قیف بازاریابی Marketing Funnel چیست؟

قیف بازاریابی Marketing Funnel چیست؟

قیف بازاریابی اصطلاحی است که شاید تا الان نشنیده باشید و در سایت خودتان نیز آنرا پیاده سازی نکرده باشید. قیف بازاریابی یکی از مفهوم های مهم در بازاریابی اینترنتی است که اگر به درستی در سایتی پیاده سازی شود می تواند فروش های میلیونی را برای آن سایت به همراه داشته باشد.

قیف بازاریابی (Marketing Funnel) چیست؟

قیف بازاریابی به تعدادی از صفحات سایت گفته می شود که بازدیدکنندگان به ترتیبی که مدیر سایت دوست دارد آن ها را طی می کنند. در واقع قیف بازاریابی به صفحاتی از سایت گفته می شود که به صورت کاملا حرفه ای طراحی می شوند که دارای پیشنهاد های خاصی برای کاربران و بازدیدکنندگان سایت است. صفحاتی که در قیف های بازاریابی طراحی می شوند معمولا منجر به خریدهایی هم می شود. بازدیدکنندگانی که در هر صفحه به پیشنهادی پاسخ مثبت می دهند بلافاصله به صفحه بعدی و پیشنهاد های دیگر هدایت می شوند. و حتی در صورت منفی بودن پاسخ می توان پیشنهاد دیگری برای بازدیدکنندگان در نظر گرفت.

حالا چرا باید از قیف بازاریابی در سایت خود استفاده کنیم؟ به خاطر اینکه قیف های بازاریابی باعث افزایش حجم خرید مشتریان می شود و به همین سادگی می توان فروش سایت را بدون افزایش بازدیدکننده چندین برابر کرد.

 

مثالی ساده از یک قیف بازاریابی

یک قیف بازاریابی می تواند شامل دو صفحه از سایت باشد. صفحه اول صفحه فرود وب سایت است که مثلا شامل یک هدیه به صورت فایل پی دی اف است و صفحه دوم صفحه ای است که در آن پیشنهاد محصول رد نشدنی ما برای کاربر در نظر گرفته شده است.

زمانی که بازدیدکننده وارد صفحه فرود ما شد و پاسخ مثبت به آن داد یعنی اطلاعات تماس خود را در قبال دریافت هدیه به ما داده است. سپس به صفحه دوم یعنی محصول رد نشدنی هدایت می شود که در این صفحه محصولی را که از نظر قیمت در سطح پایینی قرار دارد را به او پیشنهاد می دهیم. اگر بازدیدکننده حاضر به خرید این محصول هم شود در واقع ما توانسته ایم محصولی از سایتمان را به فروش برسانیم. هدف اصلی در قیف های بازاریابی ساده این است که صرفا بازدیدکنندگان را به خریدار تبدیل کنیم. زیاد روی فروش تمرکز نمی شود و ممکن است فروش زیادی را برای ما به همراه نداشته باشد. با خرید محصول رد نشدنی توسط بازدیدکننگان باعث می شود که بازدیدکنندگان را به خریدار تبدیل کنیم و محصولات دیگر سایتمان را راحت تر به آن ها بفروشیم.

قیف های قدیمی بیشتر هدفشان روی قبل از خرید بود. یعنی هنگامی که کاربر محصولی را برای خرید انتخاب کرده بود قبل از اینکه تسویه کند به او پیشنهادهای دیگری هم داده می شد. مثلا اگر فلان محصول هم به سبد خرید خود اضافه کنید ۵۰ درصد تخفیف به شما تعلق می گیرد. در واقع به بازدیدکننده ای که قصد خرید یک محصول را داشت پیشنهاد بیشتر خرید کردن داده می شد.

در قیف های جدید که حرفه ای تر هستند تمرکز روی بعد از خرید است. یعنی اجازه خرید به بازدیدکننده داده می شود و بعد از نهایی کردن خرید و پرداخت کامل، پیشنهاد های خرید بعدی به او داده می شود. و بازدیدکننده ای که به مشتری تبدیل شده است به صفحات دیگر محصولات با تخفیف های ویژه هدایت می شود. پس نکته مهم اینجاست که در قیف های پیشرفته و حرفه ای پیشنهاد های فروش بعد از خرید به بازدیدکننده داده می شود. مزیت این قیف ها نسبت به قیف های قدیمی این است که هنگامی که کاربر محصولی را می خرد در واقع به آن سایت اعتماد کرده است و یک بار پروسه خرید را به طور کامل انجام داده است. همین باعث می شود که خرید های بعدی راحت تر صورت گیرد تا اینکه قبل از خرید پیشنهاد های خرید دیگر به او داده شود.

یکی دیگر از مزیت های قیف های بازاریابی حرفه ای این است که پیشنهاد های فروش شما از دید افرادی که هنوز خریدی انجام نداده اند پنهان است و همین باعث می شود که رقبای شما نتوانند پیشنهاد هایی که در قیف های بازاریابی تان در نظر گرفته اید را هر روز چک کنند. بنابر این استفاده از این حالت قیف های بازاریابی باعث می شود که فرایند بازاریابی اینترنتی شما از دید افراد پنهان بماند.

 

نکات مهم در طراحی قیف های بازاریابی

اولین نکته این است که در طراحی قیف های بازایابی باید از گرافیک حرفه ای استفاده کنید. به عنوان مثال جلد محصولات پیشنهادی را باید به صورت حرفه ای و ۳ بعدی طراحی کنید که بازدیدکننده را تحریک به خرید کند. اگر در طراحی گرافیک مشکل دارید حتما از گرافیست های حرفه ای جهت طراحی صفحات قیف های خود استفاده کنید.

دومین نکته این است که فروش های بیشتر خود را در چند مرحله به بازدیدکنندگان ارائه کنید. مثلا هنگاهی که بازدیدکننده ای یک محصول ارزان قیمت را خریداری کرد سپس محصول گران قیمت تری را به او پیشنهاد دهید و به همین ترتیب محصولات گران قیمت تر بعدی را پیشنهاد دهید.

سومین نکته این است که کم فروشی را هم به ترتیب انجام دهید. مثلا اگر بازدیدکننده ای به محصول گران شما پاسخ منفی داد به او محصول ارزان تری  را پیشنهاد دهید و به همین ترتیب محصولات ارزان قیمت بعدی را پیشنهاد دهید.

سخن آخر این است که قیف های بازاریابی می توانند فروش شما را از ۳ تا ۱۰ برابر افزایش دهند. اگر تعداد بازدیدکنندگان و کاربران سایتتان زیاد است بهتون پیشنهاد می کنم از قیف های بازاریابی جهت افزایش فروش محصولات وب سایت خود حتما استفاده کنید تا کسب و کارتان گشترش پیدا کند.

 

منبع:همیار وب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 19 =