#پیج_شویی در شبکه‌های اجتماعی

پیج_شویی در شبکه‌های اجتماعی

اقدامات غیرحرفه‌ای که برخی از کانال‌های تلگرامی و صفحات پرطرفدار اینستاگرامی انجام می‌دهند را نمی‌شود نامی برایش انتخاب کرد، مگر «پیج شویی»!

شاید برای شما هم تا به‌حال اتفاق افتاده باشد که در بین چرخ زدن های روزانه تان در اینستاگرام به پیج‌هایی(صفحات) برخورده باشید که هیچ وقت آن‌ها را فالو نکرده باشید و یا در لیست کانال‌های تلگرامی‌تان، عضو کانالی شده باشید که هیچ وقت به آن نپیوسته(join) باشید.

این اتفاق از دو حالت خارج نیست؛ یا آن که شما را برخی موسسات در آن کانال یا صفحه عضو کرده‌اند و یا آنکه عنوان کانال یا صفحه ای که در آن بوده‌اید، عوض شده است.

موضوعی که در هر دو حالت نه حرفه‌ای است و نه اخلاقی؛ چرا که کاربر بسته به ذائقه و نیازش کانال و یا صفحه ای را انتخاب کرده و عضوش شده اما صاحب صفحه یا کانال که به هردلیلی نخواسته به فعالیتش ادامه دهد، با نادیده گرفتن مخاطبانش، بدون اطلاع قبلی صفحه را به شخص و یا مجموعه ای دیگر که شاید هیچ سنخیتی با آن موضوع سابق نداشته باشد، واگذار می‌کند.

بیشتر بخوانید: چگونه در اینستاگرام یک صفحه موفق داشته باشیم؟

 بالاآوردن پیج با روش‌های غیراخلاقی

این اقدام در اوایل توسط بسیاری از سودجویان مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ آن‌ها با انتشار محتواهای غیراخلاقی و یا جنسی درصدد جذب مخاطب برمی‌آمدند و پس از پرفالوور شدن صفحه، محتواهای قبلی را پاک و به فروش می‌رساندند.

به دام افتادن سیاسیون

البته چنین حرکت مشابهی را هم برخی صفحات سیاسی هم انجام دادند به طور مثال صفحه اینستاگرامی ظریف که مدت‌ها پیش از انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری فعالیت داشت و حتی منبع بسیاری از رسانه‌ها هم شده بود، در آستانه انتخابات سال گذشته وقتی به مرز یک میلیون طرفدار رسید به صفحه دولتگرام تغییر نام داد.

 

zarif- dolatgram

وزیر امورخارجه کشورمان هم پس از مدتی با تشکر از صفحاتی که به نام او فعالیت‌ می‌کردند، با آی دی جدید از ورود رسمی‌اش به اینستاگرام خبر داد.

 ترفند اینستاگرام، این بار در تلگرام

در تلگرام هم چنین وضعیتی وجود دارد، به طور مثال کانال ستاد روحانی که در انتخابات به پوشش اخبار لحظه به لحظه رئیس جمهور می‌پرداخت، پس از رای آوردن مجدد روحانی به شبکه خبری نظر تغییر اسم داد.

hasan rohani telegram channel

 آدرس کانال‌هایی که به اسمشان نمی‌خورد

اگر احساس می‌کنید عضو کانالی نبودید اما حالا به طور غیر ارادی در آن عضو شدید احتمال زیاد نام کانال عوض شده است، این داستان در بسیاری از کانال‌های سرگرمی و فان دیده می‌شود.

اغلب مشاهده اولین مطلب این کانال‌ها نشان می‌دهد که نام جدید آن‌ها با آدرسی که پای اولین مطالب کانال منتشر شده همخوانی ندارد. در ادامه تعدادی از این نمونه‌ها می‌آید.

این «پیج شویی» از کجا آب می‌خورد؟

در اینستاگرام و تلگرام ده‌ها نمونه از صفحاتی که به خرید و فروش پیج و کانال اختصاص دارند را می‌توان پیدا کرد حتی در این میان فروشندگان به خریداران تضمین می‌دهند که کسی از تغییر هویت کانال یا پیج جدید با خبر نمی‌شود.

یکی از ادمین‌های فروش این پیج‌ها در پاسخ به این که آیا فالوور ها متوجه تغییر پیج یا کانال خواهند شد؟ ‎گفت: با توجه به محدود بودن اینستاگرام به زمان حال، فالوور ها متوجه تغییر نخواهند شد و هیچ کس از تغییر پیج و تبدیل به پیج جدید اطلاع نخواهد یافت.»

وی همچنین تاکید کرد: ‎تمامی پست ها و محتوا قدیمی در پیج های آماده اینستاگرام قابل حذف هستند و هنگام تحویل پیج آماده اینستاگرام و هیچ گونه پست عکس و مطلبی وجود ندارد.

از یکی از همین فروشندگان درباره قیمت یک پیج اینستاگرامی ۱۰ هزارتایی(۱۰k) هم پرسیدیم که وی قیمت هر هزار (k) فالوور را ۱۵ هزار تومان و در مجموع ۱۵۰ هزار تومان عنوان کرد.

آن روی سکه تغییر صفحات مجازی

برخلاف ادعای این فروشندگان صفحات مجازی، بسیاری از کاربران متوجه این تغییر نام و کارکرد صفحه و کانال‌ها می‌شود

بیشتر بخوانید: جدیدترین ترفند های اینستاگرام که همه باید بدانیم – ۱

محسن جوان ۳۰ ساله‌، یکی از فعالان شبکه‌های اجتماعی درباره این موضوع گفت: بارها در اینستا و تلگرام عضو پبج‌ها و صفحاتی می‌کنند که قبلا در آن‌ها جوین نبودم، این کار کثیفی است که ادمین ها و صحب‌های صفحات مجازی می‌‌دهند اما من هر دفعه پس از مشاهده این صفحات از آن‌ صفحات لفت می‌دهم.

همچنین بررسی نظرات اولین پست این صفحات جدید به خوبی نشان می‌دهد که کاربران از این موضوع باخبرند و نسبت به این موضوع اعتراض دارند.

منبع: خبرگزاری فارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 16 =