گوگل سایت لینک

سایت لینک گوگل Google Sitelinks چیست؟ مراحل ایجاد گوگل سایت لینک ؟

سایت لینک گوگل Google Sitelinks یک فرمت فهرست لوکس است که در نتایج جستجوی با کلمات تجاری یا نام سایت قرار می گیرند و به دنبال آن دو یا چند نتیجه لینک Sitelink می باشد. اکثر کاربران وب Sitelinks را به عنوان یک مزیت تقویت کننده شهرت می دانند ، به همین دلیل سایت لینک ها ارزشمند هستند. سایت لینک (Sitelink) ها روش بسیار موثری برای برتری داشتن به رقیبان در SERP – صفحه نتایج موتور جستجو – هستند. سایت لینک ها باعث افزایش اعتماد بازدید کننده و جذب ترافیک هدفمند به صفحات داخلی سایت شما می شوند.

حتما برای شما نیز این سوال پیش آمده است که چرا وقتی آدرس یا نام تجاری سایت خود را در گوگل جستجو می کنید ، نتیجه ای مشابه جستجو نام یا آدرس سایت های تجاری معتبر نشان داده نمی شود ؟ در ادامه گام به گام به شما توصیح داده خواهد شد که چگونه می توانید برای سایت خود سایت لینک گوگل ایجاد کنید.

 

گوگل سایت لینک

 

SERP  مخفف کلمه search engine results page و به معنی صفحه نتایج موتور جستجو می باشد و اشاره به  این دارد که هنگامی که ما یک کلمه کلیدی را در موتورهای جستجوگر جستجو میکنیم ممکن است چندین وب سایت با آن کلمه کلیدی نمایش داده شود. SERP   یا صفحه نتایج موتور جستجو یا با استفاده  از سئو یا با استفاده ه از sem نمایش داده شده است در قسمت سمت راست و قسمت بالای جستجوها وب سایت هایی که با کلمه  (ad (advertising نمایش داده شده اند با استفاده از (ppc (Pay-Per-Click نمایش داده میشوند  .

 

سایت لینک ها ، لیستی از لینک های یک وبسایت هستند که صفحه اصلی وب سایت بعلاوه چندین لینک از صفحات داخلی آن وب سایت را در زیر آن و به صورت تو رفته و در دو ستون در SERP نمایش می دهند.  سایت لینک ها فقط زمانی نشان داده می شوند که یک نام تجاری و یا یک سایت را جستجو کنید. برای مثال زمانی که شخصی عبارت “پیامک پارسیان” را جستجو می کند، به احتمال بسیار زیاد می خواهد وارد سایت پیامک پارسیان  شود، گوگل با استفاده از الگوریتم خاصی این موضوع را می فهمد و نه تنها smsparsian.com را به عنوان نتیجه اصلی جستجو نشان می دهد، بلکه گزینه های دیگری که مربوط به صفحات داخلی سایت می باشند را نیز نشان می دهد.

عدم نمایش سایت لینک ها احتمالا به این دلیل است که: در بیشتر جستجو هایی که برای “سئو پارسیان” انجام می شود کاربر لزوما به دنبال سایت سئو پارسیان نیست، بلکه به دنبال اخبار و یا اطلاعاتی در مورد سئو می باشد.

جستجو هایی که در آنها نام های تجاری جستجو می شوند که مکان فیزیکی آنها در موقعیت جغرافیایی فرد جستجو کننده قرار دارند، هم سایت لینک ها نمایش داده می شوند و هم نمودار دانش.

چرا گوگل سایت لینک مهم است؟

دلیل اهمیت سایت لینک ها را گوگل اینگونه توضیح می دهد. “سایت لینک ها به منظور هدایت کاربر به صفحات داخلی سایت شما نشان داده می شوند. همچنین به کاربر این اجازه را می دهند تا اطلاعاتی را که می خواهند را سریعتر پیدا کرده و در زمان خود صرفه جویی کنند.” به عبارت دیگر سایت لینک ها بهترین نتایج را در کمترین زمان به کاربر نشان می دهند.

گوگل می گوید: “ما سایت لینک ها را برای نتایجی که فکر می کنیم برای کاربر مفید است نشان می دهیم. اگر ساختار سایت شما به گونه ای باشد که الگوریتم های ما نتوانند سایت لینک های خوبی پیدا کنند، یا ما فکر کنیم که سایت لینک های سایت شما به چیزی که کاربر جستجو کرده است ارتباطی ندارد، آنها را نشان نخواهیم داد.”

صرف نظر از مرتبط بودن سایت لینک ها و صرفه جویی در زمان، سایت لینک ها به روش های زیر نیز می توانند سایت شما را بهبود بخشند:

 • ایجاد اعتبار برای نام تجاری
 • افزایش اعتماد
 • پوشش دادن فضای بیشتری از SERP
 • نرخ کلیک شدن (Click-through rate) یا CTR سایت شما را افزایش می دهد
 • مراحل خرید را کوتاه تر می کند. (در انگلیسی اصطلاح Conversion Funnel برای مراحل خرید استفاده می شود)
 • قدرت لینک های داخلی را بیشتر می کند. (منظور از قدرت اعتبار و رتبه آنها از دید SEO است)

 

هیچ فرم یا کدی وجود ندارد که بتوان به وسیله آن سایت لینک ایجاد کرد  ، به دلایل زیر امکان اینکه به راحتی بتوانید سایت لینک ایجاد کنید وجود ندارد.

سایت لینک ها به صورت اتوماتیک ساخته می شوند. گوگل هیچ فرایندی برای ایجاد سایت لینک ها ارائه نداده است. شما نمی توانید تعیین کنید کدام لینک ها و در چه زمانی مهم هستند. با این حال شما می توانید لینک هایی را که مهم نیستند و یا نامرتبط هستند را با تنزل دادن آنها مشخص کنید.

سایت لینک ها با پیروی کردن از تجارب موفق ساخته می شوند. فرایند ایجاد سایت لینک ها شبیه مقدمات طراحی و توسعه وب سایت است. به این دلیل که فرایند ایجاد سایت لینک ها به پیروی کردن از استاندارد های ایجاد و توسعه وب سایت ها وابسته است.

گوگل به شما نمی گوید چگونه سایت لینک بسازید. در صفحه پشتیبانی گوگل در رابطه با سایت لینک ها، توضیح داده نشده است که چگونه می توانید برای سایت خود سایت لینک بسازید. فقط به این جمله بسنده شده است که “در حال حاضر سایت لینک ها اتوماتیک ساخته می شوند.” سایت لینک ها نیز مانند بسیاری از چیزهایی که در دنیای موتور های جستجو وجود دارند، با استفاده از الگوریتم ها ساخته می شوند.

بنابراین برای ایجاد سایت لینک ها باید رفتار و منطق الگوریتم ها را یادگرفت، از نمونه های موفق پیروی کرد و امیدوار بود که نتایج مطلوبی به دست آید.

 

راهنمای گام به گام ایجاد سایت لینک

با اینکه شما نمی توانید با استفاده از یک پلاگین و یا یک ابزار سایت لینک بسازید، اما می توانید فرایندی را دنبال کنید که شانس ساخته شدن سایت لینک را افزایش دهد.

 • از یک اسم منحصر به فرد برای نام تجاری خود استفاده کنید

سایت لینک ها قبل از هر چیز به نامی که شما برای کسب و کار یا وب سایت خود انتخاب می کنید بستگی دارند. سایت شما در صورتی در جستجوی نام تجاری نشان داده خواهد شد که چیزی داشته باشد که آنرا از اصطلاحات معروف و جستجو های رایج متفاوت کند.

در موارد نادری ، نام های تجاری رتبه اول و سایت لینک ها را به دست خواهند آورد. اپل نمونه خوبی است. بر اساس نیت و رفتار کاربر، گوگل می داند که بیشتر جستجویی های کلمه “apple” )به معنی سیب در انگلیسی) به تنهایی در آنها آمده است، جستجو هایی هستند که به دنبال شرکت اپل هستند. به همین دلیل وقتی شما کلمه “apple” را جستجو می کنید سایت شرکت اپل را به عنوان اولین گزینه در SERP مشاهده می کنید.

در مقابل اگر نام سایت شما “فروشگاه سخت افزار” و یا “خرید بستنی باشد” (البته به حروف لاتین)، احتمالا رتبه اول را در SERP به دست نخواهد آورد. مگر در حالتی که جستجو کننده و سایت موقعیت جغرافیایی مشترک داشته باشند.

 • سلسله مراتب و ساختار واضحی برای سایت درست کنید

وب سایت هایی که سلسله مراتب شفاف و واضحی دارند راحت تر توسط موتور های جستجو کاوش می شوند و حرکت در بین صفحات آنها نیز راحت تر است و احتمال اینکه برای آنها سایت لینک ساخته شود بیشتر است. زمانی که لینک های داخلی سایت خود را می سازید، اطمینان حاصل کنید که ترتیب منطقی و واضحی دارند.

 

“نوار ناوبری (Navigation Bar)”،  بخشی از سایت که لینک های اصلی سایت شما در آن قرار دارند. معمولا به صورت منو در بالای سایت و یا به صورت لیستی از لینک ها در کناره ها قرار می گیرند  ، روش اصلی نمایش ساختار سایت شما می باشد. گوگل اینگونه توضییح می دهد که:

تمام سایت ها یک صفحه خانه یا “ریشه” دارند. این صفحه معمولا بیشترین بازدید را در سایت دارد و نقطه شروع بازدید کنندگان سایت می باشد. با ساختن نوار ناوبری به بازدید کنندگان کمک کنید تا از صفحه اول دیگر صفحات سایت را پیدا کنند. یک نوار ناوبری خوب به تمام قسمت های مهم سایت شما لینک دارد، مشخص است که کاربران را به کجا هدایت می کند و از یک ساختار منطقی پیروی می کند. یک نوار ناوبری سازمان یافته و قابل فهم شامل “خانه”، “اخبار” و “درباره ما” می باشد. شما می توانید نوار ناوبری را در بالای سایت و یا در کناره های همه صفحات قرار دهید تا به راحتی قابل دسترسی باشند.

 • نقشه سایت (sitemap.xml) بسازید

جهت بهبود کاوش کردن سایت نقشه سایت نیز بسازید. نه تنها کاوش کردن سایت توسط موتور های جستجو را تسریع می کند، بلکه به گوگل کمک می کند تا “صفحات بیستری از سایت شما را پوشش دهد.” با ساختن یک نقشه سایت دقیق و جامع، شانس ساخته شدن سایت لینک های متعدد و هدفمند را افزایش خواهد یافت.

 • محتوای مفید ، خوانا ، مرتبط و غنی از اطلاعات بسازید

همه چیز به محتوا بستگی دارد. هدف گوگل از نشان دادن سایت لینک ها این است که اطلاعاتی را که بیشترین ارتباط را با عبارت مورد جستجوی کاربر دارد برای او فراهم کند. اطلاعات مرتبط فقط در جایی می تواند باشد که محتوای کافی وجود داشته باشد. همه صفحات شما باید محتوای زیادی داشته باشند.

بعضی از وب سایت ها محتوای کمی در صفحات اصلی دارند. این اشتباه است. با گذاشتن مقدار قابل توجهی اطلاعات مفید در این صفحات، SEO سایت شما از جهات مختلف از جمله داشتن سایت لینک ها بهبود خواهد یافت.

 • از لینک های متنی استفاده کنید

الگوریتم گوگل چگونه می فهمد که چه صفحاتی را باید در سایت لینک ها نمایش دهد؟ به نظر می رسد که لینک های داخل صفحات بیشترین تاثیر را دارند. بهترین لینک ها، لینک هایی هستند که متنی باشند نه عکس. بعضی از سایت ها از تصاویر برای دکمه های ناوبری استفاده می کنند. برای مثال از یک عکس قابل کلیک شدن برای نمایش “خانه” و یا “تماس با ما” استفاده می کنند. این دکمه ها روش خوبی برای ساختن لینک نیستند، مخصوصا برای منو های ناوبری. به جای آنها از لینک های متنی استاندارد استفاده کنید.

البته لینک هایی که به آنها اشاره کردم، لینک های ناوبری بودند. شما باید در داخل محتوای سایت خود نیز از لینک های داخلی استفاده کنید. داشتن یک استراتژی قوی لینک سازی بدین معنی است که شما لینک هایی بسازید که با استفاده از متن های کلیک شدنی ساده بازدید کننده را به صفحات داخلی تری هدایت کند.

 • عنوان های درست و دقیقی برای صفحات انتخاب کنید

مهمترین خصیصه مهم هر صفحه ای از دید SEO عنوان آن است. گوگل برای درست کردن سایت لینک ها به این عنوان ها وابسته است. نکته ساده ای که باید به خاطر داشت این است که عنوان صفحه باید توصیف کننده محتوای آن صفحه باشد.

 • سعی کنید ترافیک سایت بالا برود و صبر داشته باشید

مت کاتس (Matt Cutts) – از اعضای تیم SEO گوگل – در ویدویی می گوید که شما باید “صبور باشید”. او همچنین اظهار می کند که “افراد کافی باید با سایت شما آشنا شوند” و “مردم باید در مورد سایت شما اطلاعات کسب کنند.” این بدین معنی است که الگوریتم گوگل بر اساس میزان ترافیک، سایت لینک ها را انتخاب می کند.

 • باید رتبه اول را داشته باشید

سایت لینک ها برای سایت هایی نشان داده می شوند که در SERP رتبه اول را داشته باشند. برای سایتی که در رتبه دوم باشد چنین چیزی وجود ندراد. باید رتبه اول باشید.

بلاگ داشته باشیم” ممکن است چالش برانگیز باشد. آسان ترین اصطلاح برای به دست آوردن رتبه خوب نام های تجاری شما می باشند. (نام شرکت، آدرس و یا نام برند شما)

با فرض اینکه نام تجاری و یا نام شرکت شما منحصر به فرد است، شانس اینکه شما در جستجو هایی که کاربر به دنبال نام تجاری شما یا آدرس سایت شما باشد، رتبه اول را به دست آورید بیشتر است. بنابراین شانس شما برای داشتن سایت لینک نیز بیشتر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =