کامنت مارکتینگ یا بازاریابی دیدگاه چیست و تاثیر آن بر سئو

کامنت مارکتینگ یا بازاریابی دیدگاه چیست و تاثیر آن بر سئو

کامنت مارکتینگ یا بازاریابی دیدگاه چیست؟

کامنت مارکتینگ یا بازاریابی دیدگاه چیست؟

یکی از فعالیت های موثر در زمینه بهبود سئو وب سایت ، بازاریابی دیدگاه یا همان کامنت مارکتینگ (Comment Marketing) است.

بازاریابی دیدگاه یا همان Comment Marketing به معنی افزایش بازدیدکننده سایت، افزایش فروش و یا بهبود جایگاه در نتایج گوگل از طریق نظرات کاربران است. در حال حاضر بیشتر سایت های اینترنتی فضایی برای ارسال دیدگاه کاربران در نظر گرفته اند ولی داشتن این بخش به معنی یک کامنت مارکتینگ موفق نیست.

در این مقاله سعی کرده ایم به استراتژی کامنت مارکتینگ در سایت بپردازیم و همچنین درباره تاثیر آن بر سئو صفحه اول گوگل بیشتر بدانیم ، برای اثر بخشی بیشتر بازاریابی دیدگاه در سئو داخلی سایت باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • پاسخ کاربران باید سریع ارسال شود وگرنه ممکن است در سایت دیگری به دنبال پاسخ خود بگردند.
 • پاسخ ها باید دقیق ، کاربردی و تا حد امکان مفصل باشد ، پاسخ های کوتاه و ارجاع به مقالات دیگر ناامید کننده است.
 • بعد از ارسال پاسخ حتما با ایمیل و یا پیامک به اطلاع کاربر برسانید تا دوباره وارد وب سایت شود.

بیشتر بخوانید: چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم

به طور معمول کامنت مارکتینگ را میتوان برای ۳ هدف اصلی استفاده نمود:

کسب بک لینک از طریق کامنت گذاری

بسیاری از فعالان حوزه سئو کامنت مارکتینگ را راهی برای کسب بک لینک رایگان و فعالیت در فروم ها و سایت های دیگر می دانند ولی به تازگی گوگل ارزش و اعتبار بک لینک هایی از این دست را کاهش داده و اثر گذاری این تکنیک را کم کرده است.

البته این کاهش اثر به معنی فراموش کردن این تکنیک نیست بلکه باید تلاش کنیم مسیر بهتری را جایگزین آن کنیم.

بهبود سئو سایت با پاسخ گویی به نظرات کاربران

علاوه بر کسب بک لینک رایگان میتوان برای بهبود وضعیت سئو سایت نیز از نظرات کاربران بهره برد. گوگل اهمیت زیادی به فعالیت کاربران در سایت میدهد و وجود نظرات یکی از نشانه های رضایت کاربر از محتوای صفحه است.

همچنین با افزایش تعداد دیدگاه ها عملا محتوای صفحه نیز بیشتر میشود. با توجه به اینکه دیدگاه کاربران همراه با سوالات و اصطلاحات رایج در آن حوزه است شانس شما را برای کسب جایگاه در عبارات طولانی تر به شدت افزایش میدهد.

افزایش فروش با هدف گذاری در بخش نظرات سایت

یکی دیگر از تکنیک های رایج در کامنت مارکتینگ افزایش فروش یا اعتماد سازی برای مشتریان است.

زمانیکه یک کاربر وارد صفحه محصول شما میشود، با مطالعه نظرات کاربران از پشتیبانی خوب و کیفیت محصول شما مطمئن شده و رغبت بیشتری برای خرید از سایت خواهد داشت.

کامنت مارکتینگ چگونه سئو داخل صفحه را بهبود می دهد؟

ارسال دیدگاه های کاربران در قالب کامنت های سایت هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم در سئو وب سایت تاثیر گذار است. در این بخش به مهمترین آثار ارسال کامنت های کاربران در سئو صفحه اول گوگل اشاره می کنیم :

رضایت کاربران را از محتوای سایت افزایش می دهد

یکی از فاکتور های مهم در سئو سال ۲۰۱۸ میزان رضایت کاربران از محتوای سایت است ، گوگل روش های گوناگونی برای سنجیدن مقدار محبوبیت محتوای وب سایت از نظر کاربران دارد ، یکی از مهمترین الگوریتم های گوگل در این زمینه الگوریتم Rank Brain نام دارد. این الگوریتم نتایج جستجو را براساس رفتار کاربر بهینه میکند.

الگوریتم Rank Brain

بیشتر بخوانید: الگوریتم رنک برین RankBrain گوگل چیست؟

صفحاتی از وب سایت که محتوای قابل ارائه و جذاب بیشتری دارند و همچنین از قابلیت ارسال دیدگاه برخوردار هستند ، مدت زمان حضور کاربر در وب سایت را افزایش می دهند.

این موضوع باعث افزایش پارامتر Dwell Time می شود که به صورت مستقیم در سئو وب سایت شده و همچنین باعث می شود کاربر بجای ترک وب سایت و جستجو دوباره در گوگل ، سوالش را در صفحه شما مطرح کند.

بیشتر بخوانید: افزایش زمان ماندن در سایت Dwell Time و تاثیر آن بر سئو

بروزرسانی مستمر صفحه و حضور مستمر ربات های خزنده گوگل در سایت

گوگل اهمیت زیادی برای محتوای تازه و همچنین محتوای ماندگار قائل می شود ، وقتی در یکی از صفحات سایت کامنت ارسال می شود ، عملا محتوای صفحه همواره تازه سازی می شود و البته بخش جدیدی هم به آن اضافه می شود که همین عمل ساده می تواند به راحتی رتبه شما را در گوگل به مقدار قابل توجهی افزایش دهد.

افزایش گستردگی دایره کلمات مقاله و بهبود مفهوم کلیدی محتوا برای گوگل

هر یک از کاربرانی که در گوگل جستجو می کنند ادبیاتی مختص به خود دارند که همگی در یک ویژگی مشترک اند: زبان بی تکلف و محاوره ای! زمانی که همین کاربران در وب سایت کامنت ارسال می کنند باعث می شود به مرور مفهوم صفحه وب سایت شما به آنچه کاربران در موتور های جستجو به دنبال آن می گردند نزدیک تر شود و این یعنی افزایش رتبه گوگل ، افزایش بازدید و صد البته افزایش درآمد

همچنین احتمال بسیار زیادی دارد که عبارات یا سوالات درج شده توسط کاربران در بخش نظرات سایت توسط کاربر دیگری جستجو شود و در این شرایط سایت شما نتیجه ای بسیار ارزشمند از نظر گوگل خواهد بود.

تکنیک های کاربردی کامنت مارکتینگ؛ چطور کاربران را به ارسال کامنت تشویق کنیم ؟

تکنیک های کاربردی کامنت مارکتینگ

اگر صاحب یک وب سایت تخصصی باشید حتما تا بحال جبهه گیری کاربران نسبت به ارسال کامنت و عدم اعتماد بنفس کافی آنها را در این زمینه از تعداد اندک کامنت ها متوجه شده اید ، اما راه چاره چیست ؟ باید کاربران خود را به روش های مختلف به ارسال کامنت دعوت کنید.

یکی از ساده ترین و متداول ترین این راه ها دعوت مستقیم کاربران به ارسال کامنت درباره سوال هایی است که ممکن است برایشان پیش آمده باشد. برای مثال یک وب سایت معمولی در این زمینه اینگونه عمل می کند: “لطفا نظرات خود را کامنت کنید و در سریعترین زمان پاسخ خود را دریافت کنید ، نظرات شما باعث افزایش کیفیت محتوا خواهد بود”.

اما اگر بخواهیم کمی حرفه ای تر با این موضوع برخورد کنیم باید دلیلی قانع کننده تر و ملموس تر برای ارسال کامنت توسط کاربران پیدا کنیم که انگیزه آنها را در این زمینه بیشتر از همیشه تحریک کند.

یادم هست یکی از شرکت های موفق در زمینه مارکتینگ اینترنتی روش متفاوتی برای دعوت کاربران به ارسال کامنت داشت ، اول درباره کسب و کار های مختلف در مقالات صحبت می کرد و بعد درباره یک کسب و کار نوپا واقعی از کاربران درخواست می کرد نام مناسبی برای یک بیزینس نوپا در کامنت ها ارسال کنند و برنده جایزه چند صد هزارتومانی باشند.

در دقایق اولیه برگزاری این چالش هزاران نفر به شوق دریافت جایزه و به خاطر تحریک خلاقیتشان از طرف تولید کننده باهوش محتوا کامنت ها را ارسال می کردند و این روند همچنان ادامه دارد.

تشویق کاربران به ارسال دیدگاه میتواند نرخ مشارکت در سایت و ارسال دیدگاه را تا ۳۰ درصد افزایش دهد.

از نظرات منفی استقبال کنید

از نظرات منفی استقبال کنید

هیچ محصول یا خدمتی نمیتواند بدون عیب و نقص باشد و به طور حتم شما هم مخالفین یا معترضینی خواهید داشت که عملکرد شما را نقض میکنند. به جرات میتوان گفت بهترین نوع نظرات در سایت شما نظرات منفی هستند!

نظرات منفی به شما فرصت میدهند از محصول یا خدمت خود دفاع کنید و البته برای سایر کسانی که صفحه را بازدید میکنند حس اعتماد ایجاد نمایید.

تصور کنید کاربری در صفحه همین مقاله کامنت مارکتینگ نوشته است “این مقاله بنظرم خیلی سطحی بود و چیز جدیدی برای ارایه نداشت.” پاسخ شما در این شرایط باید بسیار محترم ولی محکم باشد. تلاش کنید که دلیل ایجاد حس منفی را شناسایی کرده و آن را به صورت کامل برطرف کنید. برای مثال بالا میتوان پاسخی به شکل زیر در نظر گرفت.

“از ارسال دیدگاه شما در سایت بی نهایت سپاس گزاریم، نظرات شما عزیزان موجب بهبود کیفیت کاری ما خواهد شد. این مقاله برای افرادی تهیه شده است که آشنایی کافی با تکنیک های کامنت مارکتینگ ندارند و به تازگی با این مفهوم آشنا شده اند. اگر این مقاله از نظر شما سطحی است احتمالا فردی با تجربه و دانش بالا در زمینه سئو هستید پیشنهاد میکنم مقالات بخش آموزش سئو حرفه ای را مطالعه کنید.”
با ارسال یک پاسخ محترم و انتشار یک دیدگاه منفی، شما عملا هم حس رضایت در فرد معترض را برطرف کرده اید و هم به سایر کاربرانی که به این صفحه وارد میشوند اعلام خواهید کرد که به خوبی پاسخ گوی نظرات مثبت و منفی خواهید بود.

خودتان شروع کننده باشید

به تجربه ثابت شده صفحاتی که فاقد کامنت هستند از شانس کمتری برای جذب دیدگاه جدید کاربران برخوردار هستند ، بنابراین میتوانید به عنوان یکی از کاربران طراحی سایت نظر شخصی خود را اعلام کنید تا شروع کننده دیدگاه و چالش باشید.

می توانید براساس محتوای مقاله یک سوال ارزشمند بپرسید و به خوبی از طرف مدیر سایت پاسخ آن را ارسال کنید.

با این کار کاربران که وارد صفحه میشوند متوجه خواهند شد که سوالات آنها توسط یک کارشناس به خوبی پاسخ داده خواهد شد. این تکنیک موجب ایجاد حس اعتماد به نفس برای مطرح کردن سوالات بعدی خواهد شد.

جالب است بدانیند مقالاتی که حداقل یک دیدگاه ثبت شده دارند ۲۵ درصد بیشتر از مقالات بدون دیدگاه مشارکت خواهند داشت.

چالش مخالفت

می توانید برای ایجاد انگیره بیشتر برای ارسال کامنت توسط کاربران در ابتدا خودتان به عنوان کاربر ناشناس یک نظر مخالف محتوا ارسال کنید تا افراد موافق با آن را به ارسال پاسخ تحریک کنید.

البته باید دقت کنید که چالش مخالفت در ارسال کامنت های سایت شرایطی دارد و مهمترین شرایط آن این است که نظر مخالف شما منطق چندانی نداشته باشد تا بتواند هرچه بیشتر کاربران را به ارسال کامنت دعوت کند.

ایجاد فضای چالشی در سایت و استفاده از تکنیک من مخالفم میتواند یکی از راه های اثرگذار برای دریافت نظرات بیشتر باشد. این تکنیک هم در تولید محتوا و هم در ارسال دیدگاه تاثیرگذار است.

تصور کنید که در صفحه خرید گوشی آیفون یک کاربر از کیفیت پایین محصول یا برتری سامسونگ نسبت به آن صحبت کند بنظر شما چه تعداد دیدگاه مخالف یا موافق در ادامه ی آن درج خواهد شد؟

در برخی از صفحات دیجی کالا میتوان صدها دیدگاه از طرف کاربران دید که در حال بررسی و مقایسه محصولات هستند.

پاسخ دهی نظرات به صورت کامل و با هدف سئو

تولید محتوای ارزشمند رمز موفقیت در سئو است ولی بیشتر اوقات ما با کمبود متن یا موضوع مواجه میشویم، در نتیجه تعداد کلمات یک مقاله زیاد نمیشود. نظرات کاربران به ما کمک میکند که حواشی جذاب این موضوع را بهتر بشناسیم و در مورد آن توضیحات تکمیلی ارایه دهیم.

یک دیدگاه میتواند همانند یک پاراگراف از متن بر سئو صفحه شما تاثیرگذار باشد. هرزمان دیدگاه جدیدی برای مقاله ثبت شد سعی کنید پاسخ شما طولانی و با هدف گذاری بر روی کلمات کلیدی هدف در صفحه باشد. با این کار شما حجم محتوای ارزشمند و نرخ استفاده از کلمات کلیدی را به بهترین شکل افزایش خواهید داد.

یک سوال بیشتر، ۲ دیدگاه دیگر

بسیاری از کاربران سوالاتی عمومی و بدون اطلاعات دقیق مطرح میکنند. به عنوان مثال ممکن است یک کاربر از شما بپرسد که “چرا نرم افزار شما در گوشی من کار نمیکند؟”

در این شرایط شما باید ابتدا سوال کاربر را به صورت کامل پاسخ داده و تمامی احتمالات ممکن را شرح دهید. اما در پایان میتوانید مدل گوشی و نوع سیستم عامل آن را نیز از کاربر سوال کنید. با این کار هم جواب مناسبی به کاربر داده اید و هم او را تشویق به ارسال دیدگاه های بعدی خواهید کرد.

کلام آخر

همه روش های پیشنهادی در جهت افزایش کامنت های سایت و در نهایت بهبود سئو سایت ارائه می شود، باید دقت داشته باشد که اگر در ارسال نظرات زیاده روی کنید یا پاسخگویی سریع و مناسبی نداشته باشید می تواند تاثیر معکوسی روی سئو سایت داشته باشد.

به نظر شما چه روش های دیگری برای افزایش مشارکت کاربران در ارسال کامنت وجود دارد؟ تجربیات خود را در بخش نظرات همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: websima.com – matson.online

6 پاسخ
 1. رمان فا گفته:

  بنظر شما برای جذب کامنت جایزه گذاشتن برای کامنت گذاران حرکته خوبیه یا اینکه فقط هزینه کردنه الکیه؟الان سایت ما راجب رمان هستش پیشنهادی برای جذب کامنت دارین برای ما؟

  پاسخ
  • سئو پارسیان گفته:

   پیشنهاد شما زیاد جالب به نظر نمیرسه، بهتره که در متن چالشی ایجاد کنید و از خوانندگان خود بخواهید که در کامنت ها نظرات خود را بیان نمایند. شما می توانید در مورد کیفیت رمان، نویسنده و موارد مرتبط با کتاب مورد نظر از کاربران نظر بگیرید و یا حتی در پایان هر پست از آنها بخواهید کتابی را معرفی کنند تا مطلب بعدی شما راجع به آن باشد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 15 =