پادکست چیست؟ تاثیر آن بر بازاریابی و سئو

پادکست چیست؟ تاثیر آن بر بازاریابی و سئو

پادکست چیست؟

پادکست از پیشرفته ترین و جدیدترین سامانه های ارتباطی است و روشی برای انتشار محتوای الکترونیکی به وسیله صدا که کاربران از طریق آن می توانند ساخته های صوتی و کلامی خود را به شنوندگان، ارائه دهند که از آن به وبلاگ صوتی هم یاد می شود.

به زبان ساده تر جدیدترین تکنولوژی برای انتشار صوت بر روی شبکه اینترنت است. پادکست یک فایل چند رسانه ای است که با استفاده از فیدهای عمومی برای پخش صدا بر روی کامپیوترهای شخصی وموبایل، بر روی اینترنت فرستاده می شود.

پادکست را هر کسی می تواند با هزینه کمی راه اندازی کند یا به عبارت دیگر می تواند یک رادیو اینترنتی راه بیندازد و تنها چیزی که لازم است یک کامپیوتر، یک میکروفن و اینترنت است.

در گذشته پادکست فقط در اختیار چند شرکت محدود بود و طبیعتاً رقابت آنچنانی هم وجود نداشت و معمولاً MP3 ها خسته کننده و تکراری بودند ولی امروزه با گسترش این پدیده آنچه را می خواهید گوش کنید می توانید انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: چگونگی آنالیز کمپین‌های آنلاین

پادکستر ها (کسانی که پادکست را اجرا می کنند) محدودیتی ندارند. هیچ قالب یا قانونی وجود ندارد. بنابراین تنوع و موضوعات از شمارش خارج شده اند پادکست در حقیقت فرار از رادیو های پر حرف، از قبل برنامه ریزی شده، در اختیار گروه های خاص، خسته کننده و سازمانی قدیمی است. پادکست دارای هویت و تنوعی است که رادیو های سنتی از آن محرومند.

پادکست، جدیدترین تکنولوژی نشر صوت

پادکست جدیدترین تکنولوژی تولید و نشر محتوای صوتی در اینترنت است. به وسیله پادکست می توان صدای خود را در اینترنت منتشر کرد و می تواند یک رادیو آماتوری شخصی باشد.

واژه پادکست از طرف لغت نامه آمریکایی «آکسفورد» به عنوان واژه سال انتخاب شد. این لغت نامه پادکست را اینطور معرفی کرده است: «برنامه ای رادیویی که دیجیتالی ضبط شده و برای دانلود و قرار دادن در دستگاه های شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته می شود.»

در لغت نامه اینترنتی ویکی پدیا هم در توضیح کلمه پادکست اینطور آمده است: پادکست یا پادپخش یکی از روش های انتشار پرونده بر روی اینترنت و نام عمومی نوعی برنامه آوایی است که توسط کاربران معمولا روی یک پخش کننده موسیقی دیجیتال و عموما یک آی پاد به شکل یک فایل صوتی ساخته شده، با استفاده از اینترنت روی رایانه های خانگی و یا پخش کننده های دیجیتال پیاده می شود.

کاربردهای پادکست

در سایت اولین شبکه پادکستینگ فارسی (cast.ir) موارد زیر به عنوان کاربرهای پادکست برشمرده شده است:

۱) ایجاد ایستگاههای رادیویی اینترنتی شخصی با کمترین هزینه و توسط یک دستگاه رایانه شخصی.

۲) آموزش الکترونیکی و غیرحضوری در مواردی که احتیاج به توضیح شفاهی وجود دارد.

۳) کتاب خوانی، شعر و شاعری، پخش موسیقی، تبلیغ خدمات و محصولات، ارتباطات مردمی و روابط عمومی، رپورتاژ و گزارشگری، تولید برنامه های تفریحی و سرگرم کننده از قبیل جوک و لطیفه، فال، قصه گویی و آموزش برای کودکان.

بیشتر بخوانید: رپرتاژ آگهی چیست و چگونه به برندسازی کمک می کند؟

۴) ساخت وبلاگهای صوتی که در آن وبلاگ نویس بجای نوشتن مطالب شخصی در اینترنت با مخاطبین خود حرف می زند و صدای ضبط شده را روی وبلاگ قرار می دهد.

محبوبیت جهانی پادکست در سال ۲۰۰۵ میلادی ناسا صدای یکی از فضانوردان این سازمان را که در جریان یک سفر فضایی ضبط شده بود به شکل پادکست روی سایت قرار داد.

در جریان سفر شاتل دیسکاوری به دور کره زمین، استیو رابینسون از سرنشینان شاتل فضایی یک پیام چند دقیقه ای از صدای خودش ضبط کرد که چند روز این پیام به شکل پادکست بر روی سایت ناسا قرار گرفت.

در بین سیاستمداران هم یک سناتور دموکرات آمریکایی یک پادکست شخصی راه اندازی کرد و به دنبال آن بود که کاخ سفید هم تعدادی از سخنرانی های جرج بوش را به صورت پادکست روی سایت ریاست جمهوری قرارداد.

سایت بی بی سی هم بخشی از برنامه های خود را در قالب بادکست ارائه می دهد. شرکت آی بی ام (IBM) هم به تهیه و ارائه پادکست در سایت خود روی آورده است به جز این ها شرکت های جنرال موتورز و پپسی کولا هم به ارائه پادکست اقدام کرده اند.

و حتی سرویس یاهو هم موتور جست و جوی مخصوص برای جست و جوی فایل های صوتی و پادکست ها راه اندازی کرده است.

چگونه یک پادکست داشته باشیم؟

مرحله اول راه اندازی پادکست ضبط برنامه است. شما می توانید با کمک یک دستگاه ضبط صدای دیجیتال (Voice Recorder) صدای خود را ضبط کنید.

پس از ضبط صدا یا به وسیله نرم افزار های ویرایش صدا، صدای خود را ویرایش کنید و احیانا به آن موسیقی یا صداهای دیگری بیافزایید از جمله این نرم افزارهای حرفه ای ویرایش صدا سوندفورژ (Sondforge) و کول ادیت (Cooledit) هستند که از آن ها برای ویرایش برنامه های حرفه ای رادیوئی هم استفاده می شود.

البته حتی شما احتیاج به این نرم افزارهای حرفه ای ندارید و می توانید یک نرم افزار رایگان وساده تر از اینترنت قابل دریافت است.

پس از تهیه فایل (mpt) شما باید فایل (RSS) هم برای پادکست تان تهیه کنید. با حاضر شدن فایل ها شما باید آن ها را در فضایی مناسب در اینترنت قرار دهید تا برای دیگران هم قابل دسترسی باشد.

کاربردهای پادکست در روابط عمومی ها

امروزه سازمان ها و شرکت های تجاری در سراسر دنیا برای دسترسی مستقیم به مشتریان خود، پادکست را به رسانه های سازمانی خود می افزایند.

پادکست پدیده ای نوین و ابزاری عالی در روابط عمومی ها است و رسانه ای که می تواند روابط عمومی خلاقی را طراحی کند.

همانطور که می دانید کارشناسان روابط عمومی چهره شرکت و سازمان محسوب می شوند، یعنی مسئولیت اطلاع رسانی، تصویر سازی و غیره را به عهده دارند.

ابزار قدرتمند جدیدی وجود دارد که به این چهره صدا می بخشد و صدا بیش از متن صرف موثر است، بنابراین این رسانه نه تنها قدرتمند است، بلکه کاربرد آن آسان وگستردگی آن بیش از هر رسانه موجود دیگر است وبه میزان قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی می کند و می توان گفت رسانه ای است که اثر بخشی یک پیام رادیویی را افزایش می دهد.

اما نکته مهم این است که به هنگام پخش برنامه رادیویی یا تلویزیونی شما از تعداد شنوندگان و بینندگان اطلاع دقیق ندارید اما با پادکست می توان از تعداد دقیق ذخیره شدن برنامه خود توسط افراد مطلع شوید.

بیشتر بخوانید: بازاریابی ویدئویی و ایده هایی برای شروع

حتی می دانید مخاطبین شما از چه مناطقی هستند و بدین ترتیب می توانید برنامه خود را مرتبا بهبود بخشیده و به انتظارات مخاطبین خود پاسخ دهید و نه تنها برای دنیای خارج بلکه می توانید دامنه آن را گسترش دهید.

همچنین می توانید از آن برای ارتباط از راه دور میان شعب مختلف سازمان خود استفاده کنید و در بعضی موارد می تواند کانال جدیدی برای درآمد زایی باشد و مزیت آن برای شرکت ها اسپانسر کردن پادکست های دیگر است. مثلا فرستادن آگهی روی پادکست های دیگر، مانند یک آگهی ۳۰ ثانیه ای.

پادکست مارکتینگ

طبق تحقیقات آماری به نظر می‌رسد که تاثیر تبلیغات رادیویی در ایالات متحده آمریکا تا سال ۲۰۲۱ ثابت باقی بماند. ولی شرایط برای تبلیغات پادکستی در این دوره تفاوت دارد. تبلیغات پادکستی در حال اوج گرفتن است و با توجه به گسترش گوشی‌های هوشمند در جهان، محبوبیت پادکست‌ها نیز در حال افزایش است.

طبق یک تحقیق در ایلات متحده، گوشی‌های هوشمند باعث شده‌اند افراد بین ۱۸ تا ۳۴ ساله نیمی از استفاده‌کنندگان پادکست‌ها را تشکیل دهند.

همچنین ابزارهایی مانند Apple car Play هم در زیاد شدن آمار شنیدن پادکست بی‌تأثیر نبوده‌اند و Apple Car Play در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین ابزارها بین ۲۴ برند معروف سازنده‌ی اتومبیل در جهان است.

اگر بخواهیم موشکافانه‌تر به این آمار نگاه کنیم، می‌بینیم ۴۰ درصد از افرادی که در آمریکا بیشتر از ۱۲ سال سن دارند تابه‌حال یک‌ بار به پادکست گوش‌ داده‌اند و ۲۴ درصد از آمریکایی‌ها به‌صورت مرتب به پادکست گوش می‌دهند.

به نظر شما چه چیزی باعث می‌شود که پادکست مارکتینگ برای صاحبان کسب و کار جذاب به نظر برسد؟ ست گرین، نویسنده‌ی پنج کتاب پرفروش بازاریابی محبوب مثل Market Domination for Podcasting و Direct Response Marketing Expert، دراین‌باره می‌گوید:

پادکست‌ به شما کمک می‌کند به بازار هدف خود برسید. برای مثال اگر یک آمریکایی باشید و بخواهید محصول خود را به هزاران کارآفرین معرفی کنید، پادکست Sharkprenuer podcast یک انتخاب خوب برای شما خواهد بود.

این پادکست مخاطبان زیادی در بین رهبران کسب و کارهای بزرگ دارد. اگر درزمینه‌ی دیگری فعالیت می‌کنید، با کمی تحقیق می‌توانید به پادکست مناسبی دست پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: استراتژی اقیانوس آبی؛ جایگزینی برای اقیانوس قرمز خون آلود

تبلیغات در یک پادکست شناخته‌شده، تنها گزینه‌ای نیست که پیام شما را برای افراد موجود در بازار هدف مناسب می‌فرستد. گرین دراین‌باره می‌گوید:

خیلی از کسب و کارها در حال تولید پادکست سریالی برای خود هستند. با این کار آن‌ها کنترل همه‌چیز را از شروع تا پایان کار در دست دارند. خوبی این کار مالکیت رسانه برای کسب و کار است؛ با این مالکیت می‌توانید بدون هزینه‌ی اضافه نسبت به قبل، تبلیغات خود را انعطاف دهید.

پادکست و سئو

پادکست می‌تواند برای SEO (بهینه‌سازی در موتورهای جستجو) نیز مفید باشد. ست گرین دراین‌باره می‌گوید:

آیتونز یک از وب‌سایت‌های دارای بهینه‌سازی بالا در بین موتورهای جستجو است. هر پادکست در آنجا هم به سایت مهمان و هم سایت اصلی پادکست لینک شده است.

اگر پادکست‌ها با کلمات کلیدی مناسب به یک سایت لینک داده شوند، باعث ارتقاء کیفیت SEO می‌شوند. با توجه به الگوریتم‌های تعبیه‌شده، پادکست می‌تواند در فروشگاه‌های اپلیکیشن هم به شما کند.

پادکست تاثیرگذار

ست گرین تجربه بالایی در تولید پادکست دارد. در یک مقاله او نکاتی را برای تولید پادکست تأثیرگذار و موفقیت‌آمیز گفته است که در ادامه به آن‌ها اشاره‌کرده‌ایم.

۱- پادکست شما نیاز به یک نام جذاب دارد. حتماً تعدادی کلمه کلیدی هدف برای خود تعیین کرده‌اید که می‌خواهید در موتورهای جستجو جایگاه بالاتری به خود اختصاص دهید؛ سعی کنید از این کلمات کلیدی در نام پادکست خود استفاده کنید.

۲- پادکست شما نیاز به یک پوشش هنری دارد. این جلد هنری درواقع یک تصویر شاخص است که کاربران هنگام جستجوی پادکست شما، آن را مشاهده می‌کنند.

این پوشش باید شامل عنوان نمایش، تصویری از میزبان پادکست و برخی از تصاویر جالب باشد که نمای خوبی به پادکست می‌دهد.

۳- پادکست شما نیاز به معرفی حرفه‌ای دارد. بهتر است از یک گوینده‌ی حرفه‌ای همراه با موسیقی مناسب در پس‌زمینه، برای ساخت محتوا استفاده کنید. مقدمه باید مثل یک برنامه‌ی رادیویی اجرا شود.

به‌گونه‌ای پادکست خود را تولید کنید که نشان دهد شما در تولید این بسته‌ی رسانه‌ای متخصص هستید. همچنین پادکست نیاز به اعتبار بالا دارد تا شنونده متقاعد شود به آن گوش دهد.

۴- پادکست شما نیاز به میزبانی دارد. بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری خوب میزبانی پادکست در بازار وجود دارند که می‌توانند پادکست شما را به‌جاهایی مانند iTunes ،Google Play و … پیوند دهند. یکی از بهترین گزینه‌ها در این صنعت، Libsyn است.

۵- حضور مهمانان بزرگ و برجسته می‌تواند پادکست را جذاب‌تر کند. آن‌ها پادکست شما را برای مخاطبان خود به نمایش می‌گذارند. به‎نوعی این کار باعث پخش ویروسی پادکست شما توسط طرفداران آن شخص می‌شود.

۶- برای اینکه بازار هدف از پادکست شما را ببیند، باید آن را به شیوه‌ای صحیح به بازار عرضه کنید.

برای این کار شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، لینکدین، اینستاگرام، یوتیوب می‌توانند ابزاری کاربردی در اختیار شما قرار دهند. البته در این راه می‌توانید از هر ایده‌ی خلاقانه‌ای برای دستیابی به مخاطبان اصلی خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:حقایقی در مورد بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

۷- اطمینان حاصل کنید که هر قسمت پادکست بازبینی و ویرایش می‌شود؛، بنابراین می‌توان آن را به یک محتوای رسانه‌های اجتماعی، پست وبلاگ یا حتی یک کتاب فیزیکی تبدیل کرد.

گرین دلایل قانع‌کننده‌ای برای دفاع از تولید پادکست دارد. او این کار را به‌عنوان یکی از اصول چندگانه پیشرفت شرکت خود می‌داند. در لینک صحبت‌های سث گرین درباره پادکست مارکتینگ دلایل کامل‌تری برای استفاده کردن از این روش برای موفقیت کسب و کار و معرفی آن وجود دارد.

نتیجه گیری از پادکسیت

پادکست به عنوان تکنولوژی نوین در عرصه ارتباطات یک رسانه محسوب می شود که می تواند سرویس های خوبی علمی، آموزشی، تخصصی و سرگرمی و… را ارائه دهد.

اما حس شنوایی که جز مهمترین حواس انسان محسوب می شود که به وسیله آن بسیاری از نیازهای ارتباطی انسان را برآورده می سازد و اطلاعاتی که مورد نیاز مخاطبان است را به صورت شنیداری در اختیارآن ها می گذارد.

پادکست با تکثر صدا می تواند صداهای خاموشی که قبلا قابل شنیدن نبودن از جمله گروه های محروم وستمدیده، مخالفان و حتی صداهای جدیدی را به گوش همگان برساند.تکثر صدا تکثر رسانه ای را در پیش دارد که منجر به گسترش عرصه عمومی می شود.

بیشتر بخوانید: تبلیغات آنلاین چیست؟ انواع و ویژگی های آن

از طرفی استمرار، کیفیت و تنوع در این رسانه بسیار مهم تلقی می شود، به خصوص برای روابط عمومی ها که وظیفه خبری و اطلاع رسانی را به عهده دارند، می تواند این پدیده پررنگ تر جلوه نماید که رسیدن به این فضای مطلوب راه طولانی ولی امید بخشی رادر پی دارد.

منبع: zeus.ir – psseo.ir – zoomit.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =