rich-snippets

Rich snippet (ریچ اسنیپت) چیست؟

Rich Snippet (ریچ اسنیپت) چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

 Rich Snippet سرویسی از گوگل است که محتویات سایت و صفحه های شما رو جمع و جور میکند که کاربران وقتی سایت شما رو در جستجوی گوگل میبیند به راحتی متوجه محتوای آن صفحه و سایت میشوند.

پس دقت کنید اگر میخواهید چنین قابلیتی رو به ساییتان اضافه کنید باید دقت کنید که چه چیز به نمایش در بیاید و این روش ،سئوی سایت شما را به میزان قابل توجهی بهبود میبخشد.

ریچ اسنیپت اصطلاحی است که برای تشریح اطلاعات و داده‌های نشانه گذاری شده در سایت ها به‌کاربرده می‌شود. مدیران سایت ها می‌توانند این داده‌ها را با استفاده از کد های Html به وب سایت خود اضافه کنند.

ریچ اسنیپت ها به درک هوشمندانه محتوا و موضوع یک سایت به موتور های جستجو کمک شایانی می‌کنند و در مقابل موتور های جستجو یک گام فراتر گذاشته و از این اطلاعات و داده ها در صفحه نتایج جستجو SERPs استفاده می‌کنند تا کاربران بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود به سهولت دسترسی داشته باشند.

به طور معمول هنگامی که سایت شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل و یا در سایر موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود، کاربران جستجو کننده می‌توانند عنوان صفحه سایت، نشانی url سایت و توضیحات متا که برای صفحه در نظر گرفته‌اید را مشاهده نمایند.

با به‌کارگیری ریچ اسنیپت ها در سایت گوگل می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره مطلب جستجو شده در اختیار کاربران قرار دهد. گوگل با به‌کارگیری ریچ اسنیپت تلاش می‌کند اطلاعات دقیق و دسته‌بندی شده را در اختیار کاربران قرار دهد و آنان را به سمت سایتی هدایت کند که مطابق با نیازشان باشد.

بعنوان مثال در شکل زیر دو تا سایت به نمایش در اومدند، کدوم یکی نظر شما جلب میکند و این احساس را منتقل میکند که میتواند اطلاعات بیشتری در اختیارتون قرار بدهد ؟ اگر ازمن بپرسین حتما جواب میدم “۴”

 یکم به جزییاتش دقت کنید علت جواب منو متوجه میشوید و اینو بدونید که این سایت از تکنولوژی Rich snippet  در نمایش نتایج جستجوش استفاده کرده است.
 

rich-snippet 1

Rich Snippet ها چه هستند؟

در حقیقت ریچ اسنیپت ها اطلاعاتی اضافه تر از لینک صفحه دیسکریپشن و عنوان title که در هرsearch  به نمایش در میایند رو نشونتان میدهد مثلا اطلاعات نویسنده،رتبه بندی،عکس،ویدئو و …

خب پس از همین اول مشخص است که در بحث SEO بسیار حائز اهمیت هستند و میتوانند بخش مهمی از هر شرکت باشند و صد البته متخصصان خاص خودشو را هم میطلبد چون بکارگیری و استفاده از اون به نسبت سئوی سنتی پیچیدگی هایی به مراتب بیشتری رو دارد.

مزیت های اضافه کرده Rich Snippets به محتوای سایت:
 • درک بهتر محتوای سایت توسط موتور های جستجو به ویژه گوگل
 • درک بهتر محتوای سایت توسط افراد نابینا و معلول
 • جلب توجه کاربران به لینک سایت شما در صفحه نتایج جستجو
 • افزایش نرخ کلیک
 • ستاره دار کردن مطالب در گوگل

ریچ اسنیپت از چه نوع محتوای نشانه‌گذاری پشتیبانی می‌کند؟

هم اکنون موتور های جستجو از سه نوع استاندارد برای تشخیص محتوای نشانه گذاری شده استفاده می‌کنند:
 • Microdata میکرو دیتا
 • Microformats میکرو فرمت
 • RDFa
که هر سه نوع محتوا از Html حمایت می‌کنند و می‌توان با استفاده از آن ها محتوای یک صفحه را برچسب‌گذاری نمود. میکرو دیتا (Microdata) معمول‌ترین نوع محتوای است که در ریچ اسنیپت ها استفاده می‌شود.

با چه روشی به محتوای خود ریچ اسنیپت اضافه کنیم؟ یا Rich Snippet چگونه نصب می شوند؟

مسلماً چندان ضرورتی ندارد به محتوایی تمام صفحات سایت داده‌های نشانه گذاری شده اضافه کنید. با این وجود هر چه تعداد محتوای های نشانه‌گذاری شده شما بیشتر باشد موتور های جستجو نتایج بهتری از سایت شما را به نمایش می‌گذارند.

Microdata چیست؟

Microdata روشی است که به کمک آن محتوای صفحات Label گذاری شده و توضیح داده می شود که این اطلاعات درباره چه موضوعی هستند.

برای مثال همایشی قرار است برگزار بشود و تمامی اطلاعات این همایش در صفحه وجود دارد(زمان شروع، نام همایش و دسته بندی) شما نیاز به یک سری از کد ها دارید تا به گوگل بگویید:

جناب گوگل همایش من اینجاست و همه اطلاعاتشو باید از اینجا پیدا کنی.

خب این کد ها توسط html نوشته میشوند که بسیار ساده هستند و ما اونا رو براتون آوردیم و نیازی به کد نویسی شما نیست.

<div>مجموعهably قصد دارد همایشی جهت آموزش برنامه نویسی برگزار کند و آدرس سایت ما

<a href=”http://seoparsian.com”>www.seomashhad.ir</a>

می باشد.</div>

کد HTML microdata به به شکل زیر هست.

<div>مجموعه ably<span itemprop=”name”> قصد دارد همایشی جهت آموزش برنامه نویسی برگزار کند </span>برنامه نویسی<span itemprop=”title”> نو در</span> ably<span itemprop=”affiliation”> هستم و آدرس سایت ما

<a itemprop=”url” href=”http://seoparsian.com”>www.seoparsian.com</a>

می باشد. </span></div>

گوگل وب مستر تولز یا گوگل سرچ کنسول ابزاری هست به شما اجازه تست کردن rich snippet  هاتونو میده و میتونید نمایش جستجوی گوگل رو از قبل ببینید.

نشانه گذاری داده ها به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:

 • Itemscope – نشان می‌دهد که کد HTML موجود در بلوک <div> دربارۀ یک آیتم خاص است.
 • Itemtype – نشان می‌دهد که آیتم دقیقاً چه چیزی است.
 • Itemprop – مربوط به اطلاعات آیتم است. اطلاعاتی مانند نام، آدرس سایت، نقد و بررسی و ….
کتاب ها، فیلم ها، عکس ها، سریال های تلویزیونی، موسیقی ها و دستورالعمل های آشپزی به عنوان کارهای خلاقانه حساب می‌شوند. بنابراین یک مثال از نشانه‌گذاری HTML برای یک کتاب به شکل زیر خواهد بود: ساختار ریچ اسنیپت   توجه کنید هر کدام از این سه پارامتر به چه شکلی استفاده شده‌اند. ریچ اسنیپت کتاب البته باید در نظر داشته باشید اطلاعات واردشده در این داده‌ها بر اساس نوع محتوا متغیر است. اگر شما از سایت شما بر پایه سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه‌اندازی شده باشد، می‌توانید به استفاده از پلاگین های مختلفی که برای این کار وجود دارد استفاده کنید.
یکی از بهترین پلاگین های ریچ اسنیپت افزونه All In One Schema.org Rich Snippets است که از مخزن وردپرس می‌توانید دانلود و بر در سایت خود استفاده کنید.  

انواع  Rich Snippets

اسنیپ نویسنده

اسنیپت نویسنده که مشخصات نویسنده متن را در نتایج نشان میدهد دارای المان های زیر است
• نام نویسنده
• عکس نویسنده که در اکانت گوگل+ وجود دارد)پس یعنی اینکه باید در گوگل پلاس عضو باشید)
• تعداد دنبال کننده هایی که نویسنده در گوگل+ دارد
• لینک به مقالات بیشتر برای آن نویسنده
 

اسنیپت Business و Organization

این اسنیپت، اطلاعات مربوط به سازمان را در نتایج نشان می دهد و می تواند شامل موقعیت مکانی، اطلاعات تماس، بازه قیمتی محصولات، ساعات کاری و نظرات مصرف کنندگان باشد.برای مثال اسنیپت خوده پیامک پارسیان  رو نشونتون میدیم.

http://www.smsparsian.com/

اسنیپت رخدادها

این اسنیپت شامل اطلاعات مربوط به رخدادهاست. شامل: تاریخ، مکان و زمان رخداد.دقت داشته باشید که تنها سه تا رخداد رو نمایش میده.
 
rich-snippets-event
 
 

اسنیپت افراد

مردم نیز می توانند اطلاعاتی از خود، همچون عنوان شغلی، کمپانی که در آن کار می کنندبه همراه مکان آن را در نتایج نشان دهند.

حتی اطلاعاتی همچون Nickname، عکس و… می توانداضافه شود.

اسنیپت افراد با اسنیپت نویسنده تفاوت دارد. در عکس زیر، تفاوت را مشاهده می کنید.

 
person snippet
 
 

اسنیپت وعده های غذایی

اسنیپت وعده های غذایی اطلاعات کاملی همچون رتبه بندی محصول، زمان تهیه و مقدار کالری محصول می باشد. برای افزودن این اسنیپت نیاز به حداقل ۲ مورد از موارد زیر می باشد:
• عکس غذا در ظرف
• تگ: زمان آماده سازی، زمان پخت، زمان کل و یا محتویات
• کالری
• رتبه بندی

 

اسنیپت Breadcrumbs

در این ریچ اسنیپت به جای نمایش داده لینک صفحه مورد نظر محل قرارگیری آن صفحه در دسته‌بندی های سایت به کاربر نمایش داده می‌شود. در اصل این ریچ اسنیپت نوعی navigation است که به کاربران نشان می‌دهد برای رسیدن به این صفحه باید چه مسیری را در سایت باید طی کنند. ریچ اسنیپت Breadcrumbs

اسنیپت نقد و بررسی (Reviews)

می‌توان برای نقد و بررسی یک محصول یا فیلم از این ریچ اسنیپت استفاده کرد. در این نوع از ریچ اسنیپت شما قادر خواهید بود یک نقد و بررسی را در صفحه نتایج جستجو SERP به نمایش بگذارید و نوع ریچ اسنیپت به کاربران سایت امکان می‌دهد که به محصول یا نقد مورد بررسی‌شده امتیاز دهند. یا نام شخص بررسی‌کننده را در صفحه نتایج جستجو نمایش داد. ریچ اسنیپت نقد و بررسی

اسنیپت اشخاص (people)

حتماً متوجه شده باشید هنگامی که نام اشخاص معروف مثلاً فوتبالیست ها، بازیگران، سیاستمدار ها و… را جستجو می‌کنید اطلاعات کاملی از آن شخص را همراه با تصویر شخص مورد نظر برایتان نمایش داده می‌شود.

اگر شما در سایت خود برای کارمندانتان پروفایل تعریف کرده‌اید، می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید. در ریچ اسنیپت می‌توانید نام فرد، تخصص، سمت شغل، نحوه تماس با افراد را در صفحه نتایج جستجو نمایش دهید. ریچ اسنیپت افراد

اسنیپت محصولات (Products)

یکی از متداول‌ترین استفاده از ریچ اسنیپت ها برای فروش محصولات در فروشگاه‌های اینترنتی است. می‌توان اطلاعاتی از قبیل نام، تصویر، برند، توضیحات و قیمت را وارد کرد. فروشگاه‌های که یک محصول را از چند فروشنده مختلف برای فروش عرضه می‌کنند می‌توانند محدوده قیمتی محصول را بر اساس نزولی و صعودی ترتیب بندی نمایند. ریچ اسنیپت محصولات

اسنیپت سازمان ها و تجارت ها (Business & Organization)

برای سازمان ها و شرکت ها شما می‌توانید اطلاعاتی مانند نام تجاری، آدرس سایت، شماره تلفن، لوگو و موقعیت جغرافیایی سازمان را در ریچ اسنیپت ها به نمایش بگذارید. ریچ اسنیپت سازمان ها

اسنیپت دستورالعمل ها (Recipes)

از این نوع ریچ اسنیپت به صورت متداول برای دستور های آشپزی استفاده می‌شود. با استفاده از این ریچ اسنیپت می‌توانید نوع غذا، نقد و بررسی، مدت زمان و مراحل پخت غذا را به نمایش بگذارید.   ریچ اسنیپت دستورالعمل

اسنیپت رویدادها (Events)

اگر در آینده نزدیک شما قرار است رویدادی برگزار کنید، با ریچ اسنیپت ها می‌تواند به شما در امر اطلاع‌رسانی کمک کند. با استفاده از آن ها قادر خواهید بود اطلاعات مربوط به زمان شروع رویداد، مدت زمان رویداد، جزییات تهیه بلیت و مکان برگزاری رویداد را وارد کنید. به این کار همه اطلاعات در صفحه نتایج جستجو به کاربران نمایش داده می‌شود. ریچ اسنیپت رویداد

اسنیپت موسیقی (Music)

با استفاده از این ریچ اسنیپت شما می‌توانید لینک های برای نمایش ترانه‌ها و لینک های مستقیمی برای خرید آلبوم های موسیقی برای کاربران نمایش دهید. البته موتور جستجوی بینگ از این اسنیپت موسیقی پشتیبانی نمی‌کند ولی گوگل از این اسنیپت پشتیبانی می‌کند. ریچ اسنیپت موزیک

اسنیپت ویدئو (videos)

از این نوع ریچ اسنیپت برای محتوای ویدئویی موجود در سایت استفاده می‌شود و می‌تواند اطلاعات شرکت سازنده، مدت زمان ویدئو و سازنده ویدئو را در نتایج جستجو نمایش دهد. ریچ اسنیپت ویدیو

اسنیپت نرم افزار (software applications)

از این نوع برای نمایش نرم افزار های ساخته‌شده یک شرکت امکانات، قیمت، تاریخ ساخت، سیستم عامل و.. استفاده می‌شود و آن را در صفحه نتایج جستجو نمایش می‌دهد.

در ادامه بخوانید:  جریمه دستی یا Manual Actions در سرچ کنسول چیست؟

ریچ اسنیپت نرم افزار

4 پاسخ
 1. گرافیک مستر گفته:

  بسیار عالی بود ، ممنون ، اگر بشه آموزش اضافه کردن این ها رو به وبلاگ رو هم به زبان ساده توضیح بدید خیلی عالی میشه ، سپاس

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + بیست =