تست موبایل فرندلی گوگل

موبایل فرندلی mobile-friendly وب چیست؟

موبایل فرندلی (mobile-friendly) صفحه وب سایت چیست؟

پاسخ به این سوال که آیا صفحات وب سایت شما بخصوص صفحه اصلی سایت در نمایشگر موبایل چه وضعیتی دارد و به اصطلاح دوست موبایل هست یا خیر ؟ با توجه به تعداد زیاد کاربرانی که با موبایل وب گردی می کنند و احتمالا از سایت شما بازدید خواهند کرد از اهیمت بالایی برخوردار است ،  شاید به جرات بتوان گفت وب سایتی که دوست موبایل نیست توسط گوگل از جایگاهی پایینی از نظر سئو برخوردار خواهد بود.

در این نوشته ابتدا موبایل فرندلی (mobile-friendly) را تعریف کرده و سپس ابزاری که گوگل برای تست موبایل فرندلی (mobile-friendly) طراحی کرده است را به شما بازدیدکننده گرامی سایت سئو پارسیان معرفی خواهیم کرد .

موبایل فرندلی بودن وب سایت بدین معناست که وب سایت شما در دستگاه های تلفن همراه یا موبایل ، به خوبی قابل مشاهده باشد و بتوان به خوبی وب سایت را بازدید کرد ، بعنوان مثال، شما برای بازدید از مطالب وب سایت هایی که موبایل فرندلی نیستند باید بخش مورد نظر را زوم کنید؛ در صورتی که قالب موبایل فرندلی از این قبیل مشکلات را ندارد ، بنابراین موتور جستجوی گوگل به سایت هایی که از تکنولوژی ریسپانسیو استفاده کرده باشند و به درستی با موبایل قابل مشاهده باشند ،لقب موبایل فرندلی می دهد.

الگوریتم mobile friendly تنها بر نتایج جستجو که توسط موبایل انجام می‌شود تأثیر دارد. با به روزرسانی که برای الگوریتم موبایل فرندلی گوگل انجام شد سایت های که متناسب با موبایل نباشند جایگاه خود را در رتبه‌بندی گوگل از دست خواهند داد و بر عکس سایت های که در بر اساس موبایل فرندلی بودن طراحی‌شده‌اند جایگاه بالاتری در موتور جستجو گوگل کسب خواهند کرد. در نتیجه سایت های که به صورت mobile friendly طراحی نشده باشند کاربران خود را از دست خواهند داد.

گوگل ابزاری به نام page speed insights در منتشر کرده است که علاوه به بررسی سرعت و بهینه بودن صفحات به وبمستر ها کمک می‌کند تا سایتی هماهنگ با استاندارد های mobile friendly داشته باشند. در حقیقت این ابزار تعیین‌کننده عملکرد و تطبیق سایت های هماهنگ با استاندارد های mobile friendly است.

PageSpeed Insights

PageSpeed Insights

چگونه می‌توان  از موبایل فرندلی (mobile-friendly) بودن وب سایت خود برای نمایش در موبایل اطمینان پیدا کرد ؟

برای تطبیق با الگوریتم موبایل فرندلی گوگل می‌توانید از ابزاری دیگر به نام Mobile Friendly Test هم استفاده کنید. این ابزار سودمند مانند ابزار page speed insight است. ولی از ربات های گوگل پیروی می‌کند. و به شما کمک می‌نماید که فایل های مهمی را که در robots.txt مسدود شده‌اند را پیدا کنید. زیرا که این فایل ها باعث عدم ارائه سایت های مناسب جهت نمایش در موبایل خواهند شد.

حالا این ریسپانسیو بودن به معنای کلی یعنی mobile friendly بودن سایت و از رقبا خود جلوتر میباشد ، چون گوگل و موتورجستجوگر ها قوی دیگر تمرکز زیادی روی موبایل mobile friendly کرده اند.

تست موبایل فرندلی گوگل

تست موبایل فرندلی گوگل  mobile-friendly

مواردی که در mobile friendly باید و باید انجام شود :

بارگذاری سریع صفحات
استفاده نکردن بیش از اندازه تبلیغات در صفحات
استفاده اصولی از ریسپانسیو 
استفاده از تصاویر بهینه با ابعاد مناسب

و …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − پنج =