پروژه جغد گوگل OWL Project چیست؟

پروژه جغد گوگل OWL Project چیست؟

پروژه جغد گوگل چیست؟

شاید در مورد پروژه ی جغد گوگل OWL Project کمتر شنیده باشید . این پروژه در خصوص ساماندهی به انتشار اخبار و اطلاعات نادرست و غیرواقعی فعالیت دارد .

با افزایش روند انتشار اخبار نادرست در فضای مجازی لزوم وجود سازمان یا نهادی برای بررسی ها و ساماندهی به این اخبار غلط و غیر واقعی بسیار احساس می شد. باید سازمانی تشکیل می شد تا بتواند اخبار درست را از نادرست تفکیک نماید و به این صورت این پروژه با نام پروژه جغد تحت نظارت شرکت گوگل آغاز به کار کرد .

ابتدا کمی در مورد دلیل پیدایش این پروژه صبحت کنیم.

زمانی که دونالد ترامپ نامزدی خود را در پاییز ۲۰۱۶ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا اعلام نمود در فضای مجازی بسیار اخبار های منشر شد که غیر واقعی بودند.

بیشتر بخوانید: روش های اوباما در کمپین انتخاباتی برای خلق یک شگفتی!

همین اتفاق موجب شد که در تمامی دنیا آشوبی به پا شود و اکثر افراد وقت خود را درنیای مجازی به سر ببرند و همین موجب شد که مردم و نهادهای امنیتی باهم به دو نظر مشترک رسیده اند.

شخصی باید عهده دار این فضای آشفته مجازی شود. نهادی باید به تفکیک اخبار واقعی از غیر واقعی بپردازد

اما کدام شرکت این وظیفه را برعهده باید بگیرد ؟ آیا شرکت هایی مانند فیس بوک ، گوگل ، آمازون و… می توانستند یا شرکت های دیگری وجود دارد ؟

اما با اینکه تمام افراد می خواستند که این ماجرا را پایان دهند ولی انتظار نمی رفت که به جز شرکت های بزرگ موتورهای جستجو و غول های شبکه مجازی ، شرکت دیگری این کار را به پایان برساند.

در همین زمان ها پروژه OWL توسط شرکت گوگل معرفی شد که واکنش به تمامی سوالات و اخبارهای غیر واقعی نشون می داد و به کابران پاسخ های درست و صحیح ارسال می کرد.

و زمانی که گوگل این پروژه را معرفی کرد با چالش هایی روبرو شد که پیش از ان با مواجه نبوده است بنابراین در ادامه به این چالش ها اشاره می کنیم

چالش اول: موتورهای جستجو باید همیشه بی طرف باشند

رسالتی که موتورهای جستجو این است که بی طرف باشند و فقط نیازهای کاربران را برطرف نمایند و در مقابل اخبارها و وقایع بی طرفی خودشان را باید همیشه نشان دهند و حرکتشان باید در یک چارچوب و اصول باشد

یکی از حساس ترین کارهایی که تاکنون گوگل برعهده داشته این است که اخبار صحیح را از اخبار نادرست جدا کند و این حساسیت به این دلیل است که باید رسالت خود را حفظ کند و همچنین متهم به جانبداری از گروه و یا جریان سیاسی خاص نشود.

بیشتر بخوانید: الگوریتم های گوگل

چالش دوم: طرح پیشنهادی

طرح پیشنهادی برای جداسازی اخبار غیر واقعی از اخبار صحیح یکی دیگر از چالش هایی بود که شرکت گوگل داشت و این طرح به این صورت بود که گوگل باید تشخیص دهد که کدام اخبار واقعی و کدام غیر واقعی می باشد.

به همین دلیل شرکت گوگل اعلام کرد که تغییراتی در الگوریتم و ساختار گوگل دهد تا این مشکل رفع شود که به وعده خود عمل کرد و تا حد زیادی این مشکل را برطرف نمود.

چالش سوم: نمایش داده ها

نمایش داده های عبارات مورد جستجو شده از دیگر چالش هایی می باشد که شرکت گوگل با آن روبرو بود. زیرا بیشتر موتورهای جستجو برای اینکه نتایج بهتری را به دست اورند اطلاعات بیشتری علاوه بر کلمه و URL ذخیره می کنند.

بیشتر بخوانید: تعیین جایگاه کلمات کلیدی سایت در وبمستر گوگل

این امکان وجود دارد که موتورهای جستجو تعداد دفعاتی که کلمه تکرار می شود را ذخیره نمایند یا امکان دارد برای هر ورودی مقداری را اختصاص دهد.

چالش چهارم: Blackhats

همانند دیگر تاکتیک های که گوگل دارد عده ای از متخصصان و افراد هکر به بررسی تغییرات گوگل می پردازند

که این تغییرات می تواند مثبت یا منفی باشد اما نکته این است که تاکنون ایرادی در این سایت ها دیده نشده است و این به این علت است که متخصصان بسیار در الگوریتم ها وسواس به خرج داده اند و بارها ان را بررسی نموده اند و بعد از ان اقدام به پیاده سازی کرده اند

منبع: sitesazz.ir – sitecode.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 17 =