الگوریتم Mobile First Index و تاثیر آن بر سئو ۲۰۱۸

استفاده از گجت های جدید مانند تلفن های هوشمند تبلت ها … هر روزه در حال گسترش است و بسیاری از افراد کار های روزمره خود را با استفاده از گوشی های هوشمند خود انجام می‌دهند از این رو گوگل برای جوابگوی بهتر به میلیون ها جستجوی که از طریق کاربران موبایلی انجام می‌شود تصمیم گرفته است با الگوریتم Mobile First Index،  ایندکس جدیدی مخصوص نسخه موبایل سایتها ایجاد کند که کاملاً با نسخه دسکتاپ تفاوت دارد.
مبدأ سعی و تلاش گوگل برای تقویت سایت های موبایلی از سال ۲۰۱۵ آغاز شد در این سال سایت های که برای موبایل بهینه‌شده بودند در نتایج جستجو رتبه بالاتری کسب می‌کردند و بعد آن از فریم ورک AMP رونمایی کرد که سرعت بارگذاری سایت ها را بر روی موبایل چندین برابر می‌کرد و حال گوگل از ایندکس موبایلی خود خبر می‌دهد که می‌تواند تحولی شگرف در سرچ موبایل ایجاد نماید.

الگوریتم Mobile First Index چیست؟

در تمام طول سال ۲۰۱۷ گوگل تاکید میکرد که به زودی از الگوریتم Mobile First Index خود رونمایی خواهد کرد. آمارها حاکی از آن است که به طور متوسط ۵۵ درصد بازدیدکنندگان سایت ها از طریق موبایل وارد آنها میشوند و این درصد در حال رشد است.

الگوریتم Mobile First Index شاخص جدید کمپانی گوگل است که می تواند روند جستجو در موبایل یا گوشی های هوشمند را متحول کند. این الگوریتم بدین صورت عمل می کند که خزش را براساس گوشی های موبایل شروع می کند و رنکینگ وب سایت های مختلف در موتور جستجوی گوگل برای تمام وب سایت ها چه در بستر موبایل و چه در بستر دسکتاپ بر این اساس صورت می گیرد.

در یک توضیح ساده میتوان گفت با معرفی الگوریتم Mobile First Index محتوایی که در موبایل نمایش داده میشود معیار تصمیم گیری گوگل برای جایگاه شما خواهد بود نه آنچه در نسخه دسکتاپ صفحه در دسترس است.

بیشتر بخوانید: آموزش سئو موبایل

البته این رشد به این معنی نیست که نسخه دسکتاپ سایت و کاربرانی که از طریق لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی جستجو میکنند بی ارزش هستند. هنوز هم ۴۴ درصد کاربران در این دسته قرار میگیرند. چیزی که در سئو ۲۰۱۸ تغییر خواهد کرد تمرکز بیشتر گوگل بر روی موبایل و تاثیر الگوریتم Mobile First Index بر رتبه بندی نتایج است.

درصد سرچ در موبایل و دسکتاپ

الگوریتم Mobile First Index بدون شک تغییرات زیادی در نتایج جستجو بر روی گوگل ایجاد می کند، از همین رو این ویژگی به صورت تدریجی و آرام آرام در فضای وب در حال توسعه است تا بتواند درنهایت به تجزیه و تحلیل محتواهای تولیدشده و منتشرشده در وب سایت ها بپردازد.

این الگوریتم موجب میشود که مدیران وبسایت ها یک سوال مهم را از خود بپرسند “آیا سایت من برای الگوریتم Mobile First آماده است؟ اگر نیست چه کاری باید انجام دهم؟”

قبل از اینکه به این پرسش مهم پاسخ دهیم اجازه دهید تا کمی بیشتر در مورد نحوه ایندکس صفحات توسط گوگل و تغییرات آن با الگوریتم جدید صحبت کنیم.

گوگل چطور صفحات سایت ما را ایندکس میکند؟

به طور معمول و طی سالهای گذشته گوگل محتوای صفحات شما را براساس نسخه دکستاپ و تجربه کاربر در آن بررسی میکرد و برای رتبه بندی سایت شما توجهی به محتوای قرار گرفته در نسخه موبایل نداشت.

البته زمانی که کاربر با موبایل خود جستجو میکند فاکتورهایی مانند سرعت سایت و ریسپانسیو بودن آن بر جایگاه شما تاثیرگذار هستند ولی محتوای صفحه براساس نسخه دسکتاپ ارزیابی میگردد.

بیشتر بخوانید: سریع ترین روش های ایندکس شدن توسط گوگل

در سال ۲۰۱۸ و با معرفی الگوریتم Mobile First Index گوگل رتبه بندی شما را براساس محتوای ارایه شده در نسخه موبایل ارزیابی میکند. تصویر زیر نمونه ای از نمایش محتوا در دو نسخه دسکتاپ و موبایل یک سایت است.

گوگل چطور صفحات سایت ما را ایندکس میکند؟

برای الگوریتم Mobile first index باید محتوای اصلی در هر دو نسخه دسکتاپ و موبایل در دسترس باشد.

همانطور که در تصویر مشخص است محتوای ارایه شده در دو نسخه یکسان بوده و در نتیجه زمانیکه الگوریم اولویت دهی به نسخه موبایل فعال شود این سایت با تغییر یا افت رتبه مواجه نخواهد شد. مهمترین دلیل این اتفاق وجود طراحی ریسپانسیو در این سایت و نمایش صحیح محتوا در موبایل است.

در نقطه مقابل تصویر زیر یک سایت را نشان میدهد که محتوای متفاوتی در موبایل و دسکتاپ نمایش میدهد. این سایت برای نمایش نسخه موبایل خود از یک آدرس مشخص /mobi/ استفاده میکند که محتوا و ساختار کاملا متفاوتی با نسخه دسکتاپ آن دارد.

گوگل چطور صفحات سایت ما را ایندکس میکند؟

الگوریتم موبایل فرست محتوایی که در موبایل مخفی شده باشد را نادیده میگیرد

زمانیکه الگوریتم Mobile First اجرایی شود این سایت احتمالا با افت جایگاه مواجه خواهد شد زیرا در نسخه موبایل آن محتوای متنی حذف شده و تاثیر آن بر رتبه بندی سایت از دست خواهد رفت.

چه زمانی اولویت دهی به نسخه موبایل سایت اجرایی میشود؟

تاریخ و اطلاعات دقیقی از نهایی سازی این پروژه منتشر نشده است ولی Barry Schwartz اعلام کرده است که زمانی این الگوریتم اجرایی میشود که آنها مطمئن باشند تغییرات زیادی در نتایج جستجو ایجاد نخواهد کرد و تنها کیفیت رتبه بندی را بهبود خواهد دهد.

به عبارت دیگر گوگل در حال تست و بررسی مداوم الگوریتم Mobile First Index است و هر زمان که این الگوریتم به کارایی مورد نظر آنها برسد تاثیر آن بر تمام نتایج جستجو قابل مشاهده خواهد بود.

بسیاری معتقدند که این الگوریتم در سال ۲۰۱۸ نهایی خواهد شد و مهمترین اتفاق در دنیای سئو و طراحی سایت در این سال خواهد بود.

توییت در مورد الگوریتم MFI و تاثیر آن بر سئو

توجه داشته باشید که معرفی این الگوریتم توسط گوگل یک اتفاق نگران کننده نیست و گوگل همچنان در مسیر بهبود نتایج جستجو و یافتن سایت های بهتر برای کاربران خود است. همانطور که خود گوگل اعلام کرده است معرفی الگوریتم Mobile First به شکلی انجام میشود که موجب تغییرات ناگهانی در رتبه بندی سایت ها نشود و به مرور زمان تاثیر خود بر رتبه بندی نتایج را نشان خواهد داد.

چیزی که میتواند برای شما نگران کننده باشد نداشتن یک سایت ریسپانسیو یا نسخه موبایل مناسب است که به طور حتم یک ضعف بزرگ در سال ۲۰۱۸ محسوب میشود.

بیشتر بخوانید: الگوریتم موبایل گدون Mobilegeddon گوگل چیست؟

۷ نکته کاربردی در آماده سازی سایت برای الگوریتم Mobile First Index

۱- ساختار صفحات و کدهای موبایل و دسکتاپ همسان باشد

  • مطمئن شوید که نسخه موبایل سایت شما دقیقا همان محتوایی را ارایه میکند که در سایت اصلی قابل نمایش است. متن، تصویر و ویدیو که در محتوای صفحه قرار گرفته باید از طریق موبایل نیز برای کاربر در دسترس باشد.
  • نشانه گذاری های استاندارد یا همان Schema باید در هر دو نسخه از سایت شما موجود باشند و اگر آدرس دهی مجزایی برای نسخه موبایل خود دارید باید این نشانه گذاری ها در آن نیز موجود باشد.
    اطلاعات Meta شامل عنوان و توضیحات صفحات باید در هر دو نسخه کاملا یکسان و موجود باشد.
  • سایت هایی که محتوای موبایل خود را در آدرس مجزایی نمایش میدهند باید با استفاده از ویژگی های مانند rel=canonical و rel=alternate ارتباط این صفحات را به گوگل نمایش دهند.
  • اگر محتوای صفحات شما در موبایل و دسکتاپ یکسان است نیازی به نگرانی نیست و شما مشکلی با رونمایی از الگوریتم Mobile First Index نخواهید داشت.

۲- طراحی واکنش گرا و یا طراحی سایت بر پایه فریم ورک AMP

طراحی واکنش گرا و یا طراحی سایت بر پایه فریم ورک AMP

به سایتی واکنش گرا یا ریسپانسیو گفته می‌شود که کاربران بتوانند سایت را در تمامی رزولوشن مختلف تلفن های همراه، تب لت، لب تاپ و …. به راحتی مشاهده کنند.

فریم ورک AMP نیز به معنی افزایش سرعت لود شدن صفحات در موبایل است. این فریم ورک به صورت متن باز و Open Source ارائه شده است تا توسط تمامی برنامه‌نویسان به راحتی قابل‌استفاده و توسعه باشد و توانایی سرعت بارگذاری صفحات سایت را بر روی اسمارت فون ها بهبود بدهند.

بیشتر بخوانید: مراحل ساخت AMP سایت

طبق دو مورد بالا اگر سایت شما طراحی درستی نداشته باشد و دو مورد بیان‌شده را نداشته باشد بهتر است در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام به رفع کم کاستی های خود بپردازید.

۳- طراحی ریسپانسیو بهتر از داشتن نسخه موبایل است

یکی از نکات بسیار مهم در الگوریتم جدید آن است که سایت هایی که از طراحی ریسپانسیو بهره میبرند شانس بیشتری برای کسب جایگاه دارند. در مقابل سایت هایی که آدرس مجزایی برای نسخه موبایل خود دارند ممکن است با افت جایگاه در رتبه بندی نتایج مواجه شوند.

البته گوگل صراحتا اعلام نکرده است که داشتن یک آدرس مجزا برای نسخه موبایل موجب افت جایگاه یا جریمه سایت خواهد شد ولی شواهد نشان میدهد که مسیر درست برای آینده استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو است.

کلیه تغییرات و رهنمودهای گوگل در جهت پیشرفت سایت هایی است که نسخه ریسپانسیو مناسبی برای کاربران موبایل دارند.

۴- محتوای قرار گرفته در تب ها و متون مخفی شده دیگر کم ارزش نیستند

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر آنالیز محتوای صفحه و تعیین کلمه کلیدی آن استفاده از امکاناتی مانند Tab و Accordion در نمایش محتوا است.

گوگل رسما اعلام کرده بود محتوایی که در صفحه نمایش داده نمی شود و برای نمایش آن نیاز به حرکتی از طرف کاربر است تاثیر کمتری بر ارزش محتوایی صفحه خواهد داشت.

به خوبی میدانیم که گوگل محتوای مخفی شده در صفحه را دست ندارد و همین موضوع میتواند بر جایگاه شما در نتایج تاثیر چشمگیری داشته باشد. ولی با معرفی الگوریتم Mobile First Index این مشکل به کلی برطرف میگردد و این بخش ها نیز بر تعیین ارزش محتوای صفحه شما تاثیرگذار خواهند بود.

مهمترین دلیل این تغییر استراتژی فضای کم در صفحه نمایش موبایل است که طراحان وبسایت را مجبور به استفاده از ابزارهای این چنین مانند تب و اسلایدر میکند. این تغییر یک اتفاق مثبت است زیرا به ما اجازه میدهد تجربه کاربری و سئو را همزمان در کنار هم داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: چگونگی ترکیب سئو و تجربه کاربری (UX)

۴- تولید محتوا را با هدف سئو محلی

تولید محتوا را با هدف سئو محلی

تنها برای همگام شدن با ایندکس اول موبایل گوگل تمرکز خود را بر روی طراحی و بهینه سازی سایت قرار ندهید. تولید محتوای باکیفیت و غنی متناسب با حوزه کاری و محلی شما سبب می‌شود بیشتر جستجو شود و در مقابل بیشتر دیده شوید.

هر کاربر جستجو کننده به دنبال مطلبی است که بتواند پاسخگوی نیاز های آن فرد باشد بنابراین اگر در کنار چهار مورد بیان‌شده بالا بتوانید آخرین مورد یعنی تولید محتوا را انجام دهید شک نداشته باشید سایت شما بهتر در نتایج جستجو ظاهر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: سئو محلی Local Seo چیست؟

۵- اگر سایت ما موبایل فرندلی نباشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر هنوز سایت شما نسخه موبایل ندارد باید خودتان را سرزنش کنید. زیرا کاربران زیادی هستند که روزانه سایت شما را با موبایل باز میکنند و برای دسترسی به محتوا مشکلات زیادی خواهند داشت.

نه تنها با معرفی الگوریتم Mobile First Index با افت رتبه و جایگاه مواجه خواهید شد بلکه نزدیک به ۵۵ درصد از کاربران را نادیده خواهید گرفت.

این اتفاق یک ضعف مهم برای سایت شما محسوب میشود و همین امروز باید به فکر طراحی وب سایت جدید یا بهبود نمایش سایت فعلی در موبایل و تبلت باشید.

بیشتر بخوانید: موبایل فرندلی mobile-friendly وب چیست؟

۶- تاثیر محتوای قرار گرفته در سایدبار و فوتر کم می شود

در بسیاری از سایت ها بخش هایی که مستقیما به محتوای صفحه مربوط نیستند در نسخه موبایل نمایش داده نمیشوند.

به عنوان مثال در سایت های خبری نمایش آخرین اخبار یا پربازدیدترین ها در سایدبار صفحات مرسوم است ولی زمانیکه نسخه موبایل آنها را بررسی میکنیم چنین بخش هایی در دسترس نیستند.

عملا گوگل با بررسی نسخه موبایل متوجه میشود که چه اطلاعاتی در صفحه مستقیما به همان صفحه مربوط هستند و چه بخش هایی از ارزش و اهمیت کمتری برخوردار هستند.

این ویژگی جدید به شما کمک میکند تا محتوای اختصاصی هر صفحه را در دیدرس گوگل قرار دهید و به خوبی بخش های اضافی را در نسخه موبایل خود حذف کنید.

کلام آخر

بدون شک به هر میزان که تکنولوژی های مربوط به طراحی وب سایت افزایش پیدا کند، سئوی سایت و آنالیز محتواهای تولید شده در صفحات مختلف روند پیچیده تری به خود می گیرند.

سئو در سال ۲۰۱۸ پیچیده تر و دشوارتر از گذشته است و الگوریتم های گوگل به سطح بالاتری از درک صفحات و آنالیز محتوای آنها خواهند رسید.

بیشتر بخوانید: الگوریتم های گوگل

الگوریتم Mobile First Index تلاش می کند تا با اعمال سلیقه ی قشر وسیعی از کاربران تلفن های همراه و شناسایی صفحات مورد علاقه ی آن ها، دسترسی ها را ساده تر و آسان تر کند و کیفیت نتایج مورد جستجوی کاربران را افزایش دهد تا در آینده ای نزدیک سطحی بیشتر از تأثیرات رتبه بندی وب سایت ها را پوشش دهد.

این شیوه درحقیقت به طور مستقیم اذعان می کند که وب سایت های فاقد محتوای بهینه برای کاربران گوشی های هوشمند پس از یک بازه ی زمانی با افت رتبه مواجه می شوند.

در مسیر ارتقای الگوریتم های گوگل همواره سایت هایی که بر تولید محتوای ارزشمند و تجربه کاربری مناسب تاکید داشته اند با پیشرفت مواجه میشوند و سایت هایی که به دنبال روش های فریب گوگل با خرید بک لینک و ارایه محتوای کپی هستند جایگاه خود را از دست میدهند.

تجربه یا نظر خود را در مورد الگوریتم های جدید و مسیر انتخابی گوگل در بهبود نتایج با ما به اشتراک بگذارید. به نظر شما آیا این تغییرات مثبت هستند یا برای مدیران وب سایت ها مشکل آفرین خواهند بود؟

منبع: websima.com – bertina.ir – limaweb.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + بیست =