محتوای همیشه سبز چیست و چگونه آن را تولید کنیم؟

محتوای همیشه سبز چیست و چگونه آن را تولید کنیم؟

تولید محتوا ناب و ارزشمند به هیچ‌وجه کار چندان آسانی نیست این حرف را افرادی درک می‌کنند که برای مدتی درگیر در پروسه تولید محتوا شده باشند. اما ایجاد محتوای همیشه سبز (evergreen content) به شما امکان خودکار کردن تلاش های فروش و اقدامات مارکتینگ را ماهها یا حتی سال ها پس از انتشار اولیه مطلب می دهد.

بنابراین محتوای همیشه سبز منتشر کنید و از مزایای آن سود ببرید و در حقیقت مفهوم همیشه سبز بودن این است که بیش از هر چیز عزم دارد تا باری از روی دوش تولیدکنندگان محتوا بردارد.

محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوای همیشه سبز چیست؟

قبل از هر گونه توضیح و شرحی باید بدانید که عنوان محتوای همیشه سبز نشأت‌گرفته از درختانی با همین توصیف است. که برای مثال می‌توان درخت کاج را که در تمامی فصل های سال برگ های سبز دارد و نمادی از زنده بودن و طبیعت دارد.

محتوای همیشه سبز یا Evergreen Content به نوعی از محتوا می‌گویند که با گذشت زمان ارزش و بار محتوایی خود را از دست نمی‌دهد و همیشه برای مخاطبان خود کاربردی و جذاب است.

برای این که فرق این نوع از محتوا را با سایر انواع آن به طور کامل درک کنید. عنوان همین مقاله را در نظر بگیرید “محتوای همیشه سبز چیست و چگونه آن را تولید کنیم؟” موضوع این مقاله برای مخاطبانی که به دنبال مفهوم و معنای محتوای همیشه سبز هستند همیشه (یا حداقل در بازه زمانی بلندمدتی) تازه و جذاب است.

به عبارتی این مقاله تاریخ انقضا نداشته و ارزش آن با گذشت زمان از بین نمی رود.

اما در مقابل این نوع از محتوا گونه دیگری از محتوا نیز وجود دارد که ارزش آن مداوم و همیشگی نبوده و برای مثال می‌توان یک متن گزارش خبری را در نظر گرفت اگر چه برای زمان حال ارزشمند است ولی با سپری شدن زمان بخش های زیادی از آن ارزش و جذابیت خود را برای مخاطبان از دست خواهد داد و برای مخاطبان ارزش موقتی و مقطعی دارد.

محتوای همیشه سبز وب اساسا تاریخ انقضا ندارد و ارزش خود را در بلند مدت حفظ می کند. مثلا مطالبی که در مورد انتخابات امسال نوشته شده است، شش ماه بعد دیگر ارزشی ندارد و همیشه سبز نیست. واژه های کلیدی مربوط به آن در قبرستان گوگل (Google graveyard) دفن می شوند و دیگر جستجو نخواهند شد مگر بندرت.

بیشتر بخوانید: استراتژی محتوای بلند مدت

در این نوشته سعی داریم در مورد چگونگی تولید محتوای همیشه سبز که حتی در ۱۰ سال آینده نیز برای ما ارزش تولید کند، توضیحاتی ارائه دهیم.

نحوه تولید محتوای همیشه سبز یا Evergreen Content

برای تولید محتوای همیشه سبز، گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) و یا سایر نرم‌افزار ها و برنامه‌های که شما برای بررسی و آنالیز سایت انتخاب می‌کنید، بهترین یاور شما هستند.

اگر شما مدت زمان زیادی است که وبلاگ نویسی می‌نماید قطعاً مجموعه‌ای بزرگ از مقالات و مطالب در دسترس شما قرار دارد و به مطالب خود رجوع کنید و لیستی از آن ها که هنوز مورد توجه قرار می‌گیرند را تهیه نماید.

موارد که انتخاب کرده‌اید را با دقت ویژه‌ای بررسی و آنالیز کنید در صورتی که امکان آپدیت دارند آن ها را به‌روزرسانی نماید.

محتوا های محبوب و پر بازدید سایت و وبلاگ شما همیشه باید تازه به نظر برسند. به جای این که در سایت و یا وبلاگ خود زمان ارسال نوشته را نمایش دهید می‌توانید آخرین به‌روزرسانی آن را نمایش دهید.

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید می‌توانید از افزونه Last Modified Timestamp استفاده کنید. نمایش آخرین به‌روزرسانی مطلب سبب می‌گردد که مخاطبین ببیند که مطلبی که مشاهده می‌کند به‌روز شده و اطلاعات قدیمی به او ارائه نمی‌گردد.

اما لازم است بدانید که محتوای همیشه سبز:

 • متن اخبار
 • آمار و ارقام که ممکن است در هر لحظه تغییر کند
 • مقالات در مورد یک اتفاق خاص یا یک فصل خاص سال
 • مقالاتی با تکیه بر تمایلات حال حاضر کاربران
 • و …
  نیست.

محتوای همیشه سبز را میتوان در دسته هایی از مقالات زیر یافت:

 • لیستی از منابع
 • سوالات رایج
 • بهترین نکات
 • مقالات How To
 • بررسی محصولات
 • ویدئو

تولید محتوا در چارچوب دسته بندی های گفته شده٬ مقاله ی شما را خود به خود تبدیل به محتوای همیشه سبز نمی کند اما این چارچوب ها به شما کمک میکنند تا در تولید محتوای همیشه سبز قدرت مانور بیشتری داشته باشید.

سئو همیشه سبز: ترکیب محتوای همیشه سبز با کلمات کلیدی

سئو همیشه سبز: ترکیب محتوای همیشه سبز با کلمات کلیدی

محتوای همیشه سبز بخش ارزشمندی از استراتژی محتوای خوب برای وب است، اما ابزاری قدرتمندتر است وقتی با تکنیک های سئو تلفیق می شود.

بهتر است محتوای همیشه سبز حول کلمات کلیدی اصلی تهیه شود، اگر که می خواهیم رتبه اول را در نتیجه جستجوی موتورهای جستجوگر داشته باشد. بنابراین قبل از تهیه محتوای همیشه سبز در مورد یک موضوع، بهتر است ابتدا جستجوی کلمات کلیدی انجام شود.

بیشتر بخوانید: تکنیک‌ها‎ی ارتقاء سئو محتوای سایت

نکات مهم در نوشتن محتوای همیشه سبز

 • بهتر است برای مخاطبان تازه کار مطلب همیشه سبز بنویسیم.(متخصصان کم هستند ولی همیشه تازه کار وجود دارد)
 • از زبان شدیدا فنی و قوی استفاده نکنید. بهتر است محتوای همیشه سبز برای همگان قابل فهم باشد.
 • موضوعات خاص را پوشش دهید. اگر در مورد موضوع عمومی محتوا تهیه کنید، محتوا طولانی خواهد شد.
 • پست های همیشه سبز را به هم لینک کنید.
 • وقتی محتوا را نوشتید، آن را به قالب های مختلف عرضه کنید.
 • خیلی روی نوشتن محتوای همیشه سبز متمرکز نشوید. هدف از ارائه محتوا کشیدن ترافیک به سایت است، بنابراین ترکیبی از هر دو نوع مقالات مناسب تر است.
 • زمان نوشتن محتوای همیشه سبز اطمینان حاصل کنید که تکنیک های سئو مثل بهینه سازی کلمات کلیدی، استفاده از متن جایگزین تصاویر، دکمه اشتراک رسانه های اجتماعی و غیره را رعایت کنید.
 • هرچه مقاله همیشه سبز بیشتر جستجو محور باشد، ارزش آن بیشتر بوده، بیشتر به اشتراک گذاشته می شود و ترافیک بیشتری به سایت هدایت می کند.

بیشتر بخوانید: سه رویکرد داده محور برای یافتن مؤثرترین ایده‌های محتوا

پنچ نوع محتوای همیشه سبز

به یقین شما تا کنون محتوا های به عناوینی مانند: چگونه…،راهنمایی گام به گام، آموزش … و تولید کرده‌اید. این یک نوع از دسته‌بندی های مورد نظر ما است. این نوع از مطالب شامل توصیه‌های برای سلامتی، آشپزی، دستورالعمل، راه‌کار و … می‌باشند.

محتوای همیشه سبز

در ادامه به ارائه پنج توصیه برای ایجاد محتوای همیشه سبز خواهیم پرداخت:

۱٫ سؤالات متداول

اگر از پاسخگویی به سؤال های تکراری که در سایت شما پرسیده می‌شود خسته شده‌اید یا فکر می‌کنید که احتمال پرسش برخی از سؤالات از طرف مخاطبان زیاد است. ایجاد یک صفحه سؤالات متداول ایده بسیار خوبی است.

می‌توانید لیستی از سؤالات متداول جمع‌آوری کنید و به آن های پاسخ دهید و با پرسش سؤال های جدید و تکراری صفحه ایجادشده را به‌روزرسانی نماید. این موضوع سبب می‌شود یک رابطه قوی و پایدار بین شما و مخاطبان برقرار شود که یک نمونه عالی از یک محتوای همیشه سبز است.

۲٫ واژه‌نامه

به عنوان یک کارشناس در حوزه کاری خودتان، شما برای اکثر کلمات و اصطلاح های زمینه کاری خود اشراف دارید، این در حالی است که مخاطبان شما در این سطح اطلاعاتی ندارند برای این که مخاطبان خود را با خودتان هم سطح نماید از واژه‌نامه استفاده کنید این سبب می‌شود که مخاطبان حرف شما را راحت درک کنند و بهتر با مطالب شما ارتباط برقرار کنند.

بیشتر بخوانید: دیکشنری سئو سایت – قسمت اول

۳٫ موضوعات تاریخی

تاریخ همیشه در گذشته مانده است و هیچ تغییری نخواهد کرد. اگر درباره موضوع تاریخی می‌نویسید به احتمال زیاد شما بیش از چندین مطلب در سایت خوددارید که مربوط به گذشته‌اند و نوشته‌های قدیمی به حساب می‌آیند.

برای مثال می‌توانید درباره دوره رنسانس یا زندگی پادشاهان گذشته با دقت محتوا تولید کنید. و برای اشخاصی که در حال جستجو و تحقیق هستند می‌توانید به عنوان منبعی دائمی برای به دست آوردن اطلاعات محسوب شوید.

۴٫ چک لیست

چک لیست ها دستورالعمل های می‌باشند که مطالب دقیقی ارائه نمی‌دهند بلکه دیدی کلی در مورد چگونگی انجام کار ها را به مخاطب می‌دهند.

با این وجود چک لیست ها بسیار کاربردی هستند و همه آن ها را دوست دارند در حقیقت چک لیست ها باعث افزایش بهره وری و کارایی مقالات شما می‌شوند.

همه ما به انجام رساندن کارها و اتمام وظایف داده‌شده به ما را دوست داریم پس چرا محتوایی متناسب با این فرآیند تولید نکنیم.

بیشتر بخوانید: کاملترین و بهترین چک لیست سئو

۵٫ محتوای بهره وری

بسیاری از محتواهای تولید شده درباره ی افزایش بهره وری و کارایی را می توان با هم مرتبط دانست. موضوع بهره وری و کارایی برای بسیاری از افراد جذاب است.

چه کسی از افزایش بهره وری بدش می آید؟ محتوای بهره وری به شما اجازه می دهد قایق خود را به هر جهتی که می خواهید هدایت کنید.

شما می توانید مطالبی را با موضوعاتی درباره ی اینکه چگونه کاری را در زمان کمتر یا کارهای بیشتری را در زمان معین انجام دهید، تولید نمایید. تجربه نشان داده است که این نوع مقالات بازخورد خوبی از طرف مخاطبان در بر خواهد داشت.

اگر در حال تولید چنین محتوایی برای سایت خود هستید، به کار خود ادامه دهید. محتوای همیشه سبز فضای مناسبی برای ایجاد لینک داخلی و افزایش ترافیک سایتتان است. محتوای همیشه سبز شما را به عنوان یک متخصص نشان می دهد و همین نیز باعث افزایش ترافیک سایتتان می شود.

اهمیت محتوای همیشه سبز

اهمیت محتوای همیشه سبز

با توجه به توضیحاتی که از ویژگی های محتوای همیشه سبز بیان کردیم می‌توان نتیجه گرفت که این نوع محتوا شامل تمامی موضوعاتی است که جمعیت بزرگی از انسان ها در تمام دوران زندگی و یا بخش زیاد از آن به این نوع محتوا نیاز دارند.

اگر از این دید به محتوای همیشه سبز نگاه شود تولید چنین محتوایی می‌تواند مانند یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای جذب مخاطبان و بازدیدکنندگان به سایت و موفقیت در فعالیت های بازاریابی محتوایی شود.

از وبسایت هایی که محتوای همیشه سبز تولید میکنند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • wikipedia.com
 • imdb.com
 • ehow.com

منبع: seomoz.ir – limaweb.ir – websima.com – easy.parastar.info

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − چهار =