جادوی پینترست و برندینگ

جادوی پینترست و برندینگ

چه چیزهایی را می توان از پینترست آموخت؟

احتمالاً در جریان روند پیشرفت وب سایت Pinterest هستید. موفقیت آنها یک شبه نبود و به نظر نمی آید که سِحر و جادویی هم در کار باشد. کاری که آنها انجام دادند ترکیبی از اصول مهم بود. آنها یک مورد را قربانیِ دیگری نکردند. همه را باهم داشتند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با شبکه اجتماعی پینترست Pinterest

این اصول، مزایای زیادی برای شرکت های بزرگ و استارتاپ ها دارد که می توانند از آن بیاموزند. یعنی یادآورِ خوبی ست. پس بیایید در ادامه نگاهی به این موارد بیندازیم:

۱- از لحاظ بصری، جذاب است

وقتی وارد سایت پینترست می شوید اولین چیزی که می بینید تصاویرند. به سرعت می توانید از مقدار کمی از متن ساده ای که دارد عبور کنید. هیچ کاری جهت انجام دادن برای بازدیدکننده ای که بار اول وارد آن شده وجود ندارد!

نکته کلیدی

با کلمات و تصاویر، وب سایت خود را آشوب نکنید. سعی کنید آن را ساده نگاه دارید تا مردم به آن نگاه کنند. اگر اطلاعات بیشتری درخواست کردند به راحتی از طریق ویدئو یا متن می توانید برای شان فراهم کنید.

وقتی که در حال طراحی یا طراحی مجدد وب سایت خود هستید شخصیت های مختلف افراد را در ذهن خود مرور کنید.

۲- استفاده ی آسان دارد

Pinterest با هزاران ویژگی متنوع بارگذاری نمی شود. ساده است و نحوه ی استفاده از آن هم به سادگی رخ می دهد. فرآیند عضو شدن در آن هم برای کاربر پیچیده و آزاردهنده نیست. اکثر افراد از طریق دهان به دهان در می یابند که پینترست چگونه کار می کند.

نکته کلیدی

۷۶ درصد از مصرف کنندگان گفته اند مهم ترین چیزی که در وب سایت باید اطمینان حاصل کنند راحتیِ استفاده از آن است. وب سایت خود را حسی (انتقال مستقیم) و به لحاظ بصری جذاب کنید، کارِ سختی ست اما ارزشش را دارد. سادگی می تواند مزیت رقابتی محسوب شود. Dropbox بخاطر سادگی در استفاده شناخته شده است. همانطور که استیو جابز گفته است:

چه شکلی بودن و چه احساسی را ایجاد کردن فقط موضوع اصلی نیست. طراحی، نحوه ی نتیجه دادن آن است.آزمایش کنید تا ببینید که چه چیزی برای کاربران شما جواب می دهد.

۳- اجتماعی است

مردم دوست دارند خودشان را ابراز کنند و با دیگران به اشتراک بگذارند. دوست دارند با کسانی که علایق یکسانی دارند آشنا شوند و ارتباط برقرار کنند. پینترست کمک می کند تا این اتفاق ها برای کاربران به طرز ساده تر رخ دهند. از طریق پین ها و بوردها باعث می شود سر زبان ها بیفتد. پینترست ذاتاً اجتماعی ست.

بیشتر بخوانید: چه میزان فعالیت در شبکه های اجتماعی برای کسب و کار ها کافی است؟

همه ی محصولات، نمی توانند اجتماعی باشند. فیسبوک هم مثل پینترست، روزانه بیش از ۲۰۰ میلیون تصویر در آن آپلود می شود.

درباره ی یوتیوب فکر کنید. سومین وب سایت پربازدید در سراسر دنیاست. اما محصولی ندارد که اجتماعی باشد. اما جنبه های اجتماعی را در آن اجرا کرده اند. قابلیت نظر دادن، پروفایل ها، دنبال کردن و … همه ی اینها به افراد کمک می کند تا با دیگری تعامل داشته باشند.

آیا وب سایت ها، بخاطر این ویژگی های اجتماعی محبوب تر می شوند؟

مشخصاً وب سایت های موفق زیادی هست که عملکرد اجتماعی درون خود جای نداده اند. Craigslist و Drudge Report دو مورد از اینها هستند. چیزی که این وب سایت دارند، راحتیِ استفاده است.

تصور کنید که Drudge قابلیت نظردادن را به پست هایش بیفزاید، آیا ترافیک و تعامل این وب سایت افزایش خواهد یافت؟ یا اگر Craigslist صفحات پروفایل برای فروشندگان و قابلیت مرورفروش ها را به وب سایت خود اضافه کند، باعث می شود که وب سایت مورد اعتمادتر جلوه کند؟

محصولات را ارزشمند کنید و خواهید دید که کاربران از لذت می برند. راحتی در استفاده و اطمینان یافتن از اینکه وب سایت تان سرعت خوبی دارد، باعث می شود تا کاربران ناامید نباشند.

۴- مفید است

اگر از وب سایت پینترست دیدن کرده باشید قطعاً متوجه شدید که چه پین های مفیدی در خود جای داده است. در حیطه ی غذا، شما می توانید دستورهای آشپزی را ببینید. Nordstorm نکات مُد و فشن به شما ارائه می دهد. Etsy هم اقلام دست ساز را به اشتراک خواهد گذاشت. بطور کلی، سایرین چیزهایی را به اشتراک می گذارند که افراد دیگر آنها را جذاب می پندارند.

پینترست

در سایر موارد، می توانید با کلیک روی تصویر، به وب سایت موردنظر مراجعه کرده و مقاله را مطالعه کنید.

۵- ویروسی است

pinterest-alexa-rating

همانطور که در تصویر بالا می بینید، کاربران اینترنتی از سراسر جهان که در طول یک روز، ۷ روز، یک ماه و سه ماه از وب سایت پینترست بازدید کرده اند ثبت شده است و نمودار، تغییرات میزان بازدید را از سال ۲۰۱۱ تا۲۰۱۲ نشان می دهد.

بیشتر بخوانید: بازاریابی ویروسی Viral Marketing چیست؟

پین کردنِ تصاویر چقدر می تواند خوب باشد وقتی کسی آن را نبیند؟ پینترست به کاربران اجازه می دهد تا فالو کرده و علاقه مندی خود را اعلام کنند. همینطور می توانند نظرات خود را بیان کرده و Repin (مجدداً پین کردن) نمایند. در غیر اینصورت می توانند به همان لایک اکتفا کنند.

نکته کلیدی

محصولات شما باید ویژگی هایی برای به اشتراک گذاری داشته باشد. دکمه های لایک و توییت گزینه های مناسبی هستند. همینطور سعی کنید انگیزه ای را به افراد انتقال دهید تا به دوستان شان تعریف کنند.

۶- موردهدف قرار گرفته است

وب سایت Pinterest در درجه ی اول، توسط خانم ها استفاده می شود. خانم ها از طریق خانم های دیگری که به این سایت مراجعه کرده و از تصاویر لذت برده اند مطلع شده و رجوع می کنند. یعنی نیاز به هیچ فیلترینگ یا جستجویی نیست، دقیقاً در همانجا قرار گرفته است.

نکته کلیدی

این موضوع شاید برای همه جواب ندهد. اگر شما از قبل یک محصول محبوب دارید می تواند بهترین باشد تا از کاربران بیگانه اجتناب کنید.

پینترست چگونه به کمک برند شما می‌آید؟

*‌ قبل از هر چیز شما احتیاج به ساخت یک حساب کاربری در آن دارید. در اینجا دقت داشته باشید که نام آن را همسو با نام برند خود و حتی شبیه آن ثبت کنید.

آرم برند خود را به‌عنوان لوگوی حساب کاربری خود در آن قرار دهید و همچنین تمامی اطلاعات و توضیحات اولیه در خصوص برند خود را در قسمت توضیحات آن وارد کنید تا کاربر با برند شما آشنا شود.

برند‌ها نکته‌ای را باید در اینجا رعایت کنند و آن این است هنگام ساخت حساب کاربری، فرم مخصوص به صاحبان کسب‌و‌کار را پر کنند تا از مزیت‌هایی که پینترست برای این دسته از کاربران اختصاص داده است استفاده کنند از جمله گزارش آنالیتیک که برای بازاریابان بسیار کاربردی است.

بیشتر بخوانید: گوگل آنالیتیکس Google Analytics چیست و چرا باید آن را نصب کنید؟

گزارشی که به آنها اعلام می‌کند چه تعداد کلیک روی عکس‌ها و فیلم‌ها و… خورده است و آنها را به وب‌سایت اصلی هدایت کرده است و چه محتوایی را کاربران دنبال می‌کنند و… .

*‌  این را در نظر داشته باشید که هرچه مطالب بیشتری را شما قرار دهید، به همان میزان نیز شما وب‌سایت برند خود را در معرض دید کاربران قرار داده‌اید که هر دوی اینها در کنار هم باعث محبوبیت برند شما می‌شود و موجب بالا رفتن ترافیک شماست که البته به همان سادگی‌ها نیست و باید تلاش فراوان و سیاست‌های بازاریابی خاص را با توجه به شناخت کاربران خود لحاظ کنید.

*‌ خیلی خوب می‌شود اگر شما مطالب و عکس‌هایی را که استفاده می‌کنید دارای کیفیت بالا و محتوای کاربردی باشد و ارزش خواندن را در خود داشته باشد چرا‌که باعث برگشت کاربران به صفحه شما و استفاده از مطالب شما و به اشتراک قرار دادن آن برای دوستانشان می‌شود.

پس مهم است که محتوای شما واقعی و براساس واقعیت برند شما باشد و خیلی هم در آن زیاده‌روی نکنید و از خود تعریف و تمجید نیز نکنید چراکه باعث می‌شود فکر کنند بسیار خود‌شیفته و غیر‌واقعی هستید.

*‌ خصوصیت خیلی خوب دیگری که پینترست دارد این است که قسمتی را برای Pin کردن ویدئو‌ها برای شما اختصاص داده است که حتی شما می‌توانید ویدئو‌های خود را که در YouTube و… قرار داده‌اید، در صفحه خود Pin  کنید و آنها را در معرض دید قرار دهید

. در خصوص نام Board ‌های خود که همان آلبوم‌های شما است دقت بالایی را داشته باشید تا از این طریق هنگام جست‌وجوی کاربران در پینترست بتوانند به صفحه شما برسند که این امر مستلزم آن است آنقدر شما در این شبکه اجتماعی به گشت و گذار و جست‌وجو پرداخته باشید تا بتوانید با نحوه جست‌وجوی کاربران و کلماتی که آنها استفاده می‌کنند آشنا شوید.

*‌ پیش‌تر گفته شد که هنگام انتشار مطلبی، توضیحات مفید آن را فراموش نکنید و دقت بالایی را در نوشتن آنها به کار بگیرید چراکه به‌عنوان مثال عکس شما و توضیحاتی را که به همراه آن قرار داده‌اید، در دنیای رو به رشد سریع پینترست در حال به اشتراک قرار گرفتن و دیده شدن و خواندن است. فکر کنم برای شما بازاریابان اهمیت این موضوع بسیار آشکار باشد.

*‌ برای مناسبت‌های مختلفی که در تقویم رسمی یا تقویم شرکت خود دارید، Board  متناسب با آنها درست کنید. مانند جشنواره‌ها، افتتاحیه‌ها، تخفیفات ویژه، کلکسیون جدید و… کاربران و مراجعه‌کنندگان هرچه کانال را مرتب‌تر و سازمان‌یافته‌تر ببینند بیشتر مشتاق و متمایل به بازگشت به آن و دنبال کردن آن، به دلیل وجود محتوای مفید و متنوع هستند.

*‌ یکی دیگر از خصوصیاتی که پینترست می‌تواند با آن به برندینگ شما کمک کند این است که یک کانال آماده برای قرار دادن محتوا در آن است، فقط کافی است که شما در آن عکس‌ها و فیلم‌ها و مقالات و… که امکان قرار دادن در سایت خود را ندارید یا جای آنها نیست را در پینترست قرار دهید تا با تنوع موجود شما کاربران را به سمت وب‌سایت خود هدایت کنید تا برند خود را ارتقا بخشید.

بیشتر بخوانید: برند سازی یا برندینگ Branding چیست؟

از طرفی نیز شما باید مراجعه‌کنند‌گان به وب‌سایت خود را به دنیای پینترست خود راهنمایی کنید که در اینجا نیز پینترست این امکان را داده که وب‌نویسان لینک ارتباطی آن را به همراه لوگوی خود درون سایت خود قرار دهند و اگر هم از WordPress استفاده می‌شود باز چنین امکانی را قرار داده تا دنیای خود را با برند شما ارتباط دهد.

*‌ همکاران خود را نیز به پینترست برند خود دعوت کنید. با این کار آنها را نیز در ارتقا بخشیدن برند خود در این شبکه همراه کرده‌اید که برای آنها لذت‌بخش و خوشایند بوده و همچنین سرعت بالا رفتن ارتقای برند شما نیز افزایش می‌یابد.

*‌ مهم‌ترین موردی که بهتر است آن را فراموش نکنیم، ارتباط با مراجعه‌کنندگان است. به این صورت که اگر آنها از وقت خود برای نوشتن نقد و بررسی و… استفاده می‌کنند، شما نیز برای آنها وقت گذاشته و به آنها جواب دهید. شما با این کار اعتماد آنها را جلب کرده‌اید و بیشتر به واقعی بودن صفحه شما و برند شما ایمان
می‌آورند.

*‌ از کلمات کلیدی و موثر در Pin ‌های خود استفاده کنید تا با این کار مطالب شما به راحتی در دسترس عموم قرار گیرد. فراموش نکنید که قرار دادن آدرس وب‌سایت شما مهم‌ترین بخش در قسمت انتشار مطالب خود است تا آنها را به وب‌سایت خود و سایت‌های مرجع هدایت کنید.

بیشتر بخوانید: تعیین جایگاه کلمات کلیدی سایت در وبمستر گوگل

*‌ بهترین دنبال‌کنندگان خود را شناسایی کنید و از آنها بخواهید که شما را به دیگران معرفی کنند. با این کار شما آنها را در این کار سهیم کرده و حس مهم بودن را به آنها انتقال می‌دهید. پیشنهاد من به شما این است که در خصوص پینترست و خصوصیات فراوان و قابل توجهی که در آن است تحقیق کنید و آن را به‌عنوان یک‌استراتژی برای مطرح کردن بیشتر برند خود و امور بازاریابی قلمداد کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش پینترست

منبع: فرصت امروز – اصفهان پلاس – cstland.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 13 =