کمپین ۳۶۰ درجه چیست؟

کمپین ۳۶۰ درجه چیست؟

در ابن پست می خواهیم به تعریف کمپین ۳۶۰ درجه بپردازیم. احتمالاً برای شما هم پیش آمده که تبلیغ یک نوشیدنی یا هر محصول دیگر را در تلویزیون می‌بینید. چند ساعت بعد با تبلیغات بنری همان برند با همان پیام تبلیغاتی در برنامه‌های تلفن همراه خود و یا در صفحات اینترنت مواجه می‌شوید.

تبلیغ مشابه با همان پیام را در تایم‌لاین شبکه‌های اجتماعی می‌بینید و یا حتی با خروج از منزل با بنر‌های فیزیکی در فروشگاه‌ها یا تبلیغات بر روی اتوبوس با همان پیام تبلیغ روبرو می‌شوید.

هر جا می‌روید آن برند را می‌بینید. بازاریابی ۳۶۰ (Marketing Campaign 360) به این معناست که مهم نیست مخاطب کجا باشد. ما او را پیدا می‌کنیم و پیام تبلیغاتمان را به او می‌رسانیم.

کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه چیست؟

کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه چیست؟

کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه، یک کمپین تبلیغاتی کامل و خلاقانه است. به بیان ساده کمپین ۳۶۰ درجه یک کمپین بازاریابی یکپارچه است که تمام ابزارهای تبلیغاتی را با یک هدف و یک پیام تبلیغ به کار می‌گیرد تا پیام را به بهترین صورت به مخاطب منتقل کند. مهم‌ترین هدف در کمپین ۳۶۰ درجه برقراری ارتباط با مشتری است.

تجربه کمپین ۳۶۰ درجه برای مخاطب، باعث ایجاد هم‌افزایی در انتقال پیام می‌شود.

در کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی ۳۶۰ درجه تلاش می شود پیام تبلیغاتی برند از طریق بسترهای مختلف به دست مخاطبین هدف برسد، مهم نیست مشتری شما کجاست، در فروشگاه، در فضای شبکه‌های اجتماعی، در حال جست‌وجو در اینترنت و یا در خیابان. مشتری ارتباط با برند را تجربه می‌کند.

بنابراین باید تمرکز و توجه بیشتری به پیام‌هایتان در تبلیغات داشته باشید و مخاطب را به‌درستی در سفر مشتری راهنمایی کنید.

کمپین بازاریابی۳۶۰ درجه کل چرخه خرید را پوشش می دهد، از کشف محصول و برند تا خرید و تکرار خرید مشتری.

در این روش بازاریابی تمام رسانه ها از جمله تلویزیون، موبایل، رسانه های دیجیتال و شبکه های اجتماعی به صورت یکپارچه و بر اساس استراتژی های برند مورد استفاده قرار می گیرند. برند در تمام نقاط دسترسی و ارتباطی مصرف کننده به نمایش در می آید.

این کمپین زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که محصولی جدید به بازار عرضه می‌شود و یا ورژن جدید و بهتری از محصولی قدیمی به بازار عرضه می‌شود.

متناسب با بازار هدفی که برای این محصول جدید در استراتژی بازاریابی در نظر گرفته‌شده است، کمپین ۳۶۰ درجه با پیام خاص آن محصول و جامعه مخاطبین طراحی و اجرا می‌شود.

تبلیغات ۳۶۰ درجه باید از لحاظ بصری و گرافیکی با طراحی بسته‌بندی محصول، هماهنگ باشد. همه تبلیغات باید دارای ترکیب رنگ مشخص و پیامی یکسان و یا مرتبط باشند.

محصولاتی که با کمپین ۳۶۰ درجه معرفی می‌شوند، الزاماً نباید قیمت‌های یکسان داشته باشند. ممکن است سه محصول با ویژگی‌هایی متفاوت برای افراد متفاوتی ارائه‌شده باشد و برای هرکدام می‌توان قیمت‌گذاری منحصربه‌فردی انجام داد.

یکی از مثال های موفق در اجرای کمپین تبلیغاتی ۳۶۰ درجه، برند کوکاکولا است که در سال ۲۰۱۳ به صورت گسترده اقدام به تبلیغات در بسترهای گوناگون کرد.

حضور در رخدادها و ایونت های مرتبط، تبلیغات ویدئویی در تلویزیون و شبکه های اجتماعی، ایجاد نرم افزار در گوشی موبایل و برقراری مسابقه از طریق آن از جمله بسترهای مورد استفاده توسط این برند بود که به خوبی توانست مخاطبان هدف خود را به تعامل با برند ترغیب کند.

کمپین های بازاریابی ۳۶۰ درجه موفق، پیام اصلی که مخاطبان به آن علاقه مند هستند را در نظر می گیرند و بررسی می کنند و مخاطبان ترجیح می دهند این پیام را به چه شکل دریافت کنند، سپس تمام ارتباطات و استراتژی های بازاریابی بر اساس برقراری ارتباط موثر با مخاطبان لحاظ می شود.

چرا از کمپین ۳۶۰ درجه استفاده کنیم؟

در حال حاضر کسب‌وکارهای زیادی به شیوه‌های مختلف تبلیغات انجام می‌دهند و تبلیغات در دوره‌های زمانی کوتاه و آن هم فقط در یک رسانه و یا تبلیغات در رسانه‌های مختلف که یکپارچه نیستند، تأثیر مناسبی در یادآوری برند شما نخواهد داشت. برای بالا بردن ROI در تبلیغات، برنامه بازاریابی منسجم می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

بیشتر بخوانید: نرخ بازگشت سرمایه ROI چیست؟

دلایل مهم دیگری برای استفاده از کمپین ۳۶۰ درجه وجود دارد.

۱-مشخص کردن و یا تغییر جایگاه برند

مشخص کردن و یا تغییر جایگاه برند

مشخص کردن جایگاه و یا جایگاه‌یابی (positioning) درواقع یافتن فضایی در ذهن مخاطب است که یک برند با تمام ویژگی‌هایش در ذهن مشتری به خود اختصاص می‌دهد. این جایگاه به‌تدریج و بر اساس ارتباطات و تعامل با مشتریان شکل می‌گیرد.

برای مشخص کردن این جایگاه و یا تغییر آن، استفاده از یک ابزار بازاریابی مثلاً تبلیغات تلویزیون و یا بنرهای فیزیکی در بزرگراه‌ها کافی نخواهد بود. نمونه بازاریابی ۳۶۰ درجه با این هدف، کمپین Old Spice است.

این برند در ذهن مردم طوری جاافتاده بود که محصولاتش را برای افراد میان‌سال و با سن و سال بالا مناسب می‌دانستند و افراد جوان‌تر کمتر از محصولاتش استفاده می‌کردند.

Old Spice با اجرای کمپین ۳۶۰ درجه، دید تازه‌ای درباره محصولاتش در جامعه ایجاد کرد و جایگاه برند خود را تغییر داد.

بیشتر بخوانید: برند سازی یا برندینگ Branding چیست؟

۲-استراتژی برند سازی مجدد(rebranding)

برندسازی مجدد یکی از بزرگ‌ترین وظایف هر برندی است . برندسازی مجدد ممکن است به خاطر ورود به بازار یک منطقه جغرافیایی دیگر باشد و یا دلایل دیگری داشته باشد. همچنین ممکن است برندسازی مجدد با تغییر لوگو همراه باشد و نمونه آن تغییر لوگوی اپل در طول زمان است.

۳- بهبود عملکرد محصول و معرفی آن به بازار هدف

برندهایی که محصولاتی با عملکرد ضعیف داشته‌اند گاهی بعد از اصلاح محصول از کمپین‌های ۳۶۰ درجه برای معرفی ورژن جدید محصول استفاده می‌کنند. معمولا این برندها قبل از این تبلیغات چندانی برای محصول خود نداشته‌اند و سعی می‌کنند با این کمپین، محصول را بیشتر به جامعه معرفی کنند.

اهمیت داده در بازاریابی ۳۶۰ درجه

اهمیت داده در بازاریابی 360 درجه

پیامی که به دقت طراحی شده باشد منجر به رضایت مشتری و وفاداری به برند میشود. استفاده از کلان داده (Big Data) می تواند بازاریابان را در شناسایی پیام مناسب یاری دهد.

تحلیل گفتگوها در رسانه های اجتماعی، اتاق های گفتگو در سایت های مرتبط و سوالاتی که مخاطبان از برند دارند تنها تعدادی از روش های جمع آوری داده برای یافتن فرصت های پنهان است. مصرف کنندگان در مورد برند شما چه می گویند؟ به چه چیزهای دیگری علاقه مند هستند؟ وقتی وارد سایت تان می شوند چه کار می کنند؟

داده به شرکت ها قدرت میدهد تا به علاقه مندی های مشتریان واکنش درست نشان دهند. با استفاده از داده پیام های مناسب شناسایی می شوند و حتی در بسترها و رسانه های مختلف به شکلی مناسب طراحی می شوند، به این صورت کمپین ۳۶۰ درجه کارآمدتر اجرا می شود.

بیشتر بخوانید: بازاریابی و برندینگ در استوری اینستاگرام

آیا کمپین ۳۶۰ درجه دایره کامل است؟

مثال جامع و کاملی از کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه وجود ندارد که مشخص کند چه مواردی باید در یک کمپین لحاظ شوند. اما با توجه به توضیحات و نمونه های اجرایی هرچه رسانه های مورد استفاده بیشتر باشد قاعدتا بازخورد بهتری نیز خواهد داشت.

مهمترین جنبه ی تبلیغات ۳۶۰ درجه آن است که کمپین های اجرایی آن در هر دو بستر آنلاین و آفلاین صورت می پذیرد. تبلیغات ۳۶۰ درجه تمامی بسترهای اطلاع رسانی ممکن را پوشش میدهد.

همچنین عامل دیگر یکپارچگی و دسترسی بیشتر به مخاطبان است. در طراحی کمپین های بازاریابی ۳۶۰ درجه، پیام رسانی در تمام رسانه ها و به موازات هم صورت می پذیرد در نتیجه دسترسی به مخاطبان در سطح قابل قبولی خواهد بود و از آن جایی که کمپین به صورت کلی طراحی می شود، سازگاری و یکپارچگی طرح اجرایی نیز افزایش می یابد.

روش‌های مختلف مورداستفاده در کمپین ۳۶۰ درجه

روش‌های مختلف مورداستفاده در کمپین ۳۶۰ درجه

در طراحی کمپین ۳۶۰ درجه می‌توانید از ابزارها و روش‌های مختلف با توجه به بودجه خود استفاده کنید. نکته مهم این است که روش‌ها را به نحوی به‌کارگیرید که بیشترین ROI از کمپین بازاریابی به دست آید.

۱- سایت

اهمیت داشتن سایت برای کسب‌وکارهای امروز تقریبا برای همه ما واضح است. تصور کنید که بعد از راه‌اندازی کمپین، مخاطبین نام برند شما را در وب سرچ کنند و سایتی از شما پیدا نکنند. این موضوع عملا تبلیغات شما را بی‌نتیجه می‌کند.

معمولاً وب‌سایت اولین تصویری است که مخاطب از شما دریافت می‌کند و اولین تصویر بیشترین اثرگذاری را دارد. در واقع وبسایت محلی است که با آن می‌توانید به‌خوبی با مخاطب ارتباط برقرار کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه یک وب سایت موفق داشته باشیم؟

۲- تولید محتوا

تولید محتوا علاوه بر اینکه بر روی افزایش ترافیک و سئو مؤثر است، درواقع به برند شما هویت می‌دهد و با این هویت می‌توانید با جامعه مخاطبین ارتباط برقرار کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه با تولید محتوا مشتری جدید پیدا کنیم؟

۳- ویدئو

بازاریابی ویدئویی یکی از موثرترین روش های تبلیغات است چرا که درصد به اشتراک گذاری آن بالا است، در زمانی کوتاه اطلاعات زیادی را انتقال می دهد و همچنین منجر به سرگرمی مخاطبان شده و اگر درست طراحی و ساخته شود توجه مخاطبان را به خود جلب می کند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی ویدئویی و ایده هایی برای شروع

۴- رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی ازجمله مهم‌ترین روش‌های بازاریابی در فضای کسب‌وکارهای امروزی است.

