راهکارهای موفقیت به روش ایلان ماسک

راهکارهای موفقیت به روش ایلان ماسک

ایلان ماسک مدیر عامل شرکت های «اسپیس اکس» و «تسلا» یکی از خلاق ترین مدیران مطرح دنیای تکنولوژی محسوب می شود و به نظر می رسد هوش او یکی از دلایل پیشرفتش باشد؛ ولی به عقیده «جیم کَنترِل» (Jim Cantrell)، هم بنیانگذار اسپیس اکس، عوامل دیگری غیر از نبوغ نیز در موفقیت ماسک تأثیر گذار بوده اند. در ادامه قصد داریم این موارد را از دید آقای کَنترِل با شرح مثال هایی، بررسی نماییم:

۱- به دنبال آن کاری می رود که در آن تبحر یا استعداد ذاتی دارد

ماسک استعدادهای متفاوتی دارد؛ به عنوان مثال: او با اعتماد به نفس بالا سخنرانی می کند؛ به طور هوشمندانه ای به مشتریان خود پاسخ می دهد و همواره خود را در چالش قرار می دهد؛ ولی در ورای همه این موارد، او قابلیت مهم دیگری دارد: ماسک می تواند به کارهایی که ممکن است از دید دیگران عادی به نظر برسد یا اصلاً سایرین متوجه آن فرصت ها نشوند، به طور هوشمندانه ای نگاه کند و از بین تمامی انتخاب های پیش روی خود، دقیقاً مورد درست را انتخاب کند. او پس از انتخاب فعالیت شغلی آتی خود، این قابلیت را دارد که دیگران را در مورد فعالیت آینده اش، به خوبی متقاعد کند.

۲- در پی ایجاد ارزش است

ایلان ماسک همواره به دنبال ایجاد ارزش هایی است که بتواند آنها را هم اکنون یا در آینده به دیگران بفروشد. به عنوان مثال می توان به کارخانه تسلا اشاره کرد که خودرو های الکتریکی را می سازد که شاید در ابتدای عرضه، به نظر هدفی برای آینده می آمد. او همچنین سولار سیتی را تأسیس کرده که قصد تأمین انرژی پاک برای جهان را دارد که هدف بنیانگذاری این شرکت نیز در زمان تأسیس، به نظر بلندپروازانه می رسید.

۳- همواره شور مضاعف خود را در جهت درست هدایت می کند

این مدیر باهوش، به جای اینکه وقت خود را در آموزش دیدن یا حل معاملات پیچیده ریاضی در ناسا بگذراند (یا شاید از دید خودش تلف کند)، شور و انرژی خود را در راه های دیگری صرف می کند. به عنوان نمونه ایلان ماسک با عقیده به اینکه سوخت های فسیلی به عنوان خطری برای بقای بشریت محسوب می شوند، به دنبال هدف بلند مدت استفاده از انرژی پاک خورشید جهت تأمین برق است.

آقای کَنترِل معتقد است، در نهایت مهمترین نکته ای که موجب موفقیت ایلان ماسک می شود، تصمیم گیری درست او در کنار عدم ترس از شکست است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =