زندگی‌های ما هرگز در تعادل کامل از همه‌ی داشته‌ها نخواهند بود. باید انتخاب کنید که فعلا از کدام باید گذشت تا بتوانید موفقیت مهم‌تری را به‌دست بیاورید.

همین‌طور که وارد برهه‌های مختلفی از زندگی می‌شوید، اولویت‌هایتان هم ممکن است تغییر کنند، اما انتظار فوق‌العاده‌بودن در همه‌ی حیطه‌های زندگی، فقط باعث ناامیدی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نشانه های شخصیت قدرتمند

دروغ بزرگ دهم: موفقیت باعث شادی می‌شود

دروغ بزرگ دهم: موفقیت باعث شادی می‌شود

نویسنده‌ی مشهور آمریکایی، «زیگ زیگلار» (Zig Ziglar) گفته: «پول باعث شادی نمی‌شود، اما همه می‌خواهند خودشان این را تجربه کنند». پول می‌تواند مقداری شادی برای‌تان به ارمغان بیاورد، اما این کوتاه‌مدت خواهد بود، بلندمدت و در سطحی عمیق و رضایت‌بخش نخواهد بود.

تنها شیوه‌ای که موفقیت باعث شادی می‌شود، این است که برای هر لحظه‌ی آن شکرگذار باشید، چه خوب و چه بد. شکرگذاربودن یک انتخاب است و افراد حقیقتا موفق، در هر شرایطی که باشند، استاد شکرگزاربودن هستند.

خلاصه اینکه چه موفق هستید و چه نه، شاد باشید، چون موفقیت شادی نمی‌آورد!

منبع: alimohammadian.com – chetor.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + هفت =