مزرعه لینک Link Farm چیست؟

مزرعه لینک Link Farm چیست؟

ایجاد مزرعه لینک Link Farm از روش های سئو کلاه سیاه است که موتورهای جستجو با آن مقابله می کنند.
گوگل نخستین موتور جستجویی بود از قابلیت لینک سازی وب سایت‌ها برای تعیین میزان محبوبیت و رتبه آنها استفاده کرد.
پس از آن، سایر موتورهای جستجو نیز لینک بیلدینگ را به‌عنوان یکی از معیارهای کیفی خود در نظر گرفتند و به مدیران و‌ب‌سایت‌ها اجازه دادند تا با افزایش تعداد لینک‌های ورودی خود، شهرت و رتبه سایت‌شان را تقویت کنند.
همین موضوع، پس از مدتی باعث به وجود آمدن پدیده‌ای به نام مزرعه لینک یا Link farm شد.

مزرعه لینک چیست؟

مزرعه لینک را می‌توان به‌عنوان یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO) توصیف کرد که در آن، گروهی از وب‌سایت‌ها به‌طور مشترک به یکدیگر لینک می‌دهند یا با پرداخت پول به یک وب‌سایت به‌طور مصنوعی و غیرطبیعی Inbound Link دریافت می‌کنند.

هدف از ایجاد چنین لینک‌هایی این است که با فریب دادن موتورهای جستجو، یک وب‌سایت در مدت زمان کوتاهی به عنوان یک سایت محبوب و با کیفیت شناخته شود و در نتیجه، در رتبه‌های بالای نتایج جستجو قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: لینک سازی یا لینک بیلدینگ یا  Link Building چیست؟

در واقع به تصور بسیاری از افراد تازه‌کار، مزارع لینک سریع‌ترین روش برای افزایش روزانه لینک‌های ورودی هستند. با این حال، آنچه از دید پنهان می‌ماند این است که یک مزرعه لینک، تنها کمیت لینک‌های ورودی به وب سایت را افزایش می‌دهد و بر کیفیت لینک‌ها تاثیر مثبتی ندارد (حتی در ادامه با تأثیرات منفی آنها نیز آشنا می‌شوید).

مزرعه لینک چیست؟

امروزه موتورهای جستجو استفاده از مزرعه لینک را به عنوان یک روش اسپم شناخته و در صورت مشاهده، سایت خاطی را جریمه می‌کنند.

Manual link farm (مزرعه لینک دستی)

برخی از سایت ها که عمدتا سایت های خرید و فروش بک لینک هستند برای کسب درآمد بیشتر شروع به فروش لینک انبوه یا قیمت پایین می کنند، برخی وب مستران هم  شروع به خرید لینک از اینگونه سایت ها می کنند در نتیجه پس از مدت کوتاهی سایت فروشنده لینک ۱۰۰ ها لینک بی کیفیت به سایت های غیر مرتبط با موضوع سایت خود دارد.

در اینجاست که پدیده Link farm به وجود می آید و سایت اسپمر پس از شناخته شدن توسط موتور های جستجو جریمه می شود.

بیشتر بخوانید: گوگل پنالتی Google Penalty چیست؟

Non-manual link farm (مزرعه لینک غیر دستی)

متاسفانه در این مورد سئو کاران مقصرند، برخی از سئوکاران سودجو جهت بالا بردن رتبه سایت های طرف قرارداد خود شروع به ایجاد صفحات غیر مرتبط در دیگر سایت ها می کنند و لینک خود را در آن ها قرار می دهند.

این لینک بیلدینگ ماه ها ادامه پیدا می کند و رتبه سایت لینک دهنده کمتر و رتبه سایت لینک گیرنده بیشتر می شود تا هنگامی که گوگل تشخیص می دهد که این سایت اسپمر و Link farm است، بنابراین پس از تشخیص هم رتبه سایت لینک گیرنده و هم رتبه سایت لینک دهنده در معرض خطر قرار می گیرد.

نکته: دریافت لینک چه به طور دستی و چه به طور غیر دستی از سایت های لینک فارم به شدت به وضعیت سئو سایت و رتبه سایت آسیب زده و باعث پنالتی سایت می شود. اگر متوجه شدید که کسی از سایت لینک فارم به شما لینک داده است و آن را حذف نمی کند بهتر است تا با استفاده ابزار Disavow backlinks آن ها را به گوگل report کنید.

موتورهای جستجو چگونه متوجه وجود مزارع لینک یا لینک فارم‌ها می‌شوند؟

سایت‌هایی که با یک مزرعه لینک تبادل دارند، به دلیل حجم بالای لینک‌های خروجی و عدم ارتباط موضوعی آنها با یکدیگر به‌راحتی توسط گوگل شناسایی می‌شوند.

گوگل طی سال‌های اخیر سخت‌گیرتر شده و تلاش می‌کند با به‌کارگیری معیارهای گوناگون و متعدد، وب‌سایت‌هایی را در صدر نتایج جستجو نمایش دهد که از نظر محتوا واقعاً باکیفیت هستند و البته، به قوانین نیز احترام می‌گذارند.

البته شاید بتوان گفت موتورهای جستجوی دیگر (به جز گوگل) چندان قوانین سفت و سختی درباره مزارع لینک ندارند و گوگل به عنوان ابر قدرت بازاریابی موتورهای جستجو، قوانین سخت‌گیرانه‌ای نسبت به مزارع لینک دارد.

بیشتر بخوانید: الگوریتم های گوگل

چرا نباید از مزارع لینک (Link Farms) استفاده کنیم؟

همه می‌دانیم که لینک‌ها به دو دسته داخلی (Internal Links) و خارجی (External Links) تقسیم می‌شوند. هنگامی که شما به جستجوی یک عبارت می‌پردازید، موتورهای جستجو کیفیت و کمیت لینک‌های دریافتی توسط صفحات وب‌سایت را در رتبه‌بندی نتایج تاثیر می‌دهند.

در نتیجه، با نگاه اول تصور می‌شود که تعداد لینک بیشتر به معنای احتمال قوی‌تر برای قرار گرفتن در جایگاه بهتر است؛ اما کیفیت و ارتباط محتوایی وب‌سایت‌هایی که به یکدیگر لینک می‌دهند نیز به‌اندازه کمیت لینک‌ها اهمیت دارند.

لینک‌ها به دو دسته فالو (Dofollow) و نوفالو (Nofollow) تقسیم می‌شوند. لینک‌های فالو همانند امتیازهایی هستند که از یک سایت به سایت شما واریز می‌شود.

بیشتر بخوانید: لینک نوفالو (nofollow) چیست؟

در نتیجه هرچه لینک‌های فالو بیشتری به وب‌سایت شما ارجاع شود احتمال کسب امتیاز نیز بالاتر می‌رود. در مقابل، لینک‌های نوفالو عملکردی متفاوت دارند و دریافت آنها به‌طور مستقیم موجب افزایش رتبه وب‌سایت شما نمی‌شود؛ اما همه‌چیز به این سادگی نیست، لینک‌های فالو نیز تحت شرایطی خاص می‌توانند به شکل معکوس بر رتبه وب‌سایت تاثیر منفی بگذارند.

گوگل از معیاری به نام Link Juice یا امتیاز لینک برای اندازه‌گیری قدرت لینک‌های خارجی استفاده می‌کند. در واقع هنگامی که یک وب‌سایت به شما لینک می‌دهد بخشی از اعتبار خود را در قالب این لینک به حساب شما واریز می‌کند و موجب افزایش اعتبار وب‌سایت شما می‌شود.

بیشتر بخوانید: Link Juice چیست و بهبود رتبه سایت با آن چگونه است؟

در حال حاضر، کارشناسان با توجه به شناخت نسبی از الگوریتم‌های گوگل معتقدند که لینک‌های نوفالو ارزشی به سایت مقصد منتقل نمی‌کنند و تنها لینک‌های فالو قادر به افزایش اعتبار وب سایت‌ها هستند.از سوی دیگر هرچه تعداد لینک‌های خارجی افزایش یابد ارزش هر لینک (Link juice) کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، عمده محتوای یک مزرعه لینک، فهرستی بلند از هایپرلینک‌هایی است که به وب سایت‌های دیگر ارجاع شده‌اند. اغلب این لینک‌ها به شکل تصادفی و کاملاً غیرمرتبط با یکدیگر انتخاب می‌شوند.

این عدم ارتباط موضوعی میان آنها، به همراه حجم بالای لینک‌های خروجیِ سایت‌های مزرعه لینک موجب می‌شود تا گوگل وب‌سایت‌هایی که از این مزرعه‌ها استفاده می‌کنند را جریمه کند.

در واقع باید اعتراف کرد که مزارع لینک اگرچه سریع‌ترین راه ممکن برای دریافت حجم بالایی از لینک‌های خارجی است، اما بدترین و بی‌کیفیت‌ترین لینک‌ها را برای شما به ارمغان می‌آورند.

شناسایی سایت های اسپمر در ایران

به طور کلی در سطح اینترنت ایران سایت های اسپم زیادی وجود ندارند (به نسب وب سایت های چین، هند و آمریکا). عمده ی سایت های اسمپر ایرانی متشکل از وب سایت های Feed خوانی می باشد که محتوایات و لینک های دیگر سایت ها را کپی می کنند.

کلام آخر

ساخت لینک در مزارع لینک یا Link Farmها یکی از روش های نسبتاً قدیمی است که تنها با هدف افزایش کمیت لینک‌های ورودی به وب‌سایت‌ها و فریب موتورهای جستجو ساخته می شوند.

این مزرعه ها هر بار شکل و تبلیغاتی جدید سعی در فریب افراد تازه کار را دارند و با ارائه نتایج رشد موقت تلاش دادند تا کارایی خود نشان دهند.

با این حال، در چند سال اخیر با به روز شدن الگوریتم های گوگل و سایر موتورهای جستجو این سایت ها با جریمه های فراوانی مواجه می شوند و استفاده از آنها نه تنها فایده ای به همراه ندارد بلکه به دلیل حجم بالای لینک های خروجی از آنها و عدم ارتباط موضوعی آنها با یکدیگر خسارات سنگینی به وب سایت ها وارد می کند.

بیشتر بخوانید: بالا بردن رتبه وب سایت با بک لینک اصولی

در این میان روش هایی وجود دارند که اگرچه به زمان و مدیریت بیشتری نیاز دارند، اما پایدارتر هستند و لینک های با کیفیت تری را هم برای شما ایجاد می کنند. افزون بر این امیدواریم اگر شما نیز روشی برای لینک سازی می شناسید با ما در میان بگذارید.

در صورتی که در سایت های Link Farm یا Content Farm لینک بیلدینگ کرده اید یا رقبا برایتان لینک اسپم ایجاد کرده اند همان طور که قبل تر گفته شد باید از طریق ابزار Disavow آن بک لینک ها را به عنوان لینک اسپم به گوگل معرفی کنید تا توسط Crawl گوگل ایندکس نشود.

منبع: novin.com – seofox.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =