دلایل شکست سئو و روش های اصلاح آن

دلایل شکست سئو و روش های اصلاح آن

در صورتی که فعالیت های سئو شما تاثیری ندارد ، احتمالا کمپین سئو شما آن طور که باید، کار نمی کند. دلایل شکست سئو و روش های اصلاح آن را در این مطلب می گوییم.

این مقاله چه سایت هایی را شامل نمی شود؟

۱- سابت هایی که برای کلمات کلیدی مورد نظر در نتایج جستجو بالا نیستند و البته هنوز یک ماه نشده که کار سئو را شروع کرده اند!

صبور باشید. یک سرویس سئو هرچقدر هم که قوی باشد، ممکن است بعضا تا چندین ماه زمان ببرد تا به نتیجه و هدف برسد.

اگر هنوز تازه کار هستید شاید مقاله راهنمای سئو آسان برای افراد مبتدی به کار شما بیاید.

۲- در نتایج جسجو بالا هستند اما فروش خوبی ندارند ! ممکن است برای کلمات کلیدی مناسب بالا نباشید، یا اینکه اصلا ایراد کار شما سئو نباشد. مثلا قیمت های بالا، مشکلات فنی و سایر مسائل به جز سئو مانع از فروش شما شوند. به شما خواندن مقاله راهکارهایی برای تبدیل کسب و کار به یک برند را پیشنهاد می نماییم.

اما چه سایت هایی می توانند با استفاده از این مقاله سئو ناموفق خود را به یک سئو اصولی و موفق تبدیل کنند؟

دلایل شکست سئو

آموزش سئو و استفاده از تجربه و دانش کارشناسان سئو درباره نحوه کارکرد موتورهای جستجو، به شما کمک میکند تا به صدر نتایج جستجو برسید و در سئو موفق شوید.

تلاش برای به روز ماندن مطابق با آخرین تغییرات سئو، باعث شده که بسیاری از مالکین وبسایت ها و بازاریاب ها، در دنیای دیجیتال کاملا سردرگم شوند.

رقابت، باعث شده این مسابقه وحشتناک برای رتبه بندی گسترش پیدا کند و حفظ حضور آنلاین، از گذشته بسیار دشوارتر شده است.

دلیل اصلی این که برندها موضوع بهینه سازی موتور جستجو را این قدر جدی می گیرند، نیاز آن ها به مقادیر زیادی از ترافیک و در نتیجه، تلاش برای ماندن در بالای رتبه بندی صفحات جستجو می باشد. اما، رسیدن به این هدف بسیار فراتر از روش های ساده سئو است که در سایت های مختلف دیده می شود.

بیشتر بخوانید: چک لیست سئو ۲۰۱۸

در صورتی که استراتژی سئو شما موثر واقع شده است، احتمالا حداقل در مدت سه ماه، نتایج فعالیت های سئو خودتان را مشاهده کنید. در صورتی که مشاهده کردید فعالیت های شما تاثیری ایجاد نکرده است، احتمالا کمپین سئو شما آن طور که باید، کار نمی کند. اما دلایلی که باعث شکست استراتژی ها یا کمپین های سئو می شود، چیست؟

در ادامه به بررسی مسائل و مشکلاتی که این سایت ها با آن روبرو می شوند، می پردازم.

۱- عدم انتخاب هاست مناسب

تاثیر هاست بر سئو سایت؛ ویژگی های هاست با کیفیت

خدمات دهنده هاستینگ شما، نقش بسیار مهمی در تعیین عملکرد شما در موتور جستجو دارد. در صورتی که هاستینگ انتخابی شما قابل اعتماد و شایسته نباشد، شما رتبه بندی خودتان را در موتور جتسجو نابود می کنید.

انتخاب کردن هاست مناسب برای وبسایت و سرمایه گذاری کردن بر روی یک خدمات دهنده قابل اعتماد، بهترین تصمیم برای وبسایت شما می باشد.

در نتیجه، شما باید مطمئن شوید که بهترین هاست های وبسایت در بازار را قبل از تصمیم گیری، ارزیابی کنید.

برای آشنایی با ویژگی های یک هاست قدرتمند مطلب تاثیر هاست بر سئو؛ ویژگی های هاست با کیفیت را مطالعه نمایید.

۲-عدم Mobile-First بودن وب سایت

سایت شما ریسپانسیو و موبایل فرندلی نمی باشد

در سال ۲۰۱۹ هستیم و قطعا سایت شما نباید این مشکل را داشته باشد. موبایل فرندی نبودن سایت می تواند یکی از دلایل شکست سئو سایت باشد.

یکی از مهم ترین الزام های هر سایتی، کنش گرا بودن نسبت به موبایل می باشد. در صورتی که افراد نتوانند با استفاده از دستگاه های موبایل خودشان به وبسایت شما دسترسی داشته باشند، قطعا شما ترافیک بسیار زیادی را از دست می دهید و همین موضوع می تواند علت شکست کمپین های سئو شما باشد.

بیشتر بخوانبد: موبایل فرندلی mobile-friendly وب چیست؟

۳- محتوای ضعیف سایت

دلیل اصلی پشت شکست کمپین های بهینه سازی موتور جستجوی شما، این است که وبسایت شما محتوایی که واقعا شایسته بازدید مخاطبین باشد را ندارد.

ترافیک بر روی وبسایت شما بر اساس درصد بازدید مخاطبین هدف مشخص می شود. وبسایت شما تنها توسط افرادی در اینترنت بازدید می شود که حس کنند محتوای شما ارزشمند است و می توانند از آن استفاده کنند.

تضمین این که محتوای سایت شما محتوای خوبی است، یکی از مهم ترین وظایف شما به عنوان مالک وبسایت است.

در صورتی که محتوای شما یک محتوای اصیل، بدون سرقت محتوا و بدون اشتباهات نگارشی نباشد، مخاطبین شما سایت شما را رها خواهند کرد و احتمالا دیگر هم به سایت شما باز نخواهند گشت.

به صورت کلی، شما باید مطمئن شوید که محتوای برند شما برای مخاطبین قابل استفاده است و ارزش بسیار زیادی برای آن ها دارد.

بیشتر بخوانید: سه رویکرد داده محور برای یافتن مؤثرترین ایده‌های محتوا

۴- شما مخاطبین هدف خود را درک نمی‌کنید

در حالی که بسیاری از وب مسترها به سئو به عنوان یک فرآیند ” مرحله‌ای ” فکر می‌کنند که در آن اقدامات خاصی به منظور تضمین نتایج خوب در نتایج انجام می‌شود ، SEO خوب دقیق‌تر است .

در حقیقت ، سئو با درک کامل از اینکه مخاطب هدف شما چه کسی است و چه چیزی به دنبال آن هست ، آغاز می‌شود .

به دست آوردن آگاهی از مشتریان ایده‌آل خود در یک پایه شخصی و خصوصی ، کلید انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای هدف و تکنیک‌های مناسب SEO برای به دست آوردن نتایج مطلوب است .

بیشتر بخوانید: جایگاه پرسونا در سئو ؛ ارتباط سئو با جامعه هدف

۵- مدت زمان ماندن بسیار کم بازدیدکننده در سایت

مقدار زمان سپری شده توسط یک بازدید کننده بر روی سایت شما، توصیف کننده dwell time بر روی سایت شما می باشد.

در صورتی که این زمان مطابق با استانداردها نباشد، یعنی در صورتی که افراد خیلی سریع صفحات سایت شما را ترک می کنند (به هر دلیلی)، کمپین سئو شما به نتیجه نمی رسد و می تواند یکی از دلایل شکست سئو سایت شما باشد.

بیشتر بخوانید: افزایش زمان ماندن در سایت Dwell Time و تاثیر آن بر سئو

۶- کلمات کلیدی هدف شما حجم جستجو کافی دریافت نمی‌کنند

تعداد زیادی کمپین شکست می‌خورند زیرا رتبه‌بندی بالای مدیران آن‌ها از کلمات کلیدی است که به سادگی توسط کاربران معمولی جستجو نمی‌شوند .

اگر عبارات انتخابی شما در موضوعی محدود باشند – مانند موردی که تنها بر روی پرس و جو متمرکز است مثل ” کفش‌های آبی زنانه برای فروش ” – تعجبی ندارد که شما حجم ترافیک را که در ابتدا انتظار داشتید را نمی‌بینید !

کمی تمرکز خود را گسترش دهید تا از اصطلاحاتی استفاده کنید که فرصت رسیدن به مخاطبان گسترده‌تر را دارند .

اگر می‌خواهید این رتبه‌های بالا را به ترافیک واقعی تبدیل کنید , مطمئن شوید که هر یک از کلمات کلیدی شما با اهداف وب سایت شما مطابقت دارد .

بیشتر بخوانید: ۱۱ ابزار پیدا کردن کلمات کلیدی سایت برای افزایش بازدید

۷- سند باکس گوگل یا Google SandBox

به عقیده عده ای از سئو کاران محترم، سند باکس واقعی نیست. اما عده ای معتقدند که آن را تجربه کرده اند و حقیقت دارد.

سندباکس گوگل چیست؟

گوگل، سایت هایی که تازه شروع به فعالیت و کار کرده اند را برای کلمات کلیدی که رقابت بالایی دارند، در نتایج نشان نمی دهد.

افرادی که به وجود سندباکس اعتقاد دارند، دلیل آن را اینگونه توجیه می کنند که گوگل برای جلوگیری از اسپم و اینکه هر روز سایت جدیدی ایجاد شود و سعی کند برای کلمات پر رقابت بالا بیاید، این کار را می کند.

در واقع گوگل در این مدتی که سایت شما در سندباکس به سر می برد، تغییرات و رفتار آن را زیر نظر دارد و زمانی که احساس کند شما یک سایت مفید هستید که قصد اسپم ندارید، از سندباکس خارج می شوید و به سرعت به جایگاهی که باید، می رسید.

راه حل های خروج از سندباکس گوگل

 1. تولید محتوای خوب و با کیفیت
 2. پرهیز بسیار جدی از خرید لینک های تبلیغاتی ( بک لینک )
 3. پرهیز از هر گونه اقدامات سئو کلاه سیاه ( Black hat SEO )
 4. صبر کردن و اجازه دادن به گوگل برای حصول اطمینان از کار خوب شما
 5. آشنایی با الگوریتم رقص گوگل

بیشتر بخوانید: رقص گوگل Google Dance چیست؟

۸- عدم تطابق سایت با به روز رسانی های الگوریتم گوگل

شما مطابق با به روز رسانی های الگوریتم گوگل، پیش نمی روید.

بسیاری از مالکین وبسایت ها، بازاریاب های دیجیتال و استراتژیست های سئو معمولا از به روز رسانی های گسترده الگوریتم های گوگل، عقب می مانند. این عقب ماندن از به روز رسانی ها ممکن است منجر به شکست استراتژی های سئو شما شود.

گوگل همیشه الگوریتم های خودش را به روز رسانی می کند و شما نباید نسبت به این به روز رسانی ها غافل شوید زیرا آن ها می توانند به روش های مخلتف بر روی نتایج جستجوی سایت تاثیر داشته باشند.

حالا، شما باید مطمئن شوید که کمپین سئو شما مطابق با به روز رسانی های اصلی گوگل می باشد مانند الگوریتم های پاندا، پنگوئن، مرغ مگس خوار، Fred و غیره… .

بیشتر بخوانید: الگوریتم های گوگل

۹- زیاده روی در بهینه سازی سایت Over optimization

زیاده روی در هیچ کاری خوب نیست ! از جمله زیاده روی در بهینه سازی سایت، مشکلات زیادی برای سئو سایت شما پدید خواهد آورد.

بهینه سازی بیش از حد در سئو داخلی سایت = پنالتی توسط پاندا و Hummingbird

بهینه سازی بیش از حد سئو خارجی، شامل انواع لینک سازی و فعالیت در شبکه های اجتماعی = پنالتی توسط الگوریتم پنگوئن Google Penguin

زیاده روی در سئو داخلی و خارجی سایت – On-page and Off-page OVER OPTIMIZATION

سئو داخلی بیش از حد در شکست سئو شامل موارد زیر می شود:

 1. لینک سازی داخلی بیش از حد از صفحات به یکدیگر
 2. استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی هدف
 3. لینک دادن بیش از حد از صفحه ای به صفحه دیگر ( چه در داخل و چه در خارج از سایت )
 4. خرید بک لینک، کلیک، بازدید کننده، سرویس های اشتراک گزاری پست های شبکه های اجتماعی و هر آنچه گوگل به سادگی درک کند که شما می خواهید سایتتان را ظاهرا مهم معرفی کنید.

بیشتر بخوانید: بالا بردن رتبه وب سایت با بک لینک اصولی

حل مشکل سئو سایت در اثر بهینه سازی بیش از حد

در حالت کلی، برای مواجه نشدن یا حل مشکل بهینه سازی بیش از حد کلمات در سئو، بهتر است طبیعی عمل کنید و صفحات را برای بازدید کننده ها و انسان ها طراحی و بهینه کنید نه برای ربات های موتور های جستجو.

 1. چگالی کلمات کلیدی در صفحات بیشتر از ۲-۴ درصد نباشد.
 2. لینک سازی مصنوعی انجام نشود.
 3. اقدامات عمدی برای ظاهر سازی در “مهم بودن سایت در گوگل” انجام نشود. این اقدامات مثل پول دادن به افرادی برای سرچ کلمه کلیدی سایت شما + برند، لینک سازی فله ای، اشتراک گزاری پست ها در شبکه های اجتماعی و از این قبیل.

۱۰- لینک سازی اشتباه

شما لینک سازی می کنید. عالی است . اما آگاه باشید از بروز رسانی پاندا و پنگوئن لینک ها باید با کیفیت بالا و ظاهر طبیعی به نظر برسند پس روش های قدیمی را کنار بذارید.

شاید لینک سازی اشتباه شما در سایت خود یکی از دلایل شکست سئو سایت شما باشد.

بیشتر بخوانید: انواع بک لینک؛ خوب بد زشت!

۱۱- استراتژی سئو قدیمی

خب، این ساده ترین توضیح برای عدم عملکرد کمپین سئو شما می باشد. در این حالت استراتژی سئو شما قدیمی شده است و مطابق با گرایش های جدید سئو نیست.

در صورتی که شما هنوز هم از تکنیک های قدیمی سئو مانند تبادل لینک، ساختار مسطح URL ها (Flat URL Structure)، استفاده مکرر از کلمات کلیدی، دایرکتوری های لینک، تطابق دقیق دامنه و غیره استفاده می کنید، عملا در حال نابودی کمپین سئو سایت خود هستید.

۱۲- عدم استفاده مناسب از شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

موفقیت استراتژی های کلی سئو شما، بر اساس استفاده از زمینه های مناسبی تعیین می شود که عملکرد سئو سایت شما را مشخص می کنند. منظور ما، کانال های رسانه های اجتماعی است که تاثیر زیادی بر روی موفقیت کمپین سئو شما دارد.

وزن نسبی داده‌ شده به شبکه های اجتماعی و مرجع کاربر نسبی در الگوریتم رده‌بندی گوگل هر روز افزایش می‌یابد .

بیشتر بخوانید: بهبود سئو با پینترست

۱۳- شما تجزیه و تحلیل و پیگیری هدف ندارید

اگر شما حتی زحمت تجزیه و تحلیل وب سایت را ندارید , چطور می‌توانید شگفت‌ زده شوید که استراتژی سئو در حال شکست است ؟ برنامه‌های پیگیری هدف تمام اطلاعاتی که نیاز دارید را به شما می‌دهند .

کار در غیاب این اطلاعات شبیه رانندگی ماشینی بدون آینه عقب است – شما نخواهید دانست که چرا کمپین شما تا زمانی که به گذشته نگاه می‌کنید , شکست می‌خورد تا ببینید انتخاب‌های گذشته شما چگونه بر عملکرد فعلی شما تاثیر گذاشته‌ است .

۱۴- پنالتی شدن سایت در گوگل در اثر اسپم رقبا

اسپم سئو سایت شما در گوگل توسط رقبا برای کاهش رتبه شما ممکن است صورت پذیرفته باشد.

گاهی اوقات می توان از طریق رقابت سالم در هر زمینه ای از جمله سئو، نسبت به رقبا برتری یافت.

اما اگر رقبای شما، بخواهند از طریق روش های ناسالم با شما در سئو سایت رقابت کنند، و شما ندانید که آن ها این کار را انجام می دهند، احتمالا با مشکل شکست سئوی سایتتان مواجه می شوید.

و اگر بالا باشید در سرچ ها، روز به روز جایگاه خود را از دست می دهید و ضعیف می شوید.

از کجا بفهمیم سایت توسط رقبا در حال اسپم شدن است؟

 1. تمام موارد سئو را رعایت کرده اید ولی نتیجه نمیگیرید.
 2. سایت شما رتبه خوبی داشته اما به سرعت در حال محو شدن از رتبه های بالای گوگل به صفحات بعدیست.
 3. ناگهان و یک شبه افت شدیدی داشته اید.
 4. پنالتی سایت در گوگل در اثر اسپم

برای آشنایی بیشتر با این مورد توصیه می کنیم مطلب گوگل پنالتی Google Penalty چیست؟را مطالعه نمایید.

کلام آخر:

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است منجر به شکست کمپین سئو شود. اما، دلایل بالا، رایج ترین آنها هستند. با تضمین این که شما تمام این دلایل را بررسی و رفع کرده اید، می توانید دلایل دیگری که ممکن است منجر به شکست فعالیت های سئو شما شده باشند را هم ارزیابی کنید.

زمانی که دلیل اصلی مشکلات خودتان را مشخص کنید، باید برای رفع آن ها اقدام کنید. این کار نیازمند ارزیابی مجدد استراتژی های فعلی سئو و رفع مشکلات می باشد. زمانی که این کار را انجام دهید، باید آرام باشید و منتظر نتایج بنشینید.

به شما خواندن مطلب آیا سایت شما از لحاظ سئو نیاز به طراحی مجدد دارد؟ را پیشنهاد می نماییم.

 

منبع: .sitestory.net – newseo.ir – seouser.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 15 =