محتوای تکراری چیست

محتوای تکراری چیست؟

محتوای تکراری چیست؟

محتوای تکراری را می توان از دو زاویه بررسی نمود:

۱٫ محتوای تکراری یا Duplicate Content محتوایی است که بیش از یکبار در وب‌سایت منتشر می‌شود. زمانی که تعداد زیادی محتوای کاملاً یکسان در یک وب‌سایت وجود داشته باشد، تصمیم گیری برای موتورهای جستجوگر کمی دشوار خواهد شد. در این شرایط موتور جستجوگر نمی تواند تصمیم بگیرد کدام نسخه از محتوا مرتبط با کوئری جستجو است.

برای آنکه کاربران تجربه کاریری بهتری داشته باشند، موتورهای جستجوگر به ندرت محتوای تکراری را نشان می دهند و مجبور هستند از میان نسخه های موجود، نسخه اصلی (یا نسخه بهتر) را بیابند و در اختیار کاربران قرار دهند.

۲٫ محتوای تکراری، در واقع محتوایی است که در بیش از یک مکان یا همان آدرس صفحه در اینترنت قرار داده می شود. زمانی که محتواهای حداقل دو سایت یکسان است، برای موتورجستجو سخت است که تصمیم بگیرد که کدام سایت از نظر موضوع با عبارت مورد جستجو در گوگل، تطابق دارد.

همانطور که می دانید، براساس آخرین الگوریتم های گوگل، سایت هایی که مطالب دیگر سایت ها به صورت مشابه در سایت خود قرار می دهند، مورد جریمه قرار خواهند گرفت. موتور جستجو برای تشخیص دقیق محتوای تکراری، تاریخ ایندکس شدن آن را بررسی می کند و هر کدام زودتر ایندکس شده باشد را به عنوان مرجع قرار می دهد ( البته به عوامل دیگری هم بستگی دارد مانند موضوع سایت و غیره).

بیشتر بخوانید: الگوریتم های گوگل

عبارت “جریمه محتوای تکراری” همیشه یک ترس را دل بازاریابان اینترنتی قرار می دهد. همیشه متخصصان سئو روی این قضیه تاکید زیادی دارند، مخصوصا اینکه امروز گوگل برروی تولید محتوا ناب تاکید زیادی دارد و از این رو سایت هایی که اقدام به تولید محتوای جدید می کنند را همیشه در رتبه های برتر گوگل قرار دارند.

متاسفانه بیشتر افرادی که در حوزه تولید محتوا و سئو فعالیت می کنند، راهنمای محتوای تکراری گوگل را به هیچ وجه جدی نمی گیرند و فرض می کنند که با کمی تغییر در کلمات، می توانند از دست جریمه گوگل فرار کنند.

مشکلاتی که محتوای تکراری نوع اول (محتوای تکراری در یک سایت) ایجاد می کند

برای موتورهای جستجو

وجود محتوای تکراری می‌تواند باعث بروز سه مشکل اساسی برای موتورهای جستجو شود:

موتورهای جستجوگر نمی‌دانند چه نسخه ای را باید از نتایج جستجوی خود حذف کنند یا نمایش دهند.
موتورهای جستجوگر نمی‌دانند که باید معیارهای مرتبط با لینک (همچون اعتماد، Authority، انکر تکست و … ) را به یک صفحه اختصاص دهند یا آن را بین نسخه های متعددِ محتوا تقسیم کنند.

بیشتر بخوانید: انکر تکست Anchor Text چیست؟

موتورهای جستجوگر نمی‌دانند چه نسخه ای را باید برای یک کوئری جستجو خاص، رتبه بندی کنند.

برای صاحبان وب‌سایت‌ها

زمانی که محتوای تکراری وجود داشته باشد، صاحبان وب‌سایت‌ها با مشکلاتی مانند از دست دادن ترافیک و افت رتبه سایت در نتایج جستجو روبرو می‌شوند. دو عامل مهم باعث بروز این مشکلات خواهند شد:

جهت ارائه بهترین تجربه کاربری، موتورهای جستجو به ندرت چندین نسخه از یک محتوا را نمایش می‌دهند. به همین علت، موتورهای جستجو مجبور می‌شوند که بهترین نتیجه را خودشان حدس بزنند. همین موضوع باعث کاهش دیده شدن هر یک از صفحات می‌شود.

توازن لینک دهی به وب‌سایت مختل می‌شود، زیرا دیگر وب‌سایت‌ها نیز نمی‌توانند بین محتواهای یکسان شما، تمایز قائل شوند. به این ترتیب، به جای آنکه همه‌ی لینک‌ها به یک صفحه اشاره کند، هر لینک به یکی از صفحات شما داده می‌شود. از آنجایی که لینک بیلدینگ یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی وب سایت است، این موضوع در دیدن شدن محتواهای وب‌سایت‌تان در نتایج جستجو تاثیر منفی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: لینک سازی یا لینک بیلدینگ یا  Link Building چیست؟

خب، نتیجه چه می‌شود؟ اینکه یک صفحه از سایت، آنگونه که باید دیده نمی‌شود.

چگونه می‌توان مشکل محتوای تکراری را برطرف کرد؟

زمانی که محتوای موجود در یک سایت در آدرس های متعددی یافت شود، باید برای موتورهای جستجوگر متعارف سازی (Canonicalized) شود.

اینک ار را می توان از طریق ریدایرکت ۳۰۱ به آدرس (URL) صحیح انجام داد. ریدابرکت کردن چنین صفحه ای از طریق تگ rel=canonical یا در برخی از موارد با استفاده از ابزارهای موجود در گوگل وبمستر نیز انجام می شود.

ریدایرکت ۳۰۱

در بیشتر موارد بهترین روش برای مبارزه با محتوای تکراری، تنظیم ریدایرکت ۳۰۱ از صفحه حاوی محتوای تکراری به صفحه اصلی است.

زمانی که صفحات متعدد با پتانسیل رتبه بندی با یکدیگر ادغام می شوند، نه تنها با یکدیگر رقابت نخواهند کرد بلکه ارتباط عمیق‌تر و قوی‌تری با یکدیگر ایجاد می‌کنند و سیگنال های محبوبیت بیشتری برای موتورهای جستجوگر ارسال خواهند کرد. این موضوع می‌توان به ارتقا رتبه شما در نتایج جستجو نیز کمک کند.

بیشتر بخوانید: ریدایرکت redirection در سئو چیست؟

استفاده از تگ “Rel=Canonical”

گزینه دیگر برای حل مشکل محتوای تکراری به کار بردن تگ “Rel=canonical” است. این تگ همانند ریدایرکت ۳۰۱ قدرتمند است و در بیشتر موارد برقراری آن به زمان کمتری نیاز دارد. تگ “Rel=Canonical” در قسمت هد HTML وب‌سایت قرار می‌گیرد.

این تگ متا زیاد هم جدید نیست، اما همانند تگ nofollow، به سادگی از پارامترهای rel استفاده می کند. مثلاً به کد زیر توجه کنید:

<link href="http://www.example.com/canonical-version-of-page/" rel="canonical" />

این تگ به موتورهای جستجوگر بینگ و گوگل می گوید که صفحه مورد نظر باید به گونه ای رفتار شود که کپی آدرس http://www.example.com/canonical-version-of-page است و تمامی معیارهای مرتبط با لینک و محتوای آنها باید به سمت آدرس جدید منتقل شود.

مونه های زیر نشان می دهد که چگونه خطاهای مرتبط با حروف بزرگ، می تواند منجر به ایجاد محتوای تکراری شود:

http://www.simplyhired.com/a/jobs/list/q-software+developer
http://www.simplyhired.com/a/jobs/list/q-Software+developer
http://www.simplyhired.com/a/jobs/list/q-software+Developer
تنها تفاوتی که بین این آدرس ها وجود دارد، بزرگ یا کوچک نوشته شدن کلمات “software” و “developer” است. موتور جستجوگر، همه این آدرس‌ها را به عنوان یک صفحه متفاوت می‌بیند و آن را به عنوان محتوای تکراری می‌شناسد. با به کارگیری تگ rel=canonical در دومین و سومین مورد و اشاره کردن آن به مورد اول، موتور جستجوگر می‌داند که باید با آن دو صفحه تکراری مانند صفحه اول رفتار کند.

تگ rel=canonical به شکل زیر در هدینگ HTML سایت قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: تگ Canonical چیست و کاربرد آن در سئو ؟

استفاده از کد noindex, follow

ربات های متا تگ با مقادیر noindex, follow را می توان در یک صفحه مورد استفاده قرار داد. این گزینه نشان می دهد که صفحه مورد نظر نباید در موتورهای جستجوگر ایندکس شود. اینکار به ربات های موتورهای جستجوگر اجازه می دهد لینک های موجود در صفحه مشخص شده را Crawl کنند اما آن را ایندکس نکنند. اینکار با مشکلات مرتبط با صفحه بندی کمک می کند.

مدیریت متغیرها در گوگل وبمستر

گوگل وبمستر تولز به شما اجازه می‌دهد دامنه مورد نظر خود را تنظیم کنید و نسخه های متعددی از پارامترهای URL را به صورت متفاوت، مدیریت نمایید. اصلی ترین عیب این روش این است که تنها برای گوگل کار می کند. هر تغییری که از طریق این ابزار انجام می شود تاثیری بر روی بینگ یا سایر موتورهای جستجوگر نخواهد داشت.

این موضوع باید برای تمامی سایت ها تنظیم شود. این یک روش ساده است که به گوگل می گوید سایت ارائه شده باید به همراه www یا بدون آن در موتورهای جستجوگر نشان داده شود.

بیشتر بخوانید: آموزش ثبت سایت در گوگل وب مستر – سرچ کنسول

روش های دیگر برای حل مشکل محتوای تکراری

  1. زمانی که در حال لینک سازی داخلی در سایت هستید، پایدار و یکپارچه عمل کنید. به عنوان مثال؛ اگر وبمستر تعیین کند که نسخه متعارف یا همان نسخه canonical یک دامنه به صورت example.com باشد، پس تمامی لینک های داخلی باید از این روش تبعیت کنند (به نبود www در ابتدای آدرس دقت کنید).
  2. در زمان لینک گرفتن برای صفحه خود دقت کنید که لینک به آدرس اصلی سایت داده شده باشد، نه به یکی از متغیرهای آدرس!
  3. به کار بردن محتوای مشابه در سایت خود را به حداقل برسانید. به عنوان مثال به جای اینکه یک صفحه در مورد “کفش برای آقایان” و یک صفحه دیگر برای “کفش برای بانوان” داشته باشید که ۹۵% محتوای تکراری دارند، سعی کنید این صفحات را به یک صفحه واحد تبدیل کنید و تمامی اطلاعات مورد نیاز را در آن بگنجانید. همچنین، می‌توانید این صفحات را به گونه‌ای توسعه دهید که شامل محتوای مرتبط و مجزا برای هر URL باشد.
  4. با استفاده از گزینه noindex, follow، محتوای تکراری را از موتورهای جستجوگر حذف کنید. شما می توانید این کار را از طریق ربات متا یا وبمستر تولز انجام دهید.

نکاتی در مورد محتوای تکراری از نوع دوم (محتوای تکراری در چند سایت)

محتوای تکراری و غیر اصلی به اعتبار و رتبه دامنه سایت شما آسیب جدی وارد می کند

تا به حال سایتی مشاهده نشده است که از محتوای تکراری استفاده کرده باشد اما رتبه خوبی در گوگل بدست آورده است. یک جمله از بیل گیتس داریم که بیان می کند من برای کارهای مهم آدم های تنبل استخدام می کنند، چونکه سریع ترین روش را برای انجام کارها دنبال می کنند.

این گفته خیلی زیباست اما نه همه جا مخصوصا در تولید محتوا. شما اگر یک کارمند تنبل را برای بخش محتوای سایت خود استخدام کنید، او به جای تولید محتوای ناب، مطالب دیگر سایت ها را کپی کرده و عینا در بخش بلاگ وبسایت شما قرار می دهد.

وقتی این اتفاق می افتد، زنگ خطر گوگل به صدا در می آید و سریعا علاوه بر جریمه گوگل، آن را در لیست سیاه خود قرار می دهد. دیگر بیرون آمدن از این لیست سیاه به هیچ وجه راحت نیست.

مساله ای که دیگر زمان بندی پست گذاری می باشد. پست های شما نباید در یک زمان مشخص و متوالی پشت سرهمدیگر قرار بگیرد. این هم ممکن است که بر اعتبار سایت شما، آسیب برساند.

البته بعضی از سایت های معروف دنیا، بلاگ خود را در دیگر مکان ها عینا قرار داده و برایشان مهم نیست که آن دامنه جریمه گردد یا خیر که می توان گفت هدف آن ها بیشتر گرفتن بک لینک است.

بیشتر بخوانید: استراتژی محتوای بلند مدت

اسکرپر( Scrapers) به سایت شما آسیب خواهند زد

اکثر بلاگ نویسان، ابزار گوگل وبسمتر تولز را همیشه بررسی می کنند و سایت های اسکرپر که محتوای سایت آن ها را کپی می کنند، سریعا لینک شان را به آن سایت رد می کنند. در واقع می توان گفت که اکثر وبلاگ نویسان قوانین محتوای تکراری گوگل یا راهنمای رد کردن را نمی دانند.

در واقع باید گفت که اسکرپر سایت هایی که محتوای سایت شما دقیقا کپی می کنند، هیچ سود یا ضرری برایتان ندارند. این سایت ها می توان گفت که چون از محتوای تکراری استفاده می کنند، هیچ گونه بازدیدکننده ای ندارند، پس لازم نیست که اینقدر خود را نگران چنین مسائلی کنید.

اجازه بدهید که یک نکته ای را بیان کنم. چنین سایت هایی چون مطالب و لینک های داخلی را کلمه به کلمه برمیدارند، اگر شما قواعد سئو داخلی که یکی از آن ها لینک دهی بین صفحات(داخلی) است را رعایت کرده باشید، لازم نیست که نگران این مساله باشید، چون لینک های داخلی براساس کلمات کلیدی انجام می شود، پس آن به کار بردن آن کلمه در آن سایت هم می تواندبک لینکی برای شما باشد.

ما به هر حال برای در امان ماندن از زیان محتوای تکراری چنین موردی، بهتر است که چند توصیه زیر را جدی بگیرید.

توصیه اول – گزارش دادن اسکرپر به گوگل باعث افزایش رتبه سایت شما می شود

اسکرپر به گوگل در محتوای تکراری
گوگل همیشه وقتی با محتوای تکراری مواجه می شود، کمی گیج می گردد که کدام مطلب کپی شده دیگری است. پس به تاریخ ایندکس سایت نگاه می کند، اما شما می توانید که با معرفی لینک سایت های اسکرپر به گوگل این مساله را بیان کنید و او را آگاه سازید. در واقع این نکته برای شما یک بک لینک و مزیت می شود. برای انجام این کار می توانید از ابزار گزارش اسکرپر استفاده کنید.

توصیه دوم – برای محتوای خود امضای دیجیتالی در گوگل قرار دهید

برای تمامی محتوای سایت خود یک امضای دیجیتالی مخصوص نویسنده تولید کنید تامطلب هر جا که استفاده گردید، کاربران سریعا متوجه محتوای تکراری آن شوند یعنی اینکه این مطلبی الان در آن سایت مطالعه می کنند، کپی شده از یک وب سایت دیگری است.

بیشتر بخوانید: تکنیک‌ها‎ی ارتقاء سئو محتوای سایت

توصیه سوم – اقدام جدی و قانونی علیه سارقان ادبی انجام دهید

فرق اسکرپر با دزد محتوا در این است که اسکرپر محتوای شما به نام خود ثبت نمی کند اما دزد محتوا که سارق ادبی اصولا تلقی می شود، محتوا را به نام خود ثبت می کند و به فروش می رساند. پس این دسته از افراد که می خواهند با محتوای تکراری و در واقع دزدیدن زحمت شما برای خود هویتی بخرند، جدی بگیرید و در برابر آن ها هر گونه اقدام امنیتی را که می دانید، به کار ببرید.

انتشار مجدد پست های بلاگ مهمان به سایت شما آسیب می رساند

ممکن است که شما پست بلاگ مهمان در سایت خود قرار دهید وبعد از چند وقت، کاربران از شما بخواهند که آن پست را مجددا منتشر کنید یا اینکه در بلاگ سایت بزرگ، مطلبی نوشته اید و کاربران از شما تقاضا می کنند که آن را درسایت خود هم قرار دهید، خب این مساله باعث ایجاد محتوای تکراری می گردد واگر اصول آن را رعایت نکنید، مورد جریمه گوگل قرار خواهید گرفت. بهتر است که تو تگ در HTML استفاده کنید تا گوگل متوجه شود که سورس اصلی مطلب در کجاست تا دامنه شما را به خاطر محتوای تکراری جریمه نکند.

بیشتر بخوانید: گوگل پنالتی Google Penalty چیست؟

از Evil Twin استفاده کنید

Evil Twin به معنای متضاد در تولید محتوا است. فرض کنید که سایت اصلی در خصوص ” چگونه انجام شدن ” می باشد، حال شما متضاد آن بنویسید، یعنی ” چگونه انجام نشدن” بنویسید و مثال ها را به صورت متضاد به کار ببرید. این مساله که دیگر به صورت محتوای تکراری تلقی نمی شود و حتی گوگل شما را مورد جریمه قرار نخواهد داد وهیچ کسی هم نمی تواند به شما به خاطر این کار ایراد بگیرد.

منبع:   novin.com- seokar.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =