گوگل ترندز Google Trends چیست و کاربرد آن در سئو

 گوگل ترندز (Google Trends) چیست ؟

گوگل ترندز (Google Trends) یکی از امکانات تحت وب شرکت گوگل که بر اساس جستجو در گوگل ، میزان محبوبیت کلمات و عبارات کلیدی جستجو شده در موتور جستجوی گوگل را به نمایش می‌گذارد.

Trend به معنای «روند» است و از طریق این سرویس شرکت گوگل، می‌توانیم روند جستجوی واژه‌های مختلف در موتور جستجوی گوگل را مشاهده کنیم.

گوگل ترندز این قابلیت را به کاربران می‌دهد تا نتایج را بر اساس یک موقعیت جغرافیایی یا یک زبان خاص فیلترگذاری کنند.

زمانی که «کلمه کلیدی» را در گوگل ترندز وارد می کنید ، اطلاعات مرتبط با آن عبارت در یک نمودار به نمایش گذاشته می‌شوند.

محور افقی نمودار، محور زمان است و محور عمودی نمایشگر محبوبیت جستجوی آن کلمه کلیدی است.

جستجو سئو در گوگل ترندز

جستجو سئو در گوگل ترندز

در زمان جستجوی یک کلمه کلیدی در گوگل ترندز می‌توان چهار متغیر یا پارامتر را برای جستجو تنظیم کرد. این فیلترگذاری‌ها کمک می‌کنند تا نتایج دقیق‌تری از میزان جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر به دست آورد. این چهار متغیر عبارتند از:

نوع جستجو: جستجوی صفحات وب (Web Search) – جستجوی تصویر در گوگل (Google Image) – جستجوی اخبار (Google News) – جستجوی محصول (Google Shopping) – جستجو در یوتیوب منطقه جستجو: با استفاده از این گزینه می‌توان میزان جستجوی کلمه کلیدی را به یک کشور خاص محدود کرد (ایران هم جزو این کشورها دسته‌بندی شده است).
بازهٔ زمانی جستجو: ۲۰۰۴ تا امروز – ۷ روز گذشته – ۳۰ روز اخیر – ۹۰ روز اخیر – ۱۲ ماه اخیر – انتخاب یک سال مشخص یا انتخاب یک بازه زمانی مشخص
دسته‌بندی موضوعی جستجو: هنر و سرگرمی – اتومبیل و وسایل نقلیه – زیبایی و تناسب اندام – کتاب و ادبیات – تجارت و صنعت – رایانه و الکترونیک – مالی – غذا و نوشیدنی – بازی‌ها و مانند آن‌ها
همچنین، گوگل ترند به کاربران اجازه می‌دهد تا میزان محبوبیت جستجوی ۵ عبارت کلیدی را با یکدیگر مقایسه کنند. این قابلیت در یافتن مناسب‌ترین کلمات کلیدی جهت بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو ضروری است.

در ادامه در مورد اهمیت  گوگل ترندز در بهینه سازی و سئو سایت آشنا خواهیدشد ;

آشنایی با  گوگل ترندز googletrends

گوگل ترندز ابزاری است که اطلاعاتی در باره کلمات جستجو شده در گوگل به ما میدهد . به عنوان مثال ما میتوانیم ببینیم کلمه googletrends چه مقدار و از چه کشورها و چه شهر هایی در یک بازه زمانی مشخص بیشتر مورد جستجو قرار گرفته است .

گوگل ترندز کلیه سوالات شما را در مورد انتخاب کلمات کلیدی در کشورهای مختلف، شهرهای مختلف پاسخ می دهد و به شما آنالیز بسیار مناسبی در مورد مقایسه کلمات کلیدی می دهد.

یکی از بهترین و سریع ترین ابزارهای کاربردی در سئو و بهینه سازی وب سایت است.

اگر شما بخواهید تنها از یک ابزار سئو برای طراحی کمپین بازاریابی اینترنتی استفاده کنید، این یکی از برنامه هایی است که می تواند چنین خدماتی به شما ارائه کند.

گوگل از حوالی سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷، سرویس گوگل ترندز (Google Trends) را راه اندازی کرده است.

این سرویس به نسبت سایر خدمات گوگل اوج و فرودهای زیادی را تجربه کرده. نام آن به شکلهای مختلف تغییر کرده، در مقاطعی سرویس آن غیرفعال بوده است.

اما به هر حال گوگل ترندز به شدت مورد استفاده‌ی کاربران در فضای مجازی قرار می‌گیرد. از طریق آدرس www.google.com/trends به این سرویس دسترسی پیدا می‌کنید.

چگونه با google trends کار کنیم؟

یکی از مواری که گوگل ترندز میتواند به ما کمک کند حالات مختلف نوشتن یک عبارت است ، مثلا” اختلاف بین googletrends  و   google trends را به دست بیاوریم و ببینیم کدام یک بیشتر برای جستجو استفاده میشود .
حتی میتوانیم چند کلمه را با هم وارد کرده و آنها را با یک کاما ( انگلیسی ) از هم جدا کنیم که در این صورت گوگل ترندز آنها را با هم مقایسه میکند و در نمودار نمایش میدهد .

با امکاناتِ گوگل ترندز میتوان ، در انتخاب کلمات کلیدی برای نوشته ، سایت و حتی برای تبلیغات در گوگل یا فیس بوک استفاده کرد .

میتوان کلماتی را که بیشتر مورد کاربرد بوده اند و شکلی که کاربران بیشتر از آن استفاده میکردند را بدست آورد و روی آن مانور داد .

در زمان جست و جو در برنامه Google Trends شما می توانید چهار متغیر و پارامتر را انتخاب کنید:
•    جستجوی وب، جستجوی عکس، جستجوی اخبار، جستجوی محصولات و جستجوی یوتیوب
•    جهانی و یا کشوری خاص به عنوان هدف
•    از سال ۲۰۰۴ تا به حال، ۷ روز گذشته، ۳۰ روز گذشته، ۹۰ روز گذشته، ۱۲ ماه گذشته و یا انتخاب سالی خاص
•    تمام دسته بندی ها، هنر و سرگرمی، ماشین و وسایل نقلیه، زیبایی و زیبایی اندام، کتاب و ادبیات، تجارت و صنعت، کامپیوتر و الکترونیک، مالی، غذا و نوشیدنی و یا انتخاب بازی
•    شما می توانید تا ۵ عبارت جستجو را در یک زمان با هم مقایسه کنید. در ضمن شما می توانید عبارت ها را در یک گروه جا داده و ۵ گروه را نیز با هم مقایسه کنید. هر گروه می تواند تا ۲۵ عبارت را در خود جای دهد.

استفاده از گوگل ترند در بهینه سازی سایت

جداول نتیجه ها یکی از بهترین منابع برای دست یافتن به ایده های محتوا است.

جداول برترین ایده هایی که افراد واقعاً به آنها علاقه مند هستند را به شما نشان می دهند.

یکی از مهم ترین مسایل برای گوگل استفاده از محتوای موضوعی تازه است.

Google Trends یکی از چند ابزار عالی است که می تواند ایده های عالی به شما ارائه کند.

این ایده های عالی به معنای جذب ترافیک سایت و لینک بیلدینگ خواهد بود. اگر هنوز برای سئو از این ابزار استفاده نکرده اید، حتما همین الان این برنامه را امتحان کنید.

 

منبع : ویکیپدیا ، mrsz

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 20 =