17 دلیل ترک سایت ؛چرا بازدیدکنندگان از سایت شما سریع می روند؟

۱۷ دلیل ترک سایت ؛چرا بازدیدکنندگان از سایت شما سریع می روند؟

تا به حال به این فکر کرده ایده که چرا بازدیدکنندگان سایت شما را ترک می‌کنند ؟ چرا مدت زمانی که کاربران در سایت شما صرف می کنند خیلی کوتاه است؟ تا به حال به دلیل ترک سایت توسط کاربران پرداخته اید؟ تا به حال به شده وارد سایتی شدید که به سرعت دکمه Back را بزنید و از آن خارج شوید؟

آیا میدانید ترک سریع سایت توسط بازدیدکنندگان باعث افزاش بانس ریت یا همان نرخ پرش می شود؟ در این مقاله قصد داریم ۱۷ دلیلی که کاربران به سرعت سایت شما را ترک می کنند را عنوان کنیم.

بیشتر بخوانید: افزایش زمان ماندن در سایت Dwell Time و تاثیر آن بر سئو

۱-طراحی شما منقضی شده است.

طراحی شما منقضی شده است

در یک از مقاله های معتبر که به صورت وبلاگ و با نام “ُSocial Triggers” (محرک های اجتماعی) منتشر شد، حاکی از یک مطالعه شگفت آور بود و از تاثیرات طراحی سایت بر اعتماد ادراکی مشتریان سخن می گفت.

در این تحقیق، روانشناس و پژوهشگری با نام دکتر الیزابت سایلنز از شرکت کنندگان خواست تا وبسایت هایی که موضوعشان فشار خون بود را بازدید کنند و سپس میزان اعتماد یا عدم اعتماد سایت خود را بیان کنند.

در یک رویکرد جالب از این بررسی، این مطالعه نشان داد که ۹۴ درصد از افرادی که از سایت ها رضایت نداشتند، تنها به خاطر طراحی آنها و عدم راحتی حرکت کاربران در این سایت ها بود.

پس اگر هنوز سایتتان مانند وب سایت های قدیمی که ۱۰ سال پیش طراحی شده اند می باشد، به نفعتان است که به سراغ یک طراحی حرفه ای و به روز بروید و طراحی خود را مجددا پی ریزی کنید.

بیشتر بخوانید: آیا سایت شما از لحاظ سئو نیاز به طراحی مجدد دارد؟

۲- محتوای شما به سختی خوانده می شود.

با توجه به مورد بالا، توجه داشته باشید که طراحی سایت تنها در مورد رنگ ها، تصاویر و گرافیک نیست.فونتی که استفاده می کنید، همچنین رنگ متن و پس زمینه آن، می تواند تعیین کند که یا مردم می توانند به راحتی آنها را مطالعه کنند.

اگر مطالعه برای آنها به راحتی انجام نشود، آنها هم به راحتی به کاربران ثابت سایت تبدیل نمی شوند.

هیچ قانون مشخص و سختی برای اینکه از کدام فونت ها باید استفاده شود و از کدام فونت ها اجتناب کنیم وجود ندارد.فقط حتما باید از ترکیب رنگ هایی با وضوح بالا و شفافیت مناسب استفاده کنید، فونت شما بدون تزیین و حکاکی باشد که عموم مردم بتوانند آن را بخوانند.می توانید با کمی تحقیق نکات و ایده هایی راجع به انتخاب درست فونت پیدا کنید.

اما در مورد اندازه فونت، از فونت های بزرگ استفاده کنید تا چه به کاربران موبایلی و چه دسکتاپی تجربه خوبی از مطالعه بدهید.برای سرفصل ها و تیترهای اصلی از فونت px22 و بزرگتر استفاده کنید.برای بدنه و متن اصلی از فونت px14 و بزرگتر از آن بهره بگیرید.

بیشتر بخوانید: روانشناسی رنگ در طراحی سایت

۳- سایت شما به پلاگین های منسوخ متکی است.

سایت شما به پلاگین های منسوخ متکی است

اگر شما محتوای فروش یا هر محتوای دیگر را در فایل های فلش ذخیره کرده اید، شما زمان کاربرانی که تمایلی برای به روز رسانی این پلاگین را ندارند و یا وقت محدودی برای کارهای خود دارند را تلف می کنید و به زبان ساده حوصله شان را سر می برید.

حتی سایتی به بزرگی یوتیوب هم استفاده از محتوای فلش خود را کاهش داده و بیشتر از پخش کننده ویدئوی مدرن HTML5 استفاده می کند.

به جای استفاده از فایل فلش، شما هم برای ویدئوها و انیمیشن ها از HTML5 استفاده کنید.برای دادن تجربه بهتر به کاربرانی که نمی توانند یا نمی خواهند ویدئو ببینند (و همچنین برای کمک به بهبود سئو) از خلاصه، یادداشت یا رونوشت برای ویدئوها استفاده کنید.

۴- شمامردم را در تبلیغات سایت غرق می کنید.

اگر وب سایت شما براساس یک مدل تبلیغاتی بنا شده باشد و از از این راه هزینه های کسب و کارتان تامین می شود، با حذف آنها از وبسایتتان ممکن است گزینه جایگزین مناسبی مانند تبلیغات نداشته باشید.

اما اینکه شما به وجود این تبلیغات نیاز دارید به این معنی نیست که شما این تبلیغات را در همه جای سایت قرار دهید.

در سال ۲۰۱۴ طبق تحقیقاتی که براساس اعتماد به تبلیغات صورت گرفت نشان داد که شرکت کنندگان در این بررسی به تبلیغات آنلاین مانند بنرهای تبلیغاتی آنلاین در وب سایت ها اعتماد کمتری نسبت به تمام تبلیغات سنتی مانند تبلیغات در روزنامه ها، مجلات، بیلبوردها، تبلیغات رادیویی و…دارند.

بیشتر بخوانید: تبلیغات آنلاین چیست؟ انواع و ویژگی های آن

از آنجا که اعتماد یک مولفه کلیدی برای روند “تبدیل” است، تعداد تبلیغات و جاهایی از سایت را که به این کار اختصاص دادید را محدود کنید.تبلیغات نباید اولین چیزی باشد که به چشم بازدیدکننده می خورد و نباید این طور حس شود که این سایت بیشتر از محتوای خود تبلیغات ارائه می دهد.

۵- ویدئو در سایت شما به صورت خودکار پخش می شود.

من خودم به شخصه اگر مشاهده کنم که یک ویدئو به صورت اتوماتیک در حال پخش است به سرعت دکمه بازگشت و خروج از سایت را می زنم.

امروزه کاربران دیجیتال ترجیح می دهند تا در انتخاب نوع محتوای آنلاینی که به آنها نمایش داده می شود مختار باشند و خودشان آن را انتخاب کنند؛ نادیده گرفتن این حقیقت باعث می شود که مشتریان شما بدون رضایت و خرید به سرعت وب سایت شما را ترک کنند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی ویدئویی و ایده هایی برای شروع

۶.پخش موزیک به صورت خودکار

چند سال پیش که وبلاگ نویسی خیلی مد بود یادتان هست؟ وبلاگ هایی بودند که به محض ورود موزیک پس زمینه ای اجرا می شد که کیفیت فوق العاده پایینی داشت.

متاسفانه هنوز هم سایت هایی هستند که از این روش در سایت خود استفاده می کنند. بعضی از سایت ها هم هستند که به جای موزیک از پادکست در پس زمینه سایت خود استفاده می کنند.

بیایید با هم رو راست باشیم این کار واقعا از مد افتاده است و کار درستی نیست! بگذارید بازدیدکنندگان، خودشان در صورت تمایل از موزیک پیشنهادی سایت شما استفاده کنند. با تحمیل کردن این که باید حتما این موزیک را گوش دهید بازدیدکنندگان خود را فراری ندهید.

بیشتر بخوانید: پادکست چیست؟ تاثیر آن بر بازاریابی و سئو

۷- رابط کاربری و حرکت در سایت ساختار واضحی ندارد.

رابط کاربری و حرکت در سایت ساختار واضحی ندارد

بارها شده که وارد یک سایت می شوید و برای پیدا کردن اجزای آن و یا چیزی که دنبالش هستید به مشکل و صرف زمان زیاد بر می خورید و احساس می کنید که وارد یک هزارتو شده اید تا یک رسانه تصویری.پس خودتان را جای دیگر کاربران بگذارید، آن زمان متوجه خواهید شد که چه حسی به انها دست می دهد.

ساختار بد برای حرکت کاربر نه تنها برای تجربه کاربر مناسب نیست بلکه برای سئو سایت ما هم بسیار مضر خواهد بود.

قانون طلایی برای این بخش “راحتی حرکت در سایت” که به آن Navigation در علم طراحی سایت می گویند این است: فکر کنید خودتان یک کاربر معمولی هستید که می خواهید ازسایت استفاده کنید.

اگر برای اولین بار به عنوان یک بازدیدکننده وارد سایت خودتان شوید، انتظار داشتید که اطلاعات در آن چگونه سازماندهی می شد؟ مایل بودید که چند کلیک و چند قدم برای رسیدن به پاسخ سوالتان وجود داشت؟

تنظیم مجدد Navigation سایت براساس نیازها و راحتی کاربران منجر به جلوگیری از کاهش فروش و از دست دادن مشتریان بالقوه به خاطر سازماندهی بد محتوا می شود.

اگر مطمئن نیستید که آیا می توانید محتوای خود را براساس انتظارات کاربران تنظیم مجدد کنید، از خدماتی همچون UserTesting برای کشف نقاط پتانسیل سایت استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ۹ روش بهبود تجربه کاربری محتوای سایت

۸- سایت شما فاقد شخصیت است.

شخصیت و قدرت برند در وب سایت شما و انواع و اقسام بازاریابی ها مسئله بسیار مهمی می باشد.

طبق مطالعه که انجام شد بین برند و کشوری که برند در آن فعالیت می کند رابطه هایی است که با رعایت آنها می توان موفقیت بیشتری در کشورها پیدا کرد.

این یعنی ویژگی های شخصیتی ایده آل نام دارد، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.همانند اینکه وجود یک برند با شخصیت ثابت در کسب و کار باعث موفقیت می شود، در سایت هم همین حالت وجود دارد.

اگر برند و نام شما طوری باشد که هرکسی بتواند آن را بنویسد و هیچ شاخصه خاصی نداشته باشد، در ارتباط با مشتریان پتانسیل به مشکل برخواهد خورد.این مشکل در ارتباط منجر می شود که فروش ما هم از این مسئله ضربه ببیند.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای تبدیل کسب و کار به یک برند

۹- سایت شما بارگزاری کندی دارد.

تحقیقات از KISSmetrics گزارش می دهد که زمان لود شدن سایت در عملکرد سایت مسئله اساسی می باشد.در اینجا برخی از ویژگی های کلیدی که از تجزیه و تحلیل آنها بدست آمده وجود دارد:

۴۷ درصد بازدیدکنندگان سایت انتظار دارند که وب سایت در ۲ثانیه و کمتر از آن بارگزاری شود.

۴۰ درصد اگر لود شدن سایت بیش از ۳ ثانیه طول بکشد آنرا ترک خواهند کرد.

حتی یک ثانیه تاخیر بیشتر(از ۳ ثانیه انتظاری که ذکر شد) میزان رضایت مشتریان را تا ۱۶% کاهش خواهد داد.

اگر بازدهی و سرعت لود خود را کم اهمیت دانسته و از آن چشم پوشی کرده اید،این کار را در صدر کارهایی که برای ساییتان اید انجام دهید بگذارید.

بیشتر بخوانید: آموزش افزایش سرعت سایت

۱۰- پیشنهادات شما جذاب یا مرتبط نیست.

پیشنهادات شما جذاب یا مرتبط نیست

ایجاد و ارائه یک پیشنهاد مناسب و قانع کننده یک طرف موضوع می باشد اما آیا این پیشنهاد با مخاطبان شما سنخیت دارد؟ اگر چنین است، آیا آن را به اندازه کافی جذاب برای مخاطبان ارائه می دهید؟

اگر شما الگوهای ترافیکی خود را مشاهده کنید و ببینید که بازدیدکنندگان شما به وسیله این پیشنهادات وارد صفحه فرود و سایت شما می شوند و با وب سایت وارد تعامل می شوند، شانس خوبی برای تداوم ارتباط آنها با سایت شما به وسیله همین پیشنهادات به وجود خواهد آمد.

صفحات فرود قدرتمند که نقش تبدیل بازدیدکننده به مشتری را دارند دکمه های فراخوان (Call-to-Action) قدرتمند دارند تا کاربر به روشنی بداند در مراحل بعد چه چیزی در انتظار اوست و یا در آن مرحله چه کاری باید انجام دهد.

بیشتر بخوانید: صفحه فرود Landing Page چیست؟

۱۱.ثبت نام اجباری

بعضی از سایت ها هستند که به زور می خواهند بازدیدکننده را به یکی از کاربران سایت خود تبدیل کنند. این کار در دنیای امروزی شدنی نیست. سایت هایی هستند در همه جای سایت خود مثل مقالات پادکست ها و ویدیو ها ثبت نام اجباری گذاشته اند.

می خواهم بدانم آیا مدیران این سایت ها سایتشان را با پادگان سربازی اشتباه گرفته اند؟ کاری نکنید که در گام ابتدایی کاربر احتمالی خود را از دست بدهید.

بسیاری از افراد هستند که مدت زمان بیشتری طول می کشد تا به سایتی اعتماد کنند. پس سعی کنید فقط و فقط از طریق صفحات فرود سایت خود برای دریافت اطلاعات بازدیدکنندگانتان اقدام کنید.

۱۲- مزایای محصولات شما واضح نمی باشند.

اگر شما ویژگی ها محصولاتتان را به روشنی و وضوح با کاربران سایت خود به اشتراک نگذارید، قطعا نمیتوانید آنها را به سمت خرید محصولاتتان سوق دهید.

خب برای شما یک مثال در نظر گرفتیم، معرفی ویژگی مدل کلاسیک Apple iPod که یک نوع پخش کننده موسیقی از شرکت اپل می باشد:

خب در تبلیغات این شرکت دو جمله برای ظرفیت این دستگاه گفته شد، یکی این که (Storage for 1GB of MP3s) به معنی حافظه برای ۱ گیگا بایت از فایل های MP3 و دیگری (۱۰۰۰ Songs in your pocket) یعنی ۱۰۰۰ موزیک در جیب شما…

خریداران جدیدی اپل توجهی به MP3 یا ۱ گیگا بایت حافظه نمی کنند یا اصلا ممکن است در مورد این نوع اطلاعات چیزی ندانند؛ آنها به این موضوع توجه می کنند که هر جایی که بروند، ۱۰۰۰ آهنگ همیشه همراه آنها خواهد بود.

این همان گفتن مزایای فروش است، به جای اینکه تنها ویژگی های یک محصول را بیان کنیم.درک این مفهوم و پیاده سازی آن هم برای تبدیل کاربران به مشتریان ثابت بسیار حیاتی می باشد.

بیشتر بخوانید: مزیت رقابتی چیست؟ و چرا باید آن را داشته باشیم؟

۱۳- شما هرگز از دکمه های فراخوان استفاده نمی کنید.

این ممکن است کمی عجیب باشد، اما طبق تحقیقاتی که انجام شد حاکی از آن بود که از سال ۲۰۱۳ تا همین اواخر سال میلادی بیش از ۸۰ درصد از کسب و کارهای کوچک در Call-to-action سایت های خود ضعف دارند.

این آمار سرسام آور است و بی شک این سایت ها به دلیل اینکه از “دکمه های فراخوان یا فراخوان برای عمل” ضعیف استفاده کرده اند، فروش های زیادی را از دست داده اند.آنها به سادگی بسیاری از فرصت های فروش خود را از دست داده اند.

مشتریان شما تا زمانی که آنها را برای انجام کاری در سایت تهییج نکنید، آنها هم هیچ کاری روی سایت

شما اعمال نمی کنند پس در پایان هر صفحه فروش، پست وبلاگ، صفحه محصول و غیره یک فراخوان به عمل مرتبط به صفحه قرار داده تا بازدیدکنندگان را تشویق به اعمال کاری در سایت شوند.

بیشتر بخوانید: تکنیک CTA یا Call to Action چیست و چگونه از آن استفاده نماییم؟

۱۴- محتوا یا محصولات شما با وعده هایی که در صفحه فرود گفته می شود یکی نیست.

این نوعی عدم صداقت و خلف وعده با کاربر می باشد که از طریق بازی با کلمات او را وارد سایت خود کرده ایم. این کار اعتماد بسیار پایینی برای مشتری به همراه دارد و درصد بسیاری از آنها با مشاهده چنین حرکتی سایت را ترک خواهند کرد.

اگر شما خودتان جای مشتری بودید، داخل سایت می ماندید؟ البته که نه.

حال اگر گفته شما با صفحه فرودتان یکی باشد دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بازدیدکنندگان احساس می کنند که به پاسخ سوالشان یا نیازی که داشته اند دسته یافته اند و این اتفاق برای آنها لذت بخش خواهد بود.

اما زمانی که آنها وارد سایت شوند متوجه شوند که اطلاعات سایت با چیزی که انتظار داشتند یکی نیست، به احتمال زیاد اولین چیزی که روی آن کلیک خواهند کرد دکمه Back خواهد بود.این اتفاق هم از دست رفتن مشتری را در پی دارد و هم برای سئو به شدت مضر خواهد بود.

۱۵- سایت شما ریسپانسیو و موبایل فرندلی نمی باشد.

سایت شما ریسپانسیو و موبایل فرندلی نمی باشد

الگوریتم مربوط به تلفن همراه گوگل یکی از الگوریتم های مهم و همیشه به روز است، بنابراین اگر سایت شما با دستگاه های موبایلی سازگار و پاسخگو نباشد،در رتبه بندی گوگل، جایگاه شما به شدت افت خواهد کرد.

اما این تمام ماجرا نیست، با توجه به تحقیقات، ۳۰ درصد از خریدارانی که برای این کار از موبایل استفاده می کنند، در صورت بهینه نبودن سایت برای موبایل از انجام هرگونه معامله ای در سایت خودداری می کنند.

بیشتر بخوانید: الگوریتم موبایل گدون Mobilegeddon گوگل چیست؟

۱۶- استفاده نکردن از تکنولوژی Exit intent

یادتان هست که در بالاتر گفتیم که تمام بازدیدکنندگان در صورت عدم رضایت روی دکمه Back کلیک می کنند؟ اما هنوز هم برای جلب توجه آنها می توان از تکنولوژی “قصد خروج” استفاده کرد.

اگر اینگونه مشخص شود که کاربر می خواهد به سرعت از سایت خارج شود، به آن کاربر پیام یا پیشنهادی ارائه می شود تا در آخرین تلاش ها بتوان او را بیشتر در صفحه نگه داشت.

به عنوان یک نمونه، شرکتی با نشان دادن ۱۰ درصد کوپن تخفیف برای بازدیدکنندگان خود به وسیله همین نرم افزار، باعث شد تا نرخ تبدیل او ۱۳ درصد افزایش داشته باشد و به این ترتیب باعث شد تا ۲۴۲۳ تبدیل کاربر به مشتری صورت بگیرد.

این عدد قدرت این تکنولوژی را نمایش می دهد.شرکت های زیادی هستند که از exit intent technology برای ارائه پیشنهاد، پیش از خروج بازدیدکنندگان خود از آن استفاده می کنند.

۱۷- سایت شما هک شده است

فکر اینکه سایت شما هک شده باشد و شما هیچ اطلاعی از این اتفاق نداشته باشید واقعا دیوانه کننده است.با توجه به آمار حدود ۳۰۰۰۰ سایت به طور روزانه مورد حمله قرار می گیرند و در خطر هستند.

اکثر اوقات، این هک ها آنقدر حرفه ای و پیچیده هستند که هیچ نشانه ای از خود بر جا نمی گذارند اما بسیاری از مدیران وب و پشتیبان های تیزبین و کارکشته متوجه این رویداد می شوند.

منبع: darkoob.co.ir – hamyareweb.co

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 14 =