ERP چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ERP چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ERP چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سالیان متمادی برنامه های کاربردی مورد استفاده در سیستمهای اطلاعاتی بصورت مجزا (functional) ارائه میشد و هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشتند.

چنین نرم افزارهایی مورد توجه و علاقه شرکتهای کوچک بود و براحتی نیازهای خود را توسط این برنامه های کاربردی (application) برآورده میکردند. اما پس از مدتی با گذشت زمان و با شروع فرایند مهندسی مجدد فرایندها در سازمانها ، نیاز به انواع مختلف سیستمهای اطلاعاتی احساس شد و تولید سیستمهای اطلاعاتی یکپارچه که بتواند نرم افزارهای حوزه های مختلف از جمله حسابداری ، تولید ، فروش ، انبار و … را بصورت منسجم و همراه هم بکار گیرد آغاز گردید .

برای تولید چنین نرم افزاریهایی ، ارائه رویکرد های جدیدی از جمله معماری مبتنی بر client /server و همینطور نرم افزارهای یکپارچه ضروری بنظر میرسید…

در سال ۱۹۹۲ساختار یک سیستم اطلاعاتی یکپارچه توسط دو نفر به نامهای Yakhou و Rahali توسعه یافت . در این ساختار ، به اشتراک گذاری داده ها بین کاربران این امکان را ایجاد میکرد تا به سادگی و بسرعت داده های مورد نیاز واحدهای دیگر را در اختیارشان قرار دهند و همچنین مدیران بخشهای دیگر نیز قادر بودند بصورت یک سیستم جامع و یکپارچه با یکدیگر در ارتباط باشند و گزارشات مورد نیاز خود را از یک سیستم واحد استخراج نمایند.

برنامه ریزی منابع سازمانی ( ERP )

استفاده از سیستم های اطلاعاتی که بتواند همه فعالیت ها و وظایف موجود در یک سازمان را تحت پوشش قرار داده و اطلاعات لازم و ضروری را به موقع در اختیار استفاده کنندگان آن قرار دهد از ابزارهای حیاتی در سازمان های امروز است.

بدون برخورداری از این سیستم ها افزایش قابلیت های سازمان، بهبود عملکرد، تصمیم گیری بهتر و دستیابی به مزیت رقابتی غیرممکن است.

در این میان سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) از جدیدترین ابزارهای مدیریتی بوده که قادر است اطلاعات موجود در سازمان را با استفاده از فناوری اطلاعات در تمام حوزه های فعالیت سازمان به طور منسجم و یکپارچه جمع آوری کرده و اطلاعات و نتایج بدست آمده از آن را در اختیار استفاده کنندگان آن در سطوح مختلف سازمان قرار دهد.

این سیستم ها را می توان جدیدترین فناوری های اطلاعاتی در یک دهه گذشته دانست، ثمره ای که به سرعت در حال دگرگونی و تکامل است.

( ERP ( Enterprise Resource Planning  سیستمی جامعی است که سعی در یکپارچه سازی همه وظایف و بخشهای موجود دریک سازمان با استفاده ازیک سیستم کامپیوتری واحد را دارد که بتواند نیازهای خاص و ویژه این بخشها را برآورده سازد .

این کار با استفاده از یک نرم افزار کامپیوتری انجام میشود که بوسیله یک دیتابیس واحد ، امکان به اشتراک گذاری اطلاعات و ارتباط بخشهای مختلف را با یکدیگر برقرار میسازد . این نرم افزار از تعدادی ماژول نرم افزاری تشکیل شده است که هر یک بخشی از وظایف موجود در شرکت را بر عهده دارند .

حتما بخوانید: طوفان فکری آنلاین و ویژگی‌های آن

اغلب نرم افزارهای ERP آنقدر منعطف هستند که شرکتهای خریدار قادرند تعدادی از ماژولهای مورد نیازو یا همه آنها را نصب و بکارگیرند .

بعنوان مثال شرکت خریدار قادر است فقط ماژولهای منابع انسانی (HR) و مالی را از این بسته نرم افزاری ، خریداری ، نصب و مورد استفاده قرار دهد .

مفهوم و مزایای ERP

در بیشتر مراکز تولیدی، مشکلات موجود ناشی از کمبود تلاش کارکنان نیست بلکه کمبود همکاری و هماهنگی در استفاده از منابع در دسترس کارخانه (کارکنان، اطلاعات، مواد، ابزار) و در نتیجه عدم مدیریت موثر در کار، عوامل اصلی به وجود آورنده این مشکلات است.

سیستم برنامه ریزی منابع سازمان، ابزار نوینی است که رفع ناهماهنگی یاد شده را با تاکید بر بهبود فرایندهای سازمان و تصمیم گیری صحیح تر و آسان تر مدیران، هدف قرار داده است. به بیان دیگر:

– ERP یک راه حل سیستمی مبتنی بر فناوری اطلاعات است که به منظور ارتقای مدیریت فرایند و عملیات سازمانی منابع سازمان را به وسیله یک سیستم به هم پیوسته، به سرعت و با دقت و کیفیت بالا در کنترل مدیران سطوح مختلف سازمان قرار می دهد.

– سیستم های ERP سیستم های مبتنی بر کامپیوتر هستند که برای فرایندهای یک سازمان طراحی شده و برنامه ریزی، تولید و پاسخگویی به مشتریان را یکپارچه می کند.

ERP دو مزیت عمده ارائه می کند که در سیستم های سازمانی غیریکپارچه وجود ندارند:

۱- یک نگرش یکپارچه سازمانی از کسب و کار که در برگیرنده تمام فعالیت ها (وظایف سازمانی) و بخش ها است.

۲- یک پایگاه داده ای سازمان که تمام فعالیت های کسب و کار در آن، وارد، ضبط، پردازش، نظارت و گزارش می شود.

این نگرش یکپارچه مستلزم گسترش همکاری و هماهنگی بین بخش های مختلف است اما سازمان را در رسیدن به اهداف خود و ارتقای قابلیت پاسخگویی، توانا می سازد.

حتما بخوانید: استراتژی کالباسی در مذاکره

ویژگی های سیستم های ERP

هدف اصلی و اولیه بسته های نرم افزاری ERP ، گردآوری بخش ها و حوزه های مختلف یک سازمان در داخل یک سیستم یکپارچه است، به گونه ای که این سیستم بتواند جوابگوی تمامی نیازهای بخش های متفاوت یک سازمان باشد.

در یک جمع بندی می توان گفت سیستم های ERP ، تنها حاصل اجتماع فرایندها و وظایف مختلف سازمانی در قالب یک بسته نرم افزاری نیست بلکه حداقل باید دارای چند مشخصه کلیدی باشد تا بتواند به عنوان یک راه حل درست مطرح شود. این ویژگی ها عبارتند از:‌

انعطاف پذیری: سیستم های ERP باید بتوانند به نیازهای متغیر سازمان ها و شرکت های استفاده کننده پاسخ دهند.

همچنین این سیستم باید به گونه ای باشد که هر جزیی از بسته نرم افزاری بتواند بدون تاثیر در روش های دیگر در هر سازمانی، تغییر کرده، اضافه یا حذف شود.

فراگیر بودن: سیستم های ERP باید وظایف سازمانی مختلفی را پشتیبانی کنند و متناسب با طیف وسیعی از سازمان ها مورد استفاده قرار گیرند.

فرا شرکتی: این سیستم ها باید به صورت online به سازمان های دیگر و سایر شرکای تجاری از جمله تامین کنندگان و مشتریان متصل باشند.

بهترین روش های موجود: مجموعه ای از بهترین روش های مورد استفاده و تجربه شده در جهان باید در این نرم افزارها گردآوری شده باشد.

شبیه سازی واقعیت: بنای طراحی و استفاده از این نرم افزارها، شبیه سازی اقدامات و فرایندهایی است که در سازمان انجام می گیرد.

سایر ویژگی ها: علاوه بر موارد کلیدی مطرح شده، می توان به ویژگی هایی همچون کاهش کارها، حذف دوباره کاری و بهینه سازی منابع‌، محیط کاربر پسند (شامل راهنمایی online و رابط گرافیکی مناسب)، انعطاف پذیری در انطباق با قوانین کشورها (در زمینه های مالی، مالیاتی، فروش، صادرات و واردات)، دسترسی آسان به اطلاعات و نامحدود بودن در ثبت اطلاعات از نظر حجم رکوردهای اطلاعاتی، اشاره کرد.

حتما بخوانید: کجا سرمایه گذاری کنیم; راهنمای سرمایه‌گذاری برای تازه‌ کارها

حروف اختصاری( MRP -Material Resource Planning) به معنای برنامه ریزی نیازمندی مواد، در سه مفهوم متفاوت ولی وابسته به هم به کار برده می شوند. هر یک از این مفاهیم، درجه ای از میزان پیشرفت و تحول MRP را نشان می دهند.

– MRPI برنامه ریزی نیازمندی مواد

– MRP با حلقه بسته

– MRPII برنامه ریزی منابع تولیدی

MRPI اولین مرحله تکاملی در MRP بود. سیستم MRP یک سیستم برنامه ریزی مواد زمان بندی شده مشروح است. این سیستم برنامه کلان تولید را به مجموعه ای مشروح از مواد مورد نیاز که می تواندبرای برنامه ریزی،‌زمان بندی و کنترل تولید در سطح کارخانه به کار گرفته شود، تبدیل می کند.

MRP با حلقه بسته،‌ مرحله منطقی تحول MRP بود که منجر به یک سیستم کنترلی تولید شد. یکی از اساسی ترین فرضیات یک سیستم MRP ، نامحدود بودن ظرفیت است. این فرض در عمل،‌ ضعیف بود. بنابراین سیستم MRP با حلقه بسته برنامه ریزی احتیاجات ظرفیتی خود، به عنوان کنترل کننده میزان پیشرفت برنامه تولید محسوب می شود.

در این سیستم، عملکردهای واقعی تولید و تامین مواد، اندازه گیری و با برنامه مقایسه می شوند (حلقه بسته می شود.) این عمل باعث می شود تا مدیریت تشخیص دهد که آیا نیاز به اقدامات اصلاحی وجود دارد یا خیر؟

MRPII ترکیبی است از MRP حلقه بسته به علاوه اجزایی برای برنامه ریزی مالی- تجاری. از MRPII می توان برای برنامه ریزی ظرفیت، حمل کالا، نگهداری و تعمیرات و غیره استفاده کرد. از سوی دیگر می توان برای برنامه ریزی امور مالی نیز جریانات نقدینگی را پیش بینی کرد. همچنین می توان به منظور برنامه ریزی نیروی انسانی، نیروی مورد نیاز در آینده را برآورد کرد.

MRPII از طریق هماهنگ کردن فعالیت های انجام گرفته در بخش های کاری مختلف شرکت و به کارگیری یک پایگاه اطلاعاتی مشترک، یکپارچگی داخلی را آسان می سازد. این موضوع این اطمینان را می بخشد که همه از اطلاعات به روز یک نسخه مشترک استفاده می کنند.

شرکتها به دلیل مسایل و مشکلات موجود در MRPII ، هنگام اجرا و پیاده سازی سیستم برنامه ریزی خود، ناچار بودند از مشاورانی استفاده کنند که در بیشتر مواقع حضور آنان غیر مفید و بی تاثیر بود. بنابراین سیستم های برنامه ریزی منابع موسسه از اوایل دهه۸۰ به وجود آمدند.

مراحل اجرای ERP در سازمان

۱- مرحله تصمیم گیری برای انتخاب: این مرحله اولین مرحله است که در آن مدیران نیاز به سیستم ERP یا انتخاب یک سیستم اطلاعاتی عمومی را بررسی می کنند.

مرحله تصمیم گیری شامل: تعریف نیازمندی های سیستم، اهداف و فواید آن و تجزیه و تحلیل تاثیر انتخاب در کسب و کار سطوح سازمانی است.

۲- مرحله اکتساب: این مرحله شامل انتخاب محصولی است که بهترین تناسب را با نیازمندی های سازمان دارد. بنابراین کمترین نیاز برای سفارش یک نرم افزار ویژه سازمان را مدنظر قرار داده و در مرحله بعدی (مرحله اجرا) کمپانی مشاور نیز برای کمک انتخاب می شود.

مواردی مانند قیمت، آموزش و خدمات و نگهداری، تجزیه وتحلیل شده و قراردادها بسته می شوند. در این مرحله می بایست تجزیه و تحلیلی درباره نرخ بازگشت سرمایه محصول انتخاب شده انجام شود.

۳- مرحله اجرا: این مرحله شامل تطبیق نرم افزار ERP بر طبق نیازهای سازمان است. این کار به کمک مشاورانی که آموزش را به عهده داشته و با روش های اجرایی آشنا هستند، صورت می گیرد.

۴- مرحله استفاده و نگهداری: این مرحله شامل استفاده از محصول است که منافع مورد انتظار را تامین کرده و کمترین میزان از هم گسیختگی را داشته باشد. در طول این مرحله یک فرد باید از جنبه های مختلف مانند عملیات، قابلیت کاربرد و مناسب بودن برای سازمان و فرایندهای کسب و کار به خوبی اطلاع داشته باشد.

پس از اجرای سیستم می بایست به خوبی نگهداری شود زیرا در صورت بد عمل کردن باید آن را اصلاح کرد. درخواست های خاص برای بهینه کردن عملکرد باید مطرح شود و بهبودهای عمومی برای سیستم انجام شود.

۵- مرحله تحول (تکامل تدریجی): این مرحله به ایجاد قابلیت های بیشتر در سیستم ERP مربوط می شود. ایجاد منافع جدید از قبیل برنامه ریزی و زمان بندی پیشرفته، مدیریت زنجیره عرضه، مدیریت ارتباط با مشتری،‌ جریان کار و توسعه مرزها برای همکاری های خارجی با شرکای دیگر از موارد مختلف این مرحله است.

۶- مرحله بازنشستگی: این مرحله در شرایط مختلفی مانند زمانی که تکنولوژی های جدید به وجود آمده اند یا در شرایطی که ERP برای سازمان مناسب نیست و یا نیازهای کسب و کار تغییر کرده است به اجرا در می آید. در این مرحله مدیران تصمیم می گیرند که نرم افزار ERP را با دیگر سیستم های اطلاعاتی جا به جا کنند تا با نیازهای سازمانی متناسب شود.

توسعه برنامه ریزی منابع سازمان

گسترش شبکه های اینترنتی، تاثیر شگرفی بر جنبه های مختلف IT و در کنار آن بر سیستم های ERP گذاشته است.

دسترسی آسان به منابع سیستم در هر جا و هر زمان به فروشندگان ERP کمک کرده است که سیستم های ERP خود را توسعه داده و با روش های کسب و کار جدید از جمله مدیریت زنجیره عرضه، مدیریت ارتباط با مشتری، اتوماسیون نیروی فروش(SFA) ، برنامه ریزی و زمان بندی پیشرفته (APS) ، هوش کسب و کار (BI) و قابلیت های کسب و کار الکترونیکی یکپارچه کنند.

در حقیقیت ERP در سازمان ها به عنوان پشتوانه ای برای کسب و کار محسوب می شود و سازمان با کمک این سیستم می تواند کسب و کار را به صورت مستقیم از طریق اینترنت انجام دهد. این قبیل روش ها سبب شده است که رضایت مشتریان و فرصت های فروش و بازاریابی، افزایش و روش های پرداخت، بهبود یابد.

ERP چگونه قادر است عملکرد تجاری یک شرکت یا سازمان را بهبود بخشد ؟

بطور کلی هدف اصلی و اولیه ERP آن است که فرآیند دریافت سفارش از مشتری ( در بخش صنعت یا خدمات )و پردازش آن تا مرحله نهایی را بهبود بخشد.

بعنوان مثال وقتی یک سفارش رسیده از سوی مشتری( و یا یک نفر مراجعه کننده به یکی از حوزه های شهرداری)  وارد سیستمERP میگردد ، همه اطلاعات لازم جهت تکمیل و ارائه این سفارش (یا نیاز شهروند)، در آن موجود میباشد.

اطلاعات مربوط به اینکه آیا مشتری سفارش دهنده ، اعتبار کافی نزد شرکت یا سازمان را دارد یا خیر ، از ماژول مالی بدست میآید و به همین ترتیب اطلاعات لازم در مورد سطح موجودی انبار کالا و مواد اولیه مربوط به این سفارش ، از ماژول انبار استخراج میگردد.

با بکارگیری این سیستم ، کاربران تنها وارد کننده داده و اطلاعات به سیستم نیستند بلکه آنها از این پس وظیفه سنگینی را بر عهده خواهند داشت زیرا در مورد سئوالاتی از قبیل اینکه “آیا مشتری حاضر بموقع بدهی خود را بابت سفارش دریافتی خود خواهد پرداخت؟” ، “آیا ما قادر خواهیم بود بموقع سفارش مورد نظر را تحویل مشتری دهیم ؟” و سوالاتی از این قبیل ، کاربران سیستم باید بتوانند سریعا تصمیم گیری لازم را انجام دهند واین تصمیمات بر روی کل فرایندERP تاثیر گذار خواهد بود.

حتما بخوانید: چهار راهبرد اساسی مدیران امروز؛ نتیجه نظرسنجی از ۱۲۰۰ مدیرعامل موفق

بعلاوه سایر کاربران در بخشهای دیگر نیز لازم است اطلاعات را بروز وارد سیستم نمایند . بعنوان مثال اگر مسئول سیستم انبار در مورد سطح موجودی انبار اشتباهی مرتکب شود ، شرکت ممکن است بسیاری از مشتریان خود را بدلیل اطلاعات نادرست درمورد کافی نبودن میزان موجودی ، از دست بدهد.

یک پروژه ERP چه مدت بطول میانجامد ؟

در شرکتها سازمانهای  کوچک و آنهایی که فقط بخشی از ماژولهای ERP را خریداری و راه اندازی میکنند ، این پروژه ممکن است حدود شش ماه یا کمتر بطول انجامد ولی برای شرکتها یا سازمانهای بزرگ و آنهایی که تمایل دارند این پروژه را بطور کاملتر به اجرا گذارند ، به این دلیل که نیاز به تغییر در بخشهای مختلف سازمان متناسب با بسته نرم افزاریERP وجود دارد ، اجرای این پروژه بطور میانگین بین یک تا پنج سال بطول میانجامد.

بکارگیریERP برای یک کسب و کار چه مزیتهایی را می تواند به همراه داشته باشد ؟

طور کلی مزایای عمده پیاده سازی سیستمهایERP در شرکتها را میتوان بصورت زیر بر شمرد :

الف ) یکپارچه سازی اطلاعات: بر خلاف سیستهای دیگر که ممکن است هر یک از بخشهای مالی، فروش ، تولید و … گزارشهای ضد و نقیضی در مورد فعالیتها و سهم خود در افزایش میزان درآمد شرکت ارائه دهند ،ERP به شرکت کمک خواهد کرد که اطلاعات مورد نظر را بصورت جامع و کامل از یک سیستم بدست آورد.

ب ) یکپارچگی اطلاعات در مورد نیازهای  مشتریان: ERP کمک خواهد کرد تا سفارشات و نیازهای مشتریان از زمان دریافت سفارش یا اعلام نیاز یا مراجعه، دریافت مواد اولیه از تامین کنندگان کالا برای تولید آن سفارش تا تحویل کالای تولید شده به مشتری و دریافت وجه آن بطور یکپارچه در یک سیستم نگهداری شود و به این ترتیب شرکتها قادرند براحتی سفارشات را ردیابی کنند و هماهنگی لازم بین بخشهای مختلف شرکت را ایجاد نمایند .

ج ) استاندارد سازی و سرعت بخشیدن به فرآیند تولید: سیستمهایERP با استاندارد سازی فرایندهاو استفاده از یک سیستم کامپیوتری منسجم باعث صرفه جویی در زمان و افزایش بهره وری خواهند شد.

د ) کاهش موجودی انبار: ERP با بهینه سازی فرآیند انجام کار ، باعث کاهش گلوگاهها و رفع موانع احتمالی در مسیر انجام بسیاری از فرآیندها شده و باعث سبکتر شده حجم انبار داده ها می شود. به بیان دیگر ERP توانایی مدیریت زنجیره عرضه محصول ( Supply Chain Management ) را نیز فراهم میسازد .

ه ) استاندارد سازی اطلاعات مربوط به منابع انسانی شرکت ، صرفه جویی در زمان و جلوگیری از دوباره کاری

آیا ERP با فرایندهای موجود در شرکت یا سازمان  تطابق دارد یا خیر؟

نکته مهمی که در اجرا و پیاده سازی یک سیستمERPباید مد نظر قرار گیرد آن است که آیا این مجموعه نرم افزاری با وضع موجود شرکت خریدار نرم افزار ، تطابق دارد با نه ؟ این یکی از دلایل مهمی است که در روند اجرای فرآیند ERP در شرکتهای خریدار ، اختلال ایجاد میکند و باعث میشود گاها در اجرای پروژه چند میلیون دلاری ERP وقفه ایجاد شود .

در چنین شرایطی دو راه وجود دارد: یا اینکه شرکت خریدار باید فرایندهای موجود خود را تغییر داده و مطابق با سیستم ERP سازد و یا بسته نرم افزاری موجود باید بر اساس شرایط خاص آن شرکت تغییر داده شود.

در حالت اول تغییرات عمده ای در مسئولیتها ، نحوه کار ، وظایف پرسنل و روشهای انجام کار و … ایجاد میگردد و به عبارتی لازم است فرآیند مهندسی مجدد (Reengineering ) در سطح شرکت اجرا شود.

در حالت دوم نیز احتمال بروز مشکلات ( BUGS ) در نرم افزار افزایش می یابد و بعلاوه اشکالات خاصی را در بروزرسانی نرم افزار ( UPGRADING ) در نسخه های بعدی ایجاد خواهد کرد زیرا نسخه های بعدی نیز باید بصورت خاص و سفارشی تولید شوند.

حتما بخوانید: ایده های پولساز کسب و کار اینترنتی

ERP چه نوع هزینه هایی میتواند به همراه داشته باشد؟

هزینه های آموزش: از آنجا که کارکنان در بخشهای مختلف شرکت با یک سیستم یکپارچه کار میکنند ، لازم است درک بیشتری از فعالیتها و فرایندهای موجود در سایر بخشها نیز پیدا کنند . زیرا هر داده ای که آنها وارد سیستم میکنند بر روی کل سیستم اثر گذار خواهد بود.

بنابراین باید ارتباط بین بخشهای مختلف شرکت از طریق این سیستم برای کاربران کاملا تشریح گردد . علاوه بر این ، برنامه ای برای آموزش شکل ظاهری ( INTERFACE ) سیستم نیز باید تدارک دیده شود.

هزینه یکپارچگی و تست نرم افزارها: برای حصول اطمینان از روند صحیح اجرای فعالیتها ، باید ارتباط بین نرم افزارهایERP با یکدیگر و احتمالا با سایر نرم افزارهای بکاررفته در شرکت مورد توجه قرار گیرد که این کار مستلزم هزینه هایی خواهد بود.

به عنوان مثال یک شرکت تولیدی ممکن است نرم افزارهای جانبی برای تجارت الکترونیکی ، سیستم بارکد و سایر سیستمهای مورد استفاده خود نیز داشته باشد. بنابر این لازم است ارتباط درست و حساب شده ای بین این نرم افزارها و بسته نرم افزاری ERP برقرار شده باشد .

سفارشی کردن نرم افزارها ( Customization ): این کار در مواقعی انجام میشود که یکی یا چند مورد از نرم افزارهایERP نتواند با شرایط کاری و فرایندهای موجود شرکت خریدار تطابق داده شود و بنابراین ضروری بنظر میرسد که نرم افزار مزبور بر اساس شرایط خاص آن شرکت باز سازی شود.

تبدیل داده ها ( Data Conversion ): بطور یقین تبدیل و انتقال داده ها و اطلاعات مربوط به مشتریان ، کالاها ، عرضه کنندگان ، طرفهای تجاری و… از سیستم مورد استفاده قبلی به سیستم جدید مبتنی بر ERP ، مستلزم هزینه هایی خواهد بود.

مدت زمان بازگشت سرمایه (ROI): اغلب شرکتها انتظار دارند پس از نصب و راه اندازیERP بتوانند منافع مورد نظر خود را سریعا از این سیستم کسب کنند ولی چنین امری در بدو امر امکان پذیر نیست و لازم است مدت زمانی از نصب و اجرای سیستم ، گذشته باشد و بهبودهایی در فرآیند موجود نیز حاصل شده باشد تا زمان بازدهی این پروژه آغاز گردد.

چه عواملی اغلب باعث ناکامی در اجرای پروژه ERP میگردد؟

تجربه نشان داده است که مهمترین عامل ناکامی در پیاده سازی و اجرای این پروژه ، کارکنان و پرسنل استفاده کننده از نرم افزارها در بخشهای مختلف شرکت میباشند.

اگر آنها نپذیرند که ERP روند اجرای کارها و فعالیتهای آنها را نسبت به سیستمهای قبلی بهبود میبخشد ، در برابر اجرای آن مقاومت نشان میدهند و آن را با شکست مواجه میکنند . بنابراین اجرای مدیریت تغییر که از مباحث عمده در مدیریت بشمار میرود قادر است روند این ناکامی و شکست را متوقف سازد.

حتما بخوانید: فریلنسر Freelancer یا آزادکار کیست؟چگونه خود را به عنوان فریلنسر معرفی نماییم؟

ERP چگونه با تجارت الکترونیکی تطابق پیدا میکند؟

همانگونه که کاربران سیستمهای مختلف در بخشهای متنوع شرکت از سیستم یکپارچه ERP استفاده میکنند و نیازهای خود را از طریق آن برآورده میسازند ، دو گروه عمده دیگر یعنی مشتریان ( Customers ) و عرضه کنندگان ( Suppliers ) که در خارج از محدوده شرکت فعالیت میکنند ، نیز نیازمند دسترسی به یکسری از اطلاعات موجود در سیستمERP از قبیل میزان سفارشات ، سطح موجودیها و… میباشند.

پس لازم است دو کانال جدید برای این دو گروه ایجاد شده و امکان دسترسی آنان را به بخشی از اطلاعات مورد نیاز فراهم سازیم . این کار امروزه از طریق تجارت الکترونیکی ( Electronic Commerce ) امکان پذیر خواهد بود که در مورد مشتریان بحث B2C و در مورد عرضه کنندگان، بحث B2B مطرح میشود.

با توجه با آنچه گفته شد، لازم است بسته نرم افزاری ERP بتواند ارتباط مناسبی با Web برقرار ساخته و از این طریق امکان استفاده و بکارگیری تجارت الکترونیکی را نیز در شرکت فراهم سازد. ازآنجا که اینترنت هیچگاه با توقف مواجه نمیشود و دائما در حال تغییر است، در مواقعی که لازم است اصلاحات ، نگهداری و بروز رسانی درسیستمERP انجام شود ، فعالیت وب سایت شرکت نیز متوقف خواهد شد.

پس لازم است با انعطاف پذیری مناسبی که بین ERP و وب سایت شرکت صورت میپذیرد، ترتیبی اتخاذ شود که برنامه های کاربردی تجارت الکترونیکی در مواقعی که ERP متوقف شده است، همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.

برای حل این مشکل از نرم افزاری استفاده میشود که قادر است اطلاعات مورد نیاز را از ERP بدست آورده و به عنوان یک مترجم این اطلاعات را به یک فرمت قابل درک در تجارت الکترونیکی و سایر برنامه های کاربردی تبدیل کند.

منبع: fumblog.um.ac.ir

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − سیزده =