چگونه یک متن تبلیغاتی جذاب و تاثیر گذار بنویسم؟

چگونه یک متن تبلیغاتی جذاب و تاثیر گذار بنویسم؟

شاید همه افرادی که میخواهند متن تبلیغاتی بنویسند یا به دنبال سناریو جذاب برای تبلیغات خود هستند به این می اندیشند که چگونه باید این کار را بکنند. در این مطلب راهکارهایی برای نوشتن یک متن تبلیغاتی جذاب و تاثیر گذار را بیان می نماییم.

امروزه به دلیل اینکه تبلیغات غیر واقعی زیاد به چشم می آید و بسیاری از مشتریان کسب و کارها در دام این تبلیغات افتاده اند بسیار سخت تبلیغات را باور و به آن اعتماد می کنند و هر متن یا سناریویی نمیتواند موثر واقع شود.

هدف شما از تبلیغ چیست؟

هدف شما برندسازی است؟ یا میخواهید محصول و خدمات خود را به اطلاع دیگران برسانید؟

اگر هدف شما برندسازی است نیاز به ارائه حجم زیادی از اطلاعات نیست و سناریوی شما باید به شکلی باشد که در ذهن مخاطب ماندگار شود. به گونه ای که برند شما در کنار برند همکارانتان در ذهن مخاطب بماند.

بیشتر بخوانید: برند سازی یا برندینگ Branding چیست؟

شما شاید با یک متن طنز یا حیرت انگیز بتوانید این کار را انجام دهید. یکی از اثرات تبلیغ این است که بتواند برند شما را در کنار همکاران و رقیبان شما قرار داده و برند شما به مرور زمان جای آنها را در ذهن مخاطب بگیرد.

اگر هدف شما معرفی محصول یا خدمات است باید با ارائه اطلاعاتی در مورد ویژگی های محصول خود این کار را انجام دهید. ولی اینجا دو نکته بسیار مهم این است که شما باید ویژگی هایی از محصول یا خدمات خود را بیان کنید که محصولات یا خدمات هم رده و هم نوع شما آن خصوصیات را نداشته باشند.

نکته بسیار مهم بعدی که نباید شما آن را فراموش کنید این است که باید متن و سناریو شما به شکلی باشد که بتواند اعتماد مشتری را جلب کرده و او با اطمینان به سراغ شما بیاید.

مخاطب خود را شناسایی کنید

شما باید مخاطب خود را شناسایی کنید و سناریو خود را بر اساس مخاطبین هدفتان به نگارش درآورید.

دسته بندی مخاطبان می تواند بر اساس موارد زیر باشد:

الف- سن مخاطب

ب- تحصیلات

پ- طبقه اجتماعی

ت- و…

برای مثال اگر سن مخاطبان شما محصل است بهتر است با زبان محاوره ای بیان شود و اگر سن آنها بالاتر است شاید بهتر باشد که با زبان دیگری بیان شود. اگر طبقه اجتماعی مخاطب هدف شما شاغل بازاری است یا دانشجو تبلیغ برای این دو طبقه اجتماعی نیاز دارد که با زبان متفاوتی بیان شود.

یکی از مواردی که شما باید به آن توجه کنید روش تبلیغی شماست. متن تبلیغ صوتی و ویدئویی با متن تبلیغ نوشتاری متفاوت است. در تبلیغ نوشتاری باید بسیار خلاصه نویسی کرد چون کمتر کسی برای خواندن متن تبلیغاتی وقت صرف می کند و باید به چند عبارت تیتروار بسنده کرد.

ولی در تبلیغ ویدئویی یا صوتی به دلیل وجود جذابیت های تصویری و صوتی مخاطب وقت بیشتری برای آن می گذارد و به همین دلیل می توان اطلاعات بیشتری ارائه داد.

قبل از نگارش یک متن جذاب برای تبلیغات این نکات را بدانید:

– به ارزش پیشنهادی واقعی فکر کنید و قبل از هرچیز بر روی ارزش پیشنهادی خود متمرکز شوید؛ برجسته ترین برتری کالا یا خدمات شما چیست؟ صادقانه از خود بپرسید محصول یا سرویس شما چه برتری دارد که آنرا از دیگران متمایز می کند؟

– لیستی از کلمات داشته باشید که بتوانند جلب توجه کنند. ساده به موضوعات نگاه نکنید، تلاش کنید از ابعاد گوناگون موضوع خود را تحلیل و بررسی کنید.

– ترفند احساسات را جدی بگیرید. تلاش کنید روی قلب مخاطب تاثیر گذار باشید.

– اگر اهل ادبیات هستید! برای تبلیغ نویسی مناسب نیستید!! تبلیغ نویسی نیازمند نثری روان ساده و آشناست. در بعضی از مباحث به صمیمی نویسی هم اشاره می شود که البته همه جا کارساز نیست.

– لطفاً گیج نزنید! تکلیف خودتان را معلوم کنید! یک متن جذاب برای تبلیغات جایی برای اشاره به ده ها موضوع و ده ها مخاطب نیست. پس تکلیف خود را مشخص کنید این متن را برای چه کسی می نویسید.

– دستور دهید! بله درست خواندید! به مخاطب دستور دهید و دقیق و شفاف بگویید که چه کند. همیشه باید آخر یک متن تبلیغاتی نویسنده باید به خواننده بگویید که چکار کند، مثلاً بنویسید برای اینکه در اولین نفر باشید همین الان ….. را از اینجا دانلود کنید.

مراحل نوشتن طرح متن تبلیغاتی تاثیر گذار

می خواهید برای کسب و کار خود تبلیغ نمایید؟ این نکات و مراحل را دنبال کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

۱- با برجسته ترین برتری کالا یا خدمات خود شروع کنید

این همان چیزی است که می خواهد به چشم بیاید، آن را بیابید و مشخص کنید; شاید انتخاب این برتری برای شما خیلی ساده نباشد; اما برای این منظور کافیست از خود بپرسید کالا و خدمات شما چه برتری دارد که آنرا از محصولات دیگر متمایز می کند؟ چه چیز خاصی دارید؟ آیا این برتری قیمت است؟ راحتی یا قابلیت اطمینان است؟

۲- تیتری که توجهات را به خود جلب کند بنویسید.

رعایت این اصل در تبلیغات بسیار مهم است; مردم در حال بمباران شدن با اطلاعات هستند و به خصوص در اینترنت چیزی را می خوانند که توجهشان را جلب کرده باشد; وگرنه به راحتی آن را نادیده می گیرند.
اگر تیتر شما جلب توجه نکند، آنگاه احتمالاً همه چیز از دست رفته است; چون احتمالا کسی آنرا نمی خواند.

۳- متنی بنویسید که با احساسات مخاطب رابطه برقرار کند.

مثلا اگر خمیر دندان می فروشید، احتمالاً یکی از خصوصیات آن این است که حاوی فلوراید است; اما اگر بخواهید این ویژگی را به این صورت بیان کنید: «حاوی فلوراید» یا « پوسیدگی کمتر دندان» کمی کسل کننده به نظر می رسد.
می توانید به جای آن از این عبارت استفاده کنید: « با بوفو مسواک بزنید تا از مته دندانپزشک در امان باشید!» به این ترتیب; شما یک ویژگی کسل کننده و تکراری را به با پیامی قوی بیان کرده اید; و آنرا با ترس از کار دندانپزشک پیوند داده اید; آیا به نظر شما این از عبارت « حاوی فلوراید » موثرتر نیست؟

بیشتر بخوانید: قدرت تیتر؛ عنوان مطلب شما %۸۰ پیام برند شماست!

۴- کار را با نقاط قوت خود برای فروش بیشتر آغاز کنید.

چند پاراگراف اول شما بسیار مهم هستند; از این چند خط استفاده کنید تا مشتری را به خرید کردن ترغیب کنید; آن گونه بنویسید که مشتری برتری های مهم کالا یا خدمات شما را لمس کند و او را برای خرید جذب کند.
نیازی نیست که به جزئیات بپردازید; در ادامه می توانید این کار را انجام دهید. بزرگترین اسلحه خود را اول بکشید!

۵- توصیه به خرید بسیار کمک می کند.

وقتی که دیگر مشتریان شما با تجربه خوبی و رضایتی که از شما داشته اند به دیگران توصیه خرید می کنند; فروش شما بالا می رود; البته این توصیه خرید باید باور پذیر باشد.

وقتی که در اینترنت تبلیغ می کنید اعتبار بالا داشتن کار سختی است; بنابراین مردم به سختی به شما اعتماد می کنند; به همین دلیل توصیه نامه های دیگر مشتریان بسیار مفید است.

برای اینکه اعتبار این توصیه ها را افزایش دهید; می توانید از افرادی که از کالا یا خدمات شما راضی بوده اند بخواهید اطلاعات تماس خود را هم پس از بیان نظراتشان در اختیار بگذارند.

۶- با سبکی آشنا بنویسید.

نباید افراط کنید یا خود را خیلی دوستانه جلوه دهید و در تعریف از کالا یا خدمات خود زیاده روی کنید; فقط آنچه را که باید، بگویید به همین سادگی!

۷- تکلیف خود را مشخص کنید

این متن را برای چه کسی می نویسید; آیا مشتری شما فردی جدی است؟ فردی با احساسات لطیف است؟ برای چنین فردی از چه لحنی باید استفاده کنید کلام خود را مطابق با مخاطب خود آماده کنید

بیشتر بخوانید: برندهای مشهور جهان چه مفهومی دارند؟

۸- یک مرحله مانده به پایان نوشته باید این ویژگی ها به مشتری القا شود.

باید مشخص کند که این یک معامله یا فرصت خوب است; مثلاً ۴۰ درصد تخفیف در اختیارش قرار می گیرد.

باید خیال مشتری از نظر زمان انجام خدمات یا تحویل کالا راحت باشد; و بداند که این کار حتما در کمترین رمان ممکن انجام می شود; مانند این عبارت ” فقط در ۵ روز کاری”

باید با کمترین ریسک یا بدون ریسک باشد; مانند این عبارت که خیال خریدار را راحت می کند: ” تا ۹۰ روز بدون هیچ پرسشی در صورت عدم رضایت پول شما بازگردانده می شود.”

چند ترفند ماهرانه برای یک متن تبلیغاتی تاثیرگذار

برای نوشتن نمونه متن تبلیغاتی یک آگهی تبلیغاتی تأثیرگذار چند عامل وجود دارد; اولین عامل تمرکز بر یک کالا و خدمت و یا یک مزیت وبرتری هست; همیشه چنین تصور کنید که قرار است تبلیغات را یک کودک بخواند و سپس به کودکی دیگر بگویید که دیگران چه چیز و چرا باید از شما بخرند.

روی عملکرد کالا و یا خدمات خود متمرکز شوید

رازی کوچک و ناخوشایند در مورد تجارت وجود دارد; من نمی‌توانم به‌اندازه کافی آن را تکرار کنم هیچ‌کس دوست ندارد آن را بپذیرد ولی چنین است: هیچ‌کس اهمیتی نمی‌دهد که خدمت یا کالای شما چیست.
هیچ‌کس توجهی به کالا و خدمت شما ندارد; تنها مسئله حائز اهمیت برای مشتریان این است که محصول شما چگونه باعث بهبود زندگی آن‌ها می‌شود; مردم به دلایل و انگیزه‌های متعددی دست به خرید می‌زنند; ولی می‌توانید همه این دلایل را در یک انگیزه برای خرید خلاصه کنید: بهبود و ارتقا».

بیشتر بخوانید: موفق‌ترین برندهای دنیا در شبکه های اجتماعی

درواقع مشتریان تمام اوقات روز- یعنی صبح و ظهر و شب- در حال خرید بهبود هستند. آن‌ها فقط به این موضوع اهمیت می‌دهند که آیا کالا یا خدمت شما، زندگی یا کارشان را بهبود خواهد بخشید. وقتی هر نوع تبلیغی می‌نویسید، نکته اصلی مورداشاره باید بهبود و ارتقایی باشد که عرضه می‌کنید؛ و باید این بهبود را شفاف سازید.

ضرورت اقدام فوری در یک متن تبلیغاتی

دومین عامل کلیدی در نوشتن متن تبلیغاتی مؤثر این است که به مشتری بالقوه خود بگویید دقیقا چه‌کاری را باید فوراً به انجام برساند; برای مثال: امروز قبل از ساعت ۹ شب و تمام شدن کالاها به اینجا بیایید!»

یک قانون مهم: کاری کنید تا خرید از شما برای مشتریانتان راحت شود; مطمئن شوید که درک فراخوان شما ساده و آسان است، به‌خصوص هنگامی‌ که از رادیو پخش می‌شود و شنوندگان نمی‌توانند یادداشت‌برداری نمایند. تعداد اعداد را به حداقل کاهش دهید زیرا باعث سردرگمی مشتریان احتمالی می‌گردد.

قانون دیگری نیز وجود دارد: سعی نکنید تا در تبلیغتان نیاز آفرینی کنید; تنها به نیاز کنونی مشتری بپردازید; به دردی بپردازید که مشتری هم‌اکنون آن را حس می‌کند و به دنبال رهایی از آن است; به کمبودی بپردازید که مشتری در حال حاضر آنرا احساس می‌کند.

هدف شما استفاده از تبلیغات این است تا مشتری را وادار به خرید از شما کند و در این راه اقدامی صورت دهد.

فرمول سه‌قسمتی برای تبلیغ مؤثر

به‌منظور نوشتن متن تبلیغاتی مؤثر به‌خصوص در رادیو و تلویزیون فرمول وجود دارد. ابتدا، مشکلی را که مشتری خواهان حل شدنش است، نیازی که خواهان مرتفع شدنش و یا دردی که خواهان تسکینش هست، مطرح نمایید. این کار بلافاصله توجه مشتری احتمالی را به خود جلب کنید

دوم، راه‌حل را تشریح می‌کنید; شما بهترین شیوه برای حل مشکل، رفع نیاز و تسکین درد را توضیح می‌دهید; این کار انگیزه خرید را در ذهن مشتری فعال می‌کند.

سوم، محصول خود را به‌عنوان بهترین راه‌حل موجود ارائه می‌دهید و در آخر نیز فراخوان می‌دهید; شما به مشتری احتمالی خود می‌گویید که از وب‌سایت شما بازدید به عمل آورد و یا فوراً محصول را تحویل بگیرد; به‌این‌ترتیب نزدیک‌ترین راه برای حل مشکل و یا رفع نیاز به مشتری خود ارائه می‌دهید.

از کجا بفهمم که متنی که نوشته ام جذاب و کاربردی است؟!

هرگاه متن یا ایده ای به ذهنتان رسید با بررسی متر و معیارهای زیر می‌توانید تشخیص دهید که آیا عنوان مورد نظر مناسب است یا خیر. البته باید بدانید که هیچ متن و شعاری همه ویژگی ها را یکجا ندارد. پس برای بررسی متن خود به سوالات زیر پاسخ دهید:

۱- آیا پیشنهاد من یک دغدغه برای مخاطب است؟

۲- آیا باعث شدم که مخاطب برای لحظاتی از زاویه دلخواه ما به موضوع نگاه کند؟

۳- آیا توانمندی و جایگاه برند در متن حفظ شده است؟

۴- آیا متن من ساده ؛ روان و حتی با دستمایه طنز ارائه شده؟

۵- آیا پیشنهاد ما کاملاً شفاف ارائه شده یا احتمال دارد که مخاطب دچار کج فهمی گردد؟

۶- آیا از کلمات تکراری ؛ کلیشه ای و بدتر از همه غیرقابل باور استفاده شده؟!

۷- آیا از کلمات جادویی در متن استفاده کرده ام؟ چگونه , استفاده از عدد در متن , منفی نویسی , اعتبارگیری و… برخی از کلمات جادویی هستند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

بیشتر بخوانید: اشتباهات دیجیتال مارکتینگ

در نوشتن متن تبلیغاتی شما با استفاده از بعضی عبارات می توانید تاثیر تبلیغ را چند برابر کنید.

برای مثال عبارات:

– شگفت انگیز

– خاص

– لذت بخش

– پر درآمد

– پر سود

و دیگر کلمات مشابه، در اثر گذاری بیشتر متن شما بسیار حائز اهمیت است.

 

منبع: emadg.com – mahandmedia.ir – irantableegh.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 5 =