چگونگی فیلتر فیلترشکن ها

چگونگی فیلتر فیلترشکن ها

در این مطلب به چگونگی فیلتر فیلترشکن ها می خواهیم بپردازیم. پس از ماجرای فیلترینگ تلگرام و مسدود شدن این پیام رسان، مطابق انتظار، کاربران زیادی به سمت استفاده از فیلترشکن‌های مختلف برای عبور از سد فیلترینگ روی آوردند.

پس از گذشت مدت نسبتا کوتاهی از این اتفاق، خبرهای تازه‌ای در مورد مسدود کردن فیلترشکن‌ها به گوش رسید؛ به نحوی که وزیر محترم ارتباطات در اینستاگرام خود، توضیحاتی را در رابطه با دلیل مسدود ساختن ابزارهای عبور از فیلترینگ منتشر نمود.

اما قبل از آن به مقدمه ای راجع به فیلترینگ می پردازیم.

فیلتر شکن چیست؟

اگر بخواهم فیلتر شکن را توضیح دهم اول باید بگویم که کلا کلمه “فیلتر شکن” اشتباه است و اصلا فیلتر شکن برای رفع محدودیت های اینترنت ساخته نشده. بلکه با گذشت زمان و ایجاد محدودیت ها از آن با نام فیلتر شکن و برای رفع محدودیت های اینترنت استفاده شد.

فیلتر شکن ها در واقع سرویس های Tunneling میباشند که از پروتکلهای ایمن (همانند L2TP/IPSec) برای ایجاد یک کانال امن در بستر اینترنت استفاده میکنند. حال دلیل اصلی ساخت این سرویس ها و پروتکل ها چه میباشد؟

همانطور که میدانید شبکه اینترنت به کلیه کشورها و شهرهای دنیا متصل میباشد و بیش از سه میلیارد کاربر در سراسر دنیا از اینترنت استفاده میکنند. پس نا امن بودن اینترنت یک امر اجتناب ناپذیر میباشد. چرا که هر فردی با اندکی دانش در زمینه تست نفوذ میتوانید به سادگی شروع به Analyze نمودن شبکه کند و اطلاعات کاربران را به تاراج برد.

اینجاست که کمپانی ها و شرکت ها برای ایجاد ارتباط با دیگر شعبه ها خود نیاز به یک ارتباط امن پیدا میکنند. تا امنیت اطلاعات محرمانه خود را حفظ کنند. پس نیاز به یک سرویس امن همانند VPN است. همان که از آن به عنوان فیلتر شکن VPN یاد میشود.

سرویس VPN چگونه کار میکند؟

How-VPN-Work نمیخواهیم به جزئیات کار VPN بپردازیم چرا که نحوه کارکرد VPN شامل حداقل بیست صفحه مقاله میباشد. پس بگذارید به زبان ساده بگوییم. VPN با ایجاد یک Tunnel یا کانال امن در بستر اینترنت سیستم شما را به VPN Server متصل میکند تا شما بتوانید از منابع شبکه VPN Server استفاده کنید.

یعنی سایتهای که سرویس VPN را برای رفع فیلترینگ میفروشند ابتدا شما را با یک کانال ایمن شده از پروتکلهای امن (PPTP – L2TP/IPSec) به سرور های خود متصل میکنند سپس از آنجا شما را به شبکه داخلی خود که اینترنت میباشد متصل میکنند. به همین صورت کلیه محدودیت های اعمال شده توسط ISP ها دور زده میشود. چرا که حالا دیگر از کشور دیگری به اینترنت متصل شده اید.

برای اطلاع بیشتر از نحوه فیلترینگ می توانید مطلب فیلترینگ تلگرام چگونه کار می‌کند؟ را مطالعه نمایید.

از کار افتادن فیلتر شکن‌ها

حال به سراغ دلایل وزیر ارتباطات برای از کار انداختن فیلترشکن ها می رویم.از عمده دلایل مطرح شده در رابطه با مسدود ساختن وی‌پی‌ان‌ ها توسط آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، اتصال برخی از فیلترشکن‌های مورد استفاده به کشورهای متخاصم با ایران و رصد فعالیت‌های مردم توسط بدافزارها عنوان شده است.

با توجه به سیاست‌های آمریکا و انگلیس در قبال ایران، پروژه‌ای برای اینترنت آزاد در ایران طراحی شده است. هرچند دلایل رسمی کلید خوردن چنین پروژه‌ای، مبارزه با سانسور و کمک به حق آزادی بیان کاربران عنوان شده است، اما امکان سواستفاده از اطلاعات حساس کاربران نیز بدین طریق وجود دارد.

از این رو، منظور وزیر ارتباطات از فیلترشکن‌هایی که توسط دولت آمریکا پشتیبانی می‌شوند، ابزارهایی چون سایفون بوده است. در واقع، می‌توان گفت که شاید نگرانی آذری جهرمی از این مساله، کاملا بجا باشد، چراکه این ابزارها، توانایی سنجش افکار عمومی را به طرق مختلف نیز دارند!

کنترل اینترنت

برای فهم خطرات فیلترشکن‌های وابسته به آمریکا یا دیگر کشورهایی که دارای روابط خصومت آمیز با ایران هستند، به ذکر دو مثال فرضی اکتفا می‌کنیم.

میزان و نوع استفاده کاربرانی که از یک نوع فیلترشکن خاص استفاده می‌کنند، اطلاعات مربوط به وب سایت‌های ناامنی که بازدید کرده‌اند و… امکان حساسیت سنجی کاربران نسبت به امور مختلف را در اختیار این دولت‌ها قرار می‌دهد. به عنوان مثال در چنین شرایطی، دولت آمریکا به راحتی توانایی جعل یک رویداد، جریان سازی و… را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: فیلترشکن‌ها را مسدود می‌کنیم

در نقطه مقابل، فردی دارای پستی حساس در یکی از ادارات دولتی ایران شناسایی می‌شود. این فرد برای عبور از فیلترینگ از چنین وی‌پی‌ان‌ هایی استفاده می‌کند. با رصد اطلاعات مورد استفاده توسط وی، امکان باج خواهی یا قرار دادن وی در تور اطلاعاتی وجود دارد.

به عنوان مثال، این فرد در وب سایت‌های همسریابی اقدام به جستجوی مشخصات فرد مورد نظر خود می‌کند. با در دست داشتن مشخصات مورد دلخواه این فرد، اقدام به جعل هویت و ساخت کاراکتر شخصیتی مطابق با سلیقه این فرد می‌شود و بدین ترتیب اطلاعات حساس از او استخراج می‌گردد.

رصد فضای مجازی

هرچند در رابطه با چنین سو استفاده‌هایی، ابزارهای فراوان دیگری نیز در اختیار دولت‎‌ها قرار دارد. به عنوان مثال در رابطه با افشاگری‌های اسنودن و قابلیت‌های که ان اس ای در اختیار گرفته است، کماکان حرف و حدیث‌های بسیاری است. در این رابطه به جرات می‌توان گفت، حریم خصوصی کاربران در هنگام استفاده از اینترنت معنایی ندارد! هر کاربر، تبدیل به ابزاری برای کامل شدن دیتابیس‌های سیستم‌های اطلاعاتی و بازاریابی خواهد شد.

به بیان دیگر، با جستجوی نام بیماری‌ای خاص، با تبلیغات داروهای مرتبط رو به رو خواهید شد. با اشتراک گذاشتن تصویری خاص، بازخورد مخاطبین مرتبط با شما سنجیده می‌شود؛ هرچندکه تاکنون سو استفاده مستقیم از این اطلاعات بر علیه افراد گزارش نشده است. به عبارت دیگر، اگر قصد اقدامات تروریستی را به زعم ان اس ای نداشته باشید، تنها نسبت به ذخیره اطلاعات مربوط به شما اکتفا خواهد شد.

خطر بدافزارهای موجود در فیلترشکن‌ها چیست؟

بدافزارها انواع بسیار متنوعی دارند، اما به طور کلی، قابلیت‌هایی را در اختیار سازندگان آن قرار می‌دهند که کاربر در شرایط معمولی هیچگاه به آن‌ها رضایت نخواهد داد. استفاده از بدافزارهای مختلف در فیلترشکن‌هایی که کاربران مورد استفاده قرار می‌دهند نیز کم و بیش شنیده شده است.

در واقع، مشکل وجود بدافزارها در وی پی ان‌ ها و ابزارهای عبور از فیلترینگ، بسیار جدی‌تر از ارتباط فیلترشکن‌های خاص با دولت آمریکاست. چراکه در توضیحات پیشین، نسبت به قدرت واکاوی رفتار کاربران توسط ابزارهای دیگر توضیح دادیم.

که این فروش رفتارشناسی هم در شرکت های بزرگ مانند فیسبوک نیز دیده شده است.

بیشتر بخوانید: رسوایی فیسبوک؛ زاکربرگ در راه کنگره آمریکا

بد افزار و وی پی ان

امروزه هرکاربر معمولی، با استفاده از تلفن هوشمند خود به کارهای مختلفی اعم از تماس با دوستان و آشنایان، انجام امور بانکی، تهیه فیلم و عکس و… می‌پردازد.

اکنون برای یک لحظه تصور کنید با پیامی تهدید آمیز از سوی فردی ناشناس رو به رو شده‌اید که با در دست داشتن اطلاعات حساسی از شما، مانند تصاویری که تهیه کرده‌اید، طلب مبلغ گزافی پول از شما می‌کند. به طور مشابه، یک روز صبح متوجه خواهید شد که تمام موجودی حساب‌های بانکی شما خالی شده‌ است.

بیشتر بخوانید:افزایش حملات فیشینگ درگاه های بانکی؛ توصیه های مرکز ماهر

بدافزارها امکانات بیشماری را در اختیار مجرمین سایبری قرار می‌دهند که پرداختن به تمامی آن‌ها در حوصله این مقاله نمی‌گنجد. هرچند به طور خلاصه و مفید چنین می‌توان گفت، تمامی کارهایی را که یک کاربر در تلفن هوشمند یا کامپیوتر شخصی خود انجام می‌دهد، توسط یک بدافزار قابل انجام است! بنابراین، موضوع بدافزارهای موجود در برخی فیلترشکن‌هایی که دست به دست می‌شوند، بسیار اهمیت دارد.

البته در مورد بدافزارها نیز منابع مختلفی برای آلودگی وجود دارد. به طور کلی هر اپلیکیشنی که از طریق مارکت‌های رسمی اپ، دریافت و نصب نشده باشد، بالقوه امکان همراه داشتن بدافزار را دارد –البته، در اپلیکیشن‌هایی که از طریق مارکت‌های رسمی نیز عرضه می‌شوند، امکان چنین سواستفاده‌هایی وجود دارد که طرح بحث آن در حدود این مقاله نمی‌گنجد.-

به عنوان مثال، اپلیکیشن پیام رسانی را که از طریق بلوتوث در یک مکان عمومی از منبعی ناشناس دریافت کرده‌اید، می‌تواند به عنوان ابزاری جاسوسی بر علیه شما استفاده شود.

اکنون با پرداختن به نگرانی‌های موجود در رابطه با فیلترشکن‌ها و دلایل مسدود کردن وی پی ان‌ها به سراغ چگونگی اعمال فیلتر بر روی فیلترشکن‌ها و وی پی ان‌ها خواهیم رفت.

حتما بخوانید: انتشار بدافزار در پوشش فیلترشکن برای تلگرام

چگونه می‌توان فیلترشکن را مسدود کرد

در اینترنت، برای برخورداری از هر خدماتی باید به یک آدرس مشخص متصل شوید. این آدرس، کاملا منحصر به فرد بوده، از این رو بی‌شباهت به کد پستی منزل شما نیست. علاوه بر این، نحوه اتصال به این آدرس نیز توسط پرتکل‌های از پیش تعیین شده و… مشخص می‌گردد. –تعریف ارائه شده کاملا صحیح نیست، اما برای درک بهتر مخاطبین به این صورت آورده شده است.-

به زبان ساده، هرگاه قصد ارسال و دریافت اطلاعاتی را در اینترنت دارید، دستگاه مورد استفاده شما به آدرس مورد نظر متصل شده و اطلاعات شما از این طریق رد و بدل می‌شود.

پروکسی تونل

در مورد اهمیت این آدرس، فرض کنید قصد ارسال نامه‌ای به دوستتان را دارید. پس از نوشتن نامه و یادداشت کدپستی، شرکت پست این نامه را به دوستتان ارسال می‌کند. دوست شما نیز، پس از مطالعه نامه، به شما پاسخ می‌دهد و آن را به آدرس شما ارسال می‌کند. در شرایط معمولی ارتباط شما با دوستتان از این طریق برقرار می‌شود.

اکنون فرض کنید شرکت پستی که انتقال نامه را به دوستتان به عهده گرفته است، بنا به دلایلی آدرس کدپستی دوستتان را در لیست سیاه خود قرار داده است. از این رو، دیگر امکان ارسال نامه به این آدرس را نخواهید داشت. دوست شما نیز امکان ارسال نامه‌ به شما را ندارد.

در چنین شرایطی، نامه را برای شخص دیگری ارسال می‌کنید. این فرد، علاوه بر ارتباط با شرکت خدمات پستی شما، با شرکت‌های دیگری نیز طرف قرار داد است. بنابراین امکان ارسال و دریافت نامه‌ از آدرسی را دارد که در لیست سیاه شرکت پستی شما قرار گرفته است. شما با این فرد قرارداد کرده‌اید تا به محض دریافت نامه، آن را برای دوستتان ارسال کرده و جواب آنرا برای شما بفرستد.

به این صورت محدودیتی را که به وسیله شرکت پستی بر شما اعمال شده است را دور زده‌اید. فیلترشکن ها نیز به طور کلی، به عنوان رابطی بین شما و آدرس نهایی مورد نظرتان قرار می‌گیرد.

با این مقدمات به سراغ روش فیلتر کردن وی‌پی‌ان‌ ها می‌رویم. برای فیلترینگ یا مسدود کردن فیلترشکن‌ها روش‌های بسیار متفاوتی وجود دارد.

فیلتر کردن وی‌پی‌ان ها با کاهش سرعت

در این روش، عملا فیلترشکن مورد نظر فیلتر نخواهد شد، اما دسترسی به خدمات آن ممکن نخواهد بود و یا در شرایط مشابه، وی پی ان مورد نظر کارایی نخواهد داشت.

در این شیوه به طور کلی، سرعت اینترنت آدرس‌ آی‌پی های خارج از کشور کند می‌شود. البته در شرایطی نیز با تهیه لیست سفید از آی پی آدرس‌های مطمئن، برای خدمات وب سایت‌های نظیر گوگل مشکلی پیش نخواهد آمد، اما به طور کلی این شیوه نارضایتی عمده کاربران را به همراه خواهد داشت، چراکه امکان تهیه لیست سفید از کلیه وب سایت‌های مجاز و… وجود ندارد.

یکی دیگر از مشکلات استفاده از این روش، از کار نیفتادن بعضی از ابزارهای عبور از فیلترینگ است که برای چنین شرایطی ساخته شده‌اند. در واقع، با تمام مشکلاتی که برای کاربران ایجاد شده است، کماکان امکان اتصال به وب سایت یا شبکه اجتماعی مسدود شده برای بعضی از کاربران فراهم است.

از کار انداختن فیلترشکن ها با شبکه داخلی

در این روش به بیان ساده، ارتباط شما تنها با اینترنت داخل کشور –اینترانت- مقدور خواهد بود. با این روش دیگر هیچ‌گونه دسترسی به وب سایت‌های ارائه دهنده خدمات نظیر گوگل که سرورهای آن‌ها در خارج از کشور قرار گرفته‌اند را ندارید. هرچند در این روش نیز امکان ارائه لیست سفیدی از وب سایت‌های مورد تایید وجود دارد که در این صورت دسترسی به آن‌ها برای عموم مردم مقدور است

بزرگترین حسن استفاده از شبکه داخلی اطلاعات و قطع ارتباط با اینترنت جهانی، از کار افتادن تمام فیلترشکن‌ها و VPN ها به طور قطعی است.

به طور ساده‌تر، در صورت اجرایی شدن این روش، هیچ راهی برای دسترسی به تلگرام، فیس بوک و کلیه سرویس‌ها و وب‌سایت های بین المللی را نخواهید داشت. هرچند به علت ایجاد نارضایتی‌های عمده، اجرای چنین روشی تنها در مواقع معدودی امکان پذیر است.

روش فیلترینگ وی‌پی‌ان ها به صورت هوشمند

در این روش، تنها به فیلتر کردن فیلترشکن یا وی‌پی‌ان‌ به صورت اختصاصی پرداخته خواهد شد. هرچند ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چگونه می‌توان فیلترشکن ها را مسدود کرد؟ مگر این ابزارها خود برای عبور از فیلترینگ طراحی نشده‌اند؟ برای درک بهتر موضوع، مثالی را که ابتدای این مقاله آوردیم را به خاطر بیاورید.

هر فیلترشکن، در واقع به عنوان واسطی بین شما و آدرس نهایی مورد نظرتان، کار می‌کند. در هنگام فیلتر کردن وی پی ان‌ها، این آدرس واسط شناسایی و در لیست سیاه قرار می‌گیرد.

برای شناسایی آدرس‌های مورد استفاده توسط فیلترشکن‌ها روش‌های متنوعی به کار گرفته می‌شود. هرچند، ساده و البته کاربردی ترین روش برای از کار انداختن فیلترشکن‌ها، عبارت است از اجرای فیلترشکن‌ها بر روی چند دستگاه متفاوت در چند نقطه کشور، سپس استخراج آی پی مورد استفاده توسط فیلترشکن مذکور و بعد از آن قرار دادن آی پی آدرس مورد استفاده در لیست سیاه فیلترینگ.

این شیوه در عمل، در زمان بسیار کوتاهی انجام می‌پذیرد و نتیجه قابل قبولی را به همراه دارد.

هرچند در اجرای این شیوه از فیلترینگ نیز از کدهای دستوری آماده و هوش مصنوعی کمک گرفته می‌شود، اما برای فهم ساده‌تر این موضوع بهتر است تا با شیوه انسانی انجام اینکار آشنا شوید –هرچند ممکن است در برخی موارد، در عمل نیز از شیوه انسانی کمک گرفته شود.- پس از اجرای فیلترشکن بر روی کامپیوتر یا دستگاه اندروید، به طور خودکار به آدرس واسط متصل خواهید شد.

از این لحظه به بعد تمام تبادل اطلاعات مورد نظر شما از طریق این آدرس واسط انجام خواهد شد. این کار بسته به نوع فیلترشکن و تنظیمات مربوطه، بخش یا کل تبادل اطلاعات را در بر می‌گیرد.

با اجرای دستور پینگ (PING)، سایر فرمان‌های مشابه یا استفاده از ابزارهای مختلف، آی پی مورد استفاده توسط این فیلترشکن، مورد شناسایی قرار خواهد گرفت. در این مرحله، با شناسایی آی پی مورد نظر، این آدرس در دیتا بیس مربوط به فیلترینگ قرار خواهد گرفت.

بعضی از وی پی ان‌ یا فیلترشکن‌ها، تنها از یک آدرس خاص استفاده می‌کنند. بنابراین با انجام این عمل، تنها برای یکبار، آن ابزار برای همیشه از کار خواهد افتاد. در نقطه مقابل، برخی فیلترشکن‌ها همانند سایفون، به طور مداوم نسبت به تغییر آی پی و پورت خود اقدام می‌کنند. در چنین مواردی، باید به طور مداوم این ابزار را اجرا نمود و نسبت به کشف آدرس آی پی مورد استفاده، اطلاعات لازم را کسب نمود.

در مواجه با چنین اپلیکیشن‌هایی، همواره امکان باقی ماندن برخی آی‌پی‌های مسدود نشده وجود دارد که البته تنها به بعضی کاربران اجازه ورود را خواهد داد.

البته، امکان مسدود ساختن پورت‌های مورد استفاده توسط اپلیکیشن‌های عبور از فیلترینگ همانند سایفون نیز وجود دارد که این مساله علیرغم ساده‌تر بودن اجرای آن در برخی موارد، نارضایتی کاربران را به همراه خواهد داشت. چراکه پورت، مانند آی پی، اختصاصی نیست و مسدود ساختن آن، احتمالا دسترسی کاربران را به برخی خدمات دیگر نیز با مشکل مواجه خواهد نمود.

با این حال، برخی از فیلترشکن‌ها با این شیوه از کار نمی‌افتند. به عنوان مثال می‌توان از فیلترشکن تور نام برد. در هنگام اتصال به تور، بر خلاف سایر فیلترشکن‌ها، شما به یک آدرس مشخص متصل نمی‌شوید، بلکه به صدها آدرسی –این عدد تخمینی است- که از بین هزاران آدرس در دسترس شما قرار دارند، اتصال برقرار می‌کنید.

بنابراین قوی‌ترین کامپیوترها نیز توانایی از کار انداختن ارتباط شما را با این شبکه نخواهند داشت. در هر لحظه، آدرس‌های جدیدی در این شبکه متولد خواهد شد و آدرس‌های جدیدی نیز جایگزین آدرس قدیمی واسط برای شما خواهند بود. علاوه بر این، نوع ارتباطی که تور با سرورهای خود برقرار می‌سازد، موجب ارتباط تمام کاربرانی می‌شود که از این ابزار برای دور زدن فیلترینگ استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، پورت مورد استفاده تور، ۴۴۳ است. این پورت، برای ارتباط امن در بستر وب، یکی از شناخته شده‌ترین پورت‌ها محسوب می‌شود. بنابراین با از کار انداختن این پورت، دسترسی شما به وب سایت و خدمات بیشماری قطع خواهد شد.

به عنوان مثال، با از کار انداختن پورت ۴۴۳ دیگر به صفحه جیمیل، صفحه خدمات بانکی و… دسترسی نخواهید داشت. بنابراین قطع کردن شبکه تور از این طریق نیز گزینه مناسبی محسوب نمی‌شود؛ چراکه نارضایتی کاربران را به همراه خواهد داشت. بنابراین، می‌توان گفت برخی فیلتر شکن‌ها قابل فیلتر شدن نیستند. –با روش هوشمند، همواره امکان استفاده از دو روش قبلی برای از کار انداختن این فیلترشکن ها نیز وجود دارد.-

هرچند، این فیلترشکن‌ها نیز مشکلات عدیده‌ای را برای استفاده کنندگان به همراه دارند. در مورد تور به طور مثال، سرعت پایین خدمات، مصرف ترافیک بالا، دسترسی نداشتن به برخی خدمات از طریق آن، از جمله این مشکلات شمرده می‌شوند.

در نهایت نیز، ساخت وی پی ان اختصاصی در خارج از کشور به کمک دوستان و آشنایان روشی مطمئن برای عبور از فیلترینگ محسوب می‌شود. با توجه به عدم شناسایی آدرس مذکور در مرحله اول، امکان اعمال فیلترینگ بر روی آن وجود ندارد؛ چراکه، در این روش برخلاف فیلترشکن‌های معمول، اطلاعات مربوط به VPN به صورت عمومی منتشر نشده و کاربر یا کاربرانی بسیار محدود دارد.

هرچند فیلترینگ هوشمند امکان فیلتر کردن این روش را نیز نخواهد داشت، ولی این شیوه عبور از فیلترینگ نیز با مشکلات بسیاری همراه است. در مرحله اول، در صورتی که وی پی ان به طور مستقیم از طریق کامپیوتر شخص واسط، موجب اتصال شما به آدرس نهایی شود، باید کامپیوتر شخص واسط همواره روشن و اینترنت آن متصل باشد. در غیر این صورت، دسترسی شما به وی پی ان اختصاصی از دست خواهد رفت.

علاوه بر این، با توجه به اینکه قوانین کپی رایت در ایران با سایر کشورها تفاوت بسیاری دارد، ممکن است بازدید یا دانلود فایلی توسط شما، برای شخص واسطی که وی پی ان اختصاصی را در اختیار شما قرار داده است، سبب ایجاد مشکلات قانونی شود. البته، شیوه‌های دیگری نیز برای داشتن وی پی ان اختصاصی وجود دارد. به عنوان مثال با اجاره سرور و… امکان دسترسی به وی پی ان اختصاصی را خواهید داشت. هرچند استفاده از این شیوه، نیز به دلیل قیمت نسبتا بالا به کاربران توصیه نمی‌شود.

منابع: techrato ،instagram ،microsoft ،techtarget ،wikipedia – tml-manager.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + بیست =