بیشتر بخوانید: بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

۵- پست مستقیم

پست مستقیم خیلی وقت است که مورد استفاده قرار نمی گیرد، به همین دلیل ممکن است با توجه به استراتژی برند شما قابل استفاده باشد و حتی تجربه س خوبی را برای مخاطبانتان فراهم کند.

۶- برنامه های گفتگو زنده در شبکه های اینترنتی

کنفرانس اینترنتی، اتاق های گفتگو در وبسایت های تخصصی و مواردی از این دست منجر به برقراری ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان می شود که بازخورد بسیار خوبی دارد.

۷- سئو

سئو

همه ما از اهمیت سئو و راهکارهای آن مطلع هستیم. بیش از ۹۳%  فعالیت‌های آنلاین کاربران با جست‌وجو شروع می‌شود. درنتیجه برای اثربخشی کمپین‌های ۳۶۰ درجه بهبود سئو موضوعی ضروری است.

بیشتر بخوانید:راهنمای سئو آسان برای افراد مبتدی

کمپین ۳۶۰ درجه شامل بهینه‌سازی وبسایت و همچنین سئو می‌شود تا در صورت مواجهه مشتریان و سرچ کلمات کلیدی مرتبط با محصول، مشتری بتواند به‌راحتی وبسایت شما را پیدا کند.

طراحی مناسب صفحه فرود نیز در کمپین‌های آنلاین در نوع نگاه مشتری به برند و همچنین نرخ تبدیل اهمیت ویژه‌ای دارد.

بیشتر بخوانید: اصول طراحی صفحه فرود Landing Page

۸- تبلیغات کلیکی PPC

بر اساس آمار نرخ کلیک سه کمپین کلیکی برتر دنیا (در موتورهای جست‌وجو مانند تبلیغ در گوگل) حدود ۴۱% است.

با یک کمپین تبلیغات کلیکی خوب و حساب شده می توانید تعداد زیادی از مخاطبین را به لندینگ پیج خود هدایت کنید. این امکان را تبلیغات دیگر در کمپین ۳۶۰ درجه مانند تبلیغات تلویزیونی یا بنر فیزیکی به شما نمی‌دهد.

۹- ارتباط با مشتریان و روابط عمومی

می دانیم ارتباط با مشتریان نباید با فروش محصول تمام شود. ارتباط با مشتریان پس از فروش محصول بر چهره برند شما اثر مثبتی خواهد داشت.

در صورت دریافت پیام انتقادی از مشتریان درباره محصول، با برخورد مناسب و رسیدگی به مسئله می‌توانید تأثیر منفی که به خاطر نقص محصول، ایجادشده را برطرف کنید.

بعضی برندهای مشهور اطلاعات مشتریان را هنگام خرید دریافت می‌کنند و تا سال‌ها روز تولد و یا مناسبت‌های دیگر را به مشتریان تبریک می‌گویند.

۱۰- ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

براساس تحقیقات ۹۱% از مشتریان ایمیل خود را به صورت روزانه چک می‌کنند. ایمیل مارکتینگ از ابزارهای متداول دیجیتال مارکتینگ است که معمولا هزینه‌ای هم ندارد و استفاده از آن را برای یک کمپین ۳۶۰ درجه توصیه می‌شود.

از جمله ویژگی های خوب ایمیل مارکتینگ، امکان ارسال ایمیل به صورت شخصی‌سازی‌شده برای هر مخاطب است.

بیشتر بخوانید: پانزده نکته مهم درباره خبرنامه و ایمیل مارکتینگ

۱۱- استفاده از اپلیکیشن‌ها در کمپین بازاریابی

اگر اپلیکیشن موبایل دارید، می‌توانید بنرهایی و یا از طریق پوش نوتیفیکیشن در اپلیکیشن در راستای کمپین خود قرار دهید. این، روش کم‌هزینه ای برای معرفی بیشتر کمپین شما خواهد بود.

همچنین از راه‌های مؤثر دیگر در دنیای آنلاین امروز، استفاده از تبلیغات درون اپلیکیشنی است. با توجه به رشد سریع ساخت اپلیکیشن و کسب وکارهای مبتنی بر اپلیکشن در دنیای امروز، تبلیغات درون اپلیکیشنی بسیار مورد توجه است و تاثیر بالایی نسبت به هر یک از روش‌های دیجیتال مارکتینگ خواهد داشت.

۱۲- واسط کاربری موبایل

همانقدر که ظاهر و واسط کاربری سایت مهم است، طراحی و ظاهر سایت بر روی موبایل هم اهمیت دارد چراکه کاربران در عصر حاضر بیشتر از گوشی های موبایل خود استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: موبایل فرندلی mobile-friendly وب چیست؟

۱۳- کارکنان و اعضای شرکت

هیچکس یک کسب و کار را بهتر از اعضایی که به خوبی آموزش دیده باشند معرفی نمیکند. هیچ رسانه ای نمی تواند جایگزین تجربه ای شود که مشتریان در تعامل مستقیم با اعضای شرکت خواهند داشت.

۱۴- تبلیغات پرینتی

تبلیغات پرینتی می تواند شامل بیلبورد، آگهی، پوستر و هر نوع تبلیغ دیگری باشد. در این موارد هم یکپارچگی و پیام مناسب را مد نظر قرار دهید.

۱۵- تبلیغات در رسانه های جمعی

رسانه های جمعی از نظر دسترسی به مخاطبان وضعیت بسیار خوبی دارد و تبلیغات در آن بازخورد مناسبی خواهد داشت.

این لیست، فهرست تکمیل شده کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه نیست، بنابر اهداف، بودجه، استراتژی بازاریابی و نوعی پیامی که می خواهید به مخاطبان خود برسانید ممکن است مواردی به این لیست اضافه یا از آن حذف شود.

نمونه کمپین ۳۶۰ درجه ، “دیگه زنگ نزن” اسنپ فود

نمونه کمپین ۳۶۰ درجه ، “دیگه زنگ نزن” اسنپ فود

از جمله کمپین‌های ۳۶۰ درجه که اخیرا اجرا شد، کمپین “دیگه زنگ نزن” اسنپفود است. احتمالا شما هم با حداقل یک مورد از المان‌های این کمپین مواجه شده‌اید.

شروع این کمپین با تیزینگ همراه بود و بعد از آن بنرهای محیطی و بنرهایی در تبلیغات دیجیتال با همین شعار و توضیح واضح تر اجرا شد. همچنین تبلیغاتی بر روی وسایل نقلیه در راستای این کمپین در سطح شهر قابل مشاهده بود.

همچنین بروشورهایی برای این کمپین تهیه شده و پخش شد. هرچند در ادامه کپی‌هایی توسط کسب‌وکارهای دیگر از ایده پیام این تبلیغ اتفاق افتاد، ولی در نوع خود کمپینی خلاقانه بود که همه جنبه‌های تبلیغات را متناسب با بودجه و استراتژی خود پیاده‌سازی کرده بود.

در فضای شبکه‌های اجتماعی ویدئویی هم برای این کمپین وایرال شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت. در تهیه این ویدئو از اینفلوئنسرها استفاده شده است که استفاده از اینفلوئنسر انتخاب خوبی برای تبلیغات ویدئویی است.

کمپین‌های ۳۶۰ درجه بسیاری توسط برندها انجام می‌شود که روزانه با تعدادی از آن‌ها مواجه می‌شویم. شما هم اگر با کمپین ۳۶۰ درجه جالبی روبرو شدید، در قسمت نظرات می‌توانید با ما درمیان بگذارید.

منبع: beloved.marketing – college.tapsell.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =