تکنیک CTA یا Call to Action چیست و چگونه از آن استفاده نماییم؟

تکنیک CTA یا Call to Action چیست و چگونه از آن استفاده نماییم؟

همانطور که از ترجمه ساده عبارت CTA یا Call to Action، مشخص است ، این تکنیک ، از بازدیدکننده میخواهد تا کاری را انجام دهد، کاری که باعث می شود مخاطب با برند شما بیشتر در ارتباط باشد. مثلا ممکن است به فلان شماره پیامک بزند، یک فایل خاصی را دانلود کند و یا از او دعوت کنید که ایمیل خود را وارد کند، به فلان شماره پیامک بزند، یک فایل خاصی را دانلود کند و یا میخواهید خبرنامه سایت خود را راه اندازی کنید و در وبلاگ خود فرمی قرار میدهید تا بازدیدکنندگان ایمیل خود را وارد کنند و به عضویت خبرنامه شما درآیند که این کار با متنی که طبق قوانین CTA نوشته شده باشد ، بازدهی بالاتری خواهد داشت.

CTA، بعضی وقت‌ها یک تصویر است، بعضی وقت‌ها یک دکمه ساده است، بعضی وقت‌ها یک باکس دریافت ایمیل است و یا چیزی که خودتان اختصاصا برای خودتان درست کرده‌اید.

فقط وب‌سایت‌ها نیستند که می‌توانند Call to Action داشته باشند؛ در واقع، هر نوع از محتوا می‌تواند برای خودش یک CTA داشته باشد (و باید داشته باشد!).

با استفاده صحیح و مناسب از فراخوان برای عمل، می توانید بازدیدکنندگان سایت خود را به مشتری تبدیل کنید. استفاده مناسب از فراخوان برای عمل، تاثیر بسیار زیادی در بازاریابی و افزایش درآمدزایی و فروش وب سایت خواهد داشت.

نمونه هایی از CTA هایی که شما می توانید از آنها استفاده نمایید:

— از مردم دعوت کنید که در خبرنامه ایمیلی شما ثبت‌نام کنند.
— از مردم دعوت کنید که  فایلی را دانلود کنند.
— از مردم در انتهای مقاله‌ی خود بخواهید که مقاله‌ی مرتبط دیگری را نیز بخوانند.
— از مردم در بخشی از وب‌سایت‌تان که درباره‌ی (مثلا) سئو نوشته‌اید بخواهید که مشخصات وب‌سایت‌شان را وارد کنند، تا وب‌سایت‌شان را از نظر سئو برایشان (به رایگان) آنالیز کنید.
— در سمینار دیجیتال مارکتینگ خود از حضار بخواهید که از فلان برنامه‌ی مدیریت شبکه‌های اجتماعی (که توسط شما طراحی شده‌است)، با (مثلا) کد seoparsian!$ به مدت یک ماه، رایگان استفاده کنند.
— و…

مخاطب را تنها نگذارید!

مخاطب را تنها نگذارید! او خیلی سریع شما را فراموش می‌کند. ممکن است مقاله‌ای را از شما بخواند و دیگر به سراغتان نیاید! نه این که وب‌سایت بدی داشته باشید، یا مقاله‌ی خوبی ننوشته‌اید؛ خیر! این طبیعت آدم است. تا به حال چند بار شده که وارد یک وب‌سایت خیلی عالی شده باشید و بعد از این که کارتان تمام شد، دیگر آن وب‌سایت را به خاطر نیاورید؟ گیریم که یادتان ماند، ولی خب ممکن است هیچ وقت فرصت نکنید که به آن دوباره سر بزنید!
ممکن است در یک سمینار یا دوره‌ی آموزشی فوق‌العاده شرکت کنید، ولی بعد از اتمام سمینار یا دوره، به طور کلی آن سمینار و برندی که آن را برگزار کرده است، فراموش کنید و بروید به دنبال دغدغه‌های خودتان!

تخفیف برای اولین خرید

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا وقتی وارد یک فروشگاه آنلاین می‌شوید، سریعا برای شما یک پاپ‌آپ کوچک می‌آید که اگر ایمیل‌تان را وارد کنید و بار اول است که خرید می‌کنید، به شما (مثلا) ۳۰ درصد تخفیف می‌دهیم؟ (و واقعا هم این ۳۰ درصد تخفیف را به شما می‌دهند).

یکی از اصلی‌ترین دلایل این کارشان همین است. چون ممکن است شمایی که (از هر طریقی) وارد آن وب‌سایت فروشگاهی شده‌اید، از وب‌سایت خوشتان بیاید و چند دقیقه‌ای به بررسی سایت بپردازید، اما با تمام خوب بودن آن وب‌سایت و محصولاتش، ممکن است که (به هر دلیلی) به سادگی آن وب‌سایت را ببندید!

پس حداقل کاری که آن وب‌سایت می‌تواند انجام بدهد این است که از شما یک ایمیل بگیرد و کد تخفیف، به شما انگیزه می‌دهد تا ایمیل خود را وارد کنید (و یا حتی خرید هم بکنید!).

CTA برای ایمیل مارکتینگ

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در ایمیل مارکتینگ وجود دارد، داشتن یک بانک ایمیل است. با استفاده مناسب از CTAهای مناسب در وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی و… خود، می‌توانید یک بانک ایمیل هدفمند برای پیاده‌سازی کمپین‌های ایمیل مارکتینگ خود داشته باشید.

Call To Action ها را در کجا به کار ببریم ؟

تحقیقات ثابت کرده اند که چشم انسان ، از یک Followchart بهره مند است . وقتی توجهش به بالای صفحه جلب میشود ، به دنبال همان خط فرضی که چشم برای آن صفحه ترسیم کرده است میرود . در مثال زیر ، میبینید که تصویر سمت چپ ،استفاده درستی از CTA نکرده است و کمترین بهره را میبرد . اما در تصویر سمت راست ، خواننده بعد از مطالعه متن ، نظرش به فرم CTA جلب میشود و آن را انجام میدهد ، حال چه عضویت در خبرنامه و یا آبونه شدن در خوراک باشد.

نکته : استفاده از چند CTA در یک صفحه موجب شکست خوردن شما در استفاده از این تکنیک میشود.

از چه رنگهای استفاده کنیم ؟

این سوال همیشه برای خیلی از افراد پیش آمده است که برای ساخت سایت خود و یا . . . . از چه رنگ های استفاده کنیم . به فرم زیر دقت کنید ، تفاوتی که رنگ ها در CTA ها ایجاد میکنند را گرد آوری کردم:

منبع: یک ادمین – بیگ والت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + 17 =