فریب کاربران تلگرام با برنامه جعلی Telegram DR

فریب کاربران تلگرام با برنامه جعلی Telegram DR

بعد از صدور دستور فیلترینگ تلگرام در کشور، برنامه ای به نام Telegram DR در حال انتشار است که قصد فریب کاربران تلگرام را دارد.

حتما بخوانید: انتشار بدافزار در پوشش فیلترشکن برای تلگرام

برنامه جعلی Telegram DR با عنوان تلگرام بدون فیلتر شرکت تلگرام در بین کاربران انتشار یافته و به این طریق به نظر می رسد که تلگرام در صدد جلب اعتماد کاربران خود است اما چنین نیست.

برنامهTelegram DR با هدف فریب کاربران تلگرام در حال انتشار است. این در حالی است که انتشار این برنامه رسما از سوی تلگرام اعلام نشده است.

لازم به ذکر است که این برنامه توسط Moonshot Group ثبت شده و در معرفی آن هم از عکس های فارسی استفاده گشته که این امر به نوبه خود باعث شده سوالاتی در این مورد مطرح شود.

اجازه بدهید کمی بیشتر موضوع را باز کنیم و ببینیم گروه مون شات (MoonShot Group) چه افرادی هستند؟

برنامه TelegramDR توسط نریمان غریب (شبکه منوتو) و امین ثابتی (کارشناس فنی بی‌بی‌سی) که هر دو ساکن لندن هستند، تهیه و معرفی شده و اخیرا هم توسط کانال‌های مختلف از جمله آمدنیوز تبلیغ شده است.

در ابتدا ادعا شده بود که تلگرام دی آر (Telegram DR) متن باز (Open Source) است و با همکاری دوروف، موسس تلگرام تهیه شده (!) اما ریپوزیتی گیت‌هاب آنها خالی بود و ادعای اپن‌سورس بودن آن مثل اتصالش به دوروف، فاقد مدرک بود.

امروز هم مقداری کد در گیتهاب اضافه کرده اند که کاربر بی‌اطلاع، ممکن است تصور کند واقعا اپن‌سورس است. همچنین نسخه iOS تلگرام دی آر هنوز ارایه نشده است که این نیز خود می تواند به دلیل پروسه تایید امنیت اپل برای نرم افزار تازه وارد باشد.

در گوگل پلی (فروشگاه نرم افزاری اندروید) برای توصیف نرم افزار به این صورت عمل کرده اند:

کاربران نباید برای پیدا کردن جایگزین تلگرام به هر برنامه ای اعتماد و از آن استفاده کنند. بهتر است کاربران نسبت به اطلاعات خود بیشتر دقت کنند.

تهیه‌کنندگان آن مدعی هستند که این برنامه همان تلگرام+سایفون است! در تلگرام دی آر مکالمه صوتی غیر فعال است.

سوالی که پیش می آید این است که اگر واقعا این نرم افزار از پروکسی داخلی یا به عبارت عوام پسندتر به کار برده شده توسط ارایه کنند، سایفون داخلی استفاده می کند، چرا قابلیت تماس غیر فعال است؟

به صورت مشخص دو دلیل عمده برای اعتماد نکردن به تلگرام دی آر (Telegram DR) وجود دارد:

۱- توسعه دهنده های تلگرام دی آر (Telegram DR) افراد تایید شده ای نیستند که بتوان تصور کرد آن ها فقط به فکر ما هستند تا تلگرام بدون فیلتر به ما بدهند!

به هر حال ممکن است این برنامه دسترسی دولت های بیگانه را به اطلاعات کاربری ما باز کند. اگر قرار بود چنین شود، تلگرام اینقدر در کشورهای مختلف با مشکل مواجه نمی شد!

پس بعید نیست که این تلگرام بدون فیلتر در جهت باز کردن دست دولت های بیگانه از جمله انگلیس فراهم شده باشد، اگر نام توسعه دهنده ها و موقعیت شغلی آن ها را بررسی کنید، متوجه می شوید!

۲- تناقص در ارایه اطلاعات مربوط به متن باز بودن پروژه که بالاتر خواندیم.

همچنین یک نسخه به نام تلگرام دی آر لایت (Telegram DR Lite) در گوگل پلی وجود دارد که هیچ تفاوتی در توضیحات با برنامه اصلی ندارد.

اما با بررسی و مقایسه اسکرین شات مربوط به این نسخه  به این نتیجه رسیدیم که همانطور که از اسمش پیداست، نسخه لایت از دسته نرم افزارهای نسخه لایت گوگل هستند که نسخه وب نرم افزار را در قالب یک نرم افزار اجرا می کنند و حجم کمتری را از فضای داخلی موبایل شما اشغال می کند. این تنها تفاوت بین تلگرام دی آر و تلگرام دی آر لایت است.

با فیلتر شدن تلگرام این برنامه ها در حال انتشارند و کاربران باید دقت بالایی در این زمینه داشته باشند.

به هر برنامه خارجی اعتماد نکنید و آن ها را نصب ننمایید.

حتما بخوانید: بهترین پیام رسان های جایگزین تلگرام

 

منبع: خبرگزاری فارس – toranji.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − یک =