LSI چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

LSI چیست؟ LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing و به معنی فهرست بندی معنایی نهفته کلمات است. درواقع LSI تکنیک تشخیص درست کلمات و موضوع یک صفحه ی اینترنتی است.

آیا واقعاً دلایل قابل اثباتی برای تاثیر LSI بر روی سئو وجود دارد؟

اول از همه تعریفی از LSI باید ارائه داد و کارهایی که با LSI میتوان انجام داد و کارهایی که از عهده LSI بر نمی آیند را مشخص کرد. تا بتوان گفت که LSI  جایگاهی در سئو ۲۰۱۸  دارد یا خیر.

حتما می دانید که برای افزایش آمار بازدید و رتبه سایت، باید از برخی کلمات کلیدی پر کاربرد در محتوای خود استفاده کنید. در ادامه به توضیح این اصطلاح و نحوه استفاده از آن برای ارتقاء استراتژی سئو سایت خواهیم پرداخت.

Latent Semantic Indexing چیست؟

Latent Semantic Indexing چیست؟

Latent Semantic Indexing گاهی با عنوان latent semantic analysis نیز از آن یاد میشود یک متد ریاضی است که در سال ۱۹۸۰ ارائه شد. این متد وظیفه بهبود دقت بازیابی اطلاعات را به عهده داشت.

در این متد از تکنیکی به نام singular value decomposition (تجزیه مقادیر منفرد) برای اسکن کردن داده های بدون ساختار، یک سند و مشخص کردن ارتباط بین موضوعات آن ها استفاده میشود.

در حقیقت این متد روابط پنهان (Latent) بین کلمات (Semanics) را برای بهبود درک اطلاعات (Indexing) مشخص می کند. شاید با این تعریف بهترین ترجمه فارسی برای آن کلمات کلیدی با ارتباطی نامحسوس با کلمه کلیدی اصلی باشد.

استفاده از این تکنیک به کامپیوترها برای درک اصطلاحات بومی زبان کمک می کند. LSI کمک میکند تا بتوان اسناد را بر اساس نقاط مشترکشان کنار هم قرار داد. این ویژگی ها قطعاً برای موتورهای جستجو حائز اهمیت هستند.

به طور خلاصه می توان گفت:

  • یک تکنولوژی که در سال ۱۹۸۰ برای بازیابی اطلاعات توسعه یافت. این تکنولوژی برای رفع مشکل درک اصطلاحات و جملات به کار رفته است.
  • یک رویکرد است که تلاش دارد معانی ساختارها را در زبانهای مختلف درک کند.
  • قادر به تشخیص واژه و موضوع یک متن با استفاده از دسته بندی های درختی (متن های دارای ساختار والد و فرزندی) است.
  • برای کار بر روی دسته کوچکی از اسناد آماری کاربرد دارد.

کلمات کلیدی LSI چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

قبلتر گفتیم که LSI به موتورهای جستجو کمک می کند که اصطلاحات را درک کنند. پس این میتواند به معنی آن باشد که LSI به موتورهای جستجو برای درک محتوا سایت شما کمک می کند.

اگر موتورهای جستجو بتوانند محتوای شما را درک کنند پس می توانند آن به محتوای شما برای عبارت مد نظرتان رتبه بدهند. بعلاوه استفاده از اصطاحات توان تشخیص ارتباط بین قطعات مختلف محتوا را برای موتورهای جستجو ساده می کند که این موضوع از نظر سئو برای سایت شما مفید خواهد بود.

کلمات کلیدی LSI به کارگیری کلماتی است که با کلمات کلیدی هدف سایت شما ارتباط معنایی دارند.

سوال از کجا میتوان مطمئن بود که اصطلاحی که در متن به کار برده ایم برای گوگل قابل درک است و گوگل میتواند ارتباط معنایی آن را با کلمه کلیدی درک کند. ما در زبان فارسی اصطلاحات بسیاری داریم که معانی بسیار پیچیده ای دارند.

چیزی که مشخص و واضح است این موضوع میباشد که برخی عبارات جستجو شده در گوگل نشان دهنده ارتباط هرچه بیشتر میان گوگل و LSI است و برخی دیگر از کلمات به ما میگویند که این ارتباط میان گوگل و LSI کمتر شده است.

بیشنر بخوانید: ۱۱ ابزار پیدا کردن کلمات کلیدی سایت برای افزایش بازدید

با توجه به نتایج جستجو، گوگل فقط از متد LSI برای درک ارتباط بین کلمات کلیدی و محتوا استفاده نمی کند. الگوریتم های یادگیری ماشینی نیز در این مسیر برای ایندکس کردن محتوا به گوگل کمک می کنند.

نقش کلمات کلیدی LSI در تلاش گوگل برای مفهومی کردن نتایج جستجو بسیار حائز اهیمت است.

کلمات کلیدی Latent Semantic Indexing) LSI)، مفهومی است که موتورهای جستجو مانند گوگل، از آن برای کشف ارتباط بین کلمات و عبارت ها استفاده می کنند.

به عبارتی دیگر، برای درک اینکه LSI چگونه کار می کند، باید بدانید موتورهای جستجو به اندازه ای هوشمند هستند که ارتباط معنا و مفهوم محتوای شما را با کلمات کلیدی به کار رفته در متن محتوا، تشخیص دهند.

بدون کلمات کلیدی LSI، موتورهای جستجو، ارتباط میان کلمات کلیدی و محتوا وب سایت را به سختی پیدا می کنند. به همین دلیل، موتورهای جستجو مانند گوگل، رتبه بالاتر را به وب سایت هایی اختصاص می دهد که از کلمات کلیدی LSI استفاده کرده باشد.

با استفاده از کلمات کلیدی LSI، به راحتی می توانید محتوایی محاوره ای و یا عامیانه تولید کنید. استفاده از عبارت کلیدی خاص می تواند نتایجی مشابه با موضوع مورد بحث شما در بر داشته باشد.

به این صورت، شما بیش از حد از یک عبارت کلیدی استفاده نمی کنید و مطلب را برای مخاطب غیرقابل خواندن نمی کنید. با به کار گیری کلمات کلیدی، مخاطبین می توانند به نتایج جستجو خود سریع تر و آسان تر دست پیدا کنند که همین امر باعث افزایش آمار بازدیدکنندگان سایت خواهد شد.

چگونه می توانید کلمات کلیدی LSI را پیدا کنید؟

ممکن است پیدا کردن این گونه کلمات کلیدی کمی گیج کننده به نظر آید، اما اگر مثال هایی از این کلمات کلیدی را ببینید، کار برایتان بیشتر قابل درک خواهد شد. به همین دلیل در ادامه چند ابزار برای پیدا کردن این نوع کلمات کلیدی را معرفی می کنیم.

Google Search

یکی از ساده ترین راه های پیدا کردن کلمات کلیدی پر بازدید و یا کلمات کلیدی پر کاربرد، مراجعه مستقیم به منبع می باشد. یک جستجوی ساده در گوگل انجام دهید تا ببینید کدام عبارت ها یا کلمات کلیدی با موضوع مورد نظر شما مرتبط هستند. برای مثال کلمه ای مانند “سئو” را جستجو می کنیم.

کلمات کلیدی مرتبط را می توانید در قسمت پایین صفحه مشاهده نمایید:

جستجوهای مرتبط گوگل

این بهترین روش برای پیدا کردن کلمات کلیدی LSI می باشد چراکه می توان فهمید که گوگل آن اصطلاحات را با چه کلماتی در نتایج نشان داده است.

اگر بتوانید کلماتی را که جستجو کرده اید با اصطلاحات پیشنهادی گوگل تلفیق کنید، در سئو موفق خواهید بود.

Google Keyword Planner

برای استفاده از keyword planner گوگل شما نیازمند ساخت اکانت در Google AdWords هستید. هنگامی که به اکانت گوگل خود دسترسی داشته باشید می توانید از این ابزار استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: گوگل ادوردز Google Adwords چیست؟

سرویس جستجوی کلمات کلیدی گوگل

زمانی که وارد Google Keyword Planner شدید، چندین گزینه برای شما پدیدار خواهد شد که شما باید روی اولین گزینه یعنی Search for new keywords using a phrase, website or category کلیک کنید.

سپس می توانید کلمات کلیدی مورد نظر خود را تایپ کنید و از نتایج آن استفاده کنید. برای مثال، کلمه Dog را تایپ کردیم و نتایج در شکل زیر مشهود است.

نتیجه جستجوی کلمه سگ

این ها، عبارت های کلیدی LSI هستند که گوگل آنها را با عبارت مشخصی مرتبط می داند. در نتایج جستجو، همچنین می توانید شاهد باشید که این کلمات، به طور متوسط، چند بار در ماه جستجو شده و چقدر نسبت به دیگر کلمات بیشتر یا کمتر استفاده شده است.

LSI Keyword Generator

از دیگر روش ها برای پیدا کردن کلمات کلیدی LSI، استفاده از ابزار LSI keyword generator می باشد. نحوه کار با این ابزار به این صورت است که باید کلمات کلیدی را در ناحیه مخصوص جستجو تایپ کنید و نتایج را بررسی کنید. در شکل زیر می توانید نتایج جستجو کلمه “سئو” را شاهد باشید:

سرویس LSI Keyword Generator

آیا می توان بجای LSI بر روی چیز دیگری تمرکز کرد؟

با پیشرفت تر شدن گوگل بهینه سازی محتوا برای آن نیز پیشرفت کرده است. هرچند که موتورهای جستجو همچنان برای درک محتوای سایت ها با چالش هایی روبرو هستند. برای بهینه کردن سایت برای الگوریتم های فعلی گوگل راه هایی بهتر از کلمات کلیدی LSI وجود دارد.

Structured data بعنوان یک استراتژی مدرن در سئو کارایی بسیار بالایی دارد. در این روش شما برای داده های خود برچسب هایی انتخاب می کنید که این برچسب ها به موتورهای جستجو برای ایندکس کردن محتوا کمک می کنند. در ضمن محتوای شما در دستگاه های مختلف بصورت برجسته در صفحه نتایج جستجو به نمایش در می آید.

آیا LSI هم اکنون دارای اهمیت است؟

LSI یک تکنولوژی است که به ما در درک اطلاعات و بازیابی آن کمک می کند. این تکنولوژی متعلق به سال ۱۹۸۰ است. اما چقدر از تکنولوژی های مربوط به ۱۹۸۰ همچنان در حال استفاده هستند؟

موتورهای جستجو به صورت طبیعی با درک و بازیابی محتوا تجارت می کنند. ولی این به معنی استفاده گوگل از تکنولوژی LSI نیست. تا کنون تست هایی مبنی بر به کار گیری محتوای LSI در متن انجام نشده است. اما میتوان در گوگل از عباراتی که از نظر مفهومی با موضوع مد نظر ما اشتراکاتی دارند را جستجو کرد.

بیشتر بخوانید: کلمات کلیدی طولانی Long Tail Keywords و بهبود سئو

چگونه بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنیم؟

فرض کنید که لیستی از کلمات کلیدی دارید، اما نمی توانید از همه آن ها استفاده کنید. در این شرایط، چگونه می توان فهمید که بهترین کلمات کلیدی کدام است؟ جواب ساده است.

باید علت جستجو این کلمات توسط افراد را دریابیم. زمانی که علت را دریافتیم، می توان تصمیم گرفت که بهترین کلمات کلیدی کدام ها می توانند باشند.

اغلب اوقات، هدف کاربران از جستجو یکی از سه دلیل زیر می باشد:

کسب اطلاعات درباره ی یک چیز ( مثلا تلویزیون چیست؟)

کسب اطلاعاتی خاص درباره ی یک چیز ( مثلا بهترین برند تلویزیون چیست؟)

پیدا کردن روشی برای خرید یک چیز ( مثلا از کجا می توانم تلویزیون بخرم؟)

برای واضح شدن بیشتر مسئله، می توان گفت که کلمات کلیدی باید به محتوای وب سایت مرتبط باشد، مثلا اگر یک وب سایت درباره خرید تلویزیون است، مسلما نباید اصطلاحاتی که مربوط به نحوه تعمیر کردن تلویزیون است به کار برود. باید از اصطلاحاتی استفاده کرد که ارتباط زیادی به خرید و فروش تلویزیون داشته باشد.

برای خودداری از به کار بردن کلمات کلیدی اضافی در محتوا، می توان از کلمات کلیدی LSI استفاده کرد. بهترین روش برای استفاده از این اصطلاحات در وب سایت، این است که آن ها را به طوری طبیعی بنویسیم.

اگر بتوانید معیارهایی هم چون استفاده از کلمات کلیدی پر کاربرد و مرتبط به محتوا را رعایت کنید، می‌توانید بهترین کلمات کلیدی را برای محتوا وب سایت خود انتخاب کنید.

ابزار دیگری در گوگل نیز به نام گوگل ترندز وحود دارد که میزان جستجوی دو کلمه را با هم مقایسه می نماید که این نیز به انتخاب کلمه کلیدی مناسب کمک می کند.

بیشتر بخوانید: گوگل ترندز Google Trends چیست و کاربرد آن در سئو

چگونه می توان از LSI برای ایجاد محتوای بهینه از نظر موتورهای جستجو استفاده کرد؟

مطالب خود را به صورت طبیعی ایجاد نمایید و به خاطر سئو، مطلب خود را مصنوعی نکنید. گاهی اوقات، دانش بیشتر در سئو، منجر به بهینه سازی بیش از حد می شود. سعی نکنید خود را جای موتور جستجو بگذارید و درباره LSI آن نسبت به سایت خود قضاوت کنید.

مطالب خود را به شخصا ایجاد نمایید و محتوای دیگر وب سایت ها را کپی و ویرایش نکنید. از نرم افزار برای تولید محتوا استفاده نکنید. ترجمه گوگلی و سیستم های ترجمه را در سایت خود قرار ندهید.

هدف شما از قرار دادن مطلب در وب سایت بایستی کاربران شما باشد، نه گوگل و سایر موتور های جستجو.  به طور کلی طبیعی نوشتن، منجر به بهینه شدن کلمات کلیدی LSI می شوند.

کلام آخر

اگر در گوگل عبارتی را در کادر جستجو وارد کنید به شما پیشنهاداتی داده میشود. در ضمن در انتهای صفحه نتایج جستجو نیز چندین لینک با کلمات کلیدی مرتبط با عبارت جستجو شده درج شده اند.

با توجه به اینکه نحوه استفاده از LSI در گوگل روشن نیست. بهتر است از LSI هایی که خود گوگل برای یک کلمه کلیدی معرفی می کند استفاده کنیم. این کلمات را میتوان با کلمات حاصل از تحلیل کلمات کلیدی ترکیب کرد و برای تولید محتوا به کار برد.

اگر می خواهید وب سایت شما به رتبه بالایی در نتایج جستجو دست پیدا کند، باید با گوگل همراهی کنید. مثلا می توانید از بک لینک ها و کلمات کلیدی در محتوا استفاده کنید تا آمار بازدید وب سایت را افزایش دهید. هم چنین استفاده از Latent Semantic Indexing، باعث پیشرفت هرچه بیشتر سئو در وب سایت می شود.

در کلام آخر، تشخیص کلمات کلیدی LSI کار سختی نخواهد بود، در صورتی که بدانید گوگل به دنبال مترادف برای کلمات کلیدی است تا بهترین نتایج را به کاربر ارائه دهد. هر زمان که متوجه شوید چگونه و چه زمان باید بهترین کلمات کلیدی را استفاده کنید، می توانید سئو وب سایت خود را بهبود ببخشید.

منبع: seo24.ir – blog.cmstop.ir

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − شش =