سئو محلی Local Seo چیست؟

سئو محلی Local Seo چیست؟

Local SEO یا سئو محلی چیست؟

سئو محلی یک مفهوم نسبتا جدید در بهینه سازی سایت برای موتور جستجوی گوگل است. گوگل مکان جغرافیایی افراد و سوابق جستجوی آنها را در نظر گرفته و نتایج خود را براین اساس بازچینی میکند. مکان جغرافیایی کاربران به راحتی از طریق آی پی قابل تشخیص است ولی مکان جغرافیایی تجارت یا سایت شما تنها با رعایت اصولی هرجند ساده ولی مشخص تعیین میگردد. کلیه فعالیت های شما برای تعیین مکان جغرافیایی تحت پوشش خود و فهماندن آن به روبات های گوگل را سئو محلی می نامیم.

سئو محلی یکی از انواع سئو است که به شما این امکان را می دهد تا بیشتر کاربرانی به سمت شما بیایند که از نظر موقعیت جغرافیایی به شما نزدیک تر هستند. این نوع از سئو بسیار اهمیت دارد و به ویژه برای سایت هایی که تجارت الکترونیکی دارند، یافتن مشتریان محلی، یک امتیاز بسیار بزرگ به حساب می آید به همین دلیل بخشی از بهینه سازی سایت باید به سئو محلی اختصاص یابد.

سئو محلی یا Local SEO روند بهینه سازی وب سایت شما برای بهبود جایگاه در نتایج محلی گوگل یا همان نتایج وابسته به محل جغرافیایی کاربران است. طبق گزارش خود گوگل بیش از یک سوم ورودی های سایت های از جستجو در سال ۲۰۱۴ محلی هستند، حال اگر شما از بیان مکان جغرافیایی تان در کلمه کلیدی استفاده کنید میتوانید این رقم را به ۵۰ درصد برسانید.

گوگل به تازگی توجه ویژه ای به جستجوی محلی و ارائه نزدیک ترین و بهترین نتایج به کاربران خود داشته است و این امر میتواند در آینده پررنگ تر و مهمتر نیز جلوه کند. اگر تجارت یا سایت شما محدوده جغرافیایی مشخصی را پوشش میدهد، باید به سئوی محلی نیز توجه داشته باشید. اولین قدم در سئوی محلی هدف گذاری روی عباراتی است که مستقیما نام مکان، محدوده یا شهر مورد نظر شما را در خود دارند و دومین قدم قرار دادن این عبارات در فضاهایی مناسب از محتوای سایت خواهد بود.

به منظور بهینه سازی سایت از نظر سئو محلی باید به چند نکته توجه داشت

۱- مشخصات کامل شرکت خود را در سایت لحاظ کنید که اگر مشتری به دنبال ارتباط با شما بود، به راحتی به شما دسترسی داشته باشد.

۲- برای سایت خود یک نقشه تنظیم کنید و در اختیار گوگل قرار دهید.

۳- اگر شرکت شما چند شعبه دارد، برای هر شعبه یک صفحه اختصاص دهید.

۴- در دایرکتوری های محلی سایت خود را ثبت کنید.

۵- در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید و سعی کنید خود را چه از نظر کاری و چه از نظر جغرافیایی معرفی کنید تا افراد محلی را بیشتر به سمت خود جلب کنید.

 

پیاده سازی سئو محلی

اول از همه اطلاعات تماس شما اهمیت بسیاری دارد و‬ چند مورد را باید در صفحه‬ تماس با ما به صورتی‬ مشخص قرار دهید.‬ به schema.org/LocalBusiness‬‬‬ ‫رفته و فاکتورهای مدلی که‬ برای نوع کسب و کارتان مناسب‬ است را انتخاب کنید ولی‬ ما میخواهیم یک نمونه ابتدایی از‬ چگونگی عملکردش را نشانتان دهیم‬. فرض کنید که شما یک صفحه‬ تماس دارید که نام، توضیحی از کسب و کار‬ آدرس و شماره تلفنتان را نشان می دهد.‬ با اضافه کردن چند تگ و‬ تعریف این آیتمهای موجود در‬ schema.org به موتورهای‬ جستجو اطلاعاتی در مورد‬ هر متن نشان میدهد و به‬ یاد داشته باشید که این تنها بخش ابتدایی ماجرا است.‬ میکروفرمت هایی برای همه چیز وجود دارد، از ساعتهای اقدام شما‬ گرفته تا انواع روش خریدی که‬ قبول میکند تا آیتمهایی مختص کسب وکارتان همچون منوهای رستوران‬. در حداقل حالت باید حتما نام کسب و کار‬ آدرس و شماره تلفن را قرار دهید و همچنین‬ چیزهایی مثل ایمیل کاری، راهنمای‬ مسیر یا یک نقشه، و یک عکس‬ و چند متن alt‬ را اضافه کنید‬.

همچنین بازدیدکنندگان انسانی را فراموش نکنید. باید ارتباط داشتن‬ و متصل شدن با شما توسط‫ انجمنها و توابع رسانه‬‬ اجتماعی برایتان آسان باشد. یک نکته دیگر‬ در مورد اطلاعات کسب و کار شما این است که باید‬ همیشه در گوشه ی پایین سمت راست یا چپ‬ فوتر در تمامی صفحات وجود داشته باشد‬. این مکانی است که معمولا کاربران‬ برای دریافت اطلاعات تماس نگاه میکنند‬ و به این صورت آنها به راحتی میتوانند‬ از هر صفحه ای اطلاعات تماس شما را دریافت کنند‬. امروزه همچنین باید توجه داشته باشید که مردم‬ دیگر تنها در رایانه هایشان در‬ خانه شما را جستجو نمیکنند و شما همچنین بر‬ دستگاه های موبایل در بیرون یا‬ اداره شان نیز جستجو میشوید‬ و اکثر این جستجوها با اهداف‬ پیدا کردن نتیجه های محلی است.‬ داشتن سایتی که ظاهر خوبی دارد‬ و بر دستگاه های موبایل نیز عملکرد خوبی دارد‬ نه تنها در موتورهای جستجو در‬ دستگاه های موبایل بهتر نمایش می یابد‬ بلکه شما را مطمئن میسازد‬ که کاربران تجربه ی خوبی با‬ شما و سایتتان در دستگاه های مختلف دارند‬.

برنامه GoMo شما‬ را قادر میسازد که تا ظاهر وب سایت‬ بر دستگاه موبایل را ببینید و‬ میتواند سایت شما را اسکن کرده و توصیه هایی‬ از چگونه ارتقای عملکرد صفحه ی‬ موبایل در اختیارتان قرار دهد‬ و به اصطلاح ببیند سایت شما موبایل فرندلی هست یا خیر. اگر شما متخصص برنامه نویسی یا منبعی در اختیار دارید‬ میتوانید این مشکلات را با ساخت‬ سایت مجزایی منحصرا برای کاربران موبایل‬ در دامین یا زیردامین دیگری حل‬ کنید. یا حتی بهتر، شما میتوانید‬ از یک طراحی با پاسخدهی بالا‬ استفاده کنید تا با اندازه صفحه نمایش سازگاری داشته‬ و بر پایه کد تکی پردازش شود.‬ اگر به دنبال راه حلی سریع‬ هستید و یک وب سایت ایستایی در اختیار دارید‬ میتوانید از شراکت گوگل با‬ Duda Mobile بهره برده‬ و یک نسخه ی سریع موبایلی ‫از صفحتتان مستقیما از سایت‬‬ GoMo بسازید.‬

روی هم رفته اکثر مشتریهای بومی‬ از دستگاه های موبایل استفاده میکننند و اگر سایت شما اطلاعات مورد‬ نیاز برای بازدید کنندگان موبایل را مهیا نکند‬ یا اگر باعث بسته شدن مرورگرشان‬ شود ممکن است مشتریهای بالقوه خود را از دست دهید.‬ با تمرکز بر بهینه سازی صفحه‬، صفحه تماس، علامت گزاری با مدلها‬ و عملکرد موبایل گام درستی را به سمت‬ نمایش بیشتر در نتایج جستجوی محلی بر خواهید داشت‬ و اینها چیزهایی هستند که بر‬ صفحات سایت بر آن کنترل دارید‬‬‬‬. جالب است بدانید که استفاده از میکروفرمت ها در بین کارشناسان سئو و بهینه سازی سایت به عنوان اسکوپ بندی مطرح میشود.

چگونه در سئو محلی موفق باشیم؟

بطور حتم کسب لینک های مناسب و واقعی از سایت های مرتبط و با هدف گذاری روی عباراتی که در آنها به مکان جغرافیایی شما اشاره شده تاثیر بالایی بر سئو محلی سایت شما خواهد داشت ولی در این بخش به مواردی که باید در محتوای سایت و ساختار کلی آن رعایت کنید اشاره خواهیم کرد. پاسخ به سوالات زیر میتواند راهنمای خوبی برای شناخت عوامل موثر بر سئو محلی باشد:

۱- آیا نام، آدرس وتلفن من در تمامی صفحات وبسایت درج شده است؟

روبات های گوگل قابلیت درک شماره تماس و آدرس شما را دارند، به همین دلیل یکی از بهترین فضاهای سایت جهت درج اطلاعات تماس فوتر سایت است که در همه جا تکرار میشود.

۲- آیا هر صفحه از سایت موردنظر از یک محتوای منحصر به فرد برای توضیح یک محصول یا توضیح درباره یک سرویس دهی با بیان جزئیات آن برخوردار است؟

به بیان دیگر محتوای سایت شما نباید تکراری و غیر مفید بنظر برسد، هر صفحه از سایت باید به تنهایی ارائه دهنده مفاهیم و مطالب مشخصی باشد که در بخش های دیگر سایت تکرار نشده است.

۳- آیا وبسایت من در سایت های دایرکتوری محلی معتبر قرار گرفته شده است؟

نکته بسیار ظریف در این بخش مربوط به اعتبار و ارزش سایت های دایرکتوری است. قراردادن لینک سایت خود در هر سایت یا مجموعه ای به معنی پیشرفت شما در نتایج گوگل و یا بهبود سئوی محلی نخواهد بود و تنها سایت های معتبر میتوانند موجب پیشرفت شما شوند، چیزی که به راستی در فضای اینترنت ایران به سختی یافت میشود.

۴- آیا لینک سایت شما در سایت هایی که محتوای شما را کپی کرده اند قرار گرفته است؟

سایت های بسیاری هستند که محتوای خود را تولید نمیکنند بلکه با جمع آوری اطلاعات از اینترنت خوراک محتوایی خود را تامین میکنند. بهتر است همیشه به این سایت ها توجه کنید و مطمئن شوید که لینک شما را بعنوان مرجع مقاله درج نموده اند زیرا بر سئوی کلی سایت و سئو محلی شما بسیار تاثیرگذار است.

اگر به هر دلیل لینک شما درج نشده است از مدیر سایت درخواست کنید که این کار را انجام دهد و یا مقاله شما را از روی سایت خود حذف نماید. در غیر اینصورت میتوانید این کپی برداری را به اطلاع گوگل رسانده و از سایت مورد نظر شکایت کنید.

۵- آیا افراد نظرشان را درباره این سایت بیان کرده اند؟

اگر شما یک صفحه مشخص برای سایت یا تجارت خود در گوگل پلاس ایجاد کرده باشید، کاربران قادر خواهند بود نظراتشان را در مورد کیفیت خدمات شما در آن فضا بیان کنند. یکی از کلیدی ترین پارارمترهای موثر بر سئو محلی همین نظرات کاربران در صفحه گوگل پلاس شماست. شما میتوانید از دوستان یا مشتریان خود درخواست کنید تا نظرشان را مستقیما در صفحه گوگل پلاس برای شما بیان کنند.

۶- آیا این وبسایت کیفیت لینک شدن در سایت های دیگر رادارد؟

مردم معمولا فراموش می کنند که اعتبار سایت شما به عنوان یک فاکتور در رتبه بندی محلی قرار می گیرد. شما برای افزایش اعتبار سایت خود نیاز دارید که سایت های دیگر به شما لینک کنند، پس یک راه برای این کار پیدا کنید.

موارد ذکر شده برای بهبود سئو محلی بسیار ساده بنظر میرسند و شاید شما همه آنها را تاکنون میدانستید، پس میتوانید با رعایت این اصول ساده و صرف کمی وقت سایت خود را در نتایج گوگل بالا برده و همچنین خود را برای کاربران محلی آماده کنید.

اسلایدر سئو محلی گوگل چیست؟

اسلایدر گوگل یک عکس رنگی و افقی است که در بالای نتایج جستجو پدیدار می شود. اسلایدر گوگل ۹ نتیجه برتر جستجوی محلی را برای شما به نمایش می گذارد. تمامی تصاویر نمایش داده شده در این بخش از پروفایل گوگل پلاس این مکان ها که توسط خود صاحب حساب کاربری (مسئول سئو محلی) و یا مشتریانتان بارگذاری میشوند دریافت میگردد.

چگونه در اسلایدر گوگل باشیم؟

کاملا مشخص است که این قابلیت گوگل در حال حاضر استفاده زیادی در ایران ندارد و کمتر شاهد چنین اسلایدری در نتایج جستجوی خود هستیم. دلیل این امر را میتوان تحریم ایران و عدم امکان ثبت نام در Local Business گوگل دانست. با این وجود شما میتوانید با رعایت اصول سئوی محلی جایگاه مناسبی در نتایج اصلی گوگل و نه اسلایدر بالای صفحه نیز کسب کنید که تاثیر بالایی بر جذب بازدیدکننده یا مشتری برای سایت خواهد داشت.

سئو محلی چیست
سئوی محلی روند بسیار ساده ای بوده و سزاوار این است که برای انجامش وقت بگذاریم. در اینجا به بیان چند مرحله از آماده سازی سایت خود جهت حضور در اسلایدر گوگل می پردازیم.

  • درخواست یک صفحه Google + کنید و فرم مربوط به آن را به طور کامل پرکنید.
  • عکس های با کیفیت در صفحه Google+ خود آپلود کنید.
  • مشتریان خود را تشویق به گذاشتن نظریاتشان در صفحه Google+ خود کنید.
  • لینک های مناسب از سایت هایی در زمینه کاری خودتان کسب کنید. این لینکها باید با هدف گذاری روی نام تجاری و یا برند شما باشند.

ممکن است شما در یک عبارت خاص مانند “آموزشگاه خیاطی” جایگاه مناسبی نداشته باشید، ولی میتوانید با رعایت اصول سئو محلی هدف گذاری خود را برای عباراتی مانند “آموزشگاه خیاطی در تهران” انجام داده و به سرعت در این کلمات پیشرفت کنید.

باکس جستجوی محلی چیست؟

باکس جستجوی محلی یک نوع سنتی از نمایش نتایج محلی است که در آن نام تمامی تجارت های محلی حاوی عبارت جستجو شده به نمایش گذاشته می شود. این باکس محلی معمولا بعد ازنمایش سه نتیجه کلی نمایش داده می شود. رتبه بندی سایت در باکس های جستجوی محلی به بیش از ۱۵۰ متغیر شناخته شده و ناشناخته! بستگی دارد.

local seo چیست

اشتباهات رایج در سئو محلی

به همان راحتی که انجام مراحل درست می تواند به روند بهبود رتبه سایت شما کمک کند، برداشتن قدم های اشتباه می تواند رتبه سایت شما را پایین آورده و حتی در بعضی مواقع باعث جریمه سایت شود. در این بخش توجه شما را به برخی از اشتباهات رایج در سئو محلی جلب می کنیم:

۱- استفاده نکردن از کد تلفن شهر

نام، شماره تلفن و آدرس از فاکتور های مهم در رتبه بندی جستجوی محلی هستند. اگر هنگامی که شماره تماس خود را در سایت قرار می دهید کد شهر را در آن لحاظ نکنید، یک فاکتور موثر در بهبود روند سئو محلی را از دست داده اید.

۲- عدم درج آدرس شرکت

گوگل بسیار هوشمند است و آدرس های پستی را بخوبی می شناسد. اگر در صفحه تماس خود از نقشه گوگل یا تصاویری برای نمایش کروکی استفاده میکنید، حتما آدرس خود را بصورت متنی نیز درج کنید تا روبات های گوگل قادر به درک آن باشند.

۳- کامل نکردن صفحه پروفایل در گوگل پلاس

هرچند که خود گوگل انکار می کند اما عاشق صفحاتی است که اطلاعاتشان کامل است .
Google+ یک فرصت بسیار مناسب برای ایجاد یک صفحه اجتماعی برای کسب و کار شماست. شما باید یک صفحه پروفایل ایجاد کنید و تمامی اطلاعاتی که از شما خواسته شده را در آن پاسخ دهید. زمینه کاری خود را به دقت تعیین کنید و تصاویری که تمایل دارید در نتایج گوگل دیده شوند را در این صفحه بارگذاری کنید.

۴- استفاده از کلمات کلیدی اشتباه

آیا تابه حال درباره پیشنهاداتی که تضمین می دهند رتبه سایت شما را بالا ببرند و در غیر اینصورت پول شما را پس می دهند چیزی شنیده اید؟ این روش تنها با هدف گذاری روی کلمات کلیدی نامناسب یا کم جستجو بازدهی خواهد داشت.

۵- نادیده گرفتن سرعت سایت

گوگل عاشق این است که بهترین نتیجه را برای جستجوگران فراهم کند. سایت شما باید به سرعت بالا بیاید و تجربه خوبی را برای کاربر فراهم کند. با در نظر گرفتن سئو محلی یا حتی بدون آن، سال ۲۰۱۴ سالی است که در آن بالا بودن سرعت سایت و فراهم کردن محیطی کاربرپسند اهمیت زیادی دارد.

۶- استفاده بیش از اندازه از کلمه کلیدی حاوی مکان جغرافیایی

اگر به روزهای اولیه ی حضور سئو محلی برگردیم متوجه می شویم که استفاده بیش از اندازه از یک کلمه کلیدی رتبه سایت را درموتور جستجو بالا می برد. طولی نکشید که گوگل متوجه این بازی شد و تاثیر آن را از بین برد. امروزه همچنان افراد فکر می کنند که استفاده بیش از اندازه کلمه کلیدی رتبه سایتشان را بالا می برد در صورتی که در بسیاری موارد حتی باعث کاهش رتبه سایت آنها می شود، بنابراین از انجام چنین کاری خوددراری کنید.

۷- عدم فعالیت در شبکه های اجتماعی

موتورهای جستجو فاکتورهای زیادی برای رتبه بندی سایت ها دارند که از جمله آنها میزان به اشتراک گذاری مطالب است. به اشتراک گذاری مطالب (بیش از همه در Google+ و بعد از آن در (facebook از فاکتور های مهم گوگل در سئو محلی است.

منبع: فست سئو – وب سیما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =